Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chello + karta TV - jaki rozgałęziacz?

alaraf 14 Lut 2006 17:06 5575 15
  • #1 14 Lut 2006 17:06
    alaraf
    Poziom 10  

Jutro kupuję kartę TV Leadteka, którą będę chciał podłączyć do jednego gniazdka TV UPC, do którego podłączony jest teraz modem kablowy.

Zależy mi, żeby oba te urządzenia nie zakłócały swojej pracy (TV nie smużyła, a sieć komputerowa działał stabilnie).

Jakie urządzenie powinienem kupić? Domyśłam się, że nie jakiś zwykły rozgałęziacz, ale pewnie coś z filtrem (rozgałęźnik, odgałęźnik, spliter, zwrotnica, izolator galwaniczny, wzmacniacz antenowy, czy jeszcze coś tam - jestem laikiem).

Byłbym wdzięczny za podanie konkretnego elementu (najlepszej jakości), np. z oferty firmy Dipol lub innego sklepu w Warszawie.

z góry dziękuję,
    Adam

0 15
  • #2 14 Lut 2006 20:52
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Sygnał możesz rozdzielać na torze RTV - czyli wyjściu ze zwrotnicy internetowej które prowadzi do odbiorników TV.

Napisz jaką masz zwrotnice, jak poprowadzone (rozprowadzone) przewody kablówki, jaki masz modem? spróbuj wejść na stronę modemu 192.168.100.1 - odczytaj wartości Transmit Pover Level i Receive Level
    Pzdr

0
  • #3 15 Lut 2006 00:10
    alaraf
    Poziom 10  

Struktura kablówki w mieszkaniu wygląda następująco:
    Do mieszkania wchodzi koncetryk kablówki, który w puszcze w przedpokoju jest rozdzielony na splitterze z 4 wyjściami (5 - 860Mhz) na 4 wiązki, które kończą się gniazdkami w każdym pokoju.

W tej chwili są podłączone 2 odbiorniki TV, każdy w innym pokoju do innego gniazdka oraz w trzecim pokoju do innego gniazdka podłączony jest modem kablowy Motorola SB4200E-1.4.9.0-SCM00-NOSH.

Tutaj są dane z modemu:

W tym pokoju chciałbym rozdzielić sygnał własnie na modem i katrę TV.

Przepraszam za głupie pytanie (jestem laikiem): co to jest zwrotnica internetowa?

0
  • #4 15 Lut 2006 08:49
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Dziwie się, że tak zrobili instalacje - poszli na łatwiznę.
    To więc - zwrotnica internetowa (multimedialna) jest urządzeniem rozdzielającym (odseparowującym) internet i telewizję.
    W Twoim przypadku w pokoju, gdzie masz modem - ponieważ nie masz żadnych dodatkowych urządzeń - przed modemem wstawisz rozgałęźnik 1/2 np taki: tratec http://www.tratec.pl/produkty--PDF/pasywne/RubyLine/RLS-02-MS.pdf - prawidłowo efki powinny być zaciskowe ponieważ nie masz zaciskarki (zakładam) solidnie zarób i nakręć efki.

Sygnał nie jest zbyt wysoki - jak podłaczysz tv będziesz widział jaki obraz - na parametry internetu nie powinien ten rozg mieć dużego wpływu - jednak, jeżeli sieć jest monitorowana - operator może zwrócić uwagę na dodatkowe tłumienie na linii - wydaje mi się, że skoro tak zrobili instalacje to nie będzie z tym kłopotu ;)
    Pzdr

0
  • #5 15 Lut 2006 10:22
    Marcin91
    Poziom 23  

Ja bym zastosował to co zakłada ASTER i UPC ... czyli rozgałęxniki multimedialne TELMOR-u GMF , ceny w granicach 22-36 złotych . wszystko zaley od ilości wyjść http://www.telmor.com.pl/WK/Main?gr=128&deal=Telmor , tu sa opisane . Sami w sieciach kalbowych je zakładamy i jesteśmy zadowoleni. tak więc wybieraj , pozdrawiam Marcin
    P.s. jak się zdecydujesz to daj znać :) pomogę kupić

0
  • #6 15 Lut 2006 13:24
    alaraf
    Poziom 10  

Ad kasprzyk

Czy ten rozgałęźnik 1/2 pełni funkcję zwrotnicy internetowej (domyslam się, że jest to jakis filtr na jednym wyjściu górno-, a na drugim dolno- przepustowy)?

Ad Marcin91
    Twoja propozycja wydaje się rozsądna, na forum słyszałem dużo dobrego o firmie Telkom Telmor.

Może wybrać aktywny: http://www.telmor.com.pl/WK/Karta?gr=201&deal=Telmor, to nie było by strat, tylko wzocnienie syganłu (bo wydaje mi się, że nie mam zbyt mocnego sygnału)?

Czy warto instalować separator galwaniczny w moim przypadku, czy spowoduje to za duże tłumienie i tak słabego u mnie sygnału?
    Jeżeli warto, to gdzie? Między wyjściem RTV z rozdzielacza multimedialnego (zwrotnicy internetowej) i kartą TV, czy między wyjściem do modemu i modemem?

Czy do zaciskania "efek" (domyślam się, że chodzi o te gwintowane nasadki na koncentryku) można użyć zaciskarki do 10Base2 (też w sumie BNC)?

No i może warto zamienić ten splitter co mam w przedpokoju, na jakis lepszej jakości, bo może to on powoduje takie osłabienie sygnału? Jakieś propozycje?

0
  • #7 15 Lut 2006 15:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

alaraf napisał:
    Ad kasprzyk

Czy ten rozgałęźnik 1/2 pełni funkcję zwrotnicy internetowej (domyslam się, że jest to jakis filtr na jednym wyjściu górno-, a na drugim dolno- przepustowy)?

Nie - jest to typowy rozgałęźnik bez filtrów dobrej klasy.

alaraf napisał:

Może wybrać aktywny: http://www.telmor.com.pl/WK/Karta?gr=201&deal=Telmor, to nie było by strat, tylko wzocnienie syganłu (bo wydaje mi się, że nie mam zbyt mocnego sygnału)?

Dopóki nie zmierzysz sygnału lub podtsawisz tego rozg. nie będziesz wiedział, czy będzie on u ciebie potrzebny (ten wzmacniacz akurat nie możesz założyć)

alaraf napisał:

Czy warto instalować separator galwaniczny w moim przypadku, czy spowoduje to za duże tłumienie i tak słabego u mnie sygnału?
    Jeżeli warto, to gdzie? Między wyjściem RTV z rozdzielacza multimedialnego (zwrotnicy internetowej) i kartą TV, czy między wyjściem do modemu i modemem?

Możesz założyć zwrotnicę razem z separatorem (zalecam) - w przypadku kiedy będziesz podłaczal karte w komputerze - wykluczysz ewentualne przydżwięki sieciowe wywołane prądami wyrównawczymi.

http://www.tratec.pl/produkty--PDF/zwrotnice/TRIS210E.pdf

alaraf napisał:

Czy do zaciskania "efek" (domyślam się, że chodzi o te gwintowane nasadki na koncentryku) można użyć zaciskarki do 10Base2 (też w sumie BNC)?

Zalezy czy zaciskarka obsłuży średnicę efki - ogólnie tak.

alaraf napisał:

No i może warto zamienić ten splitter co mam w przedpokoju, na jakis lepszej jakości, bo może to on powoduje takie osłabienie sygnału? Jakieś propozycje?

To zależy czy tłumi on za dużo sygnał - bez miernika nie do sprawdzenia - jeżeli nie używasz (i nie będziesz używał) pozostałych odbiorników - możesz zastosować odpowiedni do ilości odbiorników

Pzdr

0
  • #8 15 Lut 2006 20:15
    alaraf
    Poziom 10  

Byłem dzisiaj w Dipolu i nie chcieli mi sprzedać żadnej zwrotnicy, ani nic z filterem, bo cytuję: "tego typu elementy są dostepnie wyłacznie u operatora sieci telewizji kablowej. Instalując samemu jakiś filtr może spowodować Pan poważne uszkodzenia w sieci, których koszt naprawy może sięgać kilku tysięcy złotych.", koniec cytatu. Nie wiem, co o tym sądzić, asekurancja czy rzeczywiście taka jest prawda.

