Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy opłaca sie remontować wzmacniacz DIORA WS4421 ??

liseczq 14 Feb 2006 17:28 10161 40
    liseczq
    Level 21  
    Cześć

Dostałem od szwaga wieże Diory w której jest tuner radiowy, korektor oraz wzmacniacz WS4421. Wzmacniacz ma spalone końcówki mocy, rezystory drutowe spalone i kondziora wystrzelonego. I teraz moje pytanie: Czy opłaca sie remontować tego wzmaka ?? Czy lepiej może wsadzic do Niego np. TDA7294 ?? Ile On ma w ogóle mocy ??
    (nie ukrywam, że bardzo mi żal tego wzmacniacza :cry: )
    pozdrawiam
    fuutro
    Level 43  
    Faktycznie, żal wywalać. Jeśli sie nie myle to on ma trafo 120VA, a jego moc to jakieś 2×40W/8 om. TDA7294 by spokojnie weszło gdyby nie mała moc trafo na dwie kości, bo wzmak zasilany jest napięciem +/- 37V. Może z czasem skompletujesz części i wymienisz?
    liseczq
    Level 21  
    Co do samych części to nie problem, mam dużą giełde RTV w pobliżu.... Wzmacniacz był bardzo katowany z tego co wiem, nawet sie do Niego wlała woda, gdy pracował i buchnął dymem, ale działał po wysueszeniu. Ktoś już w nim grzebał. On sie włącza, świeci podświetlenie, ale nic nie słychać po podłączeniu kolumny... Warto w niego ingerować ?? (naprawde daże sentymentem takie sprzęty i jest mi go żal :cry:...)
    DJ Volt
    Level 25  
    Mnie wymiana wszystkich tranzystorów końcowych+sterujące+para różnicowa+kondensatory i parę rezystorków, wyniosła +- 35 zł. Chyba więc warto ;). Moc orginału to 2x35W/ 8 ohm. Transoframtor Unitra Zatra TS 120/13.
    fuutro
    Level 43  
    Przy tych kosztach które podajesz to nie "chyba" tylko "na pewno". A czy WS4421 nie ma identycznego wmacniacza co WS442 ?
    DJ Volt
    Level 25  
    Hehe. To jest to samo ;). Różnią się "interfejsem uzytkownika" znaczy się mają inne wykończenie. Obydwa oczywiście w konwencji klasycznego klocka Diory, ale różnią się szczegółami typu guziczki, pokrętła i napisy. :)
    blantozaur
    Level 24  
    we wrocławiu wychodzi to 20 kilka złoty (poltronic+semikonduktorsbank)

zalezy od rozległóści uszkodzeń , wiadomo , ze niajwiekrzy koszt tu elektrolity w zasilaczu , kolo 8-10 zł za 2 reszta to rezystorki 5W sztuka łazi kolo 0, 25 zł .

bd 911 bd 912 sa w granicy 1,5 zł resta 149,140,135 to max 0,5 sztuka + niewielka drobnica jakies elektroliciki itp.

Jak zajmujesz sie elektroniką to zawsze znajdzie sie cos przydatnego w twoim pokoju co zaoszczedzi Ci troszkę kosztów.

Jak kozystasz z bylejakich sklepow to jak pisał DJVOLT jestes skazany na minimum 35 zł .. i tak sie opłaca , licząc ze nie popełnisz zadnego błędu przy na prawie i wszystko wystartuje (bez ognia) i bedzie smigać długo i szcześliwie .

[/url]
    liseczq
    Level 21  
    Cześć.

