Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję normalizować poziom basu w mp3rójkach

13 Lut 2006 19:48 3003 11
  • Poziom 13  
    Witam.

Problem bardzo pokrótce : czy zna ktoś program, w którym mógłbym normalizować poziom głośności tylko basu (powiedzmy mniej lamersko - normalizować tylko określone częstotliwości)?

Bo jak odsłuchuję całą playlistę, to przy jednych piosnach sub mi grzmi a przy innych jest za cicho. Przecież nie będę co chwila kręcił korektorem.

No i sprawa jest taka, że na playliście mam utwory w podobnym klimacie dance/hause. Bo mam świadomość, że nie można żądać, żeby poziom basów utworu Szopena był taki sam jak w techno. Ale chciałbym to jakoś zrównać. Sama normalizacja sprawia, że nie muszę kręcić głośnością i tak samo sobie wyobrażam z basem.

Uff, miało być krótko...Mam nadzieję że się da, dzięki za każdą radę.
  • Spec od komputerów
    Raczej będziesz miał problem z korekcją basów w samym formacie mp3.
    Większość programów do obróbki mp3 bez zamiany formatu (mp3gain, mp3trim) pozwala co najwyżej na korektę poziomu dźwięku i wycięcie fragmentów. No chyba, że jest program pozwalający na korekcję większej ilości parametrów dźwięku bez konieczności zmiany formatu.

Co innego gdy chcesz się pobawić edytorami audio (Goldwave, Nero Wave Editor itp.), zamieniającymi mp3 na np. wav lub format własny i po dowolnej obróbce ponownie zamieniający dźwięk na mp3.

Więcej po wpisaniu w SZUKAJ +mp3 +audio np:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic404710.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic397377.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic363743.html
  • Poziom 22  
    Jaką kartę muzyczną masz w kompie?:)
  • Poziom 13  
    Mam SB Live 1024.
    W różnych programach do obróbki audio, nawet wave, nie mp3, jest możliwość używania equalizera, ale tam są ustawienia wzmocnienia, w stosunku do tego, CO JEST, a nie w stounku do innych plików,

Ja potrzebuję zrównać wiele do jedego poziomu - znormalizować.
  • Spec od komputerów
    No nie przesadzaj nie słyszałem jeszcze o takim automacie, który znormalizowałby poziom basów do poziomu konkretnego pliku.
    Niby Co ma być poziomem idealnym Hip Hop czy Chopin ?
    Jak będzie brzmiał Rock z basem ustawionym pod Chopina ...
    Cudów nie ma, albo "ręcznie" przerobisz każdy utwór albo przy zmianie muzyki będziesz musiał zmieniać ustawienia equalizera...
  • Poziom 13  
    A patrzyłeś w ustawieniach karty muzycznej?
  • Poziom 13  
    paweliw napisał:
    No nie przesadzaj nie słyszałem jeszcze o takim automacie, który znormalizowałby poziom basów do poziomu konkretnego pliku.
    Niby Co ma być poziomem idealnym Hip Hop czy Chopin ?
    Jak będzie brzmiał Rock z basem ustawionym pod Chopina ...
    Cudów nie ma, albo "ręcznie" przerobisz każdy utwór albo przy zmianie muzyki będziesz musiał zmieniać ustawienia equalizera...

Nie do poziomu konkretnego pliku. Nie masz pojęcia człowieku czym jest normalizacja. A poza tym, jeśli nie słyszałeś, to nie znaczy że nie ma.
    Normalizacja odnosi się do mocy wzorcowej i ona jest poziomiem odniesienia. Potem masz 1900 postów, z czego 1800 jest blablaniem.
  • Poziom 23  
    A moze jakis procesorek dzwieku typu SoundSolution? (www.soundsolution.it) Tyle ze zeby osiagnac odpowiedni efekt musialbys nad tym spedzic kilka dni i nocy :D
  • Spec od komputerów
    matroks napisał:
    Nie do poziomu konkretnego pliku. Nie masz pojęcia człowieku czym jest normalizacja. A poza tym, jeśli nie słyszałeś, to nie znaczy że nie ma.
    Normalizacja odnosi się do mocy wzorcowej i ona jest poziomiem odniesienia. Potem masz 1900 postów, z czego 1800 jest blablaniem.

Trochę mylisz pojęcia, normalizacja dźwięku odnosi się tylko do poziomu dźwięku
    Poczytaj to, może Ty będziesz miał pojęcie skoro ja go nie mam ... http://www.cdrinfo.pl/software/slownik/slownik_w.php?ID=2181190951 lub http://www.cdrinfo.pl/software/artykuly/artykul_w.php?ID=20030509160730&nrstrony=7

Co to jest moc wzorcowa, w jakich jest jednostkach i rzeczywiście dotyczy mp3 ?

Radzę poczytać co nieco o obróbce dźwięku np. to http://www.republika.pl/gliniecki/wav.html .
    Sam napisałeś:
    Cytat:
    normalizacja sprawia, że nie muszę kręcić głośnością i tak samo sobie wyobrażam z basem.

