Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porada przy zakupie lutownicy!!!

siodex 15 Feb 2006 14:37 1197 6
 • #1
  siodex
  Level 2  
  Chcialbym nabyć lutownice do montażu układów elektroniczych i jeżeli ktoś mógłby polecić mi jakis konkretny sprzęt bylbym bardzo wdzieczny!Jezeli chodzi o zakres przeznaczonej kwoty na jej zakup myśle ze moze to byc do 150zł.
  pozdrawiam

  Moderated By skryn:

  Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".

 • #2
  ksiezyc11
  Level 25  
  witam
  To tak naprawdę zależy co się chce lutować; jeśli lutujemy rzeczy nieduże może być zwykła lutowniczka z grotem rzędu 40w (zapobieda to zbyt dużemu przegrzewaniu się układów podczas lutowania), jeśli lutujemy troszkę większe rzeczy (elektryka, grubsza elektronika ) będzie ok 70w. Koszt takich lutowniczek z uziemieniem to wydatek rzędu kilkudziesięciu zł. Zawsze zamiast dwóch można kupić jedną z płynną regulacją temperatury (większy wydatek) Do lutowania smd używa sie lutownicy o nazwie hotair (lutowaniujemy powietrzem) tu wydatek jest większy około200 zł minimum. Można zawsze kupić stację hot air+lutownica kolbowa ale to już będzie drogie
 • #3
  m_wojcik
  Level 25  
  Lutownica hot-air nie za bardzo nadaje się do montażu, raczej do demontażu (nie mówie teraz o zaawansowanych technologiach montażu układów PGA).
  Polecam jakąś stację lutowniczą, np. Elwik, masz wtedy możliwość wyregulowania temperatury grotu. Sprawdź oferty firm typu TME i podobnych, ważne jest aby nie kupić czegoś nietypowego, bo potem zakup np. grota będzie kłopotliwy, niestety możesz mieć problem żeby w tych 150PLN się zmieścić.
  Napisz więcej, co dokładnie chcesz robić, moze bardziej sprecyzujemy typ lutownicy.
 • #5
  m_wojcik
  Level 25  
  Witam,
  http://www.tme.pl/arts2/pl/b04/pensol_sl10esd.html - to jest coś sensownego, zakup od razu kilka grotów o różnych końcach - do SMD potrzebujesz cienki i ostry grot, do lutowania kabli grubszy (3mm na przykład). Moc 48W w zupełności wystarczy, regulacja za pomocą potencjometru i kontrola temperatury z linijką jest OK, wg mnie szkoda kasy na "bajer" w postaci wyświetlacza, co za różnica czy pokazuje 248° czy 252° ;) a co najważniejsze wygląda że mieści się w Twoim budżecie (no, prawie).

  Co mogą dodać Koledzy na ten temat?
 • #6
  ksiezyc11
  Level 25  
  no i w zasadzie powinno spokojnie zaspokoić wymagania siodex ten sprzęcik który poleca kolega m_wojcik Tak na marginesie to ja mam 2 lutownice z uziemieniem które kosztowały około 30zł każda jedna ma 40 druga 70w i jak narazie mi starcza choć czasem przydało by się coś leprzego
  pozdrawiam
 • #7
  marcino_p
  Level 12  
  Witam
  mam podobny problem, przydałaby mi sie lutownica, a nie bardzo wiem jaka nabyć. Dodyspozyji mam ok 250-300zł. Chcialbym nia lutowac SMD, DIL, jak również demontować układy.
  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam