Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przelacznik 0/1 - jak ograniczyc napiecie na wyjsciu 4013

15 Lut 2006 01:39 1403 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Tak jak w temacie chcialem wykonac prosty przełącznik czyli za pomoco przycisku typu reset przelacza (mial by dwa wyjscia) normalnie jest na pierwszym wyjsciu np 5V na drugim 0 a po nacisnieciu na pierwszym jest 0 a na drugim 5V po nastepnym znowu na pierwszym 5V a na drugim 0 itd. Prosze o schemat bo niestety nie mam pojecia o elektronice - umiem tylko cos polutowac z gotowego schematu :(. Z gory bardzo dziekuje. Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 20  
    Wykorzystaj przerzutnik typu D. 2 przerzuniki typu D zawiera w sobie układ CD4013.
    Poniżej przedstawiam schemat, jak połączyć, żeby dobrze działało...
    Lewy schemat przełącza wyjścia w momencie puszczenia przycisku, prawy w momencie naciśnięcia. Kondensator 100nF równolegle z włącznikiem zabezpiecza przed wpływem odbić styków wyłącznika, które mogą mieć wpływ na wielokrotne przełączanie przerzutnika...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzieki za pomoc, a mogl bym sie jeszcze dowiedziec gdzie sa wyjscia tego ukladu. Przepraszam za banalne pytania:|. Nie wiem czy dobrze rozumiem: jedno wyjscie jest za przerzutnikiem a gdzie drugie ?? A mogl bys jeszcze przy okazji opisac jak to dziala ? Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    marcin_rws napisał:
    Dzieki za pomoc, a mogl bym sie jeszcze dowiedziec gdzie sa wyjscia tego ukladu.

Wejdź sobie np. na stronę http://www.elenota.prv.pl i wyszukaj pdf'a do CD4013, tam będziesz miał wszystkie wyprowadzenia opisane.

Przerzutnik D działa w ten sposób że na narastającym zboczu sygnału zegarowego (w Twoim przypadku zegar to po prostu na przemian wciskany i puszczany przycisk) przepisuje to co ma na wejściu D na wyjście Q.
    Wyjście Q z kreską na górze to wyjście zanegowane, czyli jak jest na Q 5V to na tym drugim 0 i na odwrót. Jak widzisz wyjście Q (nieQ - zanegowane Q) jest podłączone na wejście D więc za każdym razem jak będziesz wciskał przycisk (bądź puszczał, w zależności od tego który schemat wybierzesz), będzie następowała zmiana na wyjściu Q na stan przeciwny (5V, 0V, 5V, 0V, ...).
  • Poziom 10  
    Mam problem z tym przelacznikiem (:) prosze o wyrozumialosc) gdyz na wyjsciu z tego ukladziku w stanie niskim jest nie 0 V (jak teoretyczine mialo byc) a ok 0,6 V i ok 0,4 A. Chodzi mi o to ze po podlaaczeniu do wyjscia tranzystora on odrazu przewodzi (nie w pelni ale juz zaczyna) wiec prosze o podpowiedz jak zrobic zeby po podlaczenia do wyjscia Q tranzystora w stanie niskim nie przewodzil. Myslalem ze moze dioda wlaczona na baze zalatwi sprawe ale niestety nie udalo mi sie. Jesli mozna to prosze o podanie jakiegos rozwiazania z gory bardzo dziekuje.
    Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 20  
    Wstaw rezystor 10k między wyjście przerzunika a bazę tranzystora oraz 22k między bazę a masę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak zrobilem jak napisales ale nadal nic :( ciagle diodki sie swieca ledwo ledwo ale sie swieca :| Nie mam pojecia dlaczego ... ten tranzystor to bc546 ale sprawdzalem tez z innymi i nic ciagle swieci :( Dlaczego tak jest ???

PS
    Ja mam mozliwosc przelaczania jedynie masy .... a nie 5V czy stanowi to jakis problem ?? Prosze jezeli to mozliwe o jeszcze jeden schemacik z dokladnym rozrysowaniem tego przelacznika z tranzystorem na wyjsciu i podpietymi do niego np. diodami (ale tak ze 5V jest na stale podlaczone do zasilacza a tylko przelacza sie masa -rozwiera i zwiera w zal od stanu ). Z gory bardzo dziekuje.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 20  
    Moment. Bo widze małą nieścisłość.
    Opisz dokładnie co chcesz sterować tym układem. Jeżeli połączyłeś układ zgodnie z poniższym schematem, to układ powinien działać poprawnie. Jeżeli tak nie jest, to upewnij się, czy przypadkiem nie uszkodziłeś elementów podczas lutowania...
    Pozdrawiam