Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Dalia PDH885- zatrzymuje się programator

mlodydudus 14 Lut 2006 07:31 4906 18
  • #1 14 Lut 2006 07:31
    mlodydudus
    Poziom 10  

witam
    dostalem w spadku od rodzicow pralke DALIĘ
    Wymienilem termostat poniewaz pralka non stop gotowala, okazalo sie ze walniety byl czujnik ktory umieszczony jest w bebnie (ale jest to calosc z termostatem)
    Pozniej pekl mi przewod doprowadzajcy wode z szuflady do bebna, tez wymienilem
    Teraz mam taki problem. Pralka zaczyna prac i podgrzewa wode, programator dochodzi do ok 3 cyklu za programem nr 2 i staje a pralka zaczyna gotowac wode
    Zachowuje sie prz tym normalnie, caly czas kreci bebnem i pierze ale gotuje.
    Grzalka sprawdzona dobra
    Aha, jak popchne programator recznie to przestaje gotowac (odlacza grzalke i ustala ta temperature ktora sie ustawilo na termostacie) i pierze dalej bez zadnych problemow.
    Prosze pomozcie
    Czy to wina programatora???

0 18
  • #2 14 Lut 2006 07:54
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Czy tak samo dzieje się na innych programach?dawno wymieniałeś regulator temp?

0
  • #3 14 Lut 2006 09:14
    DudiZabrze
    Poziom 11  

Napisz jaki typ programatora masz w tej pralce. Teoretycznie nia ma możliwości żeby gotowała wodę ze sprawnym termostatem (chyba że jest uszkodzona instalacja lub termostat) Nowy nie znaczy sprawnt, sprawdz go, wyjmij z bębna końcówkę czujnika, zanuż go w kubeczku z wodą o temperaturze 40 stopni (możesz to powtórzyć dla innych temperatur) i pokręć pokrętłem temperatury, w momencie przełączenia odczytaj jaka jest temperatura na pokrętle i jeśli odpowiada temperaturze wody to jest ok jeżeli nie to wymień.
    Programatory mają blokadę, taki przekażnik blokujący mechanikę programatora powodujący że programator stoi do momentu aż woda osiągnie odpowiednią temperaturę i dopier go zwalnia co powoduje wydłużenie czasu prania (żeby pranie odbywało się w ciepłej a nie zimnej wodzie) więc sądzę że masz uszkodzony termostat.Isnieje też możliwość że przekaznik blokujący nie zostaje zwolniony z przyczyn mechanicznychWarto też sprawdzić jego stan. Schemat elektryczny Dalii jest na stronie ELEKTRODY. www.elektroda.pl/rtvforum/topic41183.html [/tex]

0
  • #4 14 Lut 2006 11:47
    K_andy
    Poziom 17  

witam

zdażały się przypadki temperaturowego odkształcenia krzywki przepychacza wewnątrz programatora i prawdopodobnie to u ciebie się stało wskutek wcześniejszej awarii termostatu.
    Programator można naprawić.

pozdrawiam

0
  • #5 14 Lut 2006 14:44
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Cytat:
    Pralka zaczyna prac i podgrzewa wode, programator dochodzi do ok 3 cyklu za programem nr 2 i staje a pralka zaczyna gotowac wode

K_andy :arrow: w tej pralce włącza się przekaźnik blokujący trzy skoki za pozycją "2" :wink:

ów przekaźnik włączany jest przez termostat :D
    a to by się zgadzało bo kol.mlodydudus napisał że gotuje wode

mlodydudus :arrow: wymień jeszcze raz ten termostat, tylko nie złam tej długiej rurki, bo jak złamiesz to już nie naprawisz :wink:

0
  • #6 15 Lut 2006 07:27
    mlodydudus
    Poziom 10  

serdecznie dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
    Czyli teraz mam jeszcze raz kupic termostat i go zmienic?
    Ten sprawdzalem (ustawialem temperature i podgrzewalem czujnik zaplaniczka i w zaleznosci jak temperature ustawilem to przy takiej termostat sie rozlaczal). wiec jestescie peniw ze mam zmienic go jeszcze raz??
    Wlozylem w nia juz pare zloty i wiele godzin pracy i niechce sie jej pozbywac wiec bardzozalezy mi na naprawie.
    Czy moze mi ktos krok po kroku wytlumaczyc co mam teraz zrobic czy od razu proponujecie wymiane termostatu.
    pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

jeszcze jedno
    odnosnie zmiany termostatu
    wymienialem go niedawno temu, raptem wykonalem tylko 3 prania i bylo dobrze, a juz za 4-tym praniem zrobilo sie to co opisalem powyzej (wiec termostat jest prawie nowy)

0
  • #7 15 Lut 2006 07:51
    zayzayer
    Specjalista AGD

mlodydudus napisał:
    Ten sprawdzalem (ustawialem temperature i podgrzewalem czujnik zaplaniczka i w zaleznosci jak temperature ustawilem to przy takiej termostat sie rozlaczal).

