Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz około 50 - 70 W

Groocha 16 Feb 2006 22:34 3339 24
    Groocha
    Level 11  
    Witam.
    Potrzebował bym schematu kompletnego wzmacniacza streo (zasilacz, przedwzmacniacz i końcówka mocy lub 2 mono) na około 50 - 70 W mocy.
    Impedancja na wyjsciu powinna wynosić 4 ohm. A najlepiej jak w przed wzmacniaczu był by jakis mały korektor graficzny.

Pewnie zaraz sie pojawią wypowiedzi "poszukaj sobie" ale juz to robiłem i nic nie znalazłem, a wiec prosze was o pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Groocha
    Level 11  
    Moze coś konkretniej z tym TDA 7294?
    szukałem na forum ale wszystko co znalazłem było o subach lub nic konkretnego w temacie nie było.
    Przedwzmacniacz hmm... coś azeby było to jaknajbardziej uniwersalne
    Korektor 3 stopniowy lub wiecej

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

zasilacz i końcówke mocy juz znalazłem na forum
    zostaje tylko przedwzmacniacz
    Groocha
    Level 11  
    to co podałeś jest w mostku i ma na wyjsciu 8 ohm
    moze ktoś zna jakieś inne końcówki mocy nie koniecznie na TDA moze na tym lm3886 a moze ktos ma inny dobry układ.
    Jakim napieciem najlepiej zasilać układ z kitu NE013???
    co sadzicie o układzie z kitu NE116A?
    Misian@
    Level 27  
    Widzę że kolega wyjątkowo "ciemny" bez urazy, ale może sprubój zrobić najpierw coś na TDA2050?? bo tego nie odpalić to już wstyd....
    TDA7294,LM3886,J-35 to dobre wzmaki, ale żeby je uruchomic to trzba mieć ciut wiedzy o elektronice....
    a Kolega to początkójący jest...
    Pozdrawiam
    Groocha
    Level 11  
    Pojecie o elektronice mam tylko poprostu składam pierwszy wzmacniacz i chciałem zeby nie wyszło to za drogo i zeby grało przyzwoicie a wiec pytam co i jak. Widziałem ze tych układów jest bardzo duzo ale to mi tylko komlikuje sprawe bo nie moge sie zdecydować.
    mrrudzin
    Level 39  
    To wzmacniacz niech zostanie na TDA7294 - w miare prosto, w miare tanio i sprawdzone. Przedwzmacniacz - moim zdaniem wystarczy zwykły potencjometr na początek, później można pomyśleć nad czymś "większym" (np. to co zaproponowałem wyżej).
    Groocha
    Level 11  
    tak myślałem zrobie dwie końcówki mocy na TDA 7294
    tylko nadal szukam jakiegoś konkretnego przedwzmacniacza z regulacjami, a tak jak pisałeś z tym potencjometrem to niebardzo bo to ma być projekt do szkoły na zaliczenie semestru.
    mrrudzin
    Level 39  
    Wśród tych 5-ciu zaproponowanych przeze mnie nie znalazłeś nic ciekawego?
    Fjanie wyglądałby np Trójwejściowy przedwzmacniacz Hi-Fi
    Wszystko cyfrowo z prezentacją na LCD...
    Jako LCD kupujesz moduł białe znaki na niebieskim tle, do tego niebieskie kontrolki - zabijasz wszystkich na wstępie :)
    Groocha
    Level 11  
    Nie no ten jeden jest fajny i było by to dobre ten niebiesko biały wyświetlacz. Tylko jak sciagnołem sobie opis do niego to tak na szybko tylko przegladnołem co tam jest i było coś o zmianie programu sterującego w scalaku i odrazu go odzuciłem a teraz znalazłem chwilke czasu i przeczytałem to dogładnie i tyczy sie to czego innego. Ale dla pewności zapytam czy wszystki scalaki w tym Kicie sa gotowe do uzycia i nic nie trzeba zmieniać?

I co powiecie na konfiguracje

http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=32677
    i dwie końcówki na TDA 7294
    lub Kit http://www.nordelektronikplus.pl/sklep/zamowienia_fopis.asp?id=69&los=0,422898

która końcówka bedzie lepiej grała??
    mrrudzin
    Level 39  
    Odnośnie scalaków - jeżeli kupisz kit wraz z elementami to wszystko na pewno będzie ok. Przecież nie każdy musi mieć programator do danego układu w domu i umieć się nim posługiwać.
    Obejrzyj jeszcze ofertę Altrona . Też mają sporo ciekawych kitów jeżeli chodzi o wzmacniacze mocy.
    Polu$
    Level 20  
    Ja polecam (a nawet bardzo) LM3886. Składałem chyba z 10 stereo i 3 w mostku na tych kostkach i musze napisa szczerze że chłopaki z NationalSemiconductor odwalili kawał dobrej roboty. Nigdy nie miałem nawet najdrobniejszych problemów z tym scalakiem a TDA 7294 moze czasem płatac figle (szczególnie początkującym). Pamiętam raz jak na TDA7294 kumpel składał... odpalił - wszystko grało oki, chciał podkręcic troche powera a tu scalaka rozerwało, że tylko zostały nóżki do płytki przylutowane po nim :D Był to wzmak stereo ale podłączony był tylko jeden układ, drugi nie (nie bylo głośnika, zasilania, nawet sygnału podłączonego), był jedynie podłączony sciezką masy na płytce (co oczywiste) z tym co go rozerwało. Okazało się pozniej, że ten co nie był podłączony, już nie działał. Może po prostu jakaś wadliwa seria (ale na pewno były oryginalne), dokładnie to trudno powiedziec. Natomiast pamiętam duzo historyjek z LM3886 - koń by sie uśmiał że te scalaki do dziś pracują :) Jeden był taki co je podłączył do zasilania +/- 52V (zalecane przy sygnale +/-42V) Wzmacniacz odpalał (cud może jakiś czy coś, że sie nie przebiły tranzystory końcowe w układzie???) !!!! Tylko grał przez kilka sekund a pozniej włączalo sie zabezpieczenie termiczne. Jak przyszłem do niego i zmierzyłem to napięcie przy sygnale +/-50V to pomyslałem że bateria w mierniku pada, ale drugi miernik pokazywał to samo. Kazałem kolesiowi iśc do lekarza, bo sie okazało że pomylił trafa i dał na 2*36V AC. Po zastosowaniu trafa 2*25V wzmacniacz gra do dziś i nie okazuje żadnych objawów "przygrzania" z przeszłości. A raz pewien koles testował głośnik na tym wzmacniaczu, tyle tylko że ten głośnik nie był w obudowie - swobodnie zawieszony. Jak dał na maxa potencjometr to na płytce coś wybuchło - dymu jak na poligonie było - powiedział :D. Okazało się że wypaliło jakies 3 cm ścieżki z ujemnego zasilania, oczywiscie bezpiecznik również (zwłoczny w uzwojeniu pierwotnym trafa). Po zreperowaniu usterki był przekonany ze znowu bezpiecznik wywali, bo scalak jest uszkodzony - a on gra do dziś, nic mu sie nie stało. Znam jeszcze kilka takich historyjek ale już mnie rece bolą :D Zakończe tak: Znajda się zapewne tacy, którzy napiszą że nie mieli problemów z TDA7294, a LM3886 jest gorszy... no ale tak to bywa. Obecnie (już 2 lata) mam wzmacniacz 4-ro kanałowy na LM3886 (dwa kity AVT-2180) i mimo ostrego, długotrwałego nieraz "wycisku" na imprezkach jestem z niego w pełni zadowolony. Jak by ktoś chciał opis: http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2180.pdf
    Pozdrawiam...
    Armosus
    Level 26  
    Thx za rade.
    Kolejne pytania:
    ile ma LM3886 mocy przy obciazeniu kolumnami 8r?
    chodzi mi ile ma rms i ile max przy napieciu z tego trafa 2x24V 200wat
    ige
    Level 35  
    z trafa o napieciu 24v po wyprostowaniu bedzie ok 34v co da 50W/8Ω
    Armosus
    Level 26  
    Jak podliczylem koszta to wyszlo mi kilo 250zl troche duzo jak na 50wat
    -koncowka 100
    -trafo 60
    -przedwzmacniacz 25
    -wskaznik wysterowania 30
    -duperele i obudowa 50

Za tyle to mozna czasem wyrwac jakas WS 504 4x80
    Da rade jakos taniej?
    Groocha
    Level 11  
    na obudowie mozesz duzo zaoszczedzić i po co ten wskażnik wysterowania?
    Armosus
    Level 26  
    Czyli liczac za calosc 250 zl trzeba miec. Jak za 50 wat przy 8r to troche drogo :P
    darkone
    Level 23  
    to moze zrob wzmak na 2 kitach
    jabela J35 to 50zl
    trafo ~100zl
    2 kondy 10000uF 15zl
    i upalone czescie 10zl
    radiatory 20zl

195zl za 2x100W 4Ohm

z tym ze nie łudz sie ze latwo ci pojdzie bo ja wiem po sobie wlasnie skladam to i mam za duze trafo ;] +/-43v przy takim trafo rezystory płoną :D w kazdym razie da rade wyciagnac te 70-80W przy innych tranzkach i przy wiekszym napieciu. Ja jestem poczatkujący i wiem ze mi bedzie sprawial klopoty ale w koncu z pomoca kolegow go zrobie :)
    User removed account
    User removed account  
    Polu$
    Level 20  
    Jeśli chodzi o obciążenie 4 Ohm to z 30V, 50W możesz uzyskac jedynie z mostkowego wzmacniacza. A jeśli chodzi o układ "normalny" (nie BTL) to jest taki kit Jabel'a, z którego możesz uzyskac 50W/4Ohm przy zasilaniu 40V. Niestety nie pamiętam symbolu tego kitu, ale wiem że jest to wzmacniacz zbudowany na TDA2030 i dwuch tranzystorach - BD911 i BD912.