Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań odnośnie projektu

ptomasik 16 Lut 2006 19:18 693 0
  • #1 16 Lut 2006 19:18
    ptomasik
    Poziom 10  

Witam mam kilka pytań odnośnie projektu (jest to układ czysto teoretyczny i raczej nigdy nie bedzie realizowany).

Troche o projekcie może najpierw: jest to sterownik oświetlenia w budynku. Układ ma obsługiwać 10 pomieszczeń (10 czujników i 10 żarówek 220V) i w tych pomieszczeniach zapalać i gasić światło jeśli ktoś znajdzie sie w pomieszczeniu. Dodatkowo ma umożliwiać automatyczne włączanie wybranych świateł w godzinach zdefiniowanych przez uzytkownika, dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Stąd układ zbudowany w oparciu o mikrokontroler (89c52, 89c51).
    W zwiazku z projektem mam kilka pytań:

1) mam czujke detekcji ruchu LHi954 z filtrami i komaparatorami (EP 4/97 str 67-68). Jeśli czujka zadzaiła to na wyjściu pojawia sie ciąg impulsów o amplitudzie conajmniej 3,2, max 4,8V. Jaki układ zastosować aby jesli sie pojawi (ciag impulsów) to na jego wyjściu był stan wysoki, aby możliwe byłe dalsze przetworzenie przez mikrokontroler 89c52?
    Jest dopuszczalna taka sytuacja (bo nie wiem jaka jest czestotliwość tych impulsów) że i tak przy niskim taktowaniu 89c52/89c51 bedzie rozpoznawany jako logiczna '1'?

2) w jaki sposób przesłać taki sygnał z dużej odległości na we mikrokontrolera? dodam ze bede miał 10 takich czujników rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach.

3) układ wykonawczy czyli włączający oświetlenie jest zbudowany w oparciu o optotriaka MOC 3043 i trika. Gdzie sie umieszcza te komponenty, blisko WY mikrokontrolera czy blisko żarówki, czy jeszcze inaczej? I jak wykonać to tak aby bezpośrednio z WY mikrokontrolera włączyć żarówke znajdująca sie w dużej odległości (kilka-kilkanaście metrów)?

Z góry dzięki za pomoc.

0 0