Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na STK4231 proszę o pomoc !!!

ŁukaszN 13 Lut 2006 13:29 3797 17
  • #1 13 Lut 2006 13:29
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Witam jakiś czas temu skończyłem swoje pierwsze kolumny jak ktoś jeszcze nie widział proszę bardzo link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic405382.html
    I teraz mam zamiar poskładać wzmacniacz do tych cudeniek ale posiadam zero wiedzy na ten temat. Na szczęście są jeszcze ludzie którzy służą pomocą a mowa tu o Hackerze z którym już dość długi czas rozmawiam na PW. To właśnie On przekonał mnie do samodzielnej budowy i bez niego nic by nie było. Moja wiedza jest na tyle uboga w tej dziedzinie że na sam początek przesłał mi blokowy schemat wzmacniacza żebym wiedział z czego się składa. W zasadzie to już wszystko przerobiliśmy i wszystko prawie wiem ale zacznę w tutaj od początku aby mieć pewność i opinie obeznanych w temacie. A i taki temat na pewno przyda się nie jednemu początkującemu bo będzie miał wszystko po kolei opisane i wyjaśnione (nic tylko robić) ja będę miał wzmacniacz a wy satysfakcję z tego że znowu pomogliście kolejnemu zagubionemu w rezystorach, tranzystorach, kabelkach itp. rzeczach forumowiczowi :D
    I tu wasza kolej bo chciałem z wami przedyskutować i przeanalizować poszczególne elementy wzmacniacza i na początek może końcówka mocy, trafo i to co chcę kupić gotowe. I prosił bym was o nie zadawanie pytani typu jaki przedwzmacniacz itp. tyko o odpowiedzi w miarę możliwości na moje pytania.Do reszty dojdziemy w swoim czasie chodzi o to żeby mi się wszystko nie pochrzaniło i żebym wszystko wykonał prawidłowo bo to moja pierwsza konstrukcja:DMożecie powiedzieć pogięło cię nic nie wiesz a robisz ale z wszą pomocą dam radę:)
    A więc na początek końcówka mocy:
    Ma to być na kostce chyba tak się mówi na kostce STK 4231 V opis jest tu: http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/08-2003/wzmacniacz%202x120w%20stk.djvu
    Kostkę tą chce kupić z http://www.cybor-tech.com.pl jeszcze jej nie szukałem (potem podam link) ale z tego co mi doradził Hacker to ma być z tej strony i z napisem Sanyo nie China nie wiem czym się to różni ale jak tak lepiej to lepiej a cena to 68zł.
    Do kostki musi być oczywiście płytka nie będę jej wytrawiał samemu tylko kupię na Altronie: http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=AL28&sid=660c3265 cena 10zł. Kolejną rzeczą jaką będę potrzebował to dwie cewki które również dostane na Alrtonie co prawda w o ofercie ich nie ma ale sprzedają przecież gotowe układy więc je mają tak więc powinni je opchnąć. Następnymi elementami mają być rezystory i kondensatory spis mam na dysku ale przecież płytka jest z dokumentacją. Części te również kupię w cyber-techu. Następnie trzeba zadbać o chłodzenie a wiec do tego celu chce użyć radiatora z www.hydrogig.dos.pl i ma to być model A5352 o wymiarach 187/35/100mm. Do tego mam zamiar zamontować dwa wentylatorki 80x80mm (pełno jest na allegro) ale potem jeszcze podrzucę link. Oraz układ który będzie sterował ich obrotami. Płytkę do tego układu mam zamiar kupić z http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=32590 cena 6,3zł i tu prośba zobaczenie sobie pliku pdf tego układu jest on w tym podanym linku ponieważ nie rozumiem wszystkiego z opisu OK.?

Kolejnym elementem układanki jest transformator i ma to być trafo 400VA 2x37V z odoczepem 12V którym będę zasilał przedwzmacniacz, układ opóźnionego załączania głośników, układ który steruje wentylatorami oraz wskaźnik poziomu sygnału. A kupić mam na zamówienie z www.toral.pl cena to 85zł + koszty wysyłki. Do tego trafa potrzebne jest jakieś mocowanie było na Altronie ale teraz go nie widzę.
    No i może od razu napiszę o układzie opóźnionego załączania głośników stereo i jako bajer wskaźniku poziomu sygnału audio stereo. Piszę razem dlatego że chcę kupić gotowe układy bo po co składać jak to nie jest aż takie drogie oto link
    http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/oferta_form.asp#
    Jest to kit:NE012 i NE085
    No i z gotowych rzeczy to jeszcze chciałem kupić soft start z http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al33z&sid=7e43116d cena 26zł podobno jest spoko i mniej składania bo gotowy.

