Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kilka pytań o zgrzewarkę

10 Lut 2006 23:20 4937 13
  • Poziom 21  
    sprawa jest następująca
    mam zgrzewarkę ręczną/nozną :) i chcę ją przerobić na zgrzewarke doczołową
    o ile mechanika/pneumatyka jest już prawie zrobiona to mam dylemat jak polączyć głowicę ze zgrzewarką
    ponieważ wszystkie zgrzewarki mają kleszcze wykonane z mosiądzu a same elektrody z miedzi mam pytanie
    czy jest logiczne uzasadnienie zastosowania mosiądzu do elementów przewodzących (kleszczy) ?
    pytam bo wymysliłem sobie rozwiązanie troche inne -a mianowicie elektrody (kleszcze) miedziane połączone ze zgrzewarką odpowiednią wiązką przewodów 160 mm2
    miedź jak wiadomo lepiej przewodzi prąd niz mosiądz i dlatego mam problem z tym mosiądzem w fabrycznych zgrzewarkach
    czyzby jedynym powodem stosowania mosiądzu byla jego o niebo lepsza wytrzymalość mechaniczna (np na zginanie) niż miedź ?

pytanie drugie

ponieważ do prawidłowego działania konieczne jest niewielkie opóźnienie w dzialaniu siłownikow jaki nalezy zastosować przekaźnik czasowy
    chodzi o to aby był nieskomplikowany i tani -czyli podłączam reguluję doświadczalnie i to wszystko
    napięcie sterowania 230 V
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam .
    W zakładzie mamy zgrzewarkę z pneumatyką ( STACJONARNĄ )
    dolne ramię kleszczy jest regulowane tzn. wysuwane w zależności od kształtu górnej elektrody , co prawda jest z mosiądzu ale cały uchwyt jest z aluminium i też nieżle przewodzi ampery .
    Uchwyt górny jest ruchomy ( wiadomo) ale jest podłączony do trafo kablem miedzianym około 1 metra .
    A z innej strony mieliśmy spawarkę wirową i elektrodami 6mm przy 450 amperach też sobie radziła a kable wcale nie były takie gorące więc przy pracy przerywanej jak w zgrzewarce terz powinny sobie poradzić:D
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    czyli moje przypuszczenia sa słuszne -mosiądz jest tylko dlatego że miedź jest za miekka
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam.
    W tym przypadku chodzi głównie o wytrzymałość mechaniczną . Drugim powodem jest małe utlenianie się w miejscu mocowania elektrod . Głowice z elektrodami można połączyć z zasilaniem (zgrzewarką ) przewodem miedzianym , jednak jego przekrój należy dobrać do mocy zgrzewarki .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 21  
    dzięki za potwierdzenie moich podejżeń co do materiału

pozostaje jeszcze kwiestia tej nieszczesnej czasówki
    co byscie polecili ?
    jak trzeba to opisze przebieg procesu

radźcie co kupic -googlowałem troche i ceny sa z kosmosu
    200-300 zł za szt a trzeba ich dwie :(
  • Poziom 25  
    Znajomość przebiegu procesu napewno ułatwiłaby dobór czasówek . Może wystarczy zaadoptowanie popularnych KIT-ów do samodzielnego montażu .
  • Poziom 21  
    and61dzięki za linki -cena tych czasówek juz jest przystepna :)

co do przebiegu to wyglada on mniej wiecej tak
    wciskamy start nastepuje załączenie układu i zgrzewarki
    najpierw zawór elektromagnetyczny podaje powietrze do siłownika nr 1 - po około 1 sek następny zawór podaje powietrze do siłownika nr 2
    i teraz siłownik nr 2 powoli zamyka zamek -nastepuje zgrzewanie po dojechaniu do krancówki następuje koniec zgrzewania i otwarcie zamka

teoretycznie tak to powinno działać

czy ten przekaźnik bylby dobry do tego celu ??

Cytat:
    T-R4-E-2014-23-5230

Zestyki: 4P /AC1: 6 A, 230 V AC. Napięcie zasilania Un=230 V AC 50/60 Hz. Funkcja E - odmierzanie nastawionego czasu opóźnienia załączenia. Montaż w gnieździe wtykowym typu GZT4 lub GZM4, oddzielnie zamawianym, które umieszczone jest w GRUPIE I - Elektromagnetyczne przekaźniki przemysłowe oraz wyposażenie dodatkowe.
  • Poziom 26  
    "co do przebiegu to wyglada on mniej wiecej tak
    wciskamy start nastepuje załączenie układu i zgrzewarki
    najpierw zawór elektromagnetyczny podaje powietrze do siłownika nr 1 - po około 1 sek następny zawór podaje powietrze do siłownika nr 2
    i teraz siłownik nr 2 powoli zamyka zamek -nastepuje zgrzewanie po dojechaniu do krancówki następuje koniec zgrzewania i otwarcie zamka "

z tego co tu jest opisane rozumie że czasówka ma sterować zasilaniem zaworu nr2 i/lub czasem zgrzewania??
    tylko co znaczy"powoli zamyka zamek" ??
    zawór po otrzymaniu napięcia poda ćiśnienie całkowite a nie będzie go dawkował chyba że ma być zasilany cyklicznie.