No, to sprawdź go jeszcze raz. Mogłeś nadłamać kapilarę.

0
  • #8 15 Lut 2006 10:17
    DudiZabrze
    Poziom 11  

Przeglądałem schematy, wydałem na to swoje punkty których nie mam za wiele i ewidentnie grzałka w Dalii jest podłączona jedną stroną do zasilania przez termostat więc nie ma możliwości żeby grzała po osiągnięciu temperatury gdy termostat jest sprawny, może jedynie programator stać w miejscu bez końca a to za sprawą przekażnika blokującego który może nie zwalniać mechanizmu programatora ale to juz chyba pisałem. Sprawdz ten termostat jeszcze raz ale bez zapalniczki tak jak pisałem (zapalniczką nie kontrolujesz temperatury) i koniecznie zmierz miernikiem czy styki są faktycznie rozwarte oraz czy instalacja nie jest popalona. Nikt za ciebie tej pralki nie naprawi chyba że sie pofatygujesz z nią do Zabrza zapraszam!

Zastanim umieścisz schemat sprawdz czy jest w bazie schematóew AGD
    Schemat jest tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic141824-0-asc-60.htmll#783318
    Załącznik usunięty.
    POLO2

0
  • #9 22 Mar 2006 18:18
    mlodydudus
    Poziom 10  

witam ponownie
    wymienilem znowu termostat (nowka ze sklepu) pralka zaczela gotowac pranie kilka ruchów za programem 2
    wylaczylem pralke przelacznikiem i przestala gotowac tyle tylko ze teraz wogole nie grzeje
    sprawdzalem napiecie na grzlce i jest 230V
    co sie moglo stac?
    czy uszkodzeniu ulegla grzalka?
    pomocy

Dodano po 2 [minuty]:

nie dodalem jeszcze jednego bo wlansie to odkrylem
    programator w kazdej pozycji robi dlej pranie ktore ustawilem 10 minut temu i nie reaguje na zmiany?

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

po czterech dosyc szybkich obrotch (dookola) programatora udalo mi sie zalaczyc wirowanie i odwirowac wode z pralki
    wg mnie musi byc cos z programatorem, ale dziwi mnie fakt ze na grzalce bylo napiecie a grzalka wogole niegrzala

0
  • #10 22 Mar 2006 18:55
    staszekf
    Poziom 32  

Uważam, że moi przedmówcy mieli racje co do mechanicznego uszkodzenia programatora, polega to na tym, że przekaźnik blokujący zwalnia przy zadanej temp. swoją "kotwiczkę" i sprężynka przy przekaźniku powinna podnieść kotwiczke wraz z ramieniem w góre. W ramieniu znajduję się plastikowy trzpień powodujacy zwolniene zapadki i obrócenie bębna krzywkowego w programatorze. Mimo, że elektrycznie przekaźnik jest zwolniony, to kotwiczka i jej ramię pozostają nadal w dolnej pozycji co nie pozwala zwolnić zapadki wewnątrz i przesunąć krzywek programatora. Przyczyną jest sprężynka i duże czerwone zębate koło wew. programatora (pod blachą-tylną) które nie pozwoli unieść dźwigni kotwiczki i odblokować zapadki. Problem ostatnio był poruszany przy programatorze P-124.