Przedwzmacniacz, filtr sieciowy, układ z kondensatorami mostkiem prostowniczym i reszta typu wejścia itp będzie później.

Czas na pytanka:
    Czy w cyber-techu znajdę wszystkie części? bo chodzi o to żebym brał z jak najmniejszej liczby miejsc bo po co płacić sto razy za przesyłkę.
    Czy mocowanie trafa znajdę w cybor-techu?
    Czy takie trafo będzie odpowiednie?
    Jaką moc wyciągnie ta kostka przy tym zasilaniu? podobno 2x120 da radę.
    Czy odczep 12V wystarczy do zasilania tego wszystkiego?
    Czy ten układ sterownia wentylatorami będzie ok.?
    Słyszałem że miejsce przymocowania STK do radiatora trzeba czymś posmarować(chyba pastą termoprzewodzącą sylikonową) gdzie ją mogę dostać ?
    Czy układ opóźnionego załączania głośników i wskaźnik poziomu sygnału audio stereo są odpowiednie czy coś z nimi nie tak? Jak spoko to już zamawiam
    Co sądzicie o tym soft starcie może być bo bym go zamawiał?

Pytanka do opisu układu sterownia wentylatorami.
    Rezystory i kondensatory to się kupi ale nie wiem jak z półprzewodnikami i z różne co to są?:
    LM358,LM35CZ lub podobny,BC548 lub podobny,CON1,CON2,CON3,ARK2 i gdzie to mogę kupić czy w cyber-techu? Oby tak
    Czy znacie może jakąś stronkę czy coś na której mógł bym kupić gotowy układ ? no chyba że to wyjdzie dużo drożej to zostanę przy tym

Proszę o odpowiedź na wszystkie pytania jak możecie i ją znacie:D
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

• #2 13 Lut 2006 18:53
    ALTON
    Poziom 38  

Ja tylko dodam w skrócie.STK4231,4221,4241 nie dostaniesz oryginalnej...pieniądze w błoto.Z przykrością cybortech również prowadzi podróbki pod dopiskiem sanyo

• #3 13 Lut 2006 19:05
    ŁukaszN
    Poziom 16  

To skąd mam wźąść orginalną kostkę STK 4231?
    Może od kogoś mogę kupić albo jak się da sprawdżć czy jest to orginalna?
    Co proponujesz ALTON

• #4 13 Lut 2006 19:56
    ige
    Poziom 35  

orginal dostaniesz raczej z wylutu,bo o kupnie nowego w sklepi raczej mozesz zapomniec,ja bym ci proponowal zrobic koncowke mocy na tranzystorach

• #5 13 Lut 2006 21:29
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Siema
    Ale możesz coś jaśniej jakiś link czy coś do takiego wzmaka?
    Ale tak naprawde to jaka różnica jest między orginalną a nie orginalną?
    Czy taki wzmak wyjdzie drożej a i potrzebny mi taki minimum 2x100W RMS przy 8ohm
    Ale mógł by ktoś odpowiedzieć na pytania w temacie?

Pozdro

• #6 13 Lut 2006 21:44
    ALTON
    Poziom 38  

Kup 2xSTK4044V i zrób inny moduł końcowy - Cybortech na 99% prowadzi oryginały.

• #7 13 Lut 2006 22:09
    ŁukaszN
    Poziom 16  

To może bym i zrobił ale potrzebna mi pomoc może jakiś opis czy coś bo się nie znam a co do tego co mam poskładać na STK4231 to wszystko prawie wiem.
    To mają być dwie płytki tylko że z STK4044 cotrzeba będzie zmienić?

• #8 14 Lut 2006 16:45
    hacker
    Poziom 26  

A ja powiem tak:
    jak na 1 konstrukcje to wzmak na tranzystorach jest za trudny, kazdy wie ile z nimi jest problemów.
    A ja jakos na tego 4231V nie narzekam, mimo ze to podróbka bo i tak ma niezlego kopa. Lepiej chyba miec podrobke stk'a niz szajs na TDA 7294 :D
    Pozdro....

