Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szafka na akcesoria sieciowe... czyli coś z niczego.

m_wojcik 15 Lut 2006 08:47 8129 8
  • Pomysł wziął się z potrzeby zamocowania tablicy krosowej i huba w jakiś sensowny sposób. Każdy, kto ma do czynienia z urządzeniami sieciowymi wie ile kosztują gotowe szafki – więc instalacja domowa chyba nie jest warta aż takiej inwestycji.
    Moja propozycja jest następująca: wykorzystać stary mebelek kuchenny typu mała szafka (apteczka).
    Szafka taka w moim przypadku miała wymiary 40cm x 28cm x 30 cm, jest w stanie zatem pomieścić wszystko co potrzeba.
    Pierwszą rzeczą jaką należy przygotować to dwa słupki z twardego drewna, na których będzie można przykręcać urządzenia. Ich szerokość należy dobrać tak, aby urządzenia mogły zostać przykręcone (dla mojej szafki 40 cm były to klocki o szerokości ok. 7,5cm i grubości 2cm).
    Można to przedstawić na rysunku:

:arrow: Post pod postem? A co na to regulamin?
    j.

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Elektronika cyfrowa - Arduino i okolice, elektronika analogowa - głównie zasilacze.
    Obecnie \"w stanie spoczynku\" choć często za lutownicę biorę hobbistycznie.
    Specjalizuje się w: elektronik ogólny
    m_wojcik napisał 831 postów o ocenie 22, pomógł 59 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2004 roku.
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Oczywiście, głębokość takiej szafy nie pozwala na zastosowanie bardzo dużego huba czy switcha, ale większość obecnie produkowanych modeli raczej jest mała i powinny się zmieścić bez problemu. Głębokość zamocowania dobrałem tak, aby hub maksymalnie był schowany, będzie wtedy więcej miejsca na kable łączące go z panelem krosowniczym.
    W zależności od potrzeby, w takiej szafce powinien znaleźć się dodatkowo jakiś router, czy też radiowy punkt dostępowy. W moim przypadku rolę routera będzie pełnił stary laptop (Pentium 200 MMX z 64 MB RAMu i dyskiem 10GB). Laptop ten może leżeć na dolnej części szafki, postanowiłem dorobić wysuwaną półkę ze sklejki tak, aby można było ewentualnie wygodnie wysunąć laptopa i rozłożyć mu ekran.
    Zdjęcie przedstawia gotową szafkę:
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Do zamocowania dolnej ruchomej półki użyłem zwykłych prowadnic meblowych o długości 214 mm – trzy śruby do drewna mocują szyny do szafki, dwie śruby M4 i dwa wkręty do drewna mocują szyny do półki. Sklejkę miałem akurat dosyć grubą, ale sądzę że 6mm wystarczy w zupełności. Pamiętać należy o takim przykręceniu prowadnic, aby półka maksymalnie dała się wysunąć. Widoczne zawiasy z boków szafki służą oczywiście do przymocowania drzwiczek.
    Bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie chłodzenia, ponieważ hub i laptop nie pobierają na szczęście dużo mocy wystarczy w moim przypadku chłodzenie naturalnym obiegiem – wywierciłem otwornicą trzy dziury z boków szafki, przy okazji można wyprowadzić nimi przewody sieciowe i zasilające.
    Zasilanie jest doprowadzone poprzez listwę z wyłącznikiem przykręconą na spodzie szafki.
    Zamocowanie panelu i huba można rozwiązać poprzez drewnowkręty, ale znając życie będzie to często odkręcane, więc zdecydowałem się zamontować nakrętki wbijane w drewno i śruby M6 o długości 3cm. Nakrętki są oczywiście wbite od tyłu, zapewnia to solidne mocowanie.
    Widok zmontowanych urządzeń:
    Gilotyn@
    Poziom 30  
    podoba mi się takie rozwiazanie kto ma szawkę to naskład pieniężny jest prawie zerowy :D i głównie to o to chodzi z tym laptopem fajnie wymysliłeś.

sorry że wyminełem twoje zdjęcia :D
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Całość wygląda (chyba) schludnie i estetycznie. Można dowolnie podłączać gniazda sieciowe, jest miejsce na dodatkowe urządzenie (modem? Centralka alarmowa? Interkom?), a w razie potrzeby można laptopa wysunąć (patrz zdjęcie):
    I dokonać niezbędnych prac administracyjnych… Dostęp do napędu CD jest zapewniony z prawej strony, po zamknięciu klapy laptop można wsunąć delikatnie i zamknąć szafkę.
    Mam nadzieję, że ten krótki opis przyda się komuś w budowie własnej szafy.
    Narzędzia użyte: piła, szlifierka oscylacyjna, wiertarka, ołówek, wkrętarka akumulatorowa, otwornica, przymiar.
    Koszt: trudny do oceny, raczej drobiazgi typu śruby, szyny, kawałek sklejki – sądzę że nie więcej niż 30 PLN (nie licząc oczywiście akcesoriów sieciowych).

Czekam na Wasze opinie.
    hunterhouse
    Poziom 26  
    czy szałka jest zamykana???? i czy niema problemu z ciepłem ???

w sumie bardzo ładnie to wygląda i fajny pomysł z tą szufladą do laptopa.
    Wiadomo że samorubki są najlepsze bo każdy moze je dopasowac do swoich potrzeb.

Pozdrawiam i życze kolejnych udanych pomysłów
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Szafka jest zamykana, celowo nieco nieszczelnie ;) to znaczy drzwiczki są o jakieś 1,5 mm oddalone, ponadto jak zaznaczyłem są trzy otwory wycięte otwornicą. Będę to jeszcze sprawdzał na bieżąco, zobaczymy w lecie jak z temperaturą. W razie czego jakiś wiatrak z regulacją w każdej chwili mogę wstawić.
    arturbor.
    Poziom 22  
    A powiedz m iczy tych paczkordów nie mozna by jeszcze skrócic to wtedy by lepiej to wyglądalo i było by troszeczke lepiej chyba ze co chwila wyciagasz patrz panel i switcha ale według mnie jest to zbyteczne i kable spokojnie moga byc krótsze a i pojemność mnie martwi bo w temperatura tam moze byc niepokojaca a z doswiadczenia wiem ze im chłodniej tym lepiej tzn w granicach rozsadku z chłodem.
    m_wojcik
    Poziom 25  
    Patchcordy można skrócić, ale to jest bez sensu bo jak będę chciał cokolwiek ruszyć to tylko po odłaczeniu - a po co, skoro takie nieco dłuższe pozwalają na swobodne manipulacje. Zresztą, miałem takie gotowe z odzysku tak naprawdę i nie chce mi się ich przerabiać, skoro ich długość jest idealna :D

Chłodzenie przetestuję na 100% w lecie, teraz tam jest zimno (jest to przedsionek do mojej pracowni, gdzie nie gdzieję zbyt mocno). Jak już pisałem, dorobienie wiatraka to naprawdę nie problem w razie czego.

Dodano po 2 [minuty]:

m_wojcik napisał:

:arrow: Post pod postem? A co na to regulamin?
    j.

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

Ops, faktycznie nieładnie, podzieliłem ze względu na zdjęcia. W sumie planowałem dać jeden post i opis w PDFie, ale z praktyki wiem, ze prościej przeglądać opis na stronie niż ściągać jakieś pliki. Przepraszam, więcej tak nie będę robił.