jeśli chodzi o czasówki to jeszcze troche namieszam
    zastanów sie nad wykorzystaniem wielofunkcyjnych RTX151 lub 152,153.
    w nich możesz zaplanować sobie różne funkcje pracy
  • Poziom 21  
    tak czasówka ma sterować zaworem nr 2 i załaczeniem zgrzewarki

powoli zamyka zamek to znaczy że siłownik jest tak ustawiony że po podaniu pełnego ciśnienia z zaworu nie nastepuje uderzenie ale właśnie powolne wysuwanie tloka (taki to sprytny siłownik :))
    no i teraz gdy siłownik nr 2 zamyka zamek czyli dociska jeden element do drugiego nastepuje zgrzanie detali
    ale do poprawnego zgrzania potrzebna jest odpowiednia siła to siłownik mimo ze docisnął elementy zgrzewane dociska dalej i rozgrzany metal się spęcza powodując bardzo mocną spoinę
    siłownik dociska dotąd az krańcówka nie wyłączy calego układu

taka zgrzewarka tyle że ręczna juz pracuje i opisany proces dotyczy sterowania
    chodzi o to ze niewprawiony pracownik potrafi tak dopie*****ć materiał że się wygnie w pałąk
    chce tego uniknąć instalując automatyke -mniej brakow
  • Poziom 19  
    według mnie problem wygięcia elementu leży nie w sile docisku lecz w technologii zgrzewania, czyli wartość prądu i czas zgrzewania. Jeżeli są to elementy zwierające dużą ilość zgrzewów obok siebie zgrzewane po kolei załóżmy od lewej do prawej to element musi się wygiąć. Proponuję zastosowanie sterownika zgrzewarki firmy ASPA, ma olbżymie możliwości konfiguracji. Prąd zgrzewania programujesz na pojedyńcze półokresy napięcia sieci. Ustawiasz nezależnie czas docisku odpuszczania itp. Wracając do opisu to sądzę że kontrola dociśnięcia spoiny na krańcówce nie zda egzaminu chyba że jest to element o bardzo dużej grubości i zmiana pomiędzy stanem "surowym" a "gotowym" w miejscu zgrzania przekłada się na minimum 1-2 milimetry.
  • Poziom 21  
    balt sugerujesz że mam wydac kilka tys na sterownik do czegoś co dziala?
    powtarzam taka zgrzewarka już działa tyle tylko że z "napedem" ręcznym -a to jak wiadomo jest bardzo nieprecyzyjne bo człowiek im bliżej końca pracy jest bardziej zmeczony i popełnia błedy
    a automat nie

myslę że mozna zkończyć temat -przynajmniej narazie -do czasu az to wszystko zestawię w całość
    dzieki wszystkim za pomoc -punkty rozdane :)
  • Poziom 19  
    Trzeba po prostu skalkulowac co się opłaca. Byc może zastosowanie sterownika za parę tysięcy z automatem który konstruujesz zaowocuje większa wydajnościa urządzenia,i a może lub mniejsza liczbą rekalamacji (czytaj: pieniędzy wyrzuconych w "błoto"=marka firmy u dostawców) a w efekcie szybkim zwrotem poniesionych nakładów. Przy robieniu projektu nie mozna patrzeć tylko na cenę, owszem to jest bardzo ważny czynnik ale nie najwazniejszy.
  • Poziom 10  
    oki mam taki plan zeby zrobic swoja zgrzewarke impulsową tylko niemam odpowiednich informacji na temat zasilaczy impulsowych
    Posiadam transformator z unitry radnomra ts120/1 www.eres.alpha.pl/index.php?text=87]

" Symbol transformatora: TS120/1
    Typ rdzenia: EI-102/51
    Uzw.wtór.połącz. 2x20V i 2x16,8V i 2x6,1V

Napięcie wtórne: 20V, prąd: .25A
    Napięcie wtórne: 20V, prąd: .25A
    Napięcie wtórne: 16.8V, prąd: 2A
    Napięcie wtórne: 16.8V, prąd: 2A
    Napięcie wtórne: 6.1V, prąd: 1A
    Napięcie zasilające: 220V

od radmora 5102 ale z tego co wiem to nie jest zasilacz impulsowy.
    Cała sprawa dotyczy tego ze transformator ma rozgrzewac drut oporowy 50 cm
    zasilam to z napiec wturnych 2x 16.8v prad 2x 2A
    podłaczam drut sie nagrzewa i jest wszytko ok ale boje sie ze przy ciagłej pracy spali mi sie transformator bo sie nagrzewa ;(
    ale znalazłem schemat pod tym linkiem
    http://www.nsrca.org/technical/tip_tricks/foam_cutter/foam_cutting_power_supply.htm

http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-3760.htmtu znalazłem kita sterujacego czasem zgrzewania.
    Ale głownie chodzi mi o opinie innych ludzi na temat tego projektu krytyka mile widziana i dobre rady oczywiście