Jedyne co sprzedawca mi zaproponował, to splitter firmy Singnal http://www.dipol.com.pl/sklep/r60102.htm (podobno dobra firma, pozostaje mi wierzyc na słowo) 5-1000Mhz z dwoma wyjściami.

Jeszcze sam poprosiłem o separator galwaniczny, tak na wszelki wypadek. Dostałem coś takiego: Separator transform. typ SGT firmy RATEL (chyba).

Zaraz spróbuje to wszystko podłączyć i zobaczymy co będzie. Oby nie białe dymy ... :-)

0
  • #9 15 Lut 2006 20:55
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Dym mógłbyś narobić nie zakładając tej zwrotnicy - i to całkiem serio ;) - ale skoro panowie Ci - którzy montowali - za nic mają filtrację kanału zwrotnego, to nie przejmuj się - załóż ten rozgałęźnik - myślę, że za chwilkę napiszesz że jest wszystko ok :)
    Separator wstaw pomiędzy rozgałęźnik a komputer.
    powodzenia

pzdr

0
  • #10 16 Lut 2006 09:59
    Marcin91
    Poziom 23  

ja proponuje tobie GMF-351 , dobre parametry i powinno rozwiązac twój problem , znam sklep gdzie bez problemu ci go sprzedadzą :) , albo odpowiednik Gniazda multimedialnego Aster , GMF-353 . I to wszystko w tym temacie, a jak chcesz kombinować ( może się uda ) ... to twój wybór :) pozdrawiam Marcin

0
  • #11 16 Lut 2006 15:11
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Parametry zwrotnicy dobiera się konkretnie pod budowę sieci. Proponowana zwrotnica w downstreamie tłumi 10,5 dB - czyli sygnał dostarczony będzie -12,5dB. - dla niektórych operatorów może to byc już nie do przyjęcia - w zależności w jakim stanie - porządku mają siec.

Pzdr

0
  • #12 17 Lut 2006 20:27
    alaraf
    Poziom 10  

No więc tak, zamonowałem splitter i jedno wyjście poszło do modemu, a drugie przez separator do katy TV.

Niestety jakosć obrazu pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście zainstalowałem najnowsze sterowniki do karty TV, więc raczej to nie ona psuje obraz.

Tutaj są screeny (wybrałem te "wyraźniejsze" kanały):
    http://alaraf.republika.pl/img/Image1.jpg
    http://alaraf.republika.pl/img/Image2.jpg
    http://alaraf.republika.pl/img/Image3.jpg

Wygląda na to, że syganl jest za słaby.

Najciekawsze jest jednak to, że po podłaczeniu tego splittera modem pokazuje silniejszy sygnał:

Nic z tego nie rozumiem!

0
  • #13 18 Lut 2006 08:15
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Źle odczytujesz - sygnał został stłumiony zarównow jedną jak i drugą stronę - kupiłeś ten rozg co na linku? - wedlug odczytów stłumił 5 dB (w dosyłowym) - jego tłumienie + tłumienie złącz - czyli prawidłowo.

Niestety dużo kart tv potrzebuje wysokiego sygnału, jeżeli nawet on zostanie dostarczony, to i tak obraz nie będzie dorównywał temu ze zwykłego TV - jeżeli możesz podłacz w to miejsce zwykły telewizor i napisz jaki jest obraz.

Co do wzmocnienia sygnału - tutaj wydatki mogą być wyższe - wzmacniacz wstawia się na wejściu sygnału a nie na końcówce linii - w Twoim przypadku powinien byc wstawiony już przed pierwszym rozgałęźnikiem, możliwe, że jeżeli zrobisz to przed samą kartą TV obraz się trochę polepszy - ale nie dam gwarancji - chociaż zrekompensuje straty na separatorze i efkach.

