Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukasz porady na temat głośników, subwooferów? Zajrzyj!

mdcs 08 Mar 2003 06:21 233827 619
    radocha
    Poziom 28  
    smzawisza napisał:
    Kupiłem głośnik RW 1200 firmy ALPHARD o mocy max 200 W - fs=45, Qts = 0,66, Qms = 4,21, Qes = 0,77, Vas = 250, impedancja = 8 Ohm, pasmo przenoszenia = 45 - 3000 Hz, skuteczność 92 dB, oraz głośnik wysokotonowy firmy Alda - pasmo przenoszenia 2000 - 20 000 Hz. Chciałbym je zamontować do lampowego comba gitarowego własnej konstrukcji. Może ktoś mi pomoże obliczyć wymiary obudowy z bass reflexem bo zupełnie się na tym nie znam? Według moich wyliczeń objętość obudowy powinna wynosić przeszło 800 l. Czy to możliwe?. Chętnie skorzystam z jakiegoś programu do obliczeń. Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam

1.bass reflex w combo gitarowym??? nie powinno być nic pompowane poniżej ok. 80Hz-a wcześniej już od kilkuset Hz lekki spadek-inaczej gitara
    g... brzmi.
    2.Zawieszenie musi być twarde(więc vas i qts spore-w tym przypadku i tak nieduże) bo piece gitarowe mają najczęsciej obudowy rezonansowe otwarte-gdzie celowo są spowpdowane zwarcia akustyczne dla niektorych czEstotliwości.Niskich tonow z takiego glosnika nie wyciśniesz w zaden sposob-nie do tego służy-więc
    3.ten głosnik wcale nie jest straszny-po prostu jest do czego innego
  • HelukabelHelukabel
    Adam S.
    Poziom 12  
    Witam !!!
    Pytanie w zasadzie do :arrow: mdcs w jaka skrzynke to wpakowales bo jesli dobrze pamietam byly rozne koncepcje ?
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Adam S.:
    - chodzi CI o suba na ARN-312? Wpakowałem to w bass reflex.

:idea: :idea: :idea: Jeśli ktoś ma ochotę pooglądać troszkę fotek mojego pierwszego suba do domu zrobionego kilka lat temu to zapraszam na www.edysk.pl - nick:mdcs - hasło:mdcs000 :)
    gawron
    Poziom 11  
    ok

:!: Ostrzeżenie #1 za wysyłanie postu o nic nie znaczącej treści.
    mdcs
    szukilonil
    Poziom 12  
    :arrow: MDCS

Przejrzałem twoje fotki i mam 2 pytania:
    1. W "bez tytułu8.jpg" jest płytka z wyprowadzonymi wyjściami. Jest fantastycznie opisana. Jak to się robi ? Bo chyba nie drukuje na zwykłej drukarce :?
    2. Czy montując radiator do układu np.TDA7294, mogę do tego samego radiatora przymocować też inne elementy emitujące dużą ilość ciepła? NIe spowoduje to jakiegoś zwarcia ?
    Thestylator
    Poziom 2  
    A czy ktos moze mi powiedziec jak mam sobie sam zbudowac kolumny.Chce zrobic jakie w miare dobrze grajace i mocene no nie wiem ok 100 W.Prosze o jakies gotowe konstrukcje jakie glosniki obudowy itp. bo nie znam sie na tym
  • HelukabelHelukabel
    mdcs
    :arrow: szukilonil:

- płyta wygląda trochę kiepsko, bo się w niej światło odbijało. Drukuję to na drukarce laserowej (na żadnej innej się nie da) i przyklejam folię samoprzylepną lub wkłądam pod panel z pleksiglasu. Na przodzie tego wzmacniacza jest rząd kontrolek (nie ma fotek), które sygnalizują funkcję wzmacniacza. Panel jest cały czarny i np. po włączeniu chłodzenia na panelu zaświeca się w ramce zielony symbol śnieżka i napis cooler; gdy wzmacniacz przesteruję zaświeci się jasnoczerwony znak ostrzegawczy i napis overload....itd. Napisy takie robi się drukując panel na folii bezbarwnej... a podświetlam je diodami led. Efekt jest super.

- uważaj! Na obudowie TDA7294 jest minus zasilania. Jeśłi chcesz montować inne elementy to muszą one być bezwzględnie odizolowane galwanicznie od radiatora!
    maxdutka
    Poziom 14  
    Potrzebuje subwoofer-a do PC ktory bedzie wykozystywal wyjscie SB 5.1 na subwoofer. Bardziej interesuje mnie jakosc dzwieku niz jego sila, a pozatym chcialbym zeby byl mozliwie jak najmniejszy i jak najtanszy (za glosnik nie chce dac wiecej niz 30-40zl). Wiem ze przy takich ograniczeniach nic wspanialego nie uzyskam, ale pewnie i tak bedzie lepszy efekt niz na fabrycznym zestawie gl. do PC. Bardzo bym prosil o jakies porady (rodzaj/wielkosc obudowy, koncowka mocy itp)
    mdcs
    :arrow: maxdutka:

- jeśli chcesz minimalnych kosztów to mam dla Ciebie coś co da przyjemny i miękki basik a biurkiem przy tym też potrząśnie.
    > głośnik Alphard LW800 (cena: 45zł - dealer; 30zł - wolumen)
    > końcówka mocy TDA1554Q (około 15zł sklep, <10zł wolumen
    > zasilanie +12V z komputera - unikniesz wysokich kosztów trafa do zasialcza!
    > obudowa - Vb=25-35dm3; b-r; fb=30Hz-35Hz; f3=30-40Hz
    Polecam! Zrobiłem już jeden taki subwooferek do kompa i sprawuje się świetnie 8O
    ALTON
    Poziom 38  
    I ja mam pytanie.Czy do tda 7294 można dać napięcie po sprostowaniu 36V na 4omy :?:
    mdcs
    :arrow: ALTON:

- zależy. Wg datasheta SGS na napięciu powyżej +/-29V na 4 omach zadziała wew. ograniczenie prądowe tranzystoró stopnia mocy. Często jest jednak tak, że powiedzmy 35V jakie jest luzem po prostowniku spada pod obciążeniem do niecałych 30V. Wtedy osiągniesz maksymalną moc, a zabezpieczenie nie zadziała. Zależy to jednak od jakości i mocy zastosowanego trafa. W trafie 200W napięcie nie "ugnie" się tak bardzo jak w 100W. Musisz dokonać pomiarów....albo odwinąć nieco drutu:)
    osiolek
    Poziom 12  
    alton to masz trafo idealne, z tego co wiem 90% swiadomych uzytkownikow tego scalaka uzywa trafa o dokladnie takich jak podales parametrach(ja zreszta tez)
    Wolfi
    Poziom 11  
    :arrow: m d c s

W jednym z postów pisałeś o zamianie kondensatorów 4700 na 22000 w tda 1562 aby uzyskać lepsze doły. Chwaliłeś się wtedy, że masz wykres zależności częstotliwościowej od pojemności kondensatorów. Czy mógłbym dostać taki wykres? Ewentualnie napisz gdzie go można znaleźć.

-pozdrawiam
    karp
    Poziom 11  
    Słuchajcie
    zbudowałem suba na Alphard sw1203a (nie komentujcie prosżę wyboru głośnika :( )
    skrzynia jakieś 125l (jeszcze nie wytłumiona)
    br dostrojone do ok 40 hz
    dł.-7.7
    śr.-7

Przy ok 60W z suba wydobywa się brzęczenie
    karp
    Poziom 11  
    aha dałem br bo chciałem mieć prawdziwe trzęsienie ziemi :D
    vodar
    Poziom 11  
    jakie sa opinie na temat tego subika ??? czy rurka d=7,5cm l=8cm da rade ? czy bedzie slychac lecace powietrze ? jesli tak, to jak to ominac ? wieksza srednica rurki ??? .... czekam na refleksje :))))
    19sowa19
    Poziom 11  
    Ludzie interesuje mnie wszystko o budowie kolumn subbuferów i tym podobne dleto mam wielkol prosbe o przeslamnie mi wszystkiego co jest z tym zwiazane na mego meila abradabra(malpa)gazeta.pl
    janek144
    Poziom 12  
    Jak rozmieścić glosnik i rure z bass refleksu w obudowie obliczonej w WINIsd czy nie ma zadnej roznicy ?? i czy jakis wplyw ma przy obliczonej obudowie umieszczenie glosnika wysokotonowego czy wplywa on jakos na charakterystyke calej kolumny oblliczonej w owym programie ?? pozdrowienia Janek
    Łukasz K
    Poziom 17  
    Najpierw to zapoznaj się z podstawowymi zasadami ortografii, bo Twoje posty są nieczytelne. A co do tematu to poszukujesz materiałów na temat kolumn czy subwooferów?. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć to wpisz w opcji szukaj słówko które cię będą interesowały - na forum jest ogrom materiałów. Jeśli chcesz zaprojektować pudło do suba to ściągnij sobie np. WinISD, lub jakiś inny program. Napewno jest w download. A jeśli chcesz wiedzieć jak zbudować obudowę kolumny to zajrzyj na:
    http://betasz.republika.pl/obudowa.html

