Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX - przerobka... dodatkowa stabilizacja.

17 Lut 2006 01:55 2413 15
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam takie pytania do szanownego grona.
    Mam zasilacz 350W jeden z tych tanszych i tak sie składa, że gdy lekko podkręcam procka spada mi +5V i podbija mi +12V z tą 12-ka jest tragicznie.... no moze przesadzam, ale nie podoba mi sie ze zamiast 12V mam 13.3V to wg mnie duzo za duzo :(
    Wpadłem na pomysł aby dopiąć do lini 12V stabilizator np. 7912 (albo 7812 nie pamietam teraz symbolu).
    Mogłbym go gdzieś dokręcić. Miejsca mam dosyć sporo. Moge w ostatecznosci dołozyć jeszcze jeden radiator.
    Pytania moje są nastepujące:
    1. Czy to wogole dobry pomysł??
    2. Jeżeli to dobry pomysł z stabilizacją, to czy wspomniany układ wytrzyma prądy ??

Moze jeszcze ma ktoś cos ciekawego na ten temat, albo wogole jak poprawić zasilacz ? ? ?
    Moze juz ktoś sie za cos takiego zabral????
    Szukalem na forum ale jakos kiepsko mi to poszlo :(
  • Moderator
    Witam!
    Przeczytaj na etykiecie zasilacza ile ma w lini+12V /A? , a następnie znajdź sobie specyfikację:
    http://www.elenota.pl/search.php?szuk=7812&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Rozumiesz gdzie źle kalkulujesz? :D
    ... a jeszcze źle szukałeś bo sam pisałem i inni zreszta też :cry:
  • Poziom 12  
    OkChyba kapuje gdzie źle kalkukuje...
    Na +12 mam 20, albo 15 A. Te ugkłady nie są takie mocne...
    :)
    ide gdzebac sie w szukaniu wspomnianych przez ciebe postów :)

A jeszcze pytanko. ...teoretyczne.
    Co sie dzieje jak łączysz ze sobą kilka stabilizatorów jednocześnie.
    Zekomo prąd powinien spaść... ;)

Dalej szukam ale wyszukiwarka rzuca mi kłody pod nogi :) [/url]
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    spada mi +5V i podbija mi +12V
    - zacznijmy od tego: czym mierzysz te napięcia?
  • Poziom 12  
    forestx wiem do czzego dążysz.
    Mierze to za pomocą czujników wmontowanych w plyte. Wiem, ze to żaden odczyt. Ale zawsze można tym porównać napięcia. Standardowo bez podkręcenia procka mam 12,8V. Po podkręceniu skacze (teoretycznie) o 0,5V i własnie o te 0,5V mi sie rozchodzi. Zresztą teraz zmierze.
    Napięcia sciągniete z przekaznika, który jest podpięty pod linie +12V (taka zabawka która zdalnie wyłacza głośniki, oświetlenie, monitor itd. gdy komputer przestaje chodzić ) Dają odczyt 13,25V (program pokazuje 13,12V).
    Mam prawo sie bać. :(
    Tymbardziej, że plyta zaczyna wariować. Gdy chodzi ok 3dni non-stop zaczynają sie problemy z komunikacja z pamięcią.
    Pozdrawiam!
    Pytam bo możliwe że kręcenie powoduje błądny odczyt. Problem jest dla mnie dziwny (czytaj: nie spotkałem sie z czymś takim). Sugerował bym jednak sprawdzić napięcia miernikiem. Jeśli faktycznie 12 rośnie to pomyślał bym o zmianie zasiłki.
  • Poziom 21  
    Nie ma co kombinować, po prostu twój zasilacz nie daje już rady, to normalny objaw przeciążenia, siadają zazwyczaj napięcia 3,3V i 5V, a 12V, zazwyczaj słabo obciążone zaczyna niebezpiecznie rosnąć.
    Jeśli to jakiś tani zasilacz za kilkadziesiąt złotych to prądy na naklejce oraz moc zasilacza są sporo ponaciągane.
  • Moderator
    ... zabezpieczyć możesz linię +12V dając diodę zenera, ale na 10W nie może być na mniejszą moc ponieważ chodzi o to by gdy napięcie za dużo wzrośnie spaliła się i zrobiła zwarcie ( to zwarcie ma zostać gdyby była za malej mocy to się spali lecz sama w sobie nie będzie robiła zwarcia i zasilacz się nie wyłączy ) nic innego nie zrobisz .
    Zasilacz jest tak skonstruowany że gdy zaczyna brakować mocy na liniach +3,3V oraz +5V zaczyna wzbijać się na swe wyżyny mocy jednocześnie podbija napięcie +12V do góry , a dzieje się tak dla tego że linia +12V nie ma stabilizacji .
    Bez miernika nic nie zdziałasz i w ten czas jakiegokolwiek rozważania nie mają najmniejszego sensu , jak również ma pomoc by wyjaśniać Ci podstawy jak powinno być , a jak nie!
  • Poziom 14  
    badz swiadomy iz napiecie na linii 12V wynoszace weicej niz 12,60V jest ponad specyfikacje ATX.

Zrob szybko cos z tym zasilaczem albo wyrzuc go do kosza.

Aaa i spraw sobie miernik. Taki za 10 pln z allegro bedzie lepszy niz sensory plyty. One sa czesto nieskalibrowane nawet...
  • Poziom 12  
    Dzieki za zainteresowanie ! :D
    Kiepsko się wcześniej wyraziłem.
    Miernik mam i zmierzone napiecie wynosi 13,25V.
    Jeżeli nie da sie poprawić tego napiecia stabilizatorem to może spróbuje dać tam jedną diode. O ile dobrze myśle jeżeli wepne szeregowo diode to powieniennem uzyskać spadek napięcia 0,7V co w tym wypadku daloby 13,3-0,7=12,6V a to juz bliżej standartu ATX :)
    Mam gdzieś takie diody dużej mocy. Jak sie zapatrujecie na ten pomysł ???

Ps co do kalibracji czujników na plycie. Mam rozbierzność -0,15V :) Nie jest źle, przynajmniej tak mi sie wydaje. W koncu flagowy model ASUSa : A7N8X-E Deluxe :)
  • Poziom 21  
    Ja bym sobie odpuścił, przeciążony zasilacz prędzej czy później zrobi bum, a zdarzają się modele, co potrafią zabrać ze sobą jescze kilka innych elementów komputera ( i nie chodzi tu teraz o śrubki :) ).
    Dobry zasilacz nie kosztuje znowu tak wiele.
    Jeśli nie masz teraz pieniędzy na nowy to na pewno odpuść sobie podkręcanie.
  • Poziom 12  
    Dzieki za rade ale własnie próbuje uniknąć kosztów związanych z tym lepszym zasilaczem.
    Cytat:
    Dobry zasilacz nie kosztuje znowu tak wiele.

Kosztuje okolo 200zl co stanowi mniej wiecej 1/4 wartości komputera(z monitorem). :)
    Stąd potrzeba podkręcania. ;)

Cytat:
    przeciążony zasilacz prędzej czy później zrobi bum

Sam z siebie tego bum nie zrobi. Monitoruje dziada raz na jakiś czas i tak bardzo sie nie grzeje, elki są świerze, chlodne.
    Następnym razem jak zdecyduje się wyłaczyć kompa poprawie smarowanie pod ukladami doczepionymi do radiatora, może zwiększe powierzchnie radiatora...
    Dalej czekam na opinie odnośnie diody...
    W sumie masz racje (zwłaszcza patrząc na temat który założyłeś :D) Obniżanie napięcia diodami wstawionymi w szereg parokrotnie stosowałem w prostownikach, do ładowania mniejszych akumulatorów. Pamiętaj tylko o prądzie który będzie płynoł.
  • Moderator
    ... dobrze kumasz z tym spadkiem na diodzie tyle tylko że zawsze gdy wzrośnie napięcie będziesz miał jego mniej o ten spadek napięcia na diodzie , ale zawsze będzie źle jeśli tylko o kapkę wzrośnie od założonego przez Ciebie punktu , a pamiętaj że może wzrosnąć do powyżej 20V w jednym momencie ! Nie wspomnę już nawet o innych sytuacjach jak np. dostanie pików napięcia jakie nawet nie zostaną zmierzone , a swoje zrobią !
  • Poziom 21  
    Okej, diodę możesz wstawić, a jesli chcesz coś poprawić w zasilaczu, to zmień podwójne diody Schottky'ego , czyli te przykręcone do dużego radiatora, bo oryginalne są pewnie z założenia 2 razy za słabe. Ja sam się dziwie, że takie zasilacze na tak przeciążonych elementach działają nawet kilka lat. Dobrym źródłem diod może być stary zasilacz AT. Dla porównania, w 200W ATku diody na linii 5V były 2 razy mocniejsze niż w '350W' noname ( tu oczywiście się spaliły). To z podstawowych rzeczy, bo transformatora raczej nie zmienisz tak łatwo.

A co do ceny zasilacza, to jeśli to stary komputer, to nie chłonie aż takich kosmicznych mocy. Może wystarczy jakiś HUNTKEY 300W za 100PLN ? Używam takiego przy athlonie 2500, i nie narzekam. Zasilacz rozkręcałem z ciekawości i w środku nie jest pooszczędzany jak te najtańsze. Diody są mocne, transformator duży, filty sieciowe są, pustych pól na płytce brak.
  • Poziom 12  
    Wielkie dzieki ;D

Postanowilem sobie kupic FORTRON FSP300-60BT(12V), albo Neotec V4202. Szperalem troche na temat testów zasiłek neotec wypadal wyśmienicie a
    FORTRON nie odstawał zbytnio od stawki.
    Tak czy inaczej będe zakladać tą diode i tak jak mówisz wymienie te schottky. :) Bedzie dobra zasilka na zapas :)
    Pozdrawiam!

Ps. do TONI_2003
    Shit happens... i tego nie unikniesz. :D
    To może zrobimy tak: Zenerke równolegle wg tego co pisałeś wyżej i jedną diode szeregowo :)
    Tylko boje sie ze ta zenerka bedzie sie nieustannie jarac i nie wiem tez jak na zwarcie zareaguje zasilacz. Wiem, ze powinien sie wyłaczyć ale czy potem wstanie jak go poprosze (wymienie diode) ???