Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmniejszyć rozmiar MFT?

14 Lut 2006 15:05 5402 2
  • Poziom 16  
    Witam.

Używam do defragmentacji programu O&O Defrag v8.0. Pośród partycji mam dwie, które mają po 100GB. Na nich MFT ma przydzielone 12% dysku, to daje po 12GB na każdą partycję.

1. Czy da się zmniejszyć rozmiar przydzielanego miejsca temu plikowi? Sprawdzałem programikiem NTFSInfo i MFT zajmuje zaledwie 103MB na jednej z partycji a na drugiej 30MB. 1GB przydzielonego miejsca by mi w zupełności wystarczył (mam na dyskach dużo plików).

2. Jak zachowa się defragmentator dysku, gdy zajmę 88% miejsca a 12% będzie zajmowało miejsce przydzielone dla MFT?

Na partycji systemowej C: (20GB) MTF ma przydzielone tylko 14MB miejsca a zajmuje 53. Plik sam zmienił rozmiar. Czy da się zrobić coś podobnego z większymi partycjami ?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Może to coś cię naprowadzi ? i czytaj ostatnią linijkę ! text z supportu microsoftu !
    Rozszerzanie głównej tabeli plików NTFS (Master File Table, MFT)
    Przy pierwszym utworzeniu i formatowaniu woluminu NTFS są tworzone metapliki NTFS. Jeden z tych metaplików nazywany jest główną tabelą plików (Master File Table, MFT). Na początku jest on bardzo mały (około 16 KB), ale rozrasta się w miarę tworzenia w woluminie plików i katalogów. Przy pierwszym utworzeniu pliku jest on wprowadzany do tabeli MFT jako segment rekordu pliku (File Record Segment, FRS), który ma zawsze rozmiar 1024 bajtów (1 KB). W miarę dodawania plików do woluminu tabela MFT zwiększa się odpowiednio do potrzeb. Jednakże podczas usuwania plików, choć skojarzone z nimi segmenty FRS zostają oznaczone jako wolne i gotowe do ponownego użycia, to całkowita alokacja segmentów FRS i skojarzonej tabeli MFT pozostaje bez zmian. Dlatego właśnie po usunięciu dużej liczby plików miejsce używane przez tabelę MFT nie zostaje odzyskane.

W celu dokładnego sprawdzenia, jak duża jest tabela MFT, można przeanalizować wolumin za pomocą wbudowanego narzędzia defragmentującego. Raport wynikowy narzędzia defragmentującego zawiera szczegółowe informacje o rozmiarze i liczbie fragmentów w tabeli MFT.

PRZYKŁAD:

Fragmentacja głównej tabeli plików (MFT)
    Całkowity rozmiar tabeli MFT = 26 203 KB
    Liczba rekordów tabeli MFT = 21 444
    Procent użycia tabeli MFT = 81 %
    Całkowita liczba fragmentów tabeli MFT = 4

Aby jednak uzyskać pełniejszy obraz tego, ile miejsca zużywa cały system plików NTFS, należy użyć polecenia chkdsk, a następnie w danych wynikowych poszukać następującego wiersza:
    "... używanych przez system."
    Aktualnie tylko narzędzia defragmentujące innych firm konsolidują nieużywane rekordy FRS z tabeli MFT i odzyskują nieużywane miejsce przydzielone do tabeli MFT.
  • Poziom 16  
    Czytałem już ten artykuł niedawno, podczas szukania informacji o MFT na internecie. Nie pozostało mi nic jak tylko samemu przetestować.

Skopiowałem troche rzeczy na tą partycję tak by zejść poniżej 12GB wolnego miejsca (MFT miał zarezerwowane 12% z 100GB partycji). Obszar zarezerwowany zmniejszył się sam. A po skasowaniu plików pozostał bez zmian (ciekawe jak po resecie). Czyli już wszystko wiem (prawie) :)