Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralne ogrzewanie.

AAnnddrrzzeejj 11 Lut 2006 06:54 5732 20
  • #1 11 Lut 2006 06:54
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  

Witam.
    Ostatnio spotkałem się z centralnym ogrzewaniem mieszkania w którym
    pompa typu Grundfos była podłączona równolegle do pieca.
    Czy tak może być ?
    Pozdrawiam.Andrzej.

0 20
  • #2 11 Lut 2006 07:12
    DonRomano
    Poziom 33  

To bez sensu, chyba że było tam sprzęgło hydrauliczne lub jakiś mieszacz.
    W przeciwnym razie to bez sensu, może coś przeoczyłeś?

0
  • #3 11 Lut 2006 13:41
    robert45
    Poziom 21  

A układ był zamknięty(ciśnieniowy),czy otwarty.
    W układzie otwartym czasem stosuje się połączenie równoległe na zasilaniu (piece węglowe) .

0
  • #4 11 Lut 2006 17:33
    DonRomano
    Poziom 33  

Połączenie równoległe do czego?
    -ROBERT- o czym ty mówisz???

0
  • #5 11 Lut 2006 17:42
    robert45
    Poziom 21  

Instalacja grawitacyjna pompa jest na zasilaniu (nie na powrocie) głównej rurze ,wpięta równolegle w układ.
    Na rurze głównej zamontowany jest zawór aut.który otwiera się wraz ze wzrostem ciśnienia w instalacji (w przypadku braku energii elektr.) i "uruchamia " grawitację w instalacji ,przeciwdziałając zagotowaniu się wody.Oczywiście mam na myśli piec węglowy lub inny na paliwo stałe bez sterowania ,w instalacji otwartej.

0
  • #6 11 Lut 2006 17:53
    DonRomano
    Poziom 33  

robert45 napisał:
    Instalacja grawitacyjna pompa jest na zasilaniu (nie na powrocie) głównej rurze ,wpięta równolegle w układ.
    Na rurze głównej zamontowany jest zawór aut.który otwiera się wraz ze wzrostem ciśnienia w instalacji (w przypadku braku energii elektr.) i "uruchamia " grawitację w instalacji ,przeciwdziałając zagotowaniu się wody.Oczywiście mam na myśli piec węglowy lub inny na paliwo stałe bez sterowania ,w instalacji otwartej.

A już wiem :D
    :arrow: ROBERT pompę stosuje się równolegle do zaworu różnicowego na zasilaniu ale można też na powrocie.
    Taka jest zasada działania takiego układu pompy z zaworem.
    Jak napisałem równolegle do zaworu różnicowego a nie do kotła a to dwie różne sprawy, chyba że ANDRZEJ coś przeoczył.

Takie rozwiązanie można stosować również w instalacjach zamkniętych oraz opalanych paliwem innym niż stałe np. gazowym.

Tak to wygląda Panie ROBERT.

0
  • #7 11 Lut 2006 18:05
    robert45
    Poziom 21  

Ja to zrozumiałem tak jak napisałem .Oczywiście równolegle do kotła czyli co grzeje się sam kocioł ciekawe po co.Myślę ,że kol.miał na myśli takie rozwiązanie o jaki pisałem.Sprawę przesądzić może tylko założyciel tematu.

0
  • #9 11 Lut 2006 18:15
    jarekk599
    Poziom 11  

Może podaj jakiś rysunek

0
  • #10 11 Lut 2006 18:20
    robert45
    Poziom 21  

DonRomano dokładnie o tym pisałem.
    Ponieważ twórca tematu milczy to chyba szkoda zawracać sobie głowę.Ja się wycofuję .Pozdrawiam.

0
  • #11 11 Lut 2006 18:25
    DonRomano
    Poziom 33  

Ano milczy, ale znając Andrzeja to znowu coś wykombinował.
    Hehe bez urazy Andrzej.

0
  • #12 11 Lut 2006 18:45
    jarekk599
    Poziom 11  

DonRomano napisał:
    Zgrubsza o to wam chodzi, ale to nie jest równolegle do kotła.
    ANDRZ
    EJ o to ci chodziło?

no właśnie tak powinno być nie inaczej lub na powrocie kotła wtedy pompa pracuje w lepszych warunkach.

0
  • #13 11 Lut 2006 19:27
    Michał Król
    Poziom 15  

Dlaczego na powrocie ma lepsze warunki?

0
  • #14 11 Lut 2006 19:36
    DonRomano
    Poziom 33  

Ponieważ pracuje przy niższych temperaturach.

0
  • #15 11 Lut 2006 20:14
    Michał Król
    Poziom 15  

Ale zbiera wiecej syfu z instalacji :DTo moze byc spor stary jak swiat.Pozdrowionka

0
  • #17 11 Lut 2006 23:53
    dzikamysz
    Poziom 15  

Pompa jest podłączona prawidłowo. Zawór który tam się znajduje jest najprawdopodobniej zaworem zwrotnym, w momencie jak pompa pracuje wytwarza ona różnicę ciśnień i zawór się zamyka co pozwala pompie tłoczyć ciepłą wodę w instalację. W momencie braku napięcia pompa nie pracuje zawór się otwiera i woda swobodnie przepływa. Jeżeli pompa byłaby zainstalowana bezpośrednio na rurze, stwarzałaby za duże opory przepływu a co za tym idzie spowodowałaby zagotowanie pieca. Co do pomp na powrocie, to niższa temperatura pracy jest mitem, pompy mogą pracować przy temp rzędu 120 stopni, a jeżeli dobrze pamiętam to granicą jest 160 stopni. Jeszcze jedno, ten zawór może wyglądać dziwnie i nie przypominać normalnego zaworu zwrotnego ponieważ do instalacji grawitacyjnej są specjalne wykonania. Filtru przed pompą nie polecam, gdyż w przypadku przytkania nawet lekkiego, kawitacja na wirniku powoduje uszkodzenie panewek, które są porcelanowe. Najzwyklej się rozsypują, a ten szlam pompie nie szkodzi, a zacięcie pompy nie powoduje żadnych sensacji, tylko tyle że jest zużywane ok 100 watów na darmo.

0
  • #18 12 Lut 2006 00:22
    Michał Król
    Poziom 15  

Tak filtru nie polecasz ale wymogi gwarancji na pompe i na kotly sa takie ze filtr musi byc instalowany.Tak na marginesie w kotlach wiszacych pompe fabryka daje na powrocie jesli podlaczam jakis kociol stojacy to zawsze daje pompe na zasileniu poprostu dlatego ze jest tak wygodnie do obslugi :lol:

Pozdrowionka

0
  • #19 12 Lut 2006 10:30
    DonRomano
    Poziom 33  

Filtra możesz sobie nie polecać ale nie odradzaj innym.
    Filtr chroni pompę przed uszkodzeniem mechanicznym.
    Zablokowanie pompy szlamem powoduje jej uszkodzenie głównie z powodu przegrzania.
    Nie wspomnę o różnych drobnych zanieczyszczeniach z rór i grzejników, które mogą trafić do wirnika pompy i również ją uszkodzić.

0
  • #20 12 Lut 2006 13:04
    robert45
    Poziom 21  

O widzę,że zmienił się temat.Filtr na wejściu do pompy oczywiście jest wskazany ,bo jak napisał kolega wyżej przedłuży żywotność pompy.
    Z tym,że tak dużo osadów w trakcie eksploatacji raczej nie ma.,chyba ,że instalacja jest stalowa i często spuszczana jest woda na dłużej.
    Co do żywotności pompy znam przypadek że po spuszczeniu wody z instalacji na zimę , niechcący włączona została pompa(przez właściciela ) i tak sobie chodziła do wiosny..(na sucho).Oczywiście przyblokowało ją i trochę się grzałą ,ale nic jej się nie stało.Od tej przygody nadal pracuje prawidłowo już ok.10 lat.

0
  • #21 12 Lut 2006 13:45
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Proszę więcej nie wypowiadać się do czasu kiedy sam zainteresowany raczy coś napisać.

0