Witam.
Potrzebował bym schematu kompletnego wzmacniacza streo (zasilacz, przedwzmacniacz i końcówka mocy lub 2 mono) na około 50 - 70 W mocy.
Impedancja na wyjsciu powinna wynosić 4 ohm. A najlepiej jak w przed wzmacniaczu był by jakis mały korektor graficzny.
Pewnie zaraz sie pojawią wypowiedzi "poszukaj sobie" ale juz to robiłem i nic nie znalazłem, a wiec prosze was o pomoc.
Moze coś konkretniej z tym TDA 7294?
szukałem na forum ale wszystko co znalazłem było o subach lub nic konkretnego w temacie nie było.
Przedwzmacniacz hmm... coś azeby było to jaknajbardziej uniwersalne
Korektor 3 stopniowy lub wiecej
Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:
zasilacz i końcówke mocy juz znalazłem na forum
zostaje tylko przedwzmacniacz
to co podałeś jest w mostku i ma na wyjsciu 8 ohm
moze ktoś zna jakieś inne końcówki mocy nie koniecznie na TDA moze na tym lm3886 a moze ktos ma inny dobry układ.
Jakim napieciem najlepiej zasilać układ z kitu NE013???
co sadzicie o układzie z kitu NE116A?
w pierwszsym linku masz pojedyniczy uklad,jakie napiecia itp wszystko pisze w nocie katalogowej http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/1057.pdf a pozatym uzyj SZUKAJ na elektrodzie masz napisane wszystko co jest tylko mozliwe o tda7294 oraz lm3886!
Widzę że kolega wyjątkowo "ciemny" bez urazy, ale może sprubój zrobić najpierw coś na TDA2050?? bo tego nie odpalić to już wstyd....
TDA7294,LM3886,J-35 to dobre wzmaki, ale żeby je uruchomic to trzba mieć ciut wiedzy o elektronice....
a Kolega to początkójący jest...
Pozdrawiam
Pojecie o elektronice mam tylko poprostu składam pierwszy wzmacniacz i chciałem zeby nie wyszło to za drogo i zeby grało przyzwoicie a wiec pytam co i jak. Widziałem ze tych układów jest bardzo duzo ale to mi tylko komlikuje sprawe bo nie moge sie zdecydować.
To wzmacniacz niech zostanie na TDA7294 - w miare prosto, w miare tanio i sprawdzone. Przedwzmacniacz - moim zdaniem wystarczy zwykły potencjometr na początek, później można pomyśleć nad czymś "większym" (np. to co zaproponowałem wyżej).
tak myślałem zrobie dwie końcówki mocy na TDA 7294
tylko nadal szukam jakiegoś konkretnego przedwzmacniacza z regulacjami, a tak jak pisałeś z tym potencjometrem to niebardzo bo to ma być projekt do szkoły na zaliczenie semestru.
Wśród tych 5-ciu zaproponowanych przeze mnie nie znalazłeś nic ciekawego?
Fjanie wyglądałby np Trójwejściowy przedwzmacniacz Hi-Fi
Wszystko cyfrowo z prezentacją na LCD...
Jako LCD kupujesz moduł białe znaki na niebieskim tle, do tego niebieskie kontrolki - zabijasz wszystkich na wstępie
Nie no ten jeden jest fajny i było by to dobre ten niebiesko biały wyświetlacz. Tylko jak sciagnołem sobie opis do niego to tak na szybko tylko przegladnołem co tam jest i było coś o zmianie programu sterującego w scalaku i odrazu go odzuciłem a teraz znalazłem chwilke czasu i przeczytałem to dogładnie i tyczy sie to czego innego. Ale dla pewności zapytam czy wszystki scalaki w tym Kicie sa gotowe do uzycia i nic nie trzeba zmieniać?
Odnośnie scalaków - jeżeli kupisz kit wraz z elementami to wszystko na pewno będzie ok. Przecież nie każdy musi mieć programator do danego układu w domu i umieć się nim posługiwać.
Obejrzyj jeszcze ofertę Altrona . Też mają sporo ciekawych kitów jeżeli chodzi o wzmacniacze mocy.
