Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz radziecki hi fi

fald 12 Lut 2006 17:46 4370 12
  • #1 12 Lut 2006 17:46
    fald
    Poziom 13  

Witam wszystkich uzytkowników. Mam problem ze wzmacniaczem (bodajze po Polsku on sie nazywa Odysjej). Kupiłem go od kolegi za 100 z 5 lat temu. Prawie wszystko jest ok gra ślicznie pieknie, jednak brakuje jednej rzeczy, a mianowicie były tam kiedys 2 diody, które pokazywały ustawienie balansu, jeżeli była przyciszona lewa kolumna to lewa dioda przygasała ( i na odwrót). W środku znajduje sie jakaś płytka która do niczego nie jest podłączona (więc jak sądze to chyba od tego). Jednak nie posiadam schematu i nie mam zielonego pojęcia jak to działa. Więc teraz pytanie:
    1. Jeśli ktoś wie jak to podłączyc to bardzo proszę o pomoc.
    2. Jeśli juz nie wiadomo jak to podlączyc to jak takie urządzonko można wykonac samemu.
    Jakby się komuś to przydało to zamieszczam zdjęcie tego wzmacniacza, może ma ktoś coś podobnego.

• #2 12 Lut 2006 17:53
    Usunięty
  • #3 12 Lut 2006 19:13
    fald
    Poziom 13  

Otworzyłem wzmacniacz, porobiłem fotek i zauważyłem, że wprowadziłem Was w błąd, gdyż od tej płytki odchodzą jakieś kabelki a mianowicie jest ich 6. 4 kable idą do płytki z końcówką mocy (2 masowe i 2 sygnałowe). Oraz 2 kable masowe(połączone z masą (1 z przedwzmacniaczem a drugi z obudową). Prawdopodobnie pomyślałem kiedyś że to od tej płytki powinny iść te diody, gdyż znajdują się tam 3 punkty (oznaczone 1,2,3). Załączam fotki płytki, tych punktów oraz (dla wszystkich zainteresowanych tym czymś) wnętrze w zmacniacza oraz jego tylne napisy (może jak ktoś umie po rosyjsku to coś ciekawego odczyta). Tak przy okazji ma ktoś jakiś pojęcie jakie ma parametry ten wzmacniacz. Gra dość głosno, ale nie to jest najważniejsze. Z góry dziękuję za pomoc.

• #4 12 Lut 2006 20:05
    mizgu
    Poziom 19  

Ze zdjęć durzo nie wynika jednak morzesz bardzo prosto sprawdzić czy pkt 1,2,3 to akurat odczepy do diód ale do tego potrzebny będzie ci najprostrzy miernik w markecie są takie cyfrowe za 12zyla więc bierzemy miernik ustawiamy na voltomierz prądu stałego i następnie przykładamy odczepy do tych punktów jeżeli były pod nie podłonczone diody to pewnie jeden z niche jest wspulny masowy, następnie przekręcamy gałke balansu w lewo patrzymy czy na danym punkcie pojawiło się napięcie do 3v max a następnie w prawo i patrzymy czy na na następnym pkt pojawiło się napięcie a na tym poprzednim znikneło jeżeli tak to najprawdopodobniej te pkt są do tych diód

• #5 12 Lut 2006 20:25
    fald
    Poziom 13  

NIe napięcie sie na nich nie zmienia, jest stałe beż wzgledu na to w jakim położeniu znajduje się balans. Ale może coś jest uszkodzone ?? A może ktoś wie jak takie coś zbudowac ?? Pozdrawiam.

• #6 13 Lut 2006 14:28
    fald
    Poziom 13  

Witam, dziś po całym dniu błądzenia po internecie udało mi się na jakiejś ruskiej stronie odnaleźć schemat tego wzmacniacza (dzięki amator2 stereo bo powiedział, że to radiotehnika). Tak więc odnalazłem schemat zamieszczam go (tą część co śą tam diody bo cały schemat jest podzielony na 5 zdjęć więc jak ktoś będzie chciał cały to piszcie). Ze schematu wynika (tak mi się wydaje, że to do tych 3 punktów mają być podłączone diody) więc coś sie zepsuło :( . Teraz pytanie do Was co? i jak znaleź tą usterkę?. A jeszcze zamieszczam zdjęcie z widocznymi diodami w innym sprzęcie dobra nie zamieszczam bo jakieś punkty chce od Was pobierac. Dobra zamieszczam bo i tak chce pobierać. Dlaczego nie moge ustawić żeby za darmo był do ściągnięcia ??
    A przy okazji znalazłem parametry wzmacniacza (jakby kogoś interesowały to nie bedzie szukał po rosyjsku) 2x50W lub 2x85W na 8 ohm, pasmo od 20-25000Hz, jakieś zniekształcenia, ale nie wiem jakie bo po rusku było 0,03% waga 15kg. Czekam na wasze propzycje i pomoc. Pozdrawiam.

