Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofony bezprzewodowe schemat

Przem_S 12 Lut 2006 20:21 2275 10
  • #1 12 Lut 2006 20:21
    Przem_S
    Poziom 10  

Witam. Mam takie pytanie. Potrzebuje zrobić kilka, ok 10, mikrofonów bezprzewodowych pracujących razem w jednym pomieszczeniu. Przeglądałem sporo różnych rozwiązań. Chciałbym jednak w miarę możliwości uprościć to wszystko, a właściwie ograniczyć cenę. Moje pytanie dotyczy ogólnych porad. Czy powinny być to nadajniki FM czy AM. Jakie zakresy częstotliwosci. Czy można zestroić kilka mikrofonów żeby pracowały na tej samej czestotliwości, przy modulacji FM i częstotliwościach ok. 100MHz, tak by wykożystać tylko jeden odbiornik. Czy przy tej modulacji to jest wogółle mozliwe? Bo próbowałem ale nie wychodziło. A może takie połączenie wiele nadajników i jeden odbiornik jest możliwe w innym typie modulacji. Co o tym myślicie.

0 10
  • #2 12 Lut 2006 20:26
    mrrudzin
    Poziom 39  

Moim zdaniem nie da rady. Nadajnik i odbiornik jako para. To tak jak z stacjami radiowymi. Jeden nadajnik może być na jednej częstotliwości. Jeżeli zacząłby nadawać drugi - w efekcie zacząłby zagłuszać ten pierwszy i nic by z tego nie wyszło.
    Oczywiście może być wiele odbiorników.
    Najprościej zrobić to w FM (jest sporo prostych schematów mikrofonów bezprzewodowych) - a Tobie chodzi o małe odległości (piszesz o jednym pomieszczeniu). Później sygnały z odbiorników należałoby skierować na jakiś mikser.

0
  • #3 12 Lut 2006 21:06
    Przem_S
    Poziom 10  

Dzięki. Widziałem gdzieś schemat takiej pary na 433MHz. Powinno się próbować w takich zakresach czy może troche niżej, gdzieś ok 100MHz?

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lut 2006 21:06
    kreslarz
    Poziom 35  

Należ zacząć od tego, że dla mikrofonów bezprzewodowych przyznane są w odpowiednich ustawach określone częstotliwości i rodzaje modulacji, a także maksymalna moc promieniowana w.cz. dla takich urządzeń. Mikrofony takie mogą mieć maksymalną moc promieniowaną w.cz. do 10 mW, czyli 0,01 W! Mogą pracować w następujących przedziałach częstotliwości : 29,7 - 47,0 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym 50 kHz,
    174 - 216 MHz odstęp 200 kHz, 470 - 862 MHz z odstępem sąsiedniokanałowym 200 kHz (zakres w którym należy starannie dobierać częstotliwości, gdyż jest wykorzystywany prez telewizję naziemną i kablową), 863 - 865 MHz z odstępem sąsiedniokanałowycm 200 kHz, 1785,7 - 1799,4 MHz z odstępem 200 kHz.
    Jak z tego widać nie można sobie tak po prostu zbudować urządzenia na dowolny zakres i eksploatować go. Może się zdarzyć, że taki mikrofon zakłóci pracę odbiorników radiowych, telewizyjnych, radiotelefonów służb profesjonalnych itp. Co do możliwości pracy kilku mikrofonów na jednym kanale radiowym, to jest to możliwe przy zastosowaniu modulacji cyfrowej z podziałem czasowym (TDMA), czyli pracy podobnej jak w telefonach komórkowych. Rzecz niemożliwa do realizacji we własnym zakresie. Zazwyczaj w prostych urządzeniach stosuje się tylko modulację FM, gdyż AM jest bardzo wrażliwa na wszelkie zakłócenia typu trzaski i inne podobne.
    Reasumując każdy mikrofon musi mieć swój nadajnik i swój odbiornik. Ponadto przy pracy w tym samym pomieszczeniu dobiera się urządzenia tak, by nie pracowały na kanałach sąsiednich, lecz by były zachowane co najmniej 2 kanały odległości od siebie. Temat z pozoru łatwy w realizacji, ale tym trudniejszy im lepsze parametry che się uzyskać. Nadajniki muszą posiadać bardzo stabilną częstotliwość wyjściową, niezależną od obecności w pobliżu elementów metalowych, ręki czy ciała ludzkiego, a odbiorniki rozbudowany człon ARCz i ARW, by zapewnić stały poziom wyjściowy sygnału użytecznego, ale także stały stosunek sygnału do szumu. Muszą także zawierać bramkę szumu, która powoduje, że w momencie ewentualnej utraty połączenia nie przekażą do wyjścia szumu z odbiornika.
    Pozdrawiam

0
  • #5 12 Lut 2006 22:37
    djpeterek
    Poziom 23  

Witam
    Można by zrobić 10 takich mikrofonów np z kitów koszty wiążą się też z tanimi odbiornikami. Można by wykorzystać bazarkowe radyjka palito na kostkach tda tylko czy taka zabawa ma sens? Poza tym zabawa w dostrajanie każdego może czasem doprowadzić człowieka do szału. Swoją drogą do bramki wyciszania szumu mógłbym polecić SSM2167 świetny scalaczek tylko że makabra pod niego zrobić płytkę :(. Odbiegając trochę od tematu czy fabryczne odbiorniki do mikrofonów posiadają bramkę wyciszania szumu na scalakach?

1
  • #6 12 Lut 2006 23:00
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Mikrofony takie mogą mieć maksymalną moc promieniowaną w.cz. do 10 mW

Jeżeli mają moc poniżej 10mW, można stosować jakąkolwiek częstotliwość (w tym z zakresu 88-108 MHz), powyżej tak jak piszesz - trzeba się starać o odpowiednie pozwolenia.
    Jeżeli się myle - prosze mnie poprawić.

0
  • #7 12 Lut 2006 23:33
    irekr
    Moderator

Jest jeszcze jeden istotny szczegół oprócz zakresów czestotliwości wymienionych do pracy dla bezprzewodowych mikrofonów. Tym szczegółem jest homologacja albo tzw. deklaracja zgodności. Samodziałki w tym temacie sa całkowicie zabronione do stosowania. Jeżeli robimy cos takiego to na własna odpowiedzialność....

0
  • #8 13 Lut 2006 09:13
    Przem_S
    Poziom 10  

Ja słyszałem, a raczej czytałem, że do ok. 10 lub 20mW mamy do czynienia z konstrukcjami amatorskimi i nie potrzeba żadnych pozwoleń, chomologacji i jakiegoś szczególnego dbania o częstotliwość na jakiej się pracuje. Chyba że jest inaczej. A z tą bramką szumu to faktycznie dobry i ważny pomysł. Dzięki.

0
  • #9 13 Lut 2006 10:06
    kreslarz
    Poziom 35  

Przem_S napisał:
    Ja słyszałem, a raczej czytałem, że do ok. 10 lub 20mW mamy do czynienia z konstrukcjami amatorskimi i nie potrzeba żadnych pozwoleń, chomologacji i jakiegoś szczególnego dbania o częstotliwość na jakiej się pracuje.

Sprawa dotyczy starego rozporządzenia. W nowym, z 2005 roku (jeszcze raz podam : DZ.U. nr 230 z 2005 poz. 1955) jest napisane tak :
    Urządzenia pracujące z e.r.p. nieprzekraczającą :
    1) 150 mW - wykorzystujące częstotliwości z zakresu 26,96-27,41 MHz,
    2)20 mW - wykorzystujące inne niż wymienione w pkt 1 częstotliwości do 800 MHz, dla których zostały wydane świadectwa homologacji, mogą być używane do czasu upływu terminu ważności tych świadectw.

Warto sięgnąć do źródła i przeczytać rozporządzenie w całości. Dowolność dla mocy do 20 mW odeszła w przeszłość wraz z koniecznością dostosowania naszego prawa do norm unijnych. Ponadto nasycenie eteru radiowego wszelaką treścią jest już tak duże, że nawet takie małe moce mogą wpływać na pracę innych urządzeń, szczególnie jeżeli są wykonane amatorsko i oprócz częstotliwości podstawowej generują inne - pasożytnicze i harmoniczne.
    Pozdrawiam

0
  • #10 13 Lut 2006 10:15
    mrrudzin
    Poziom 39  

Czyli wszystkie firmy sprzedające kity a'la mikrofon bezprzewodowy czy posłuch robią to bezprawnie (sprzedają urządzenia łamiące przepisy)?

0
  • #11 13 Lut 2006 10:35
    kreslarz
    Poziom 35  

Nie, nie robią tego bezprawnie. Sprzedawać wolno, nie wolno użytkować. Ta sama sytuacja dotyczy np. samochodowych wykrywaczy radarów. Nikt nie zabrania handlu, natomiast użytkowanie jest karalne.
    Pozdrawiam

0