Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Legalna sprzedaż skanerów i radiotelefonów

102mariusz 13 Feb 2006 11:31 2123 9
    102mariusz
    Level 10  
    Chciałbym do sklepu "stacjonarnego" wprowadzić nowy asortyment tj. skanery, radiotelefony, GMRS i podobne. Moi klienci są dość wymagający i sprzęt PMR mało ich interesuje. Zauważyłem, że konkurencyjne sklepy "internetowe" zajmują się sprzedażą tego typu sprzętu choć używanie ich na terenie polski jest zabronione. Moje pytanie. Czy sprzedaż tych urządzeń jest dopuszczalna a używanie zabronione ?
    Dzięki za pomoc.
    Mariusz
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Sprzedaz gmrs mozna podciągnąć pod pomocnictwo, nakłanianie do popełnienia wykroczenia itp. Co jest zagrożone kara przewidzianą w KK.
    To, ze jest to nagminne nie znaczy, że UKE sie za to wreszcie nie weźmie.
    I bardzo dobrze.
    Michał
    102mariusz
    Level 10  
    A co ze skanerami częstotliwośći? też może to być podciągnięte pod paragraf
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Skaner moim zdaniem nie bardzo. Słuchanie nie jest zabronione. Rozpowszechnianie zasłyszanych informacji tak.
    M.
    humek
    Level 32  
    Możesz sprzedawac i jedno i drugie lecz powinienes miec zaznaczone w sklepie (w postaci wywieszonego ogłoszenia) iz uzywanie urzadzeń nadawczych wymaga zezwolenia i tu podasz gdzie takowe mozna uzyskac(adres i telefony do miejscowej placówki URTiP) Radiotelefon dla ciebie jest to taki sam towar jak kazdy inny natomiast powinienes ułatwic potencjalnemu klientowi uzyskanie odpowiedniego zezwolenia poprzez zkierowanie go do odpowiedniej instytucji.Skanery mozesz sprzedawac zupełnie bez zezwolenia.
    kreslarz
    Level 35  
    Witam!
    Jeżeli w dowolnym punkcie sprzedaży pojawi się urządzenie wyposażone w nadajnik musi ono posiadać dokument wystawiony przez producenta, iż spełnia wymagania zasadnicze. Dotyczy to całej Unii Europejskiej. Urządzenie musi być wyposażone w znak CE i jeżeli przechodziło pomiary w notyfikowanym laboratorium, także numer tego laboratorium. Podczas ewentualnej kontroli przeprowadzonej przez UKE (URTiP), UOKiK, PIH, FK lub inne uprawnione do tego instytucje brak tych oznaczeń i certyfikatów na wyrobach powoduje dość poważne konsekwencje prawne z karami finansowymi włącznie. Uprawnione instytucje mają obecnie prawo do pobierania próbek takich (i innych) urządzeń w celu sprawdzenia, czy spełniają one wymagania zasadnicze i czy załączone do nich certyfikaty potwierdzają prawdę. Jest to kolejny kawałek prawa unijnego wdrożony w naszym kraju.
    Pozdrawiam
    sp5wcx
    Level 33  
    Podobnie jak z samochodami. Możesz sprzedać samochód osobie nieposiadającej prawa jazdy. Ale aby nim kierować, kupujący musi mieć prawo jazdy. Kierowanie samochodem bez stosownych uprawnień stanowi wykroczenie, tak jak używanie urządzeń nadawczych i nadawczo odbiorczych bez zezwolenia.
    102mariusz
    Level 10  
    Sprzęt pochodzi z hurtowni w niemczech i myślę, że nie powinno być problemów. Kilka sztuk zamówiłem i dostałem tylko instrukcje obsługi na której widnieje znak CE. Czy oprócz tego musi być dodatkowy certyfikat?
    kreslarz
    Level 35  
    Zgodnie z przepisami, do każdego urządzenia zahaczającego o dyrektywę RTTE musi być dołączona czytelna kopia deklaracji zgodności.

Jako uzupełnienie polecam stronę http://www.urtip.gov.pl/_gAllery/27/20/2720.pdf
    Jest tam wszystko na ten temat
    Pozdrawiam
    marpiasek
    Level 27  
    I instrukcja,wszelkie zalecenia muszą być: napisane po polsku.