Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELEMIS 5550 TM niebieski obraz ???

11 Lut 2006 12:36 2257 11
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich. Mam problem z elemisem 5550 tm, a mianowicie oczywiście nie było foni i wizji, w innych tematach dowiedziałem się o padających układach na PK po wymianie ich (wszystkie 3) i opornika R327 (2R7) telewizor powrócił do życia ale z pionowymi pasami i szarym ekranem, menu rozmazane brak nadal dźwięku, przy pomiarach na PK napięcia +200V było tylko +107V,myslałem że problemy się skończyły ale po 6-7 minutach telewizor zgasł i słychać tylko jak przetwornica generuje teraz pisk z częstotliwościa 1,5 sekundy, teraz nawet dioda led od czuwania nie świeci tylko ta przetwornica piska, ale z tym też już się uporałem padł ponownie wzmacniacz wizji, naszczęście jeden, TV już się ożywił no ale...jest niebieski obraz z widocznym nieregularnym białym pasem (10cm) po lewej stronie,menu nadal rozmazane jakbym patrzył przez kalkę, napięcia na katodach 209V, 21V, 138V po zdjęciu PK z bańki mam taki wynik 199V, 200V i 160V. Co tym razem może być??
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 18  
  witam.na poczatek proponuje sprawdzic diode od 12v na PK.
  a moze jest przerwa w dostawie 12v do ukladow(oczywiscie na PK)
  wtedy munu jest rozmazane.z fonią to moze byc calkiem oddzielny temat.
  aha,jeszcze podmien rezystory przy katodach na 3,3k.to pomaga
  powodzenia.
 • Poziom 27  
  Witam !

  Nie podał Pan co prawda przyporządkowania pomierzonych napięć katodom ale i tak jest źle. Według mnie pierwsza i druga katoda jest źle sterowana. Pierwsza zablokowana, druga otwarta na max. Ta katoda, na której jest 21V ma uszkodzony wzmacniacz wizji. Stawiam na to , że to właśnie katoda B. Od tego musi Pan zacząć. Pozostawianie świecącego ( wysterowanego na max. ) działa kineskopu może doprowadzć do znacznej jego degradacji. W przypadku pierwszej też jest coś nie tak, ale nie powoduje to zagrożeń dla kineskopu a nie wysterowuje tylko tego działa - ono nie świeci.
  Proszę pomierzyć omowo przy wyłączonym TV płytkę kineskopu porównując poszczególne wzmacniacze wizyjne. To jest do naprawy "bardzo fajna ściąga" - gdyż dysponuje Pan trzema identycznymi torami.
  Jeśli upora się Pan z tym proszę napisać o efektach - może już nic więcej nie trzeba będzie robić ! ... Czego Panu serdecznie życzę !

  Powodzenia !

  Pozdrawiam !
 • Poziom 10  
  A jeszcze spytam jakie powinny być napięcia na katodach?? W stanie czuwania jest dokładnie 93V na każdej.
 • Poziom 27  
  Witam !

  Dziwne, że w ogóle w stanie S-by napięcie na katodach jest. Jest ono najczęściej uzyskiwane z trafopowielacza, który przecież wtedy nie pracuje ... . Napięcia powinny być w granicach 110 - 150 V. Na tej składowej stałej nałożone są jeszcze oczywiście przebiegi zmienne treści wyświetlanego obrazu.
  Proszę jeszcze sprawdzić jak to się dzieje, że wzmacniacze wizyjne są w stanie S-by zasilane - może to jest klucz do sprawy ?

  Pozdrawiam !
 • Poziom 10  
  Nie mam pojęcia skąd ono się bierze, na czuwaniu nie ma napięcia +200V to ok, nie ma +12V też ok, ciekaw jestem skąd się bierze to 93V, PK prześwietliłem jak mogłem no może coś jeszcze mi niedziela dziś przyniesie, może coś przeoczyłem nie wiem juz sam.
 • Poziom 43  
  jaqbas2 napisał:
  ....Dziwne, że w ogóle w stanie S-by napięcie na katodach jest. Jest ono najczęściej uzyskiwane z trafopowielacza, który przecież wtedy nie pracuje ...
  Proszę jeszcze sprawdzić jak to się dzieje, że wzmacniacze wizyjne są w stanie S-by zasilane - może to jest klucz do sprawy ?
  ..

  _seba_m_ napisał:
  Nie mam pojęcia skąd ono się bierze, na czuwaniu nie ma napięcia +200V to ok...

  Otóż koledzy może byście wzięli schemat do ręk i zobaczylibyście, że w czuwaniu zamiast 200V które jest w czasie normalnej pracy na pin5 W502 jest 117V i to jest prawidłowe. Wzmacniacze wizyjne w czuwaniu w tym TV są zasilane takim właśnie napięciem tym samym co tranzystor HOT T303 z przetwornicy 118V. Jest to napięcie N1 pobierane z diody D406 przez R331-2R7 a następnie pin3 i pin1 trafa WN na T303. Natomiast z pin2 przez D306 i R328-2R7 na pin5 W302 i W502 na PK oraz przez L501 na poszczególne wzmacniacze wizyjne TDA6101Q. Piny 1, 2 i 3 trafa WN są dla napięcia stałego (a takie tylko jest na nich w stanie czuwania) połączone galwanicznie czyli są zwarte.
 • Poziom 27  
  Witam !

  Racja ! Mój Szanowny przedmówca słusznie zauważył - racja, to jest ten Elemis !
  Przepraszam za pomyłkę !

  Pozdrawiam !

  Dodano po 6 [minuty]:

  Witam !

  ...Kolegę DizMar. Nie zdążyłem napisać swego wyjaśnienia, kiedy Pan napisał drugi post. Oczywiście chylę czoło ! Moja pomyłka !

  Pozdrawiam !
 • Poziom 43  
  _seba_m_ napisał:
  ... TV już się ożywił no ale...jest niebieski obraz z widocznym nieregularnym białym pasem (10cm) po lewej stronie,menu nadal rozmazane jakbym patrzył przez kalkę, napięcia na katodach 209V, 21V, 138V ...

  Te 21V masz zapewne na katodzie B - pin11 kineskopu. Ten tor masz uszkodzony. Zapewne też tor na katodzie którego masz 209V też jest uszkodzony. Najprawdopodobniej uszkodzone są różnie ale prawie napewno US503-TDA6101Q (tor B niebieski) i drugi TDA6101Q w torze na katodzie którgo masz 209V. Warto zastanowić się nad przyczyną uszkadzania się tych TDA6101Q. Podejrzewam udział kineskopu w ich uszkadzaniu. Sprawdź czy jest prawidłowe zasilanie linii N1 -118V

  _seba_m_ napisał:
  ... po wymianie ich (wszystkie 3) i opornika R327 (2R7)...

  Raczej wymieniłeś spalony R328 - 2R7 bo R327 ma wartość 47R i jest zupełnie gdzie indziej a mianowicie w bazie T303-BU508DF (HOT).
  Trochę dokładności w opisach i jak wspomnial już wyżej kolega podawaj dokładne punkty pomiarów aby Ci można było konkretnie pomóc.
 • Poziom 10  
  A więc tak postaram się to jakoś zobrazować: napięcie na PK na wtyku W502 na 5 pinie = 104V, teraz katody licząc patrząc na PK od strony druku od góry ku dołowi: 1=25V, 2=130V, 3=56V, i od jakiś 3 godzin się to nie zmienia, po przejściu na AV, tło niebieski o którym pisałem zmienia się na czarne czyli prawidłowo ale pionowy biały pasek widoczny z lewej strony zmienia kolor na niebieski, głośnik wydaje wtedy jakieś charczenie, na programach nadal brak głosu, wzmacniacze wymienione żadnej poprawy. Myślę że jasno to nakreśliłem.
 • Poziom 10  
  A więc tak. Wymieniłem PK na tranzystorową, znikł biały pasek po lewej stronie lecz obraz nadal niebieski, brak dźwięku nadal, tym razem brak wyświetlania menu, ale wnoskuję że działa bo przełącza na AV, po włączeniu Telegazety wygląda tak jaby TV zbierał jakieś zakłócenia...tracę nerwy chyba TV poleci na złom...może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły???

  Dodano po 1 [minuty]:

  Aha dodam że na AV dźwięk działa, sprawdzone...

  Dodano po 29 [minuty]:

  Jeszcze dodam że mam już dźwięk chyba jakiś zimny lut był, mam wyszukiwanie i menu dość wyraźne na AV lecz mleczne na TV, obraz mleczny, po podkręceniu SCREEN bardziej mleczny i uwidaczniają się białe pozome pasy...chyba dam radę.....może ktoś coś poradzi...

  Dodano po 29 [minuty]:

  Telegazeta też już mi działa, w zasadzie wszystko OK tylko brak wizji z programów ??????
 • Poziom 10  
  Okazało się że padnięty jest kineskop. Po wymianie wszystko chodzi ok. Zamykam temat.