Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o pomoc! Budowa kolumn.

13 Lut 2006 18:42 1694 22
  • Poziom 10  
    Proszę o pomoc!!

Chciałbym zrobić przez okres ferii zimowych (które mi sie właśnie zaczęły) jakieś fajne kolumienki podłogowe do pokoju chodzi mi o to żeby były wysokie i dobrze grały.

mój projekt wygląda nastepująco:
    wys. 100cm
    szer. 20cm

posiadam :
    płyty wiórowe o grubości 20mm

Proszę jak ktoś może niech napisze jakie do tego byłyby najstosowniejsze głośniki i czy ta konstrukcja będzie ładnie wyglądac i dobrze brzmieć???

jeśli macie jakieś fajne plany to tez pomożecie podrzucić głównie chodzi mi o to żeby wyszło tanio.

P.S
    poszukałbym sobie jakiś planów na forum ale niestety mam połączenie modemowe i nie mogę za długo siedzieć w internecie wiec zrozumcie mnie i pomóżcie.

Z góry dziękuje.
  • Poziom 27  
    Swego czasu w Radioelektroniku była taka konstrukcja . Poszukaj w bibljotece starych numerów. Lecz czasem na czuja wychodzi super . Jeśli chodzi o szerokość to 20 cm to ciut zamało .Zmieści ci się mały basiak lub dwa . Uważam , że skoro nie masz doświadczenia zrób sobie kolumny ala Altys . Proste , łatwe i ładnie brzmią
  • Poziom 29  
    Polecam Ci tanie "slupki" dobrze grajace kolumny.
    Wysoki Ton kopółka Tesli arv104 + do tego uklad 2x5`` Tesla arn15/06 w wersji 4omowej.
    Mam w domu takie kolumny napedzane starym, ale high-endowym wzmacniaczem DENON i rewelka. Bas jest precyzyjny i gleboki, mimo ze glosnik ma 5``. Dobra szczególy :)
    Wysoki ton 8Ω, dwa 5`` polaczone szeregowo w wersi 4Ω. Zwrotnica jest prosta na kopulke kondensator 3,9uF zastosowalem audiofilskie Jantzen Audio, na 5`` ceweczka 0,25mH. Tor bas-reflex jedna rura Φ5cm gleboka 8cm. Slucham muzyki emo/noise/hard core glownie gitarowej. Jak chcesz do tego mocniejszy basik mozna podeprzec subbasem. Ogólnie mówiac dobrze sie sprawdzaja te arn15/06... srodeczek itp. odpowiedni.
  • Poziom 10  
    No to jeszcze jedno pytanie jak chce kupić głośnik GDN-17-80-8-SS to czy on ma średnice 17cm z koszem czy tylko sama membrana?? acha jeśli chodzi fachowe określenia to one mi nic nie mówią ;/ jak możecie to zapodajcie jakiś schemat kolumny bo ja nie mam bladego pojęcia jak sie do tego zabrać :(( acha tak oczywiście mógłbym poszukać jakiś schematów ale mogę tylko dziennie 5 min siedzieć w internecie wiec za dużo za ten czas nie znajdę ;/
  • Poziom 43  
    Nie kupuj tego STXa kup jak co GDN 18/120 lub tesle, które sa już prawie legendarne. Po z atym zaproponuj glośniki najpierw protem projektuj kolumny. Robisz dokładnie odwrotnie.
  • Poziom 18  
    >>Serwer2006

najpierw to powiedz ile kasy chcesz przeznaczyć na same głośniki, tak dyskusja nie ma sensu....bo zaraz ktoś wyjedzie z Focalami :))
  • Poziom 10  
    kolo 100-150 zł ale płytę wiórową juz mam i okleinę tez no i szpachle do drewna :)))
  • Poziom 18  
    to chyba tylko Tesla za tę kasę....
    standardowo ARV i ARN150
  • Poziom 43  
    NO to się w 100..150 złotych na ARV + 2x ARN150 nie zmieścisz. Jesli chcesz taki układ.

Za 4 ARN minimum to jakieś 120 złotych no a za 40 złotych dwóch donbrych wysokotonowych nie wyczarujesz - bo musisz doliczyć koszty wysyłki.
  • Poziom 10  
    ale ja mówię ze 100-150 zł za jedna kolumnę :))
  • Poziom 10  
    okej a na zwrotnicach to ja się już kompletnie nie znam mugłbym kupic gotową do tego zestawu??
  • Poziom 10  
    tak tyle że ja jestem noga z elektroniki ;/
  • Poziom 23  
    Serwer2006 napisał:
    tak tyle że ja jestem noga z elektroniki ;/

to po zawracasz d-upe? koledzy tu sie poca by jakos tobie pomoc a ty sobie jaja robisz. jak sie nie znasz to po co sie za to bierzesz. najpierw sie poznaj n atematyce, poczytak pare ksiazek, porob kilka konstrukcji prostsdzych, opanuj elektronike, odstawy filtorw i parametry glosnkow itp otd i za pare lat moze zbudujesz jakas denn kolumienke na alfredzie. Teraz lepiej wez sie za nauke!
    Pozdrwiam i powodzenia!
  • Poziom 10  
    Koleś weź sie tak nie unoś !!!!!!!!!!!! To ze nie znam sie na elektronice to od razu dyskfalifikuje mnie ze nie mogę zrobić kolumn!!!!!!! Wiesz co jeżeli wszyscy ludzie by tak myśleli to nie wiem czy ten świat by w ogóle istniał;/ Może i nie znam sie na elektronice ale jestem pewien na 1000% ze z informatyki mi do piet nie dorastasz wiec pohamuj swoje emocje i wyrażaj je gdzie indziej!!!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Głośnik jak by nie było to element elektroniczny. Ale może troche swoistej nauki nie zaszkodzi, w końcu to forum elektroniczne, i tu elektronika jest najwazniejsza. A Akustyka to co najmniej w 50% elektronika.

