Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak regulacji czułości w iluminofonie

tokarz 14 Lut 2006 21:04 984 5
  • #1 14 Lut 2006 21:04
    tokarz
    Poziom 18  

Witam.
    Zbudowałem iluminofon spod linku:
    http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/pe/iluminofonia_4kan_pe.pdf
    Po uporaniu się z kilkoma problemami doszedłem do momentu, w którym urządzenie zadziałało. Niestety mam problem polegający na tym, że regulację czułości uzyskuję tylko przez zmianę wartości potencjometrów P2, P7, P8, P9, P10, natomiast regulacja potencjometrów P3, P4, P5 i P6 nie daje żadnych rezultatów. Dodatkowo potencjometry P2, P7, P8, P9, P10 są silnie od siebie uzależnione, np. regulacja P10 wpływa na czułość żarówki zapalającej się przy basie, mimo, że do tego powinien służyć P7. Próbowałem zmieniać wartości tych potencjometrów na 10k (takie miałem pod ręką) i nie zmieniło to niczego.
    Skończyły mi się pomysły, więc proszę Was o pomoc.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0 5
  • #2 15 Lut 2006 08:34
    mrrudzin
    Poziom 39  

Na pewno podłączyłeś dobrze potencjometry? Jedna skrajna końcówka na sygnał wejściowy, druga na mase, a środkowa do dalszej części układu.

Na Twoim miejscu wyciągnąłbym wszystkie potencjometry, włożył jedną parę w jeden kanał i zaczął sprawdzać czy wszystko jest ok. Jeżeli tak - to następny.

Moim zdaniem gdzieś zgubiłeś masę (błąd na płytce etc) lub coś niepotrzebnie jest zmostkowane.

0
  • #3 15 Lut 2006 14:41
    tokarz
    Poziom 18  

Potencjometry są wlutowane dobrze. Spróbuję je wlutować po kolei. Na elektrodzie spotkałem post, wktórym ktoś twierdzi, że ten kolorofon ładnie działa, więc to by wykluczało błąd płytki.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #4 15 Lut 2006 15:11
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wystarczy że zwarłeś dwa punkty lutownicze ze sobą. Jeżeli sam robiłeś płytkę - istnieje możliwość popełnienia błędu (zresztą jeżeli kupiłeś - tym bardziej).

Najprościej wylutować wszystkie potencjometry i podłączyć tylko jeden kanał. Jeżeli inne też będą reagowały - oznacza to błąd (który trzeba zlokalizować)
    Jeżeli będzie ok - należy wlutować potencjometry od kolejnego kanału.
    Troche żmudna zabawa, jednak z dużym prawdopodobieństwem sukcesu :)

0
  • #5 15 Lut 2006 15:16
    tokarz
    Poziom 18  

Tak też uczynię i odezwę się jakie uzyskałem rezultaty.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #6 04 Mar 2006 14:52
    tokarz
    Poziom 18  

Witam.
    Problem wciaz istnieje. Niestety zauwazylem, ze niedosc, ze potencjometry sa od siebie uzaleznione w scisly sposob, to wszystkie kanaly reaguja na taka sama czestotliwosc do okolo 400Hz, czyli pierwszy kanal. Tak jakby filtry byly zwarte...
    Jakies pomysly ?
    Pozdrawiam,
    tokarz

0