Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to zbudowac (Zabezpieczenie do kolejki)?

marcu1 15 Feb 2006 00:10 2022 11
Texa Poland
    marcu1
    Level 2  
    Witam,
    do mojej kolejki chcialem zrobic zabezpieczenie ktore braloby pod uwage zwrotnice, wlacznik i zajetosc toru. Zrobilem schemat na bramkach UND i dekodery 4 z 2-uch wszysko wygladalo dosc prosto ale od trzech miesiecy chcie zrobic plytke i sa na niej same mostki z drutu. Moje pytanie : czy ktos ma jakis pomysl jak to prosciej zrobic na bramkach (u mnie wychodzilo 7 scalakow). Napisalem tabele ale nie wiem czy bedzie ja mozna dobrze odczytac. z1-3 to zwrotnice, w1-6 to wlaczniki, z1-6 zajetosc toru 1=wolny a x - sygnal nie brany pod uwage. Albo czy jest mozliwosc zaprogramowania tego na podstawie takiej tabeli (ja niestety nie mam mozliwosci ani wiedzy).

Code:
                         wejscia  | wyjscia

z z z w w w w w w z z z z z z | 1 2 3 4 5 6 a b c d e f
    1 2 3 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 6 |
    ------------------------------------------------------------
    1 x 0 1 0 x x 0 0 x x x x 1 x | 1 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0
    0 x 0 0 1 x x 0 0 x x x x 1 x | 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0
    1 x 0 0 0 x x 1 0 1 x x x x x | 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
    0 x 0 0 0 x x 1 0 x 1 x x x x | 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0
    x 0 0 x x 1 0 0 0 x x x x x 1 | 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0 0
    x 1 0 x x 0 1 0 0 x x x x x 1 | 0 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0
    x 0 0 x x 0 0 0 1 x x 1 x x x | 0 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 1
    x 1 0 x x 0 0 0 1 x x x 1 x x | 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1
    x 0 1 x x 1 0 0 0 x x x x 1 x | 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 0
    x 1 1 x x 0 1 0 0 x x x x 1 x | 0 0 0 1 1 0 0 0 0 1 0 0
    x 0 1 x x 0 0 1 0 x x 1 x x x | 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0
    x 1 1 x x 0 0 1 0 x x x 1 x x | 0 0 0 1 1 0 0 0 0 0 1 0

Za wszelka pomoc z gory dziekuje.
    Piotr
    Moderated By Light-I:

Poozwoliłem sobie na drobną kosmetyczną korektę tabeli... ;)

• Texa Poland
    yego666
    Level 33  
    Witam,
    sam jestem sympoatykiem modelarstwa kolejowego, a dokladniej zagadnien zwiazanych z automatyka i sterowaniem makieta oraz taborem.
    Szcerze mowiac nie za bardzo rozumiem co tak na prawde chcesz zrobic, ale moze to byc problem z moim rozumieniem, gdyz jest juz dosc pozno.
    Niemniej, Twoj uklad jest mozliwy do zrealizowania na kilka sposobow.
    1) na ukladach dyskretnych CMOS lub TTL,
    2) na ukladzie CPLD,
    3) na prostym procesorku, n.p. 89C2051.
    4) przechodzac na sterowanie DCC.

Jest takie dosc przyjemne forum na ktorym sa i elektronicy i modelarze i mozna sie tam powymieniac doswiadczeniami oraz rozwiazac niektore problemy techniczne, w tym i elektroniczne.
    Wystarczy sie zarejestrowac i zabawa gotowa.
    http://www.forum.martel.pl/index.php .

pozdrawiam, yego
  • Texa Poland
    mag32
    Level 19  
    Nie wiem, jak na obecną chwilę temat daleko zaszedł, ale raczej do jego rozwiązania proponowałbym mikroprocesor, np, AtMega8 lub 16. Masz wtedy 1 lub 2 scalaki i wszystko działa.

I jeszcze dodam, że możesz wtedy w każdej chwili wszystko pozmieniać według własnego widzimisie bez lutowania, wystarczy zmienić program, a do tego nie trzeba nawet go wylutowywać.
    Te procesory mogą być programowane w układzie nawet bez wyłączania kolejki.
    yego666
    Level 33  
    Mag32, masz recht wzgledem ISP, jednak wydaje mi sie, ze uklad ma miec charakter czysto kombinacyjny, totez bardziej odpowiedni od jakiegokolwiek procesora do jego realizacji wydaje sie CPLD n.p. XC9536XL albo cos podobnego. To tylko jedna kostka, ktora kosztuje okolo jednego dolara, a miesci w sobie cala logike potrzebna do realizacji takiego ukladu. Zajmuje malo miejsca ( PLCC44 ) i mozna do niej zrobic bardzo ladna plytke nawet w warunkach domowych.
    Ma ISP, jest prosty i nie przerosniety ponad rzeczywista potrzebe.

pozdrawiam, yego
    mag32
    Level 19  
    Być może masz rację, ja piszę o tym, o czym mam pojęcie. Układu o którym Ty napisałeś nie znam.
    yego666
    Level 33  
    Zapraszam zatem do lektury: http://direct.xilinx.com/bvdocs/publications/ds058.pdf .
    Milo jest poznac cos nowego, zwlaszcza gdy jest to uzyteczne.

Z niejednego chleba piec jadlem i sadze, ze procesory nie stanowia panaceum na wszystkie problemy. Sam ich czasem uzywam, ale nie zawsze ma to sens z ekonomicznego lub logicznego punktu widzenia.
    Uklady PLD coraz czesciej beda goscic w projektach elektroniki cyfrowej i nie tylko :) stad tez warto o nich chociaz cos wiedziec.
    Pozdrawiam, yego
    marcu1
    Level 2  
    Dla wyjasnienia : uklad ma zabezpieczac wyjazd i wjazd na stacje podzielona na bloki np.: chce wyjechac z bloku 1 wlaczajac wyl1 uklad "patrzy" jak sa ustawione zwrotnice i czy blok docelowy nie jest zajety, jezeli jest wolny to podaje napiecie na blok z ktorego wyjezdzam i na blok na ktory wjade za zwrotnicami (wyjscia 1-6), wyjscia a-f daja tylko zielone swiatlo na sygnalizatorze.
    Pytam czy na podstawie takiej tabeli mozna to zaprogramowac bo jezeli nie znajde prostego rozwiazania ktore sam moge zrealizowac to bede sie dowiadywal o mozliwosci i cenie zaprogramowania jakiegos mickroprocesora albo gal'a.
    Piotr
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Myślę, że przetwarzanie równoległe nie bedzie tu krytycznie potrzebne, odpowiedni algorytm w mikrokontrolerze też się wyrobi, a czas poświęcony na klecenie wrtualnych bramek ze sobą można zastąpić po prostu odpowiednimi instrukcjami warunkowymi w C lub asm. Atmega8 posiada 22+1(rezygnacja z /RESET) liniie I/O, więc dorzucamy jakikolwiek zatrzask na krytyczne wyjścia (lampki np. mogą być przez kilkdziesiąt µs włączone, oko ludzkie tego nie zauważy, a przestrzeń programowa bedzie może zajęta w 5 %... ;) koszt - ATmega8 - 6 PLN, zatrzask - góra 1,5 PLN.
    Ewentualnie na jednym układzie - ATmega8515 ma 35 I/O.
    yego666
    Level 33  
    Tak zupelnie dla zabawy przed chwila zaprogramowalem uklad kolegi marcu1 w kostke XC9536XL. zuzylem mniej niz 25% jej zasobow wewnetrznych i 80% dostepnych pinow.
    Cala zabawa zajela mi pod VHDL okolo 15 minut z czego 10 minut na odpalenie ISE8.1i.

To chyba najprostszy sposob zrobienia ukladu za jednego dolara.
    Caly program zajmuje 22 linie i to tylko z tego powodu, ze jestem bardzo schludny przy pisaniu programow.

Ponadto nozki czyli funkcje w kostce mozna sobie ulozyc tak by pasowaly projektantowi plytki. Prawie pelna swoboda.

Polecam
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Programowanie na µC też umożliwia dowolne ułożenie wyjść i wejść, kwestia definicji. Hm a jak ma się sprawa z poziomami napięć ? XC95xxXL podobno pracują tylko na max 3,3 V ?
    yego666
    Level 33  
    Light-I wrote:
    Hm a jak ma się sprawa z poziomami napięć ? XC95xxXL podobno pracują tylko na max 3,3 V ?
    Sadze, ze kolega marcu1 ma zamiar sygnaly wejsciowe sterowac jakimis prostymi switchami, a wiec tu problemu z poziomami nie ma, bo mozna pull-upy podpiac do dowolnego napiecia. Na wyjsciach zas niezaleznie od tego czy bedzie to procek czy CPLD czy TTLe i tak bedzie musial w kazdym przypadku dac jakies bufory jesli to ma sterowac czyms wiecej niz LEDami.
    Dodatkowo seria XC95xxXL zgodnie z dokumentacja i doswiadczeniem toleruje napiecie 5V, wiec tu problemu nie bedzie.
    pozdrawiam,yego
    marcu1
    Level 2  
    Witam ,
    co do poziomu napiec to nie ma problemu wejscia to zwykle wylaczniki a reszta bedzie odzielona od kolejki transoptorami.
    Yego dzieki za zaprogramowanie (myslalem ze tyle wejsc i wyjsc nie jest mozliwe w jednej kosci), ale z drugiej strony bylem na forum "martel.pl" ktore mi poleciles i poczytalem troche o sterowaniu cyfrowym - do tej pory myslalem ze jest to bardzo drogie i nie bralem tego wcale pod uwage. Teraz jednak dowiedzialem sie ze te kilka lokomotyw ktore posiadam mozna tanio sterowac za pomoca darmowych programow komputerem i chyba to zrobie - po przemysleniu nakladu pracy w uklady detekcji zajetosci toru, uklady hamowania i powolnego ruszania, logiki przejazdu przez zwrotnice (schematy i plytki mam - ale ich wykonanie-czas) oraz podlaczenie tego wszystkiego - mysle ze na poczatek proste jezdzenie cyfrowe a pozniej moze jakes bajery ze zwrotnicami, blokami itp. (musze sie jeszcze dokladnie dowiedziec o mozliwosci i ceny)- dziekuje za wszystkie odpowiedzi i mysle ze w przyszlosci moge na Was liczyc.
    Piotr