Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz gitarowy.

shimo 13 Feb 2006 16:00 6883 7
    shimo
    Level 11  
    Witam! Jestem w trakcie budowania pieca gitarowego na tda7294 i szerokopasmowym alphardzie 12" (konstrukcja budżetowa), potrzebuje schemat dobrego przedwzmacniacza z regulacją barwy tonu który wysteruje mi tą końcówkę bez większych szumów i brumień, z jakotakim brzmieniem (albo nawet lepszym niż jakotakim:D ). Zbudowalem do tej pory przedwzmacniacz na ne5532 (schemat poniżej) i jest do kitu, tzn. brzmi jak by mu się nie chciało i regulacja barwy tonu jast marna :(. Więc proszę o jakąś konkretną propozycje. Mam do dyspozycji zasilanie ±35V i/lub ±13V. Może być na wzmacniaczach operacyjnych lub el. dyskretnych, nie ma to dla mnie różnicy.
    Z góry dzięki za odpowiedź
    Tremolo
    Level 43  
    Jaką gitarę masz , jaką przystawke itd...

ja mam taką przystawkę, ktora zadne potencjometry nie potrafią złagodzić :) Daje chyba 1V

po za tym dużo zalezy od samej gitary.
    shimo
    Level 11  
    moja gitarka to meg worrior 2x humbucker i niej testowałem ale rzecz w tym że to nie dla mnie piec tylko dla kumpla który zmienia gitarkę i nie wiadomo co kupi... na tym megu to porażka :(
    Marcin Grabarz
    Level 24  
    W Praktycznym elektroniku(jak sie nie mylę to w roczniku2001)było opisane combo gitarowe.Był tam przedwzmacniacz.Moim zdaniem chyba niezły.Jak chcesz to sobie znajdz i przejrzyj.Ja to mam na papierze i musiałbym skanowac.
    4064484
    User under supervision
    poszukaj jakiegoś schematu janka, on ma zawsze racje jeżeli chodzi o te sprawy!
    Tremolo
    Level 43  
    Z elektrody dowiedziałem się, że ten preamp to polska zerżnięta podróba australijskiego projektu. Gra to niskoszumnie ale i bez polotu.
    shimo
    Level 11  
    Witam, długo i dość ślamazarnie ten wątek się ciągnie, do rzeczy, radocha polecił mi kilka poprawek które spróbuję wprowadzić i zobaczymy, pewnie szybko to nie nastąpi ale kiedyś napewno (może w lipcu to zrobie i opisze dokładniej)
    radocha
    Level 28  
    jest tu parę podstawowych knotów:
    z impedancją wejściową rzędu 100k musi brznieć jak kapeć
    R1 zewrzeć R3 też można, jakby się zaczął wzbudzać to R3 przywrócić, po nim można do masy kondensator jeden -kilka nano
    ( na TL07X układ byłby elastyczniejszy, bardziej idiotensicher i pozwalałby na więcej bezkarnych eksperymentów)
    R2 i R4 wymienić na jakieś młt rzędu 1-2 Mega
    w barwie:
    C4 zmienić na 2,2 nF, do C7 dodać równolegle drugi 470nF, odzyska się regulację środka, która przy podanych na schemacie wartościach - marna
    Potencjometry powinny być od trebla i basa logarytmiczne a od średnich - liniowy
    jak będzie inaczej - regulacja do d...
    C10 jest stanowczo za duży - z taką pojemnością wzmak będzie miał tendencje do "przytykania się" basem przy graniu rytmu, tym bardziej im przetwornik dający lepszy sygnał, najmocniej to wylezie przy graniu na pikapie przy gryfie, hambuckerze. Efekt będzie się pogłębiał przy agresywnym graniu i regulacji pikapa na dużą dynamikę sygnału (nabiegunniki mocno blisko strun)
    C10 powinien mieć pojemność rzędu 150 - 680 nF, w zależności od rodzaju pikapa (przy hambukerze mniejsza pojemność)
    Obcinacz diodowy dużo lepiej jak po 1szym stopniu (U1A nóżka 1) przed barwą.
    Przenieść trzeba razem z r11, R12 wywalić, robi tylko dobre wrażanie - na schemacie.
    Kiedy obcinacz między stopniemi:
    -wtedy lepiej jak na 2 a nie na 4 diodach
    - Najlepiej jak ten obcinacz jest dołączany następnym stykiem przełącznika SW razem z R13 , R5 powinien być trcha większy, najlepiej dobrać do konkretnej gitary
    - R13 dobrze zastąpić potencjometrem logarytmicznym rzędu 2,2k - 10k log - będzie wtedy nim regulacja głębokości przestera
    - by mieć następną regulację warto jeszcze zmniejszyć C10 (100-220 nF) a równolegle do niego dać pota ok 2-4 x większego od R13 (też log) - i będzie regulacja doła przed obcinaniem - można wtedy wybrać przestera "tłustego" bąć suchego
    -