• #7 13 Lut 2006 20:41
    fald
    Poziom 13  

Witam znalazłem jeszcze całą instrukcję wraz z całym schematem. Te diody znajdują się w częsci A1 schematu nie widać ich całych. Przyglądnijcie się i pomóżcie mi jak to podłączyć i od czego zacząć sprawdzać czy to jest dobre. :|

Załączniki:
  • #8 17 Lut 2006 23:18
    fald
    Poziom 13  

Wpadł ktoś w końcu na jakiś pomysł ??

• #9 18 Lut 2006 11:47
    twazny
    Poziom 25  

Witam. Dwie sprawy.
    Pierwsza taka że wspomniane diody w specyfikacji to są wskażniki przesterowania danego kanału a nie wizualizacja balansu.Reaguja wówczas gdy sygnał podawany zbliża się do clipingu . Dla pracy bez zniekształceń powinny być ciemne. Jeśli świecą to do bani.
    Druga - czy schemat nie przypomina łudząco końcówki p. Klapczyńskiej choćby z postu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=449960&highlight=
    To bardzo dobry wzmacniacz o niezłej topologi. Zwraca też uwage znakomity wzmacniacz korekcyjny wprawdzie przewidziany do małych sygnałów ale naprzykład mógłby służyć jako baza do budowy wzm słuchawkowego czy innego przy niewielkich zmianach.
    Mam dość dobre zdanie o wschodnich konstrukcjach wzmacniaczy
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=293036&highlight=
    Szkoda tylko że schemat niekompletny, brak zasilacza, toru barwy...
    A maze ktoś ma reszte?
    Pozdr.

• #10 19 Lut 2006 10:39
    fald
    Poziom 13  

Witam
    1. Jeżeli chodzi o schemat to jeszcze mam parę części (napewno jest tam cały zasilacz i kawałek przedwzmacniacza).
    2. Jeżeli chodzi o te diody toi czy ktoś może mi powiedzieć gdzie je podlączyć i co może być zepsute jak nie bedzie działac:?::|
    :arrow: twazny jeśli chodzi o schematy wzmacniaczy to spróbuj poszukać tutaj (stąd mam tą instrukcję do odysjeja). NIe wiem ale chyba tam na samym dole są rosyjskie(nie jestem pewien bo nie znam kompletnie rosyjskiego).
    Pozdrawiam.:D

Załączniki:
  • #11 19 Lut 2006 12:11
    twazny
    Poziom 25  

Dzięki za schemat, choć linku nie widze to co jest chyba wystarczy.
    Wracając do tych diód - jak pisałem te diody są wskażnikami przesterowania stopnia mocy. Swiecą a właściwie błyskają tylko wówczas jesli sygnał na wejściu stopnia mocy jest zbyt wielki i wzmacniacz zaczyna zniekształcać. Czyli przy normalnej pracy nie świecą!
    Chcac się przekonać czy układ działa odepnij głośniki (aby nie było za głośno) i podaj jakiś duzy np. z kompa sygnał na wejście wzm. no i podgłasniaj.
    W pewnym momencie powinny zaczać błyskać. Jeśli nie musisz trochę pomierzyć. Schemat z napieciami masz.
    Po prostu obejrzyj te płytkę , sprawdz elementy, diody itp. Np podłącz poprzez rezystor 47-100kilo to napięcie dostępne ne płytce +37V do baz T4 i T5 , diody powinny zaświecić ... itd.

• #13 07 Mar 2006 19:40
    pieter glosnik
    Poziom 13  

posiadalem kiedys rosyjski wzmacniacz nazwy nie moglem rozszyfrowac jakis lorta 50Y 202C byly tam takie same diody i mrygały w rytm muzyki to wskazniki wystwrowania im glosniej sie dało tym bardziej mrygały jak wywaliło bezpiecznik lub sie zagrzał to wyłąłczał sie sam i wtedy swieciły :)

Dodano po 4 [minuty]:

taki sam jak w linku twaznego tylko mój miał panel grafitowy i byl z 90 roku

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo