Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukasz porady na temat głośników, subwooferów? Zajrzyj!

mdcs 09 Kwi 2003 22:17 233629 619
    koffal
    Poziom 1  
    8O

Za ten post zgodnie z regulaminem forum otrzymałeś żółtą kartkę.
    zaza
  • HelukabelHelukabel
    klmn
    Poziom 11  
    pepsi9 napisał:
    Wiem że to niejest związane z akustyką, ale może ktoś z was wie co to jest RASTER, (związane z telewizją).

Tyle że może być raster poligraficzny (umożliwia druk offsetowy obrazu tonalnego) raster kartograficzny (umożliwia wydrukowanie jednolitego wzoru np. na mapach) i na mapę rastrowa (mapa numeryczna złożona z małych kwadratów, często piksli) mówi sie czasami raster... także do wyboru do koloru :)

Pozdrawiam
    Poziom 35  
    dobra szukałem i nieznalazłem , a sprawa wygląda tak ...dostałem(jako preznet) kąplet 9 głośników no i wszystko było by ok'a ale to jest jakas dziwna firma i nie moge znaleść parametrów zadnego głośnika !!! czy ktos moze mi pomuc ...na kartonach pisze tylko 888 (3 usemki) i moce , impedancje , pasam przenoszenia niby są ,ale mnie interesują parametry potrzebne do zrobienia obudowy na suba .. bo satelity zrobiłem se w obudowie zamkniętej ...
    klmn
    Poziom 11  
    Mam zamiar wybudowac kolumny podłogowe, i zastanawiam sie nad eliminacja fali stojącej, czy sama skośna płyta czołowa ja zminimalizuje czy wmontowac jeszcze do środka przegrodę skośną w inną stronę ? A jeżeli wmontowywać przegrodę to ma ona być lita czy ma mieć otwory ?? Wogóle prsze o jakieś rady na ten temat. Aha będa grały na ARN-312.

Pozdrawiam.
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Witajcie. Ostatnio nie mam w ogóle czasu na analizowanie problemów zawartych w Waszych postach. Myślę, że świetnie poradzicie sobie beze mnie. Z nagłymi i ważnymi przypadkami proszę na e-mail. Postaram się pomóc, jeśłi tylko moja wiedza na to pozwoli. Dostaję dużo poczty w stylu - "Wytłumacz mi jak zrobić subwoofer...". Na tak postawione pytanie/prośbe nie odpowiem, bo zajęłoby to 4 godziny i 40 stron. Proszę o zadawanie konkretnych pytań wraz z dokładnym opisem ich istoty. Cieszę się, że temat cieszy się taką popularnością. Mam nadzieję, że zaraza subwooferowa obejmie wszystkich Forowiczów.
    Z pozdrowieniami : m d c s :)
    theant
    Poziom 12  
    Cześć!
    A ja mam suba na głośniku "American Sound" - symbolu nie pamiętam, ale: moc 160W, impedancja 4ohm, średnica 10 cali, fs z przedziału 20-30Hz. Właśnie, wie ktoś jaka jest strona domowa tej firmy? Bo ni cholery nie moge znaleźć, no i parametrów TS głośnika nie tym samym znam. Obudowe policzylem "na oko" w WinISD i nie narzekam, miękki silny basik :) Obudowa pass-band 4th, komora zamknięta ok. 20l, komora bass-reflex ok. 10l, 2x kanał bass-reflex: średnica 45mm, długość 100mm. Wzmacniacz na końcówce TDA2050 - nie dużo, ale wystarczy, filtr 18db/okt. fg ok. 60Hz. I co wy na to?

PS: Wie ktoś może gdzie znaleźć parametry głośników tej firmy? Z góry thx...
  • HelukabelHelukabel
    Anox
    Poziom 12  
    theant napisał:
    Cześć!
    ...Obudowe policzylem "na oko" w WinISD i nie narzekam, miękki silny basik :) ...

Czy moglby ktos wyjasnic, co to jest miekki bas ? i dlaczego twardy jest zly?
    Czesto spotykam sie z tym okresleniem na polskich forach, domyslam sie, ze miekki bas - to cos "dobrego".
    Prosilbym o prosta definicje w oparciu o takie parametry jak; Fs, Qts, opoznienia grupowe ponizej Fs, znieksztalcenia, Wspolczynnik Tlumienia wzm. lub innych.
    mdcs
    :arrow: Anox:

- w potocznym języku miękki i głęboki bas oznacza niską f3 i brak podbarwienia rezonansem. Jeśli źle skonstruujesz suba lub głośnik się na suba nie nadaje uzyskasz podwyższoną f3 (np. 45Hz) oraz podbarwienie w okolicach fs (np. 2dB góra na charakterystyce ze środnkiem na 50Hz). Taki subwoofer gra twardo, czyli nie jest zdolny do reprodukowania najniższych częstotliwości pasma. Problem w tym, że miękko grające subwoofery często mają kiepski impuls, ale jeśli konstrukcja jest przemyślana uzyskasz bardzo dobre brzmienie. Przykładem może być obudowa zamknięta z dobrze dopasowanym głośniiem. W zamkniętej trudno i podbarwienie, a jeśli jest ma bardzo łagodny charakter i nie dokucza. Charakterystyka opada a mniejszym nachyleniem niż w obudowie wentylowanej więc łatwiej odtwarza najniższe częstotliwości. Impuls obudowy zamkniętej też jest niski. Stąd dobry sub zamknięty gra bardzo miękko i głęboko.... a przeciętny band-pass 6-th raczej twardo z dokuczliwym waleniem:)
    theant
    Poziom 12  
    :arrow: Anox

Miękki bas to bas bardzo niski tak gdzies 20Hz (dolna granica słyszalności) do ok. 50-60Hz, a twardy powyzej 50-60Hz do jakichś 200Hz - wyżej to jusz średnie tony. Inaczej tego nie potrafie ująć.
    Anox
    Poziom 12  
    :arrow: mdcs, theant

Dzieki, teraz jasne. Swoja droga, dlaczego "miekki" nie nazywa sie po prostu niski ?
    Wydawac by sie moglo, ze cecha "miekki" jest raczej powiazana z Qtc (posrednio z krzywa tlumienia wybrzmiewania) lub kompresja dynamiki basu (za mala obudowa).
    Powoli powinniscie pomyslec o napisaniu forumowego FAQ dla zagadnien z elektroakustyki.

Pozdrowienia
    mdcs
    Nie wiem co ma za mała obudowa do kompresji dynamiki (masz na myśli zjawisko polegające na ograniczaniu liniowego zakresu pracy zawieszenia pod wpływem wysokiego ciśnienia wytwarzanego w małych obudowach?.... zjawiska tego w ogóle się nie rozpatruje, gdyż ma maksymalnie znikome znaczenie konstrukcyjne i odsłuchowe). Zbyt mała obudowa owocuje podwyższeniem f3 i pogorszeniem równomierności charakterystyki. Nie rozumiem też pojęcia "krzywa tłumienia wybrzmiewania"...chodzi o charakterystykę impulsową? Chyba tak... :)
    Anox
    Poziom 12  
    mdcs napisał:
    Nie wiem co ma za mała obudowa do kompresji dynamiki (masz na myśli zjawisko polegające na ograniczaniu liniowego zakresu pracy zawieszenia pod wpływem wysokiego ciśnienia wytwarzanego w małych obudowach?.... zjawiska tego w ogóle się nie rozpatruje, gdyż ma maksymalnie znikome znaczenie konstrukcyjne i odsłuchowe).

1. Zjawisko komresji, na skutek zbyt malej obudowy (w basach) jak najbardziej powinno sie brac pod uwage. Powstaja znaczace znieksztalcenia nieliniowe (druga harmoniczna). Dlatego ostroznie ze zmniejszaniem objetosci w obudowych "tandem".
    Przyklad: 30cm glosnik w obudowie 40 litrowej z Xmax=10 mm produkuje dodatkowo 1,75% znieksztalcen. Patrz rysunek z obliczeniami (ze strony Linkwitza).

2. Co do "krzywej tlumienia wybrzmiewania"- chodzilo oczywiscie o tzw. odpowiedz na skok (step response) determinowana przez Qtc glosnika wraz z obudowa. A rowniez szereg innych czynnikow, praktycznie majacych na nia wplyw (wsp. tlum, wygluszenie obudowy)
    igod
    Poziom 24  
    Według mnie, pojęcia miękki bas to bas słabo kontrolowany i niski. Twardy bas to bas bardzo szybki, cos ala stopka perkusji.
    Anox
    Poziom 12  
    :arrow: igod
    A wiec nasuwa sie analogia z twardoscia zawieszenia membrany.
    Miekkie zawieszenie - bardzo niski bas, slabe calkowite wytlumienie. Praktycznie lekko pobrzmiewa, nawet przy optymalnym Qts=0.5 i aperiodycznym tlumieniu przy rezonansie.

Twarde zawieszenie - wyzszy bas, ale swietne wytlumione drgania po sygnale. W efekcie brak przeciaglego dudnienia (krotka, dynamiczna stopka).
    theant
    Poziom 12  
    Co się stało z twoim serwisem? Przeniesiony? Czy juz nie istnieje?

:arrow: reszta luda
    Juz wiem jaki był symbol tego głośnika u mnie w subie: American Sound PRO-1040A, i jescze taki dopisek 'PA-WOOFER' - what's this? Podobno seria 'Professional' - lepsze parametry... No i jaka jest ich stronka, bo dalej nie moge znależć...
    igod
    Poziom 24  
    Anox w pewnym sensie tak, ale są to pojęcia względne...
    Na koncercie mamy twardy bas, ale takie głośniki nie nadają się do domu, żeby coś usłyszeć musimy wpakować w cewkę sporo mocy, a to przy skuteczności rzędu 100dB nas zabije.

Bardzo dobre są membrany aluminiowe, bardzo duża sztywność w połączeniu z niską dobrocią i b-r np BB4 może dać bardzo szybki basik. Bardzo fajnie grają na dole AL 170.
    Anox
    Poziom 12  
    Juz dawno przestalem wierzyc w "szybki bas" na b-r lub pass-bandach, zawsze bedzie to tylko proteza basu. Co z tego, ze uzyskamy idealne pasmo z niskimi "rezonansowymi" basami jak szlag trafi wszystkie parametry czasowe. Na pewno amatorow na takie kolumny nie zabraknie, bo ludzi zadawala juz byle jaki bas. Ot najwazniejsze, zeby cos nisko i glosno mruczalo w mozliwie najmniejszej obudowie.
    Zastosowanie obudowy zamknietej tez nie zalatwia problemu, rozwiazanie z miekkim glosnikiem o niskiej Fs i duzym Vas w wielkiej obudowie rozczarowuje (jak slusznie zauwazyles) niedostateczna kontrola basu.

IMHO: Wymagajacych entuzjastow sub-basu o dobrych parametr. czasowych moze zadowolic jedynie w miare "twardy" glosnik z elektroniczna korekcja charakterystyk.
    igod
    Poziom 24  
    To stosuje np Paradigm, ale amator nie ma nawet co o tym marzyć.

Przy dobrym głośniku z b-r można osiągąć dobre rezultaty, bardzo szybkie są Audaxy i kewlarowe SS. Tylko to kosztuje.

W przypadku monitora obudowa zamknięta nie wchodzi w grę bo na starcie skazujemy się na brak dołu, a muzyka bez dołu jest nic nie warta. B-r jest w tym wypadku jedyną możliwością. Zreszta tani i duży głośnik w obudowie zamkniętej gra tak wolno i żałośnie, że lepiej to wyłączyć, wszelkie Alphardy LW1200 itp wynalazki.
    mattai
    Poziom 12  
    Ja chetnie skorzystam z pomocy uzytkownika MDCS bo mam problem
    Korzystalem z kilku programokow do obliczania parametrow elementow w zwrotnicach i w kazdym wychodza inne parametry.

Mam gotowe skrzynki po kolumnach (chyba od amatora, 17x18x31cm compakt)
    Byly glosniki gdn16/(chyba10) i jakis gdw (6,5cm)
    Mam poprawione uszczelnienia i usztywniona konstrukcje i chcialbym zainstalowac glosniki ok 35-40w
    Jakie impedancje i moc glosnikow dobrac?
    Jakii filtr zastosowac 6czy 12 db/okt?
    jaka jest nalepsza (praktycznie) czestotliowsc podzialu dla tego typu obudow?