Owszem zajmuje sie elektroniką, mam pare rzeczy w DIY opublikowanych :D Czyli zabieram sie nie długo do pracy. Jak coś to licze na waszą pomoc :D A dysponuje jakimś schematem jej, bo z tego co widziałem, na płycie jest też kondensator wystrzelony i nie widać jaki :cry: Zresztą jak rozbire Ją to wszystko będe dokładnie widział co jest uwalone...
    ALTON
    Level 38  
    Remontuj.Po modyfikacjach można zrobić z tego wzmacniacza naprawdę niezła maszynkę.
    MarcinG
    Level 30  
    Wzmacniacz jest dwukanałowy 2x35W przy 8Ω. Można do niego podłączyć dwie pary kolmn (A,B). Są łączone szeregowo.
    Sztandi WS 432
    Level 12  
    WS 432 i 442 miały 2x35W... 4421 i 4422 mają o 5W na kanał więcej... nie wiem dlaczego , ale tak jest :D
    m_wojcik
    Level 25  
    Miałem kiedyś taki wzmacniacz i naprawdę fajnie działał. Dorobilem do niego opóźnione załączanie kolumn na przekaźniku.
    Jedyne co jest drewniane to wskaźniki wysterowania, one chyba zabierają z 5W mocy wyjściowej...
    ALTON
    Level 38  
    Instrukcja obsługi do WS442 mówi o mocy wyjściowej 2x40,5W więc się zgadza.Wzmacniacz ten ma wyjścia na 2 pary kolumn przy czym moc zostaje "rozdwojona" na 2.Przy jednej parze impedencja nie może być mniejsza od 8R przy dwóch parach 4R
    DJ Volt
    Level 25  
    To dlaczego wskaźnik jest tylko do 35 W? Myślę, że te 40 W to moc maksymalna lub coś w tym stylu. WS'serii 500 miały podawane 3 moce. Znamionowa, maksymalna i muzyczna. Myślę, że i dla 442 były takie, albo przynajmniej te 2 pierwsze bo wtedy nie było mody na zawyżanie mocy w papierach.
    timon125
    Level 24  
    takie sprzęty zawsze opłaca się remontować.po przywróceniu sprawności wiernie służą latami.możę gabaryty są duże i wyględ nie z tej epoki ale jakośc i niezawodność powoduje że nadal się ich używa.sam posiadam radmora 5412,pw3015,ws354 oraz wzmaka 4x85w w obudowie ws442.wszystkie te wzmaki wyremontowałem sam i ciągle jestem zadowolony z odsłuchu.

na marginesie mam pytanie:ile może być warty zestaw ws4421+deck+tuner+korektor?mam go do kupienia za 120zł.wszystko sprawne.radio nie przestrojone.

pozdro wszystkim miłosnikom poskich sprzętów!
    liseczq
    Level 21  
    Witam

Wstępnie zabrałem sie za remont calej wieży :D W WS4421 są spalone rezystory drutowe a na wyjściach na głośniki jest stałe 37 V. Wymienie wszystkie tranzystory, wystrzelonego kondziora, kondziory w zasilaniu i powinno chulać :D Jeśli nie to będe systematycznie informował i prosił o pomoc :D aaa właśnie a Jego schemat ktoś ma ??

pozdrawiam
    DJ Volt
    Level 25  
    Jest na elektrodzie. Wiem, bo sam ściągałem jak się brałem za naprawę swojego.

Za 120 zł, nie ma bata trzeba brać :). Wystarczy spojrzeć na allegro jak się ceny przedstawiają, a cena za prawie kompletny zestaw, którą podałeś jest bardzo okazyjna.
    liseczq
    Level 21  
    Ja właśnie dostałem za darmo spalonego wzmaka, przestrojony tuner i sprawny kolektor i mam jeszcze dostać uszkodzony deck, i jak to złoże wszystko i odpale to szukam CD do tego :D Dziś zacząłem polerować fronty w nich, naprawde dużo to dalo... Górne dekne zostaną polakierowane, w ogóle wszystko chce w nich odnowić... :D
    m_wojcik
    Level 25  
    Niektórzy ludzie uważają, że sprzęt jak stary, ciężki i polski to od razu szajs... a chińszczyzna czy "First made in Austria" to dopiero jest szajs!
    Też popieram remont wieży, niestety ceny odtwarzaczy CD są nie z tej ziemi, wiem, bo chciałem dokupić do swojej Diory :(
    Mam trochę schematów, w razie czego też mogę pomóc conieco (w miarę wolnego czasu).
    Pozdrawiam remontujących i powodzenia!
    timon125
    Level 24  
    to do tego zestawu był cd?? już bardziej jestem w stanie uwierzyć że gramofon.
    naprawiałem kiedyś takiego ws442.padochnęła cała jedna końcówa razem z tranzystorami z sterowaniu(temałe płytki płytki przykręcane do radiatora nad tranzystorami mocy)

dj volt skoro mówisz że okazja to biore ten sprzęcik:D.pytałem bo niemogłem znaleść na allegro takiego zestawu żeby mniej więcej wiedzieć ile zaoszczędze kupując całość.
    DJ Volt
    Level 25  
    Oczywiście, że jest CD . Nazwa CD 0421. Teraz nawet stoi jeden na allegro, ale 042. W temacie "Mądrości na temat wzmacniaczy WS i PW" są fotki pełnych zestawów serii 400. Jeden z użytkowników ma naprawdę duża wieżę ;). Są też fotki moich dwóch klocków i ich historia, jak się u mnie pojawiły :).

Podrzucam linka gdyby ktoś chciał ;):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic415628.html
    liseczq
    Level 21  
    No właśnie jakby ktoś miał CD 0421 w ładnym stanie do sprzedania to niech mi powie :D A ten 042, ma jakiś widoczne różnice w obudowie ?? Czy designem będzie pasowal do Wzmaka WS4421 i całej reszty kompletu ? I czy od strony technicznej są jakieś różnice ? pozdrawiam
    DJ Volt
    Level 25  
    Wszystko co z jedynką lub dwójką w nazwie jako czwarta cyfra oznaczenia, jest wersją eksportową. Czyli jak wcześniej było mówione zaokrąglane gałki i pokrętła. Wnętrze pozostaje bez zmian. Jeżeli mam klocki exportowe, to krajowy design nie będzie odpowiadał do końca, ale będzie to lepiej wyglądało niż gdyby do WS 4421, dołożyć np. coś z serii 500 .

krajowe->eksportowe
    WS442->WS4421
    AS946->AS9461
    MDS442->MDS4421
    FS042->FS0421
    CD042->CD0421

To tylko kilka przykładów na oznaczenia każdego rodzaju segemntu.

Jeżeli mamy doczynienia z 4 cyforwym oznaczeniem klocka, gdzie ostatnia będzie cyfra 2, to na 99% kolor obudowy i frontpanelu będzie srebrny.

Jeśli chodzi o CD to jakby nie patrzeć jest zbudowany na podzespołach Philips, ale 042 od o421 różni się tylko wyglądem.

Foto zapożyczone z allegro.pl
    User removed account
    User removed account  
    m_wojcik
    Level 25  
    Niestety Twoj post nie wniosl nic sensownego do sprawy, tutaj byla mowa o calej wiezy za 100 zl, a nie samym wzmacniaczu.
    Napisz, gdzie mozna kupic wzmacniacz o lepszych parametrach za stowke, sam chetnie kupilbym :D
    User removed account
    User removed account  
    DJ Volt
    Level 25  
    "Nie opłaca się grzebać"

-> Chodzi koledze o pieniądze w to zainwestowane? Ja dałem za uszkodzonego WS'a 10 zł +koszta naprawy około 30 zł. Wydaje mi się, że
    ta cena powoduje, że sprzęt jest wart uwagi. Używam go właśnie dlatego , że jest tani i mam sentyment do Polskich produktów: jeżdzę Polskim motocyklem, mam Polski wzmacniacz, gram na Polskich głośnikach, oglądam TV na telewizorze Made in Poland. Motorek pięknie chodzi, wzmacniacz nie szumi, głośniki nie charczą, a telewizor nie "śnierzy" i to mi się podoba.

Mała moc? Mi w zupełności wystarcza.
    janusz27
    Level 30  
    :arrow: DJ Volt czy miales na mysli moja wieze :?:
    Co do CD diorowskich do duzej wiezy to byly CD042 robiony na kraj, CD0421 czarny z angielskimi napisami CD0422 srebrny z angielskimi napisami byly takze CD0421R i CD0422R (tego drugiego to nie wiedzialem szczerze mowiac) byly one ze zdalnym sterowaniem i mialy inne panele. Wracajac jeszcze do cen CD-kow diory to sam ostanio szukalem dla siebie poniewaz moj szwankowal i niestety cena jednego segmentu wacha sie od ok 70-140zl za czarny a srebrne sa jeszcze drozsze. niekiedy w tej cenie lub nieco drozej mozna kupic cala wieze (ja kupilem 4 segmenty w pelni sprawne za 230zl)

A co do oplacalnosci naprawy to pewnie ze sie oplaca poniewaz za wymiane wszystkich czesci (no nie liczac trafa) zaplaci sie duzo mniej niz za jakis nowy wzmacniacz z 3x przeklamanymi parametrami lub za nowa wieze (sadze ze za wszystkie czesci elektroniczne zapalacimy ok 60zl).

Pozdrawiam Janusz

oto kilka ciekawych zdjec znalezionych na allegro
    User removed account
    User removed account