Ja polecam (a nawet bardzo) LM3886. Składałem chyba z 10 stereo i 3 w mostku na tych kostkach i musze napisa szczerze że chłopaki z NationalSemiconductor odwalili kawał dobrej roboty. Nigdy nie miałem nawet najdrobniejszych problemów z tym scalakiem a TDA 7294 moze czasem płatac figle (szczególnie początkującym). Pamiętam raz jak na TDA7294 kumpel składał... odpalił - wszystko grało oki, chciał podkręcic troche powera a tu scalaka rozerwało, że tylko zostały nóżki do płytki przylutowane po nim Był to wzmak stereo ale podłączony był tylko jeden układ, drugi nie (nie bylo głośnika, zasilania, nawet sygnału podłączonego), był jedynie podłączony sciezką masy na płytce (co oczywiste) z tym co go rozerwało. Okazało się pozniej, że ten co nie był podłączony, już nie działał. Może po prostu jakaś wadliwa seria (ale na pewno były oryginalne), dokładnie to trudno powiedziec. Natomiast pamiętam duzo historyjek z LM3886 - koń by sie uśmiał że te scalaki do dziś pracują Jeden był taki co je podłączył do zasilania +/- 52V (zalecane przy sygnale +/-42V) Wzmacniacz odpalał (cud może jakiś czy coś, że sie nie przebiły tranzystory końcowe w układzie???) !!!! Tylko grał przez kilka sekund a pozniej włączalo sie zabezpieczenie termiczne. Jak przyszłem do niego i zmierzyłem to napięcie przy sygnale +/-50V to pomyslałem że bateria w mierniku pada, ale drugi miernik pokazywał to samo. Kazałem kolesiowi iśc do lekarza, bo sie okazało że pomylił trafa i dał na 2*36V AC. Po zastosowaniu trafa 2*25V wzmacniacz gra do dziś i nie okazuje żadnych objawów "przygrzania" z przeszłości. A raz pewien koles testował głośnik na tym wzmacniaczu, tyle tylko że ten głośnik nie był w obudowie - swobodnie zawieszony. Jak dał na maxa potencjometr to na płytce coś wybuchło - dymu jak na poligonie było - powiedział . Okazało się że wypaliło jakies 3 cm ścieżki z ujemnego zasilania, oczywiscie bezpiecznik również (zwłoczny w uzwojeniu pierwotnym trafa). Po zreperowaniu usterki był przekonany ze znowu bezpiecznik wywali, bo scalak jest uszkodzony - a on gra do dziś, nic mu sie nie stało. Znam jeszcze kilka takich historyjek ale już mnie rece bolą Zakończe tak: Znajda się zapewne tacy, którzy napiszą że nie mieli problemów z TDA7294, a LM3886 jest gorszy... no ale tak to bywa. Obecnie (już 2 lata) mam wzmacniacz 4-ro kanałowy na LM3886 (dwa kity AVT-2180) i mimo ostrego, długotrwałego nieraz "wycisku" na imprezkach jestem z niego w pełni zadowolony. Jak by ktoś chciał opis: http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2180.pdf Pozdrawiam...
Jak podliczylem koszta to wyszlo mi kilo 250zl troche duzo jak na 50wat
-koncowka 100
-trafo 60
-przedwzmacniacz 25
-wskaznik wysterowania 30
-duperele i obudowa 50
Za tyle to mozna czasem wyrwac jakas WS 504 4x80
Da rade jakos taniej?
to moze zrob wzmak na 2 kitach
jabela J35 to 50zl
trafo ~100zl
2 kondy 10000uF 15zl
i upalone czescie 10zl
radiatory 20zl
195zl za 2x100W 4Ohm
z tym ze nie łudz sie ze latwo ci pojdzie bo ja wiem po sobie wlasnie skladam to i mam za duze trafo ;] +/-43v przy takim trafo rezystory płoną w kazdym razie da rade wyciagnac te 70-80W przy innych tranzkach i przy wiekszym napieciu. Ja jestem poczatkujący i wiem ze mi bedzie sprawial klopoty ale w koncu z pomoca kolegow go zrobie
Jeśli chodzi o obciążenie 4 Ohm to z 30V, 50W możesz uzyskac jedynie z mostkowego wzmacniacza. A jeśli chodzi o układ "normalny" (nie BTL) to jest taki kit Jabel'a, z którego możesz uzyskac 50W/4Ohm przy zasilaniu 40V. Niestety nie pamiętam symbolu tego kitu, ale wiem że jest to wzmacniacz zbudowany na TDA2030 i dwuch tranzystorach - BD911 i BD912.