Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CA 10 i trzy manipulatory LED

QGUAR01 12 Lut 2006 14:52 3355 15
  • #1 12 Lut 2006 14:52
    QGUAR01
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Znajomy poprosił mnie abym podzielił jego alarm na strefy. Ale podczas rozmowy powiedział mi, że bywały fałszywe alarmy wywołane przez czujki. Podczas wyłączonego alarmu i obecności domowników załączała się syrena. Zauważyłem też, że wszystkie trzy manipulatory LED- owskie były podłączone pod KLC1 (działał tylko jeden pozostałe nie dawały oznak życia), syrena zewnętrzna miała odłączone wejścia +SA- a sygnalizator akustyczny wewnętrzny wydaje dziwny dźwięk buczenia ( raz głośniej, po kilku minutach ciszej potem milczy i znowu głośniej itd. ) po naruszeniu strefy przy załączonym alarmie wydaje bardzo głośny dźwięk (jest tak jak powinno być).
    Czy nie używane wyjście centralki np. OUT1 i ustawione w opcjach jako 0:niewykorzystane musi być obciążone rezystorem. Dlaczego manipulator wyświetla awarię. Nawet po odłączeniu wszystkich manipulatorów i podłączeniu mojego LCD centrala wyświetla awarię (brak obciążenia wyjścia OUT1. Postanowiłem podłączyć manipulator LCD aby sprawniej poruszać się po funkcjach FS w manipulatorze.

Pozdrawiam wszystkich.

0 15
  • #2 12 Lut 2006 14:56
    marcinek77
    Poziom 15  

QGUAR01 napisał:
    Witam serdecznie.
    Znajomy poprosił mnie abym podzielił jego alarm na strefy. Ale podczas rozmowy powiedział mi, że bywały fałszywe alarmy wywołane przez czujki. Podczas wyłączonego alarmu i obecności domowników załączała się syrena. Zauważyłem też, że wszystkie trzy manipulatory LED- owskie były podłączone pod KLC1 (działał tylko jeden pozostałe nie dawały oznak życia), syrena zewnętrzna miała odłączone wejścia +SA- a sygnalizator akustyczny wewnętrzny wydaje dziwny dźwięk buczenia ( raz głośniej, po kilku minutach ciszej potem milczy i znowu głośniej itd. ) po naruszeniu strefy przy załączonym alarmie wydaje bardzo głośny dźwięk (jest tak jak powinno być).
    Czy nie używane wyjście centralki np. OUT1 i ustawione w opcjach jako 0:niewykorzystane musi być obciążone rezystorem. Dlaczego manipulator wyświetla awarię. Nawet po odłączeniu wszystkich manipulatorów i podłączeniu mojego LCD centrala wyświetla awarię (brak obciążenia wyjścia OUT1. Postanowiłem podłączyć manipulator LCD aby sprawniej poruszać się po funkcjach FS w manipulatorze.

Pozdrawiam wszystkich.

out nie uzywane musza byc konieczanie zwarte rezystorem.
    sygnalizator wew buczy bo tez trzeba dac rezystor.
    klawiatury koniecznie trzeba podlaczyc na osobnych clk.
    a jak manipulator mimo to wyswietala awarie to sprawdz jaka to awaria.

0
  • #3 12 Lut 2006 15:11
    humek
    Poziom 32  

Ca-10 ma diagnostyke! wyswietla co jej "brakuje" Zastosuj sie do tego co napisał moj"przedmowca" i powinno byc ok.Myśle ze tego"systemu" nie instalował zaden instalator tylko ktos chciał zaoszczedzic?!.Jesli bywaja "fałszywe alarmy" to warto zainteresowac sie na jakich czujnikach jest ten "system" wykonany i czy moga one w takich warunkach (gdzie sa zainstalowane) pracowac? Chodzi mi o temperature pracy ,przeciagi powietrza itd.Ta centralka posiada tez tzw"linie liczace" czyli mozna dane wejscie tak zaprogramowac by liczyło impulsy pobudzenia i np. robilo alarm jak po 3 naruszeniach.Rezystory 2,2k powinny byc zapiete na kazdym wyjsciu nawet nie uzywanym a lepiej na zaciskach sygnalizatora wtedy testuja poprawnosc linii zasilajacej sygnalizator.Jesli zastosowany jest sygnalizator optyczno/akustyczny to OUT 1 moze go zasilac jako AKUSTYKE a OUT 2 jego OPTYKE wtedy mozna ustawic alarm akustyczny na np. 3 minuty a optyczny (miganie lampki w sygnalizatorze) na np.15minut.Wszystkie klawiatury podpinasz do RÓŻNYCH CLK! i Ustawiasz w nich jumperami rózne adresy!! to wazne!!!!!!!! wtedy centralka widzi wszystkie klawiatury i nic sie nie gryzie.Po ustawieniu prawidlowej godziny i daty i podpieciu akumulatora dioda AWARIA powinna zgasnac.Oczywiscie po ok 20min az centralka przetestuje akumulator i stwierdzi ze jest naładowany .Reszte opisów znajdziesz na www.satel.com .pl

0
  • #4 12 Lut 2006 15:25
    krz220
    Poziom 12  

trzeba jeszcze odczytać adresy manipulatorów w fs 124.