Pzdr
    Napisz jak z tym obrazem na tv

0
  • #14 18 Lut 2006 13:32
    alaraf
    Poziom 10  

Czyli downstream został stłumiony o -2dBmV - (-7dBmV) = 5dBmV ?
    To by się zgadzało, bo ten splitter wg. danych fabrycznych tłumi coś ok. 3,2dBmV, separator w okolicach 1,5 dBmV. Koncentryk z efkami jest krótki, więc pewnie tłumi nie więcej niż +/- 1 dBmV.

A co z upstreamem?
    Jeżeli dobrze rozumiem, to po podłączeniu splittera i separatora wzrosło tłumienie z 46dBmV do 49dBmV?

Skąd ta asymetria tłumienia?

Proponowany rozgałęziacz (a właściwie chyba rozdzielacz, bo ten cytowany przez Ciebie element ma wyjścia na 2 różne częstotliwości?), ani żaden inny element z filterem nie był dostępny w Dipolu, a przynajmniej tak twierdził sprzedawca. Kupiłem tylko splitter firmy Singnal http://www.dipol.com.pl/sklep/r60102.htm i separator z nadzieja, że wystarczą ale jak widać na załączonych obrazkach niestety nie :-(
    http://alaraf.republika.pl/img/Image4.jpg
    http://alaraf.republika.pl/img/Image5.jpg

Spróbuję podłączyć OTV zamiast karty TV i może jeszcze spróbuję wywalić na chwilę splitter w przedpokoju i kartę TV podłączyć bezpośrednio do kabla. Wtedy sygnał powinien mieć odpowiednią moc, przynajmniej tak mi się wydaje.

Jaki może być koszt takiego wzmacniacza i gdzie w Warszawie można go kupić?
    Nie wiem też gdzie można kupić jakikolwiek element z filtrem (zwrotnicę internetową, rozdzielacz multimedialny lub inne)?

0
  • #15 18 Lut 2006 16:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Dokładnie wszystko zrozumiałeś.
    Musisz rozpatrywać downstream i upstream jako dwa inne tory - dochodzący masz na wyższej częstotliwości - a jak wiadomo ta częstotliwość jest mocniej tłumiona niż ta w kanale zwrotnym.
    Ponieważ stłumiłeś także kanał zwrotny - modem zaczął pracować z mocniejszą mocą - ta zmiana wymusiła na nim taką reakcję (dokładnie CMTS w studiu) niestety zmiana tłumienia w dosyłowym - nie powoduje zwiększenia mocy wzmacniaczy na linii do Ciebie :( - nie ma takiej możliwości.

Niestety już teraz nie mam więcej czasu - napiszę jutro.
    Widzę że sygnał tvp 1 i tvp 2 jest słabszy niż tamte - na jakich kanałach są one nadawane ? - może jakiś błąd na wtykach?

Pzdr

0
  • #16 18 Lut 2006 17:32
    Marcin91
    Poziom 23  

A to są dobre parametry :) i lepszych nie osiagniesz wśród pasywnych gniazd mulimedialnych :
    Parametry techniczne
    Parametr Wartość
    Pasmo zaporowe (RTV =>WE) 5 ÷ 65 MHz*
    Pasmo toru RTV (WE =>RTV) 87 ÷ 862 MHz
    Pasmo toru WE => D 87 ÷ 862 MHz*
    Pasmo toru D => WE 5 ÷ 65 MHz*
    Tłumienie zaporowe (RTV => WE) min. 30dB (5 ÷ 65 MHz)
    Tłumienie strat każdego toru RTV 4 ±1dB (87 ÷ 862 MHz)
    Tłumienie strat toru WE => D max. 4,5 ±1dB (87 ÷ 862MHz)
    Tłumienie strat toru D => WE max. 1,0 dB ! (5 ÷ 65 MHz)
    Separacja wyjść RTV <=> D min. 30 dB (5 ÷ 65MHz)
    Max. poziom sygnału podawanego z modemu na wyj. D 120dBmV (5 ÷ 65 MHz)

Te parametry ma gniazdo ... :) ?? Kto wie ??

0