Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki krokowe pomocy ze sterowaniem

17 Lut 2006 10:46 2438 10
  • Poziom 11  
    mam zamiar zrobić skaner dyskotekowy i użyć silników krokowych do sterowania lustrem skanującym.przeczytałem chyba wszystkie artykuły na elektrodzie dotyczące tego tematu. znalazłem układ odpowiedni dla siebie, umieszczzm go w załączniku. mam kilka pytań odnośnie tego schematu. Czy musi być zasilanie 15V i czy musi być symetryczne?
    żłożyłem zasilacz ale otrzymałem 2 razy -15, pomocy

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2005084#2005084

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=405341#405341
  • Poziom 14  
    2 x -15, to można podłączyć szeregiem( -15 + (-15) = -30) , i będzie sierodek symetrii na -15. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
  • Poziom 11  
    trafo mam 1x16V i chciałem uzyskać napięcie symetryczne +15V i -15V, a mam 2X-15 i nie wiem gdzie jest błąd. niby wszystko jest dobrze podłączone ale może musi być ten podwójny transformator. i jeszcze jedno, czy do układów lodicznych musi być 15V?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    (Kondensatory elektrolityczne proszę sobie dobrać)
    Jeszcze jedna opcja proszę zrobić w ten sposób jak poniżej na schemacie
    Piszesz ze w/g schematu 2-go masz 2x-17V bardzo dziwne Robiłem zasilacz symetryczny +-12V jedno uzwojenie Transformatora 17V~
    2-e diody prostownicze 2-a kondensztory elektrolityczne 4700/50V
    no na wyjściach stabilizatorów dobrałem odpowiednie kondensatory elektrolityczne o bardzo małej pojemności od 0,47uF do 1uF,
    Sprawdz czy masz prawidłowo podłączony ten stabilizator LM7915
    1nóżka=Gnd,2nóżka=Wejście,3nóżka=Wyjście
    i sprawdz prawidłowe podłączenie kondensatorów te za diodami
  • Poziom 11  
    mam dokładnie ten sam układ złożony i otrzymuje napięcie 2x-15V.nie mam napięcia dodatniego. pewnie nie da sie zrobić tego z trafo z jednym uzwojeniem wtórnym, a z uzwojeniem dzielonym nie posiadam. a dokładnie to potrzebuje zasilacz do układów cyfrowych

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

dzięki temu zabiegowi mam napięcia 2x -17V
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja pierdykam ale macie problemy:) Moze by wypadalo sie nauczyc obslugi miernika? WSZYSTKIE NAPIECIA MIERZY SIE WZGLEDEM MASY!! (chyba ze pisze inaczej:) ) Moze wlutowales zle ktoras z diod ale kondensator powinien Ci to powiedziec:]
  • Poziom 11  
    no niestety tak mierzyłem i właśnie takie są efekty, otzrymuje napięcia 2x-15V, nie wiem z czego to wynika. ale mniejsza o to jakoś ten zasilacz zrobie,chyba.
    Mam pytanie odnośnie układów cyfrowych, czy do ich zasilania potrzebne jest napięcie 15V czy może da sie to zrobić napięciem np 12V.
    a drógie pytanie, co ja mam podłączyć w te miejsca zakreślone na czerwono, skoro zasilanie podłączam w zielonym?????
  • Poziom 14  
    te układy to CMOS, więc mogą być zasilane prądem w granicach 5-18V (a nawet i 4,5-19V się zdarza - ale nie radzę próbować).

co do tych 2x-15V, to dziwne mi się to wydaje. Przecież chyba można je połączyć szeregowo. W końcu np.: bateryjki mają ok +1,5V, a da się je łączyć szeregowo i uzyskać nawet 45V(teoretycznie). Chyba, że wychodzi na to, że te dwa minusy między sobą mają potencjał 0V, tzn. że to tylko jedno wyprowadzenie, albo po prostu masę mają wspólną, na nie tej co trzeba polaryzacji.
  • Poziom 11  
    Okazało się że ten schemat z elektrody miał błędne oznaczenia, przez to było napięcie 2x-15V jak znajde więcej czasu to umieszcze prawidłowy schemat żeby nikt już nie popełniał tego błędu

A może sie ktoś orientuje jakie tranzystoey można zastosować, zamiast tych 4 buz10? mam silnik krokowy małej mocy i chciałbym to jakoś taniej zmontować

Mam pytanie odnośnie sterownika silnika krokowego. na schemacie jest połączony minus zasilania z masą, czy tak powinno być, wedłóg mnie takie połaczenie nie ma sensu, ale licze na wasze opinie, bo nie wiem jak podłaczyć zasilanie do tego układu

mam pytanie, jak są rozmieszczone nóżki w tranzystorze buz10, tzn gdzie jest bramka, żródło i dren. będe wdzięczny za pomoc

A ja będę wdzięczny, jak nie będziesz pisał postów jeden pod drugim! Następnym razem żółta kartka!
  • Poziom 11  
    czy ktoś się orientuje czy pod taki sterownik można podłączyć silnik bipolarny tzn ten z czterema wyprowadzeniami,

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=405341#405341

jak tak to w jaki sposób. a jeśli nie to jak skonstruować równie prosty sterownik do takiego silnika

prosze jeżeli ktoś się zna na silnikach krokowych, niech mnie troche uświadomi, a najbardziej będe wdzięczny za schemat sterownika do silnika bipolarnego