0
  • #5 12 Lut 2006 15:25
    marcinek77
    Poziom 15  

QGUAR01 napisał:
    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam jeszcze kilka pytań:

jeśli podłączę trzy manipulatory LED (zakładam, że manipulatory muszą mieć różne adresy)

KLC1 adres ustawiony na zworkach jako 1001
    KLC2 adres 1100
    KLC3 adres 1010

czy po tym centrala będzie widziała wszystkie manipulatory,
    czy po ustawieniu adresów w manipulatorach mogę zacząć dzielić wszystko na strefy za pomocą DLOAD10,
    czy program DLOAD10 w zakładce OPCJE pokazuje aktywne adresy manipulatorów.

po ustawieniu adresow musisz je odczytac w FS124 w kazdym z manipulatorow... (str 28 instrukcji instalatora) sciagnij ja z www.satel.pl

0
  • #6 12 Lut 2006 15:36
    QGUAR01
    Poziom 10  

Ten który wykonał tą instalację wcale nie był tani. Jednak pozostawił hasło
    1234 a serwisowe 12345 (jak w instrukcji).

Ale wracając do tematu w każdym z manipulatorów robię 12345# następnie 124# i wychodzę 0#

I wtedy mogę przejść do podziału na strefy w programie DLOAD10. Czy dobrze zrozumiałem.

0
  • #7 12 Lut 2006 15:43
    marcinek77
    Poziom 15  

QGUAR01 napisał:
    Ten który wykonał tą instalację wcale nie był tani. Jednak pozostawił hasło
    1234 a serwisowe 12345 (jak w instrukcji).

Ale wracając do tematu w każdym z manipulatorów robię 12345# następnie 124# i wychodzę 0#

I wtedy mogę przejść do podziału na strefy w programie DLOAD10. Czy dobrze zrozumiałem.

tak mozesz wszystko ustawiac za pomoca DLOAD10

ps.tani to moze on nie byl ale fachowcem tez..chyba ze w innej dziedzinie..
    jak duzy ten system i ile skasowal za niego..tak z ciekawosci?

0
  • #8 12 Lut 2006 16:04
    QGUAR01
    Poziom 10  

Okablowanie położyli elektrycy.

Instalacja składa się z ośmiu czujek umieszczonych gdzie popadnie (np w kuchni za szafkami). Czujki Aritech EV 80 bez uchwytów przykręcone w narożnikach, trzy manipulatory, syrena akustyczna zewnętrzna i jedna wewnętrzna. Koszt za podłączenie to 300 zł i brak serwisu ze strony instalatora. Po kilku fałszywych alarmach przyjechał raz i wyłączył syrenę zewnętrzną aby nie hałasowała. W tej chwili facet nie odbiera telefonów.

Dziękuję za pomoc i
    pozdrawiam wszystkich.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem dodać tani w robociźnie ale drogi w materiałach bo za alarm skasował 3000 zł.

0
  • #9 12 Lut 2006 17:24
    marcinek77
    Poziom 15  

QGUAR01 napisał:
    Okablowanie położyli elektrycy.

Instalacja składa się z ośmiu czujek umieszczonych gdzie popadnie (np w kuchni za szafkami). Czujki Aritech EV 80 bez uchwytów przykręcone w narożnikach, trzy manipulatory, syrena akustyczna zewnętrzna i jedna wewnętrzna. Koszt za podłączenie to 300 zł i brak serwisu ze strony instalatora. Po kilku fałszywych alarmach przyjechał raz i wyłączył syrenę zewnętrzną aby nie hałasowała. W tej chwili facet nie odbiera telefonów.

Dziękuję za pomoc i
    pozdrawiam wszystkich.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapomniałem dodać tani w robociźnie ale drogi w materiałach bo za alarm skasował 3000 zł.

faktycznie za robote wzial malo..ale i tak za duzo za duzo jak za spieprzenie systemu. a za czesci przycial okolo 2x wiecej.
    jesli chodzi o uchwyty do czujnikow to ja ich prawie nigdy nie stosuje bo montujac czujnik w narozniku ma bardzo dobre pole widzenia...oczywiscie pod warunkiem ze sie go nie montuje w szafkach...

0
  • #11 14 Lut 2006 21:33
    QGUAR01
    Poziom 10  

Tak są to manipulatory starego typu i były podpięte do jednego CLK.
    Tylko dlaczego jeden działał a pozostałe były ciemne (nie działały).

Dlaczego na stronie Satela nie mogę znaleźć instrukcji do manipulatorów z klapką? Czy ktoś może podać link do ściągnięcia takiego opisu ?

0
  • #12 15 Lut 2006 00:32
    kzaw
    Poziom 27  

Podepnij manipulatory pod osobne clk. Ustaw jeszcze zworki adresowe w manipulatorach np. w 1 A i D, w 2 A i C , w 3 A i B. Potem odczytaj adresy f124.Dloadem zczytaj listę zdarzeń z centrali i zobacz z jakiego wejścia były alarmy.Sprawdź jeszcze raz ustawienia wyjść,podłącz syrenę jeśli nadal jest odłączona bo wtedy centrala na wyjściu do strowania sygnalizatorem pokazuje brak obciążenia.W programie dload możesz skonfigurować strefy, przydzielić im czujki , ustwić parametry wejść i wyjść itp.Tylko hasła musisz prograować z manipulatora.

Dodano po 15 [minuty]:

dorzucam jeszcze istrukcje.

0
  • #13 15 Lut 2006 06:15
    QGUAR01
    Poziom 10  

Serdeczne Dzięki za dokładny opis i linki ! Tego potrzebowałem.

Pozdrawiam wszystkich.

0
  • #14 15 Lut 2006 10:35
    humek
    Poziom 32  

wczesniej juz pisalem bys przeprogramował adresy manipulatorów to wazne i kazdy podpioł do innego CLK!! Co do instalatora zastosowal stara technike material duzo koszty robocizny mało by ci sie "zółć " nie rozlała !! ba zeby jeszcze zrobił wszystko poprawnie!!!!!! to byłoby po cenie ale on zpaprał robote teraz sie ukrywa bo połaczyc kabelki kazdy głupi potrafi ale wlasciwie oprogramowac i uzyc własciwych czujników we własciwych miejscach to juz wiedza!.Poustawiaj wszystkie czujniki tak by widziały dobrze pomieszczenia ,czesto w czujnikach masz regulacje czułosci płynnie lub jumperami wiec ustaw tak aby fałszywych alarmów było jaknajmniej.jesli na niektórych liniach nadal beda zastosuj tzw"linie liczaca" jest to dokładnie opisane w instrukcji oprogramowania centrali CA-10, wtedy pozbedziesz sie fałszywych alarmów.Znam dobrze tę centralke jak i inne wyroby Satela i wiem ze nie ma z nia zadnych problemów jak sie poprawnie oprogramuje wszystko.Tych czujników akuratr nie stosowałem ale jesli nie masz instrukcji to masz internet i powinienes tam gdzies znależć opis ich. To wszystko jak masz jakies watpliwosci pytaj tu lub na priv! Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze jedno !! na stronie producenta (SATELA) jest do sciagniecia dokładna instrukcja montazu CA-10 wiec ja dokładnie przeczytaj tam jest wszystko napisane jak nalezy co popodłanczać i jak zaprogramowac trzeba miec tylko czas i checi by to zrobić.

0
  • #15 15 Lut 2006 23:31
    Kaz K
    Poziom 20  

W kazym manipulatorze musisz!!!!! ustawic inny adres i wywolac funkcje serwisowa identyfikacji adresow !!! Tak jak Koledzy pisali najlepiej podlaczyc do osobnych CLK kazdy LED. A ten caly system bym skasowal i od nowa programowal ! Buczenie eliminujesz podlaczajc rezystor > poczytaj w instrukcji jaki zalecaja lub wymien wewn. syrenke na satelowską (koszt 25-30zl).

0
  • #16 16 Lut 2006 19:13
    QGUAR01
    Poziom 10  

Na początku miałem problem z manipulatorem podłączonym pod KLC1. Po załączeniu zasilania zapaliły się wszystkie diody i piszczał jak podczas załączonego alarmu. Potem okazało się, że jedna żyła była uszkodzona. Po poprawny podłączeniu wszystko ruszyło. Z każdego manipulatora wchodziłem w tryb serwisowy a następnie FS124. Zrobiłem wszystko tak jak pisaliście.
    Sprawdziłem awarie: 1,2,3,7 (z instrukcji manipulatora). Ustawiłem zegar, pod OUT1 podłączyłem rezystor a OUT2 i OUT3 pozostawiłem do podłączenia syreny zewnętrznej i wewnętrznej. Jednak zanim to zrobię to muszę sprawdzić jakich par przewodów użył poprzednik do podłączenia. W sobotę będę miał ACERa TM2413 to zrobię podział na strefy. Myślę, że wszystko będzie w porządku.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

0