Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z agregatem prądotwórczym.

15 Lut 2006 19:49 15884 28
  • Poziom 20  
    Kupiłem nowy agrega prądotwórczy na allegro AGREGAT Prądotwórczy 5,5Kv NOWY 230V/380V FV#GW. I jest z nim niezły problem. Podłączyłem go w gospodarstwie do sieci elektrycznej po wyłączeniu zasilania z sieci. Z żarówką to nie ma problemu ale gdy podłączam około 1kW to zaczyna przygasać i urządzenie które zasila też przygasa. Druga rzecz jak podłączyłem 0.5kW na siłę to ledwo działało a na jednej fazie było 100V a na pozostałych po 300V. Podłączony był do całej sieci elektrycznej w gospodarstwie poprzez gniazdo 3 fazowe to żarówka z tego gniazda nie zaświeciła nigdzie.
    Co w takim przypadku zrobić
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Mozesz zapodac link do aukcji? To Ci powiem co kupiłeś...

Dodano po 6 [minuty]:

Czy to ten? http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84731606
    Jesli tak to jest to najzwyczajniejsza w swiecie podróba. 2600zl za nowy agregat trójfazowy 5kW??? To mówi samo za siebie. To jest tak jak porównać np. wiertarki budget a bosh. Takie agregaty tej mocy porządnych firm np. Honda, kosztują ok 6000zł. Więc sie nie dziw co do jakości twojego sprzętu. Ja bym go zwrócił i sie nie zastanawiał.

Dodano po 3 [minuty]:

A napisz wogóle co to są za urządzenia, które podłączasz? Być może w tym tkwi problem, bo szczerze mówiąc jestem zaskoczony żeby to było aż takie badziewie...
  • Poziom 20  
    Tak to jest ten. Urządzenia 0.5kW to silnik trójfazowy. A to około 1kW to duża chłodziarka. Maksymalna moc jego to nawet 6.5kw. Nie wiem dokładnie ale do podłączenia tego typu urządzeń potrzeba troche wiecej wiedzy i umiejętności. Jak piszą że mają taką moc to chyba powinny mieć. Przed zakupem kontaktowałem sie ze sprzedającym i wypytywałem odnośnie mocy i mówił że jest tak i że klijenci nie narzekają. Dokładnie jutro skontaktuje sie ze sprzedającym jesli ta moc jest napRAWDE TAKA mała to trzeba bedzie zwrócić bo w końcu 2600 za agregat który potrafi zaświecić lampki na choince to za dużo. Od znajomych sie dowiadywałem podłączenie tego nie jest takie proste.
  • Poziom 33  
    Teoretycznie jesli moc nie jest zawyżona, to powinienes bez zadnych ceregieli podłączyc silnik 1,5kW bez roruchu gwiazda/trójkąt, jesli powyzej to taki przełącznik musi byc. Ale skoro przy 0,5kW dzieją sie takie "rzeczy"...... Wiesz jak ja testuje agregaty? Jesli ma moc maxymalną powiedzmy 6kVA to podłączam trzy grzejniki po 2kW i sprawdzam jak sie zachowuje, mierze jak spadło napięcie (z reguły nie spada ponizej 190V, przy przeciążeniu o ok 20%), jak sie szybko nagrzewa prądnica, itd. Zrób tak, ale podłącz to bezposrednio do agregatu, a nie przez instalacje. Jeżeli będą sie działy takie "rzeczy" dalej to go oddaj i kup cos markowego. Szczerze przyznam ze nie sądze żeby to było aż takie badziewie, mimo że Profitex to marka raczej kiepska, może źle cos podłączyłes? Posprawdzaj jeszcze raz dokładnie.
    A co do uczciwości sprzedawcy to poczytaj jego negatywy, mimo ze ma ich stanowczo nie dużo biorąc pod uwage ilosc pozytywów, to ja i tak na nie zwracam uwage gdy cos kupuje od kogoś.
  • Poziom 20  
    Negatywy ma np za to ze nie wysłał faktury na zakup dwóch akumulatorków. Tu dzieją się dziwne rzeczy sam przyznam bo jestem elektronikiem. Te obciążenie około 1kw było podlączane prosto pod agregat. Nie wiem może potrzebne jakieś dobre uziemienia. A może również nowy być uszkodzony. Z tą mocą nie sądze żeby było wielkie oszustwo. Silnik spalinowy ma 9,5 kw a prądnica jest takiej wielkości ze jako silnik dałbym jej około 3kw a wiec moc to powinno mieć jednak nowe może być uszkodzone. W instrukcji moce są napisane tak samo jest objaśnienie co ile mocy ma. I to są wielkości normalne rzeczywiste.
  • Poziom 33  
    Jaką pojemność ma silnik? To ci powiem ile mniej wiecej ma koni i kilowatów.

Dodano po 6 [minuty]:

Wazy 85kg, więc nie jest lekki. Co innego gdyby był o połowe lżejszy. Prądnica i silnik sporo ważą. Musi miec moc, przynajmniej te 3,5kVA to z palcem w d..... Cos z nim nie tak, albo źle podłączyłeś. Podłączyłeś wszystkie fazy do silnika? N też? Sprawdz jak sie zachowuje gdzy podłączysz grzejnik 2kW.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 1  
    Może coś zle podłańczasz, spróbuj podłączyć coś bezpośrednio a nie przez sieć. Ja mam mniejszy agregat jedno fazowy 0,95kW, żadnej znanej firmy i ciągne na nim ok. 1,5 kW
  • Poziom 33  
    W przypadku chłodziarki sprawa jest prosta. W chwili rozruchu agregat chłodziarki ma załączone uzwojenie rozruchowe, tak więc przez krótką chwilę pobór mocy (szczególnie biernej) jest bardzo duży, mogący przewyższyć nawet moc agregatu. Tak duże obciążenie powoduje to, że napięcie wyjściowe agregatu znacznie spada, co z kolei wydłuża rozruch agregatu w chłodziarce i tak dalej. Poza tym producenci agregatów stosują pewien chwyt, że piszą że moc ciągła agregatu wynosi na przykład 5,5kW. A że taką moc możemy uzyskać tylko przy cosφ równym 1 to juz piszą małymi literkami. Chłodziarka o mocy czynnej 1kW pobiera moc pozorną rzędu 2kVA.
    Pokrewny temat był tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic336751.html
    I jeszcze jedna uwaga - agregaty trójfazowe nie lubią bardzo niesymetrycznego obciążenia. Agregaty porządnych firm posiadają przełącznik, który umożliwia pracę trójfazową bądź jednofazową (kolega Prez8s coś mógłby Ci na ten temat więcej powiedzieć). W Twoim agregacie podejrzewam że nie ma takiego patentu. Gniazdo jednofazowe podłączone jest na sztywno pod jedną z faz i punkt neutralny. Dlatego też sądzę, że gniazdo jednofazowe nie będziesz mógł obciążyć więcej jak 1 - 1,5 kVA.
    A czy mógłbyś zamieścić skan z instrukcji obsługi tego urządzenia? Ciekw jestem co tam jest napisane.
  • Poziom 33  
    Witam.
    Jesli chodzi o moce agregatów, to sie zgadza. Jezeli agregat ma podane 5,5kVA to teoretycznie znaczy ze moc dla uządzen indukcyjnych przy cos(fi)=0,8 wynosi 5,5kVA*0,8=4,4kW, a dla użądzen resytancyjnych 5,5kVA=5,5kW. Z tym że dla użądzeń z ciężkim rozruchem moc "uzyteczna" jest jeszcze mniejsza i trzeba kombinować różnymi sposobami żeby ten prąd rozruchowy zmniejszyć. Tutaj daje się poznać różnice między prądnicami synchronicznymi i asynchronicznymi. Asynchroniczne nie tolerują dużych prądów rozruchowych urządzeń indukcyjnych. Natomiast synchroniczne znoszą to. A w tym wypadku jest synchroniczna i dziwne ze ma problem z chłodziarką, swiadczy to o jej jakosci. Zapodaje link: http://www.techkram.pl/oferta/agregaty.html Jesli chodzi o niesymetrie obciążenia, to nie to ze nie lubią, tylko stwarzane wtedy jest zagrozenie skoku napięcia dla innych użądzen, dlatego producenci zalecają podłączać do instalacji gdzie jest duzo elektroniki tylko jedną fazę. Ale mozna sobie z tym poradzić.
    Spotkałem się z agregatami gdzie moc jednofazowa zblizona jest do mocy 3fazowej. Przykładowo moc 3f to 6kVA, a moc 1f to 5kVA. Ale taka mozliwosc jest kosztem mocy 3f, gdyz agregaty z tym samym silnikiem 13KM z regóły posiadają moc 3f 7kVA i 1f ok 3kVAzd.
    W tym przypadku trzeba to sprawdzic w instrukcji ile producent przewidział na jedną fazę. Jest to zalezne od tego jak została nawinięta prądnica.
    No wlasnie, zamiesc skan instrukcji.
    Zamieszczam przydatne linki z teorią na temat dobierania agregatu:
    http://www.agregaty.elem.com.pl/index.php?page=dobor
    http://www.agregaty.elem.com.pl/index.php?page=eksperci_radza
    Po za tym wszystkim jezeli zamierzasz w domu zasilac jednoczesnie komputery, elektronike i duże obciążenia, to zaelcane jest zeby taki agregat posiadał stabilizator napięcia AVR, by ograniczyc skoki i spadki napięcia. Albo gdy planujesz np. spawać migomatem, powyłączać czułe urządzenia.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie po kombinowaniu z uziemieniem i masą zaczęło działać. Ten silnik 0.5kw działa ale na słuch jednak nie w pełnych obrotach. Chłodziarka 1.5kw działa bez problemu. Gdy był włączony ten 0.5kw i włączyłem terme na jedną z faz 1.5kw to przy włączeniu słychać było lekko zwolniło lecz za sekunde wróciło do noramy a wiec nie jest taki czuły na niezrównoważenia i z tym nie ma kłopotów.
    Na wyjściu ma 3x219v. Jest problem z silnikiem 3kw któy nie chce ruszyć. Bo nie jest na rozruchu tylko pracy. I nawet nie rusza. Ale myśle że coś tam jest nie tak z przewodami coś nie łączy.
    DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PO 20 LUTEGO WRZUCE ZDJECIA AGREGATU I INSTRUKCJI O DUZEJ ROZDZIELCZOSCI I WYRAZNE. TERAZ NIE MOGE BO JADE NA GPRS.
    jeśli ktoś wie co z tym silnikiem niech pisze z tego co wiem coś może być z masą nie tak.
  • Poziom 22  
    Ile jest kondensatorów i jakiej pojemności w tym agregacie? Jak są połączone - w gwiazdę?
  • Poziom 20  
    Co jest w agregacie to niestety nie wiem.
    Mój problem silnik 3kw cos=0,82 pracuje w gwiazde. podłączałem też 5,5kw to raczej lepiej chodził. Jest właśnie problem z tym 3kw ponieważ on jest dołączony do aparatury załączającej lewo prawo.pracuje w gwieżdzie. w sumie jak na moje oko to jest strasznie mały jak na 3kw na ze 4 lata. Drugi problem to taki czy agragat powinien sobie dodawać gazu gdy spada napięcie? bo ten nie dodaje. ma jakieś cięgna ale to nic samo sie nie rusza. recznie jak sie doda napięcie sie zwieksza. w sumie rzeby sam sobie dawał i podołał silnikowi 3kw to byłby super sprzęt.
  • Poziom 33  
    Jezeli sobie sam nie dodaje gazu to ma uwalony regulator, albo wogóle go nie ma.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

5,5kW? A co to za silnik? Ta prądnica to pociągnęła?
  • Poziom 22  
    Wraz ze wzrostem obciazenia prądnicy silnik spalinowy powinien zmienic swoje odglosy pracy ale prędkość obrotowa powinna pozostać taka sama ze względu na częstotliwość napięcia. Benzyniaki kręcą się na 3000 obr/min , diesle na 1500 obr /min. Są to obroty synchroniczne. Problem z rozruchem silnika 3kW moga byc zpowodowane zbyt duzym obciązeniem silnika , błedami w połączeniu lub zbyt duzym prądem rozruchowym.
  • Poziom 20  
    ten silnik 5,5kw to zwykły stary silnik rozmiarami bardzo duży a ten 3kw jest niemal nowy rozmiarami bardzo mały. Czy możje jest jakiś sposób na to dać na poszczególne fazy małe kondensatory.
    A jeśli chodzi o obroty to jak sie podłączy obciążenie duży to silnik jakby spadał z obrotów. To nie wiem czy nie powinien sobie dawać gazu żeby to niwelować.
  • Poziom 22  
    Chcesz zeby ktoś ci pomógl a rządasz punktow. Nieładnie!
  • Poziom 20  
    No ja wrzuciłem ułamkowe tylko że elektroda dodała od siebie.
    Teraz chciałbym poruszyć trochę inny problem. Próbowałem zrobić agregat z silnika 3 fazowego. Napedzałem go wiertarką pomiędzy L1 i L2 wpiąłem kondensator 16mikro. i wszystko było by wporządku gdzyby nie to że napięcie zaczynało rosnąć lawinowo nawet do 800V i wraz ze wzrostem silnik coraz bardziej chamował wiertarkie. Jakie kondensatory powinny być wpięte, w jakim układzie powinno to pracować, skąd wziąć masę, oraz czy przy jednym kondensatorze to bedzie działało chociaż jedna faza czy mósi być wszystko zrównoważone. No i jak obliczać kondenasatory według mocy czy według cewek w silniku?
  • Poziom 33  
    Daj 3 kondensatory 50uF i polacz w gwiazde, ja mam tak w oryginalnym agregacie o mocy ok 6kVA
  • Poziom 20  
    50mikro to dość duże. A mam pytanie z czego jest wykonany wirnik przy tym agregacie. Rozumie że mase należy wziąć ze wspólnego punktu połączeń uzwojeń.
  • Poziom 33  
    No dosyc duze są.

Wirnik, nie wiem bo nie rozbierałem prądnicy, ale teoretycznie jest taki jak w zwykłym silniku.

Tak, mase jest ze wspolnego połączenia uzwojen w gwiazde.
  • Poziom 22  
    Pojemność kondensatorow w układzie połączeń w gwiazde powinno byc ok 23uF na 1kW mocy silnika. Od pojemnosci kondensatorów zalezy charakter prądnicy pod róznego rodzaju obciażeniem. Powinne byc 3 kondensatory.
    Napiecie w takiej pradnicy będzie w znaczny sposób zalezne od wielkości obciązenia.
    http://www.saunalahti.fi/elepal/moottori/gener_e.html
    tu masz proste schematy połączeń i charakterystyki silnika 1,5kW 3~f
  • Poziom 20  
    Zmierzyłem u siebie pojemności od masy do poszczególnych faz i wynoszą około 2.5uF. Czy w taki agregat jest zbudowany jak silnik 3 fazowy + kondensatory???
  • Poziom 22  
    Tak jest zbudowany jak zwykły silnik asynchroniczny. Przy tej mocy to kondensatory powinne miec ok 120uF/400V przy połączeniu kondensatorów w Y. Twój sposob pomiaru pojemności jest błedny , lepiej odczytaj z samych kondensatórow jaka jest ich pojemnośc , napewno nie 2,5uF.
  • Poziom 10  
    W urządzeniu generator prądotwórczy firmy Einhell STE800/1 850W wystąpiło następujące uszkodzenie. Z nieznanych przyczyn w trakcie pracy zostały urwane dwa skrzydełka plastykowej tarczy wentylatora które wyrwały z wirnika zamocowany tam prawdopodobnie element elektryczny, który uległ całkowitemu zniszczeniu. W obecnej chwili po rozebraniu prądnicy stanąłem przed problemem co należy wstawić w brakujące miejsce i zamknąć obwód szeregowo połączonych dwóch cewek wirnika.Podejrzewam że może tam być wstawiony rezystorstor - jeśli tak to jaki ? Chyba że tam nic nie było
    Jeśli by ktoś mógł mi pomóc rozwiązać mój problem to bym był bardzo zobowiązany.
  • Poziom 33  
    JURIT napisał:
    W urządzeniu generator prądotwórczy firmy Einhell STE800/1 850W wystąpiło następujące uszkodzenie. Z nieznanych przyczyn w trakcie pracy zostały urwane dwa skrzydełka plastykowej tarczy wentylatora które wyrwały z wirnika zamocowany tam prawdopodobnie element elektryczny, który uległ całkowitemu zniszczeniu. W obecnej chwili po rozebraniu prądnicy stanąłem przed problemem co należy wstawić w brakujące miejsce i zamknąć obwód szeregowo połączonych dwóch cewek wirnika.Podejrzewam że może tam być wstawiony rezystorstor - jeśli tak to jaki ? Chyba że tam nic nie było
    Jeśli by ktoś mógł mi pomóc rozwiązać mój problem to bym był bardzo zobowiązany.

Zapodaj zdjęcie, bo mam taki sam agregat. Już po gwarancji, więc będzie można go troszkę rozebrać żeby zobaczyć co tam siedzi.

Coś się z edytorem postów porąbało, bo obcina i przekręca dwa pierwsze wyrazy.
  • Poziom 10  
    dowiedziałem się że brakujący element to mają byc diody. tylko o jakich parametrach jak mają być połączone i czy napewno to mają być diody ?
  • Poziom 10  
    W brakujące miejsce należy wstawić diodę i warystor. Przed uruchomieniem Przemagnesować stojan i "odpalić ". Urządzenie pracuje do tej pory bez zastrzeżeń. Dziękuję Wszystkim za pomoc, temat uważam za zamknięty.:D