Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDN-27 vs GDN-32 - jaka różnica?

15 Lut 2006 15:08 1293 9
  • Poziom 24  
    Witam.
    Mam taki problemik bo w winISD wychodzi mi ze 2 GDN-STX-27-150-SC 8ohmowe beda glosniejsze niz 1 GDN-32-150-SC 4 ohmowy. Jak to mozliwe skoro nawet w charakterystyce przy 40-50hz ten 32 ma o 4-5 db wiecej niz ten 28 ?? Oczywiscie roznica taka jest przy dostarczeniu tej samej mocy. Dzieki i Pozdro.
  • Moderator Samochody
    No ale jeśli masz 2 głosniki to ich moce sie niejako sumuja i zawsze bedą głosniejsze od jednego głosnika nawet nieco wiekszej srednicy... tak mi sie wydaje, moze ktoś ma inne zdanie... pozdro...
  • Poziom 18  
    teoretycznie spl rosnie przy polaczeniu rownoleglym glosnikow o 3dB stad roznica, i nie chodzi tu o moc ze sie nie jako sumuje.
  • Moderator Samochody
    Kolega dywan86 ma racje, sorki za pomyłke... pozdro
  • Poziom 24  
    Aha czyli mowicie ze np. z 50watow na 1 glosniku moge miec teoretycznie np. 85db a, na 2 tez przy 50watach (czyli po 25w na kazdy) bede mial 88db ?? Ale jak to mozliwe bo nie kapuje? :) Pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Nie, 85db będziesz miał jak dasz na głośnik 1W (2,83V; 0,35A) i staniesz 1m przed głośnikiem, w pomieszczeniu bez pogłosu lub z małym pogłosem. Dajesz drugi głośnik, masz 2x większe pole powierzchni drgającej, więc efektywność wzrasta 2x czyli wzrasta o 3db: 85db+3db=88db. To teoretycznie, w praktyce przyrost jest minimalnie mniejszy.
  • Poziom 24  
    no wiem ze wszystko jest z 1w ,z 1m itp. ale te 50w podalem przykladowo... Czyli jesli nawet moc sie podzieli na 2 glosniki (czyli po 0,5w na kazdy) to i tak bede mial glosniej niz 1w na jeden glosnik bo co 2 membrany to nie jedna tak? :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czy rownolegle czy szeregowo upraszczając skutecznosć rośnie o 3dB jesli głosniki są w fazie i o maleje 3dB jesli w przeciwfazie. Jesli głośniki są takie same to moc się dodaje. Jesli nie to kolumna ma moc słabszego x 2

Oczywiście trzeba wziąść wpływ zmiany charakterystyki kierunkowej i wpływ indukcyjności cewki głosnikowej zna zachowanie charaketrystyk głosnikow wlączonych razem.

Jesli zamiast jednego głosnika wsadzimy szereg to moc wzmacniacza spadnie będize trzeba podfolowac do jednego wata. po podfokowaniu będizemy mieli skuteczność o 3dB więksża niż dla jednego lośnika.

jesli zamiast jednego głosnika damy dwa równolegle, moc wzmacniacza wzrośnie, jesli ją zredukujemy do 0,5 W okaze się zę znowu jesteśmy 3dB do przodu.

Cały trik polega na tym ze glośniki grają w fazie. Wzrost skuteczności wpływa ujemnie na charakterystyki kierunkowe.
  • Poziom 24  
    Aha juz wszystko wiem, czyli jak by nie patrzyc to zawsze teoretycznie bedzie 2xglosniej... Nawet i przy szeregowym polaczeniu gdzie moc wzmaka bedzie mniejsza.... Dzieki i Pozdro
  • Poziom 43  
    Bo moc nie spada aż 2x razy gdy zwiększamy opór oraz nie zwieksza się dwa razy jak zmniejszamy. to jest raczej jak trzy do czterech. 50 przy 8 Om i 35W przy 16 Om ...

Z tym że te 35 W gra jak ta jeden glosnik przy 70 Watach...