• #9 14 Lut 2006 22:36
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Witam Hacker widzę że już znalazłeś mój temat.
    Już miałem zamawiać trafo i radiator a tu nagle kolega napisał: pieniądze w błoto bo nie dostanę oryginału.
    A może mi ktoś powiedzieć czym się różni oryginał od podróbki. Co jest gorsze w podróbce? Bo teraz to już straciłem chęć do produkcji
    A może bym kupił coś na Allegro co możecie polecić do 400-500zł? Co myślicie o ROTEL RA-1010 cena kup teraz 500zł a licytacja to 380zł albo może PIONEER A-616 cena 372zł
    Sam nie wiem co teraz zrobić tyle się już dowiedziałem zawracałem głowę Hackerowi a teraz lipa ale w zasadzie wiedza się przyda tylko głupio by mi było gdybym teraz kupił gotowy

• #10 14 Lut 2006 23:44
    ige
    Poziom 35  

pionier jak za ta cene bardzo dobry wzmacniacz i moc podobna do stk,a co do budowy wzmacniacz na stk to juz twoj wybur jedena podrobka moze smigac a druga padnie odrazu a jeszcze inna po paru miesiacach tak jak mi

• #11 15 Lut 2006 10:16
    hacker
    Poziom 26  

No fakt różnie to bywa z tymi stk'ami. Ale z gotowych wzmacniaczy które są na allegro o mocy podobnej do stk'a przy obciazeniu 8 ohm to znalazlem tylko Yamahy :D
    Pozdro...

• #12 30 Mar 2006 21:45
    ŁukaszN
    Poziom 16  

Post sklejony. andre1979
    Co do tego STK to nikt nie produkuje oryginalnych bo jak ktoś je robi to ktoś musi je sprzedawać tylko gdzie. No bo szkoda trochę wydać 68 zł i niech od razu czym po tygodniu
    Padnie. Czy można gdzieś dostać oryginalną czy nie bo jak nie to chyba go sobie daruje i kupię coś na Allegro za około 400zł i będzie git ale nie wiem co bo ten pionier już poszedł a był fajny i w bardzo ładnym stanie. Doradźcie mi chociaż jakiej firmy mam go kupić a jakich unikać

pozdrawiam
    Dodano:
    Witam kupiłem wzmacniacz Yamaha AX 700 i jak do tąd było ok ale pojawił się problem ponieważ czasem jak go włączę to lewy kanał gra bardzo cicho, chaszczy itp. Jak włączę cd direct albo wyłączę na chwilę i z powrotem odpalę to jest już normalnie.
    I nie wiem w czym problem może wiecie co może być nie tak?
    Z góry dzięki za wszelkie rady.

• #13 22 Sty 2008 21:34
    ssseba
    Poziom 13  

Hej ja mam na stk 4231II juz od 5 lat i napier.. że aż miło, napędza suba na dwóch 30 cm i mieszkając na 4 pietrze słychać mnie w klatce na parterze, obinżyłem mu nap do +/- 35 i dwa głosniki 8ohm równolegle i jesze ani razu nic mi nie stało sie złego. Oczywiście wszystkie zabez mam, do radiatora 15/20 cm jeszcze 2 wentylatorki i smiga ze hej, pozdrawiam.

• #14 23 Sty 2008 08:20
    101823
    Usunięty  
  • #15 23 Sty 2008 11:52
    hacker
    Poziom 26  

A jaką masz pewność że 100% oryginał :?:

• #17 23 Sty 2008 23:28
    hacker
    Poziom 26  

Ok. ale tj. wersja II zniekształcenia na poziomie 0,4% o ile dobrze pamiętam. Wolę zrobić na tranzystorkach bipolarnych prawdziwie oryginalnych ;)
    pozdrawiam.

• #18 24 Sty 2008 07:37
    ŁukaszN
    Poziom 16  

hacker napisał:
    Wolę zrobić na tranzystorkach bipolarnych prawdziwie oryginalnych ;)

Też tak myśle ale na razie mam za małą wiedzę dlatego wolę kupić
    Zamykam temat i pozdrawiam bo został odświerzony po bardzo długim czasie i już powienienem go zamknąć dawno temu

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo