Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmagnesowywacz

gkmaster 15 Lut 2006 15:28 3436 12
  • #1 15 Lut 2006 15:28
    gkmaster
    Poziom 17  

Witam

Czy ma ktoś schemat układu który by rozmagnesowywał różne elementu metalowe? chodzi głównie o takie urządzenie, którym można by rozmagnesowywać śrubokręt, pęsetę itp. Mam wujka zegarmistrza i poprosił mnie o zrobienie takiego urządzenia, gdyż stare mu się zepsuło. Bardzo proszę o pomoc.

1 12
  • #2 15 Lut 2006 15:39
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    Zerknij na ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1132574#1132574

0
  • #3 15 Lut 2006 15:42
    azibik
    Poziom 32  

trzeba rozebrać stary transformator
    zasilić cewkę np.z 24v/przeprowadzić próby z wielkością napięcia zasilania/
    po zasileniu włożyć śrubokręt do środka cewki i powooli
    wyjąć
    proces rozmagnesowywania przeprowadzać przy
    maksymalnym napięciu zasilania które nie spali
    cewki

0
  • #4 15 Lut 2006 17:04
    lechoo
    Poziom 39  

Z powodzeniem kiedyś używałem lutownicy transformatorowej do rozmagnesowywania małych elementów metalowych. Zamiast grotu miałem zamontowaną pętelkę z grubego drutu (2-3mm) o średnicy około 2cm.

0
  • #5 15 Lut 2006 17:18
    kreslarz
    Poziom 35  

Witam!
    Najprościej można zrobić tak :
    weź jakikolwiek karkas (szpulkę), w której otworze wewnętrznym zmieści się rozmagnesowywany element. Nawiń na tą szpulkę 300 - 400 zwojów drutu Φ 0,3 - 0,6 mm. Włącz w szereg z cewką żarówkę 100 W /230 V. Przy załączonej cewce (i żarówce oczywiście) wprowadź rozmagnesowywany element do wnętrza cewki a następnie pooowoli wyciągaj. Przy tzw. twardej magnetycznie stali proces trzeba czasem kilka razy powtórzyć.
    Pozdrawiam

0
  • #7 15 Lut 2006 19:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Tam nie ma żadnego opisu, a ze zdjęcia niewiele wynika - w każdym razie nie widać, żeby to było czymś zasilane.

Rozmagnesowywacz, jeśli ma być skuteczny, powinien wytwarzać dość silne pole - im więcej zwojów i im większy
    prąd, oraz im mniejsza suma długości i średnicy, tym lepiej, i tak nikogo nie stać na amatorskie wykonanie cewki
    dającą naprawdę silne pole, a i prądu zużywać to będzie sporo - więc robi się na co kogo stać.

Przykładowa konstrukcja: cewka 400 zwojów płaskownikiem 30mm2 (można by się zastanowić nad użyciem rurki
    - żeby przez nią przepuszczać jakiś olej do chłodzenia, wtedy można użyć większej gęstości prądu w cewce), w niej
    rdzeń 5x5cm, i około 2-3cm między końcami rdzenia. Wymaga to prądu około 60A przy napięciu 230V~...
    I do tego problem: będzie przyciągać przedmioty z materiałów magnetycznych, i to całkiem mocno.
    Ale za to powinna rozmagnesowywać nawet co słabsze magnesy trwałe (neodymów pewnie nie da rady).

Jeśli chodzi o zastosowanie do rozmagnesowywania drobnych przedmiotów - proponuję zobaczyć, jakiej wielkości
    cewka była użyta w starym, i należałoby zrobić podobną, lub odrobinę większą - mniejsza będzie mało skuteczna.

Zastosowanie większej częstotliwości powoduje szybsze rozmagnesowanie, ale wymaga większego napięcia
    na cewce i powoduje większe nagrzewanie się rozmagnesowywanych przedmiotów, więc lepiej nie.

Można by się jeszcze zastanowić nad użyciem wirującego magnesu neodymowego, ale musi być spory...

0
  • #8 15 Lut 2006 21:20
    Tomek Włodarczyk
    Spec od car audio

_jta_ napisał:
    Tam nie ma żadnego opisu, a ze zdjęcia niewiele wynika - w każdym razie nie widać, żeby to było czymś zasilane...

Bo to nie jest zasilane! To jest bardzo proste ustrojstwo zrobione z magnesów stałych. Prymitywne, ale działa sam mam i czasami używam. Może działać jako demagnetyzer i w razie potrzeby magnetyzer. Przedstawiłem ten link tylko jako jakąś tam alternatywę (także cenową) ale zdaję sobie sprawę, że są na pewno lepsze i skuteczniejsze urządzenia!
    Pozdrawiam.

1
  • #9 15 Lut 2006 22:24
    kreslarz
    Poziom 35  

Witam !
    Obejrzałem sobie to cudo zaproponowane przez p. Tomka Włodarczyka i mam naprawdę wątpliwości. Urządzenie to zwykły kawałek stałego magnesu z schodkowymi nabiegunnikami. Oczywiście, można się bawić i zmieniając schodka raz na biegun N raz na biegun S i zmieniając schodki na coraz bardziej odległe od magnesu czasem uda się zmniejszyć pozostałość magnetyczną, ale nie rozmagnesować przedmiot.
    Tylko zmienne zanikające pole magnetyczne zapewnia pełne rozmagnesowanie. Do projektu, który opisałem w poprzednim poście można dołożyć pozystor z układu rozmagnesowania kineskopu w telewizorach (kolorowych). Ten element zapewnia wykładniczy charakter przepływającego przez cewkę prądu, z kilkunastoma amperami w pierwszych milisekundach. Można także spróbować w warunkach domowych zorganizować cewkę rozmagesowującą ze starego śmietnikowego telewizora i uformować ją do żądanej wielkości. Używać potem z oryginalnym pozystorem.
    Pozdrawiam

0
  • #10 15 Lut 2006 22:38
    mxs
    Poziom 26  

Witam.
    Prosty układ.Stare trafo sieciowe o mocy 20-60W,ale na rdzeniu typu
    LLI Rozebrać rdzeń i złożyć tak aby był otwarty strumień
    magnetyczny,czyli blachy I odrzucić.
    Pdłączamy uzwojenie sieciowe i mamy demagnetyzer.
    Włącza się to na kilkanaście sekund do 1-2min.bo się grzeje.
    Przsuwamy przedmiotem ruchem kolistym nad biegunami,i już.
    pozdr.
    as
    [/code]

0
  • #11 15 Lut 2006 22:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

To jeszcze jakieś ograniczenie prądu (żarówka) się przyda, bo inaczej będzie trochę za duży...

0
  • #12 16 Lut 2006 10:37
    gkmaster
    Poziom 17  

a co myslicie o trafo toroidalnym? czy zadziałało by ono jako rozmagnesowywacz?

0
  • #13 16 Lut 2006 11:19
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie, bo z założenia ma nie dawać pola magnetycznego na zewnątrz.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo