Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukasz porady na temat głośników, subwooferów? Zajrzyj!

mdcs 01 Oct 2003 13:32 235549 619
Altium Designer Computer Controls
    klmn
    Level 11  
    Chce zrobic sobie 4 ohm kolumny i w zwiazku z tym poszukuje jakiegos w miare wzmacniacza 5.1 ktory nie czul by sie przeciazony pracujac z takimi kolumnami.Czytalem gdzies ze wzmaki 5.1 nie specjalnie lubia obciazenie 4 ohm.Niby w specyfikacjach wzmacniaczy YAMAHA (RX-V 440 640 itp) jest napisane ze dzialaja z 4 ohm kolumnami. Mial ktos do czyniena z takimi polaczeniami? Nie przeciaze w ten sposob wzmaka? A jezeli tak to prosze o jakies sugestie co sobie sprawic co by lyknelo te 4 ohm
  • Altium Designer Computer Controls
    Franz1
    Level 2  
    A próbowaliście kiedyś subwoofera zrobionego w linii transmisyjnej. Ponieważ powszechnie wiadome jest, że problemy z linią transmisyjną zaczynają się dla linii zaprojektowanej na 20 Hz od częstotliwości 120 Hz wydaje się to być idelane rozwiazanie do budowy subwoofera. No oczywiście mamy dramat z wielkością obudowy, ale dla Tesli 312 400 L to też mało nie jest. Czy ktoś próbował zrobić subwoofer z połączenia komory bass-reflex i linii transmisyjnej. Wzory mnie nie interesują - szukam praktyka. W samej linii już 30% mocy elektrycznej głośnika potrafi go zabić-mechanicznie.
    Intryguje mnie zrobienie suba np. dla Fb=(na przykład)30Hz i TL obliczonej dla 30Hz.
    Pozdrawiam
    Franz

PS. Heh LoL jest ten raczkujący .....
  • Altium Designer Computer Controls
    nfsking
    Level 24  
    Witam,

czy ktoś wie gdzie(i czy jeszcze) można kupić taki głośnik: Tonsil 16/50/3 :?: Przeglądałem parametry 16tek i natrafiłem na to cudo :) Podstawiłem do programiku i jest BOSKI :!: w obudowie 27dm3(jedyne) schodzi do 36(-6dB)! Impuls-max 13ms(przy 36Hz), a przy 60Hz 6ms. Skuteczność.....89dB :!: Ale jest "mały" problem: siodło. Przy 57Hz wytrzymałość spada do 21W :( . Czy to się da jakoś poprawić bez wielkiej ingerencji w takie wypasione pasmo przetwarzania i czy Tonsil go jeszcze produkuje bo na stronie ani słowa o cenie(w cenniku wogóle go nie ma :cry: )?

Dzieki za każdy trop :wink:
    seba_x
    Level 31  
    Witam wszystkich kolegów

Mam pytanie a właściwie prośbę : czy mógłby któryś z kolegów wyrazić opinię na temat projektu mojego suba , może jekieś sugestie itp.

W załączniku daję plik do WINISD

Dziękuję i pozdrawiam
    siwas
    Level 11  
    Witam

Posiadam wzmacniacz Technicsa su-500 o mocy chyba 4x50 przy 4 ohmach lub 4x40 przy 8 .Mam tez glosnik boshmann xmax extreme BOQ-12 i chcialbym sobie zrobic subwoofer do pokoju.Czy bylby ktos tak uprzejmy i poradzil mi jaka obudowe zastosowac itp?? Z groy dzieki za pomoc.Pozdro.
    nfsking
    Level 24  
    Bądź tak upszejmy i policz sobie wzór na EBP i sam się kapniesz do jakiej obudowy ten Boschmann się nadaje. Wzór: EBP = Fs / Qes

1. EBP< 100 im bardziej poniżej tej wartości tym lepiej głośnik nadaje się do obudowy zamkniętej
    2. 50 <EBP< 100 optymalne parametry do obudowy bass reflex
    3. 60 <EBP< 100 możliwość zastosowania głośnika do obudowy pasmowo przepustowej pojedyńczo wentylowanej
    4. EBP> 100 obudowa pasmowo-przepustowa podwójnie wentylowana

Have Fun!
    bombas
    Level 13  
    Kupilem dosyc dawno glosnik EM-PHASER X-Treme EX12T3
    Ponizej zamieszczam jego parametry techniczne
    Fs=31 hz
    Vas=43,1 litres
    Mms=252,8 grams
    Qts=0,34
    Qes=0,36
    Qms=7,1
    Rdc=3,4 ohm
    Sd=507 cm2
    Xmax=12,5mm
    Glosnik ma moc 700 Watts RMS i 1000 Watts Peak Power Handling i 4 OHM
    Chce zbudowac do niego obudowe typu BANDBASS BOX SINGLE VENTED (podobno najleprzy bass tak przeczytalem w instrukcji blaubox), bo uzywam go w obudowie od magnata - tuba (kiepso slychac). Bardzo prosze o podanie jakichs dobrych rad bo nie wiem wielu rzeczy!!

Jaka plyte MDF kupic??? Jaka grubosc??? Jak to wyglada bo jak poszedlem do sklepu to sprzedawca pokazywal mi bardzo duzo plyt??? A Ja mu powiedzialem ze potrzebuje plyte MDF (medium fiber board) to zrobil taaakie oczy!!! Wiec jak to wyglada? Jakies zdjecie moze macie??