0
  • #11 22 Mar 2006 19:35
    mlodydudus
    Poziom 10  

czyli co mam zrobic
    wlozylem w ta pralke ok 200zl a moze i wiecej
    nie wiem czy za bardzo mi sie to oplaci, prosze was o porade: czy warto dalej inwestowac
    z gory dzieki

0
  • #12 22 Mar 2006 20:18
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

staszekf napisał:
    Uważam, że moi przedmówcy mieli racje co do mechanicznego uszkodzenia programatora, polega to na tym, że przekaźnik blokujący zwalnia przy zadanej temp. swoją "kotwiczkę" i sprężynka przy przekaźniku powinna podnieść kotwiczke wraz z ramieniem w góre. W ramieniu znajduję się plastikowy trzpień powodujacy zwolniene zapadki i obrócenie bębna krzywkowego w programatorze. Mimo, że elektrycznie przekaźnik jest zwolniony, to kotwiczka i jej ramię pozostają nadal w dolnej pozycji co nie pozwala zwolnić zapadki wewnątrz i przesunąć krzywek programatora. Przyczyną jest sprężynka i duże czerwone zębate koło wew. programatora (pod blachą-tylną) które nie pozwoli unieść dźwigni kotwiczki i odblokować zapadki. Problem ostatnio był poruszany przy programatorze P-124.

Człowieku o czym Ty gadasz? 8=O Tam jest ELBI, nie "Predom-Termet" :?

0
  • #13 22 Mar 2006 21:04
    staszekf
    Poziom 32  

Faktycznie miałem na myśli Dafne,sory ale mimo wszystko i tak trzeba zmienić programator.

0
  • #14 24 Mar 2006 17:54
    mlodydudus
    Poziom 10  

mozecie mi odpwoeidziec na pytanie:
    skoro posputy jest programator i na grzłace jest napiecie to dlaczego pralka wogole nie grzeje wody? czy mozliwe ze uszkodzona jest tez grzalka??
    jak ja sprawdzic, na ta chwile gdy odepne od niej przewody nie ma ona wogole oporu, miernik nic niepokazuje?

0
  • #15 24 Mar 2006 18:12
    zayzayer
    Specjalista AGD

mlodydudus napisał:
    na ta chwile gdy odepne od niej przewody nie ma ona wogole oporu

No tak, sprawa nie jest taka prosta, bo jeżeli odrzucimy prostacką wersję, że grzałka po prosu się spaliła, to co? Może ktoś mądrzejszy się wypowie?

0
  • #16 24 Mar 2006 19:16
    skryn
    Admin grupy AGD

Wypowiedzi zainteresowanego urągają wszelkim możliwym podpowiedziom ze strony fachowej.
    Przenoszę temat do "Początkujący..."

1
  • #17 25 Mar 2006 11:37
    mlodydudus
    Poziom 10  

dzieki "skryn", ale bardzo sie pomylilles :(
    a urogac to moga bezsensowne odpowiedzi nie na temat
    ;(

0
  • #18 25 Mar 2006 12:54
    skryn
    Admin grupy AGD

Prosta pralka, prosty temat, proste uszkodzenie.
    Nie rozumiesz?
    Dlatego ten temat jest tutaj, a nie w dziale serwisowym, bo zanim ktoś coś naprawi, to się z dziesięć razy zastanowi i poczyta posty raz jeszcze.
    Dla uświadomienia:
    1. Brak jakichkolwiek umiejętności posługiwania się miernikiem (pytasz, jak sprawdzić grzałkę, a prawo Ohma, to było w szkole podstawowej; pomocne są przy tym również inne wzory z fizyki- w tym zakresie)
    2. To pytanie, czy warto dalej inwestować w ten sprzęt.
    3. Masz zadatki na serwisanta.
    :D

Kol. zayzayer dobitnie się wypowiedział w tej kwesti:

Cytat:
    No tak, sprawa nie jest taka prosta, bo jeżeli odrzucimy prostacką wersję, że grzałka po prosu się spaliła, to co?

:wink:

PS. Dla jasności:
    1. Pralka gotuje wodę (PDH885) - uszkodzony termoregulator, przebicie grzałki do masy.
    Innych możliwości nie ma.
    2. Zatrzymuje się programator- uszkodzenie mechaniczne programatora- na innych programach wtedy, kiedy nie grzeje.
    Brak grzania, bądź gotuje wodę- wtedy programator stoi poprzez załączony przekaźnik blokujący programatora. Jeżeli grzałka i termoregulator jest sprawny, a programator dalej stoi w tym miejscu, to uszkodzenie mechaniczne programatora, bądź przekaźnika blokujacego

Powodzenia.

0
  • #19 26 Mar 2006 08:47
    mlodydudus
    Poziom 10  

dzieki bardzo
    nie mozna bylo tak od razu :)
    i nie bylo by problemu

0