Życzę jak najmniej splonych projektów i pozdrawiam!
    janek144
    Poziom 12  
    Zawsze bylem slaby z ortografii.. Ale wracając do tematu to chodzi mi o kolumny bo WinISD oblicza obudowy z samymi glosnikami niskotonowymi .. czyli subwoofery . A jak się ma włożenie do takiej obudowy glośnika wysokotonowego ??
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    klmn
    Poziom 11  
    Witam

Mam pewne pytanie. Planuje złożyć sobie kolumny na głośnikach tonsil GDN 25/80/1. Po wklepaniu parametrów głośnika (w tym xmax które sobie wymyślilem- nigdzie go nie znalazłem- ok 5mm bo myśle ze tyle mniej wiecej bedzie) do winisd program mi wyliczył obudowe b-r na okolo 113 litrow. Ale gdy zmienilem wykres na maximum power okazuje sie ze jest potworne sidło i głośnik może wytrzymac ponizej 30 W przy 50 Hz. No i wzwiązku z tym mam pytanie: czy sie nie przejmować tym i budowac kolumne wg tego co mi wyszło w winisd czy zmniejszac troche obudowe np do 80l z b-r zestrojonym na 38 Hz wtedy spadek mocy jest znacznie mniejszy. Planuje tez w przyszłości budowe subwoofera takze te kolumny nie muszą oszałamiająco nisko schodzić , z reszta na tych głośnikach to chyba nie możliwe :-) Pozdrawiam!
    klmn
    Poziom 11  
    Hmm chyba cos sie z tymi wytrzymałościami mocowymi pomyliłem teraz jak jeszcze raz wklepałem to w winisd to prawie sie nie różnia i to w tym złym tego słowa znaczeniu :-( no nic w każdym razie prosze o podpowiedz w jaką objętość to wsadzić, może te moje założone Xmax jest po prostu złe...
    Pozdrawiam!
    Mast3r
    Poziom 11  
    Posiadam głosnik STX GDN 30/100/8 parametry:
    MOC MAKSYMALNA 150 W
    MOC ZNAMIONOWA 100 W
    IMPEDANCJA 8 Ohm
    SPRAWNOŚĆ 92 dB
    PASMO PRZENOSZENIA 30-3,1 Hz-kHz
    fs 31 Hz
    Vas 145 L
    Qes 0,66
    Qms 3
    Qts 0,54
    ŚREDNICA 30 cm
    Jakby co tu http://www.stx.pl/glosnik.php?nr=90 mozna znalesc wiecej parametrów.

I teraz pytanie: Czy nadaje sie ten głośnik na subwoofler ? mam zamiar zbudować wzmacniacz do tego 100W, ew. w jaka obudowe go zamknąć? subwoofler bedzie grał jeszcze z dwoma kolumnami, po jednym głośniku sredniotonowym i wysokotonowym(łącznie gdzies też około 100W) na jedna kolumne.
    ALTON
    Poziom 38  
    Najlepiej wsadź go w ob.zamkniętą ok 60L i wtedy masz -6db przy 37Hz.A nadawać to każdy głośnik sie nadaje.
    klmn
    Poziom 11  
    Mam tez taki prblem: Mam bas reflex (tzn rure :-) i ona ma dwa kolnierze po obu stronach i generalnie rozszerza sie ku wylotowi. Którą średnice brac do obliczen strojenia b-r ? u wylotu u wlotu czy może jakoś średnią ???

Pozdrawiam!

I prosze o odpowiedz równierz na pyt zamieszczone kilka postów wyrzej o wytrzymałościach mocowych
    gumon
    Poziom 12  
    musisz ja jakos usrednic.
    najlepiej przecałkuj (żart)
    eqt
    Poziom 26  
    :arrow: klmn
    maksymalna amplituda wychylenia teoretycznego (niszcząca głośnik) jest większa od Xmax, najczęściej kilkakrotnie, nie uzyskasz pełnej mocy poniżej pewnej częstotliwości, szczególnie w obudowie z otworem.Przy przeciążeniu głośnik pracuje nieliniowo i zniekształca. Jedym sposobem żeby zbadać głośnik to podłączyc go pod generator przez wzmacniacz i przeanalizować. Tak czy inaczej musisz iść na pewien kompromis, zakładając, że w dźwięku wyjątkowo rzadko znajduje się ton podstawowy poniżej 40Hz. Jeżeli chcesz mieć 100% pewności -zastosuj subsonic filter.
    pepsi9
    Poziom 12  
    Wiem że to niejest związane z akustyką, ale może ktoś z was wie co to jest RASTER, (związane z telewizją).