Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje pare schematów ideowych radia

16 Lut 2006 10:59 1134 1
  • Poziom 9  
    Potrzebuje pare schematów ideowych radia najlepiej z zaznaczonymi miejscami gdzie można się podpiąć aby zmierzyć częstotliwość dla kanału FM i AM. Głównie jednak zależy mi na schematach ideowych
  • Specjalista elektronik
    Mam tak na miejscu książkę Otto Limanna, w której są schematy trzech odbiorników tranzystorowych,
    i jakąś starą książkę ze schematami kilkunastu odbiorników lampowych - ale mogą być dość trudne
    do czytania, bo są tam lampy wieloelektrodowe (np. 7-mio) i dziwnie się wtedy rysowało przełączniki.
    Daj znać, co z tego wybrać, to mogę zeskanować i wrzucić na Elektrodę.

Dołączyłem są skany - strony 340, 342-343, i 367 z książki Otto Limanna "Radiotechnika bez wielkich problemów".
    Jeden ze schematów - największy - jest jako jpg, i jako gif; gif jest mniejszy, chyba będzie bez prowizji, ale może
    być nieczytelny. Te skany to zmniejszenia 1:2 z oryginalnych - mogę wrzucić te oryginalne, ale one są dość duże,
    więc ściąganie będzie kosztować sporo punktów. Za to dobra czytelność.

s340: heterodyna i mieszacz są na tranzystorze T1; trudno wskazać dobre miejsce do pomiaru częstotliwości
    heterodyny - można by na emiterze T1, ale tam oczywiście będzie również sygnał z anteny, i rezultat mieszania.
    s342: UKF strojony cewkami, heterodyna na AF124, mieszacz na diodzie AA143; mierzyć częstotliwość
    heterodyny chyba najlepiej na anodzie diody BA111... jakaś tu jest dziwny układ ARW (automatycznej
    regulacji wzmocnienia); inne zakresy: AF136 jest heterodyną i mieszaczem; mierzyć częstotliwość
    heterodyny można by na połączeniu do układów rezonansowych z emitera przez kondensator 22nF.

s367: tu heterodyna jest na odrębnym tranzystorze T3=BF255, a mieszacz na T2=BF245; pomiar
    częstotliwości heterodyny na emiterze T3 bez żadnych problemów, tam jest 47nF do masy...