Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja obrotow w wiertarce :)

kacperbo 14 Lut 2006 22:28 2193 2
  • #1 14 Lut 2006 22:28
    kacperbo
    Poziom 13  

Witam,
    Dosc dawno temu w wiertarce ktora mialem w domu zepsul sie "przycisk" regulacji obrotow, po czym po probach naprawy owej usterki przez mojego brata "zgubila" sie jakas czesc no i cala wiertarka przestala dzialac ... Jednak dzisiaj postanowilem zobaczyc jakie to tajemnice sie w niej kryja :) i postanowilem zobaczyc co ma w sobie uklad sterujacy obroty ... i w zwiazku z tym mam kilka pytan (wiertarka o ktorej mowie to jeden z modeli dostepnych wylacznie w supermarketach :) ) :
    1) do czego wlasciwie uzywa sie triakow w takim ukladzie ? i jak ogolnie rzecz biorac dziala taka regulacja ?
    2) czy da sie w jakis prosty sposob zrezygnowac ze sterowania obrotami tak zeby wiertarka troche popracowala bez wymiany "przycisku" ?
    3) na plytce z triakiem sa takie 2 sciezki po ktorych "jezdzi" przycisk ktorym reguluje sie obroty - do czego one sluza ?
    4)z tego co pamietam to brakuje jakiegos "mechanicznego" elementu - wydaje mi sie ze zwiazanego z tym "przyciskiem" do regulacji - co to moze byc za element ??
    Na koniec kilka informacji na temat tego ukladu sterujacego : triak - btb04 600a kondensator - 22mikroF wiecej elementow nie widze bo sa "zabudowane"

Z gory dziekuje ze wszelkie proby zaspokojenia mojej ciekawosci ;) i pozdrawiam
    kacperbo

0 2
  • #2 14 Lut 2006 22:41
    humek
    Poziom 32  

triac to "wentyl " pradu czyli inaczej mówiac odpowiednik zaworu jesli mam porównywac do wzorca hydraulicznego.Prawdopodobnie te dwie sciezki o których piszesz to sciezki oporowe po których "jezdzi" suwak połaczony z przyciskiem regulacji obrotów.te sciezki sa połaczone z Triakiem jest to jego sterowanie .podłacz wiertarke do zasilania i sprobuj zewrzec te 2 sciezki ze soba ale odizolowanym chwytakiem tak by prad przez ciebie czasem nie popłynoł bo bedziesz wtedy Ty wchodził "na obroty" jak ruszy to przesuwajac suwak -zwieracz obroty beda sie zwiekrzać. ten element zgubiony to moze wlasnie taki mały zwieracz połaczony z przyciskiem? nie wiem tak sie tylko domyslam.

0
  • #3 14 Lut 2006 23:04
    kacperbo
    Poziom 13  

Witam ponownie - probowalem zwierac te sciezki srubokretem ale wiertarka nawet nie drgnela :) a co do zagubionego elementu to raczej jest to cos innego poniewaz na przedluzeniu przycisku sa takie "widelki" ktore jezdza po tych sciezkach . Dziekuje za odpowiedz i jednoczesnie o ile to mozliwe prosze o troszke bardziej szczegolowy opis dzialania triaka :) - z tego co zdazylem sie zorientowac to sa tam 2 diody wiec jakos tak mi sie to kojarzy z jakims prostownikiem - czy dobrze mi sie to kojarzy czy moze na cos nie zwrocilem uwagi ? A przy okazji dodam pare informacji ta temat calego ukl. regulacji - (na "obudowie" jest taki mini schemat - 4 wezly : 1 i 3 - zasilanie miedzy 1 a 4 jest przelacznik , miedzy 3a 4 jest kondensator , miedzy 4 a 2 jest rownolegle przelacznik i te 2 diody - do silnika "ida" wyjscia z wezla 3 i 2 ... i tu kolejne pytanie - co moze pelnic role tych przelacznikow - bo nie widze zadnych takich elementow, dodatkowo skoro miedzy 2 a 4 sa rownolegle diody i przelacznik to teoretycznie ten triak w pewnym momencie mozna 'ominac' - jaki to moze byc moment ?? Sporo tych moich pytan ale milo byloby sie czegos nowego dowiedziec. :)
    Pozdrawiam

0