A informatykę to prosze pokazywać w innym dziale. Po za tym jesli nie znasz podstaw elektroniki to żaden z Ciebie informatyk... W kazdej uczelni informatycznej jest elektronika analogowa i cyfrowa, to z jej kombinacji i ciągłej rozbudowie obwodów logicznych i techniki procesorowej w 150% elektronicznej mogło dojść do dzisiejszego poziomu wiedzy... Chyba że to informatyka bankowa albo biurowa. To tam może nie byc elektroniki.

niestety to prawda bez elektroniki świat wygladałby jak w średniowieczu.

Nie musisz się uczyć oczywiście całych podstaw, no ale sa w internecie gotowe wzory na zwrotnice schematy itd.. Myslisz, że jak bedziesz miał gotową zwrotnicę to będziesz umiał ją dobrze podpiąć? Znowu zaczną się pytania, i znowu ktos Ci odpowie w sposób obrażający Cię?

Po za tym ja tez nie znam się na historii czy balecie, ale potrafię czytać tak jak i Ty i moge sobie porzyczyć ksiązke z biblioteki czy wejść na stronę internetowa i coś liznąć.

Więc ja proponuje przystopować. Założyc konkretny temat w odpowiednim dziale, jak się nie znasz jeszcze na elektronicę. Jest tu dziął Początkujący teoria referaty, sa gotowe schematy, jest opcja szukaj, można poszukać. Za grzebanie w bazie nikt Ci nie powie zlego słowa. Po za tym zwrotnice to tak naprawde od jednego do 10 elementów...

Podstawy zwrotnic są proste 4 elementy: rezystor kondensator cewka i głosnik, w komputerze masz kilka milionów jesli nie miliardów tranzystorów, powinieneś przy takim porównaniu nas uczyć a nie my CIEBIE. Każdy obwód zawierajacy tranzystory trzeba zaprojektować, wokół tych tranzystorów jest kilka tyisęcy rezystorów pamięci kondensatorowych i cewek... I to wszystko się programuje. A zwrotnica to powiedzmy 4 cewki 4 kondensatory i 2 rezystory...
  • Poziom 10  
    Masz rację informatyka składa sie z elektroniki lecz więcej sie jej uczysz z teorii a nie z praktyki ;/ Za to mój brat jest dobry z elektroniki ale ja go widuje raz na 6 miechów wiec to nie bardzo jest robiące ;/ Zresztą skończmy ten temat bo nie po to pisałem ten post żeby się kłócić tylko po to żeby sie czegoś dowiedzieć :)

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Witam!
    Nikt tu sie nie unosi, ale jak ktos pyta to odpowiadajacy ma prawo byc dla niego nauczycielem i pouczyc go! Kiedys tak bylo przynajmniej ze nauczyciel mial jakies prawa a teraz uczniaki mysla i robia co chca... o wszystko pretensje, wszystko chca od razu, na tacy, najlepiej nie uczyc sie a wiedziec wszystko jak wielu nowicjuszy co mama kupila komputer pod choinke i od razu nazwyaja sie informatykami lub rejestruja sie na elektrodzie zeby zabłysnac czy nabic sobie punkty. Ehh niewazne zreszta.

Wracajac do temtu. Nie majac wiedzy z akustyki, elektroakustyki i elektroniki nie zbudujesz kolumn tak jak nie zbudujesz mostu nie majac wiedzy o mechanice i konstrukcji budowli. OWszem moze i budowa kolumny jest nieco prostsza od budowy mostu ale wiedze i tak jakas tzreba posiadac zeby za to sie brac inaczej sam sobie robisz krzywde i nam zadajac setki niepotzrebych pytan na ktore sa juz odpowiedzi od 100 lat i nikt nie bedzie powielal tu na forum ksiazek czy inych opracowan w tej dziedzinie. Tak jak radzil tremolo, najpierw tzreba cos wiedzic a potem pytac i robic cos samemu.

Jesli taki z Ciebie informatyk to zapewne buszowanie i zbieranie informacji ze stron internetowcyh nie jest Ci obce wiec zapewne takie stronki jak ponizej wymienione przeze mnie sa ci znane i podstawowa wiedza w nich zawarta jest juz Ci znana? Powiedz tak z reka na sercu Serwer2006 ile czasu spedziales na zaznajamianie sie z wiadomosciami zawartymi min na tych i innych stronach i w literatuzre?

http://www.diyaudio.pl/
    http://www.decware.com/newsite/mainmenu.htm
    http://gumon.host.sk/nowe/index2.php
    http://www.linkwitzlab.com/
    http://www.speakerbuilding.com/
    itp itd... polecam tez http://ag.bocznica.org/

Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    z ręką na sercu to powiem ze kulka godzin cos kolo 10 ale co do komputera to posiadam go od 12 lat i sam na niego musiałem zapracować!!!
  • Poziom 23  
    Serwer2006 napisał:
    co do komputera to posiadam go od 12 lat i sam na niego musiałem zapracować!!!

a mi z nieba spadl...
  • Poziom 10  
    a mi z nieba spadl...[/quote]

tez bym tak chcial :D