Zalezy mi na czystosci brzmienia.
    Z gory dziekuje
    dalmatyn
    Poziom 15  
    witam
    posiadam zestawy głośnikowe tonsil challenger. moc zestawu sinus 70W, muzyczna bodaj 110W. są dwa nisko-średniotonowe głośniki oraz gwizdek. czy mam podać oznaczenia głośników?
    chciałbym troche pomajsterkować i włożyć je w inną obudowę. kiedyś czytałem bardzo pochlebne opinie o obudowach labiryntowych. wizualnie bardzo podobaja mi się piramidy. proszę o jakieś wskazówki.

ewentualnie proszę o wskazówki jak ulepszyć to co mam. czy w ogóle warto??
    eit
    Poziom 17  
    Witam
    NA stronce http://www.kolumny.prv.pl/ w dziale zestawy jest opisana budowa głośników (monitorki) na Tonsilach.Coś takiego właśnie potrzebuje.
    Czy ktoś to budował i jak sie to sprawuje ? (ewentualnie 2 pozostałe zestawy z tamtej strony)
    Znacie inne strony gdzie są dokładnie opisane zestawy -budowa kolumn itd , bo bawienie sie z projektowaniem Win ISD mnie trochę przeraża a poztym chce mieć 100% że te głosniki będzą ładnie grały w rzeczywistości.
    Chodzi mi o taką stronę gdzie jest dokładnie napisane aby wstawić takie i takie głośniki, w obudowę o określonych wymiarach wraz z ew tunelem bass reflex i będzie to wszystko grać jak należy
    dj-norek
    Poziom 21  
    Witam
    Bardzo pilnie poszukuje parametrow glosnika WESTRA SW-200-1102 4ohm
    Jesli ktos takowe posiada to prosze o przeslanie mi ich na maila dj-norek(malpa)o2.pl
    dj-norek
    Poziom 21  
    Poszukuje parametrow glosnika WESTRA SW-200-1102. Slyszalem kiedys ze te glosniczki produkuje tonsil dla innej firmy -czy to prawda
    Kabal
    Poziom 11  
    Chce zrobi sobie Subwooferek zamkniety z jednym wylotem lub bas reflex a chce by ten glosnik robil wielkie buum zeby bylo mnie slychac i nie za duze pieniadze jaki lepiej zrobic ??? i jaki glosnik kupic ??? PROSZE O POMOC :cry: :cry: :cry:
    Buzzer
    Poziom 12  
    mam problem : chcę zrobić 2 suby do pokoju 3,5 na 3,5 m kupiłej już głośniki: 2x gdn 20/60/3 mam obudowę 90litrów bass reflex strojoną na 28 hz, gra nieżle, ale kontrola basu w rejestrach 40-60 hz jest do kitu (przez akustykę pokoju także), sub schodzi nisko i ma czad dobry, ale jest trochę za wieki i przydałyby się 2 mniejsze (mogą być nap 2x60l), mam pytanie w związku z tym czy kontola basu się nie zmniejszy po tym zabiego , bo winl sd szacuje, że wyjdzie nieco gorzej moim celem jest, by suby schodziył do ok 23-25 hz i dawały max(razem) przynajmniej ok 105-107 db(przy 50-100 hz) w pokoju
    pozdrawiam
    SXC
    Poziom 13  
    dj-norek napisz do Tonsila, napewno Ci odpowiedza jaki jest to glosnik w ofercie Tonsila i bedziesz mial jego dane.
    olekk
    Poziom 11  
    Witam
    Posiadam głosnik [888] o srednicy 20 cm o takich parametrach:
    Max power 200 W
    Impedance 8 OHM
    FREQ RANGE 25~3000Hz
    Pozostałe parametry nie sa podane ani na pudełku ani na głosniku
    Chciałbym wykonac na jego bazie Tube ;)
    Prosze o jakaś podpowiedz jak obliczyc dokładne parametry tuby.
    Chce wykonac tubę pasywna, Jako tuba posłuzy mi rura PCV.
    Jak najlepiej przyczepic głosnik do rury
    Jeśli to mozliwe to prosze o przesłanie mi potrzebnych programow.
    moj mail olekk(malpa)go2.pl
    3037839 Szukasz porady na temat głośników, subwooferów? Zajrzyj! Czesto jestem niewidoczny lub zaraz wracam, ale przewaznie jestem przy kompie

Z góry dzieki za odpowiedz