Ogolnie rzezc biorac prosze o podanie (jak by mozna w litrach) jakie objetosci musza miec te dwie czesci subwoofera! Czy czesc w ktorej znajduje sie magnes musi byc o pojemnosci 43,1 litra???
    Ja kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac!!! Uzywam programu BASS BOX PRO 6 ale nie jestem pewien czy podane wartosci sa dobre!!!

Prosze o jak najwiecej porad bo Pan ,,mdcs,, jest spacjalista z NAJWYZSZEJ POLKI a moj glosnik wcale nie jest tani, a ja nie chce zmarnowac mocy jaka on posiada!!!
    PROSZE O POMOC!!!
    Ralf200
    Level 12  
    Ja również bym prosił kolegów specjalistów o obliczenie obudowy bass - reflex dla głośnika Tonsila GDN 30/100/11 o parametrach:
    Moc znamionowa - 100W
    Impedancja - 4ohmy
    Dobroć - 0,38
    Efektywnosć - 90dB
    Pasmo - 25-2000Hz
    Vas - 340dm3
    fs - 24Hz
    BL - 11,6
    Ewentualnie jakąś inną obudowę, która by lepiej współpracowała z tym głośniczkiem.
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Borut
    Level 11  
    Chciałbym się dowiedżieć kilku rzeczy
    Po pierwsze robię kolumny, chciałbym by były trójdrożne. Kupiłem już po 3 gwizdki piezo Alpharda TE001 i po jednej średniotonówce Hansena HH 8021. Zastanawiam się nad głośnikiem Alpharda HH1800. [par.fs 27, Qts 0.47 Qms 4.47 Vas 199] . Albo Lw 1500 i zastanawiam się czy dobrze by to grało .
    Jaki wzmacniacz byłby do tego dobry czy Yamaha AX-750 2x185/4ohm spokojniem je uciągnie jak mógłby pan coś poradzić to jaki głośnik byłby odpowiedni coś w granicach 170zł za jeden nz giełdzie.
    Ymk
    Level 11  
    ja mam takie pytanie:
    chce kupic TESLE 312 - 4ohm
    jestem ze slaska- gdzie mozna tanio kupic ten glosnik, w ogole jakie jest wasze zdanie na temat tego glosnika ( rozwazam tez CW1202C, ale duza obudowa straszenie wychodzi)
    Trochim
    Level 12  
    witam wszystkich.
    postanowiłem przebudować a raczej zbudować od początku suba mam dodyspozycji 2xGDN 30/100/1 8Ohm Tonsila. Myslę zrobić coś w układzie bull-pull.
    Obudowa 40x40x100 "wystający" głośnik skierowany na podłogę dostrojone to na jakieś 25 Hz.
    Teraz moje pytanie co o tym sądzicie?
    Jak podłączyć głośniki na 4Ohmy czy na 16 w sumie to zależy od wzmacniacza ale może jakieś sugestie.
    wzmacniacz który chcem do tego podłączyć jest zbudowany na tda 7250 i tipa`ch.
    moze jakaś inna proporcja wymiarów?
    marcinus
    Level 13  
    Cze ma problem z doborem głośnika do subbufera który chcę zrobić. Ma to być subbufer na wzmaka TDA1562.Głośnik musi mieć przynajmniej 80 W RMS. Wielki problem mam z ty że obudowa nie może przektoczyć 15, 20 litrów DZięki za odpowiedz:)
    Jaco18
    Level 26  
    LW800 w tandemie - trzeba czytać wcześniejsze posty :!: - zobacz sobie na stronie MDCS-a.
    Crahen
    Level 11  
    Mam pytanie, otoz kupilem ostatnio glosnik subniskotonowy firmy GMS. Nie mam do niego zbyt duzo parametrow i potrzebuje pomocy przy robieniu obudowy do niego, ile litrow, itd. Obudowa ma byc z bass-reflexem. Parametry glosnika: Srednica - 25cm, skutecznosc - 86dB, Moc max - 350W, nomin - 160W, srednica cewki - 50mm, impedancja - 4Ohm, pasmo przenoszenia - 35-2300Hz, Qts - 0,22. Jaka bedzie najlepsza obudowa do niego, tzn o jakich wymiarach, i czy ktos umialby mi policzyc Vas do niego. Jestem laikiem w tych sprawach, dopiero zaczynam swoja przygode z subwooferami itd, wiec bardzo dziekuje za pomoc.
    Talib
    Level 14  
    Moje zdanie na temat tego co sie tutaj dzieje jest jedno: Za duzo pytan a za malo odpowiedzi!!!! MDCS staraj się!!!!!!!!
    włuczykij
    Level 27  
    proponuje zamknac ten post, jest nieco przestzrzały, ja wogole nie moge sie polapac, co tu jest wontkiem glownym
    igod
    Level 24  
    To jest nowe forum zbudowane przed MDCS'a w jednym temacie.
    wojtek.l
    Level 17  
    włuczykij - zgadzam się z Tobą. Masz rację. Stare tematy są wałkowane poraz tysięczny. Cały czas jest mowa o prymitywnym programie winisd i nic więcej. Jednym słowem N U D A !!!
    mdcs
    VIP Meritorious for electroda.pl
    :!: Macie rację... temat wypada już zamknąć. Powstało pewnego rodzaju kompendium wiedzy... ale robi się tu straszny bałagan:)
    Zapraszam na moją stronę www.mdcs.prv.pl , na której także jest forum poświęcone wyłącznie elektroakustyce.
    Moderatorów proszę o "nieodklejanie" tematu. Pobił rekordy czytelności i jest przydatny dla wielu początkujących akustyków.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów...