Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Trawiata Hi-fi WS301S wysokie tony

macieq1 12 Lut 2006 18:08 675 3
  • #1 12 Lut 2006 18:08
    macieq1
    Poziom 10  

Witam wszystkich urzytkowników forum, niedawno wyciągnąłem starą zepsutą Unitrę, a mianowicie jest taki problem i napewno jest to przedwzmacniacz. Prawy kanał wogule nie przenosi wysokich tonów, w przeciwieństwie do lewego, w którym tonów wysokich jest wręcz zadużo, jednak to jakoś przeżyje, ale w prawym kanale brakuje wysokich, a w zamian jest strasznie dużo basu i tonów średnich, a na dodatek są dużo głośniejsze od tych w lewym kanale. Kolumny też wykluczam, bo po przełączeniu z prawej na lewą problem jest taki sam w głośniku który jestpodłączony do prawego kanału. Co to możę być? Czy jakiś elektrolit, czy może któryś rezystor? Kondensatory C303 i C309 wykluczyłem, mogą to być tranzystory, które ze starości straciły właściwości?

Jestem początkującym elektronikiem i niemam w domu oscyloskopu i generatora, więc niewiem jak to sprawdzić. Niema Zadnych wizualnych objawów, tzn "wybulony" kondensator ani nic przydymionego.

Z góry dzięki za pomoc:D

0 3
  • #2 12 Lut 2006 18:35
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Sprawdź, czy nie przerywają potencjometry barwy dźwięku.

0
  • #3 12 Lut 2006 18:56
    macieq1
    Poziom 10  

Wszystkie potencjometry sprawdzone, nawet ten od tonów niskich wymieniony bo był zepsuty... reszta potencjometrów sprawna, włącznie z potencjometrem głośności:D Sprubuje jeszcze coś zrobić, ale metodą prób i błędów i gdybania, że może ten kondensator, może ten rezystor to chyba wiele nie osiągnę... dzięki za zainteresowanie:D

POZDRIAWIAM

0
  • #4 13 Lut 2006 10:48
    macieq1
    Poziom 10  

No i najprawdopodbniej mu pomogłem.... dziś jak mierzyłem napięci na tranzystorze T303 to przeskoczyła iskra z kolektora na baze, da sie go jeszcze uratować? bo ten przedwzmacniacz jest naprawdę dobry...

PS. teraz wszystkie napięcia na tranzystorze T303 równe są 0 i w przedwzmacniaczu niedziała zaden kanał...

--------------------------------EDIT-----------------------------------
    Po wymianie jednego tranzystora w zasilaczu przedwzmacniacz znowu ruszył, jutro powymieniam wszystkie tranzystory i wszystkie kondensatory... Jakieś sugestie?

POZDRAWIAM

0