Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika prądu stałego z płynną regulacją obrotów

16 Lut 2006 21:11 1693 4
  • Poziom 2  
    Witam
    Proszę szanownych forumowiczów o pomoc w rozwiązaniu takiego problemu:
    muszę rozwiązać sterowanie do silnika prądu stałego (małej mocy, 12V) w taki sposób, aby uzyskać płynną regulację obrotów w lewo i prawo.Kłopot w tym,że powinno to być wysterowane potencjometrem z zerem w środku tak,aby położenie środkowe potencjometru odpowiadało zatrzymaniu silnika.Nie piszę tu o danych silnika, bo jestem jeszcze przed jego wyborem, ale cały układ ma jeszcze jeden wymóg - musi cicho pracować, stąd decyzja o zastosowaniu silniczka prądu stałego.
  • Poziom 12  
    chyba najprosciej bedzie zaadoptowanie do tego wnetrznosci od serwa modelarskiego (szczegoly jak przerobic serwo na zwykly silnik DC z przekladnia znajdziesz na forum) + jakis prosty ukladzik na 556 do zamiany sygnalu z potencjometra na impulsy zjadliwe dla elektroniki serwa (tester serwomechanizmow tez znajdziesz w archiwum).
    kwestia tylko jeszcze ewentualnego wzmocnienia pradowego jesli okazaloby sie ze silnik pobiera duzo pradu no i dostosowania do napiecia zasilajacego zeby moglo chodzic przy 12V...
  • Poziom 25  
    coś takiego widziałem w książce "Układy elektroniki profesjonalnej" - na stronie 193.
    Układ jest zasilany z 220V AC.
    Daj znać, jeśli potrzeba Ci podesłać skan.
  • Poziom 20  
    Kiedys widzialem schemat takiego uklad na tranzystorach. Bylo to nazwane jako regulator czy zasilacz do kolejki. Cos mi sie kojarzy, ze byl to uklad dokladnie do kolejki o nazwie piccolo ale nie jestem pewny czy przypadkiem nie pomylilem nazwy. Na bank uklad opisywany byl w jakims starym czasopismie, moze radioelektroniku.
    Duzo w tym przypuszczen ale moze ktos przypadkiem wie dokladnie gdzie schemat byl zamieszczony, bo jest to ciekawy uklad godny polecenia dla RyszardPa.
  • Poziom 2  
    Witam
    Dzięki za zainteresowanie i sugestie.
    Znalazłem schemat układu do sterowania wiertarki, który z opisu byłby idealnym rozwiązaniem poruszanego problemu.
    Na pierwszy rzut oka, miałbym chyba jednak problemy z poskładaniem tego od zera.
    Może ktoś wie , czy są jakieś gotowe zestawy?
    Schemat znalazłem elektroda-warsztat, strona 1,pozycja 25