Rzeczywiście możesz sobie tylko wyobrazić !
  • Poziom 13  
    paweliw napisał:

Trochę mylisz pojęcia, normalizacja dźwięku odnosi się tylko do poziomu dźwięku

Czym jest w takim razie dźwięk, jeśli nie zlepką sygnałów o różnych częstotliwościach? Ja chcę działać tylko na pewnym zakresie tych częstotliwości.

paweliw napisał:

Moim zdaniem to nie jest dobra definicja i radzę, byś ją zweryfikował. W ogóle nie musi to dotyczyć kodowania do mp3. Możemy normalizować wav i tylko na nim operować.
    Pytanie, co znaczy w tym linku "optymalnego poziomu dźwięku". Ja bym odpowiedział, że bez przesterowania. Napisali tam tak, ponieważ w trakcie kodowania do mp3 jest ryzyko wystapienia "trzasków" .

Ale możnaby pokusić się o coś innego. Na przykład normalizować nie w stusunku do wartości szczytowej w utworze ("1" poniżej ), lecz używając wspomniany już przeze mnie wzorzec mocy ("3" poniżej ).

Wklejam Ci tematy helpa programu Sony Soun Forge (zeby nie było, że wyssałem z palca):
    1) "Normalize using a peak value"
    2) "Normalize using average RMS level "
    3) "Normalize using levels from another selection or file" - tu zwróć uwagę, że chodzi właśnie o podanie mocy wzorcowej. Najpierw dajesz mu dowolny fragment do analizy, a następnie zaznaczasz właściwy do znormalizowania, według tego, co obliczył.

paweliw napisał:

Rzeczywiście możesz sobie tylko wyobrazić !

Jeśli chcesz czegoś dokonać, nie możesz mieć założenia z góry, że to niemożliwe. Na Księżyc się dało polecieć, a nie da się wyrównać basu w paru durnych plikach audio? Ja wierzę, że to możliwe i mam zamiar to zrobić.
  • Spec od komputerów
    Co do definicji nie ja je wymyśliłem, więc i nie ja będę je zmieniał.

Widzę, że się nie rozumiemy, stwierdziłem tylko że się nie da tego zrobić automatycznie na grupie plików lub efekt zmiany będzie nieadekwatny do rzeczywistości. Jak zrozumiałem Tobie właśnie o to chodzi bo jako przykład podałeś normalizację poziomu wielu plików mp3.

Co innego ręczna obróbka kazdego pliku !
    Tam możesz zmienić wszystko.

Są oczywiście kompresory, limitery i inne "enhancery" dźwięku, może one bardziej by Ci się przydały http://www.republika.pl/gliniecki/mp3.html ?
  • Poziom 13  
    Witaj.

Opiszę, co zrobiłem.

Najpierw przyczepiełem się tego opisu z helpa Sound Forge.

Cytat:
    When you normalize using average RMS level, the average RMS value of the sound file is raised to a value you specify. This is helpful for matching the apparent loudness of different recordings.
    Żeby zadziałać na konkretne częstotliwości, trzeba założyć filtr. Sound Forge daje pełną swobodę w kształtowaniu charakterystyki. Więc narysowałem prostokąt. Widok umieszczam w pliku. Właściwie to każde mp3 rozłożyłem na dwa pliki. Jeden z dolnymi częstotliwościami, drugi z górnymi.

Normalizuję ten pierwszy a następnie scalam obydwa. Opcja normalizacji "avagerage RMS" daje dobre rezultaty. Załączam też obrazek z okna normalizacji. Ważna opcja to "scan levels", której należy użyć dla poziomu "wzorcowego".

paweliw napisał:
    stwierdziłem tylko że się nie da tego zrobić automatycznie na grupie plików lub efekt zmiany będzie nieadekwatny do rzeczywistości

Sound Forge ---> " tools" ---> "batch converter". Wskazujesz pliki i w zakładce "process" możesz dodać każdą opcję dostępną w programie. Podajesz gdzie ma zachować pliki i "run job". Jedyne co trzeba zrobić ręcznie, to scalić. Oczywiście uważam, że się da, tylko jeszcze nie wiem jak.

Jeśli chodzi o jakość, bo tu mogą być największe wątpliwości. Fakt, że trzeba z powtorem kompresować do mp3. Ale nie słychać różnicy. (wejściowe audio miałem 192kbps). Dla chętnych mogę podesłać wyniki eksperymentu na maila. Efekt jest bardzo dobry.
    Żeby było śmieszniej, to jest pozornie lepsza jakość. Z tego względu, że zmienia się wrażenie akustyczne. Wielu z nas nie puszcza przecież "czysto" w winampie, tylko ma załączony equalizer. A te moje mp3 są troszkę "napompowane". W ten sposób można wbudować pewne ustawienia equalizera do audio, oczywiście uzyskując podobną głośność dla wielu różnych plików.

I na koniec napiszę jeszcze jedno. Mam świadomość, że to jest zamierzeniem wydającego utwór, co ma być cicho a co głośno w utworze. Także ingeruję dość mocno. Ale czasem zachodzi taka potrzeba. Dzięki za dialog. Pozdrawiam.