Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

robot - sterowany głosem

12 Lut 2006 13:07 1638 5
  • Poziom 12  
    Witam

Mój pomysł na robota może sie wydawać nieco kosmiczny ale według mnie jest do wykonania.
    Chodzi o robota któremu można byłoby wydawać polecenia a on by je wykonywał (nie mówimy tutaj
    o złożonych czynnościach takich jak np: "przynieś pantofle" mam na myśli np :"daj głos","jazda","prawo","lewo")
    W późniejszych stadiach myślałem o zapamiętywaniu przez robota drogi którą przebył. Nadawaniu nazw punktom do których
    dojechał A-kuchnia pkt B-łazienka i wydaniu polecenia "łazienka" i zapamiętaną drogą jechałby do łazienki.

Robot miałby sie składać z :
    - podwozie jakieś stare autko(najlepiej terenowe)
    - stary laptop(sama płyta główna) myśle ze najlepszym rozwiązaniem małym i tanim byłby ThinkPad 560.
    Usunąłbym wszystkie niepotrzebne rzeczy zamiast dysku można podłączyć pamięć FLASH poprzez przejściówke (myśle byłby
    mniejszy pobór prądu niż gdybym zastosował dysk)
    - źródło zasilania

Wszystko poskładać w "całość" na laptopie postawić jakiś system, wgrać oprogramowanie do rozpoznawania głosu,
    sterowanie samochodzika podłączyć do portu szeregowego i również go oprogramować.

Co myślicie o takim pomyśle:?:
  • Poziom 12  
    trochę dziwny ale bedzie ci potrzebny jakiś mikrofon
    a co do tego A-kuchnia to jest problem bo jakbyś tego robota w całkiem innym terenie dał to by np- rąbnął w drzwi bo w programie smim miałby napisane że ma jechać do produ aa np. znajduje się na innym terenie by mógł tam pojechać
    Najlepiej to takie polecenia mu dać :
    -A-do produ
    -AA-do tyłu
    -B-lewo
    -C-prawo
    coś w tym stylu
  • Poziom 12  
    Witam

Jasne, że będzie potrzebny mikrofon, nie wymieniałem oczywistych rzeczy :)

Co do innego terenu, oczywiście masz racje tylko moim założeniem miał być fakt, że robot sam będzie zapamiętywał drogę jaką pokonał bez przeszkód w danym terenie.
  • Poziom 12  
    no to w takim razie to tak z tym się zgadzam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    daje sie zaobserwowac wielka metamorfoze kolegi martino5154... z Wielkiego Praktyka w Wielkiego Teoretyka.

nao22, do analizy dzwieku potrzebne Ci bedzie FFT.
    na PC dziala to i tak nieporownywalnie wolniej niz na przyklad na procesorze DSP, ale daje sie zrobic ;)
    sa w sieci gotowe biblioteki, a gdzies powinienem znaleźć link do biblioteki wyjatkowo szybkiej.
    koledzy uzywali tej biblioteki do analizy dzwieku w projekcie Robohead na PJWSTK.