Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy mogę podłączyć cb i radio pod jedną antenę?

kdpapcio 14 Feb 2006 12:17 6366 7
 • #1
  kdpapcio
  Level 11  
  Czy mogę podłączyć cb i radioodtwarzacz pod antenę sb mocowaną w dachu samochodu , jakie mogą być tego skutki uboczne i jak to najlepiej zmontować.
 • #2
  sp5wcx
  Level 33  
  Możesz, ale za pośrednictwem dupleksera. Poszukaj na forum, temat był już dokładnie opisany.
 • #3
  BajkowskiM
  Level 12  
  mozna, z doswiadczenia wiem ze mimo wszystko nie jest to dobre rozwiazanie, gdyz sa na nim straty, a poza tym tak czy owak bedzie przesiewalo, ja w moim mobilu korzystam z niezaleznych anten: do CB magnesowka ML-145, a do radioodbiornika (CLARION) zwykla antena z przodu na podszybiu, nie mam rzadnych zaklocen, jedynie przy duzej mocy z CB (ok.10W) zasiewa mi delikatnie na odbiornik, najwazniejsze jest dobre zestrojenie anteny CB, dobre polaczenia i przede wszystkim dobra MASA
 • #4
  sp5wcx
  Level 33  
  Popieram mojego przedmówcę, jeżeli chodzi o dupleksery marnej jakości w niskiej cenie. A duplekser porządnej jakości to spory koszt, porównywalny z ceną radia. Porządny duplekser wprowadza tłumienie w paśmie przepuszczania na poziomie 0,3 dB, co jest wartością praktycznie pomijalną, w paśmie zaporowym powinien tłumić tak z 50 - 60 dB.
  Od dłuższego czasu używam 2 rodzaje duplekserów: jeden 145/430 MHz i drugi CCIR/145 MHz. Nie zauważyłem najmniejszych oznak "przytykania" odbiornika drugiego radia.
 • #5
  CBUSER
  Level 10  
  Polecam produkowany przez Radmor w latach 90 tych rozdzielacz sygnałów CB i RADIO. Działa znakomicie i nie daje żadnych przesiewów.
  Jedyny problem to gorszy sygnał UKF, gdyż anteną podstawową jest antena CB.

  Jaca
 • #6
  sq3evp
  Level 23  
  CBUSER wrote:
  Polecam produkowany przez Radmor w latach 90 tych rozdzielacz sygnałów CB i RADIO. Działa znakomicie i nie daje żadnych przesiewów.
  Jedyny problem to gorszy sygnał UKF, gdyż anteną podstawową jest antena CB.  To fakt ale CB musi mieć dopasowaną antenę. Pracuje jako nadajnik. Radio UKF to tylko odbiornik więc niedopasowanie nie będzie miało takiego wpływu na jego pracę.
 • #7
  fuzuczu
  Level 11  
  Nie da się tego zrobić bez duplexera inaczej CB zagłuszy i może uszkodzić Twoj radioodtwarzacz...moc wyemitowana z CB jest za silna bez rozdzielacza...
 • #8
  Radeon 24
  Level 24  
  Mozesz w miejsce anteny samochodowej wmontowac antene CB (lub sobie ja dorobic) a radio samochodowe (zwyczajne, grajace) podlaczyc pod ogrzewanie tylnej szyby (grzalka robi wteczas jako antena) :)