Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory zamiast papierowych?

17 Lut 2006 11:43 1384 3
  • Poziom 11  
    Witam
    Ze względu na upływ jestem zmuszony wymienić kondensatory papierowe(w szklanych rurkach zalane smołą), podaje wartości:
    500p/500V
    200p/500V
    1n/500V
    20n/500V
    100n/500V
    Kondensatory te występują w OR z lat 50tych. Słyszałem że można je zastąpić styrofleksowymi, ale ciężko je dostać. Czy mogę je zastąpić MKT czy krajowymi MKSE ??pozdrawiam i dzięki za pomoc.
  • Poziom 38  
    Wszystkie kondensatory typu MKSE i MKSF, a także inne, o podobnej budowie, maja lepsze własności w tych zastosowaniach, niż papierowe.
    Zwróc uwagę na napięcia! W standardowym szeregu napięc najbliższa wartśc jest 630V, choc byc może wystarczyłoby w wielu miejscach 400V.
    Również inne są typowe wartosci pojemności: 470pF zamiast 500pF, 220 pF zamiast 200pF, 22nF zamiast 20 nF, ale tu chyba tolerancja elementów 10% jest wewnątrz standardowego rozrzutu sprzed 50 lat.
    Powodzenia!
  • Poziom 14  
    zasłyszane zbadane.... kondensatory papierowe maja to do siebie, ze posiadają dość duża upływność, i w obwodach lampowych czasami projektowano układ z uwzględnieniem tej "wady". czasami więc wymiana na mkse w obwodach siatkowych moze zaowocować nieprzewidywaną zmiana punktu pracy.. trzeba badac po kolei co sie dzieje przy wymianie. Nie polecam "hurtowej" wymiany za jednym razem.
  • Poziom 11  
    dzięki za odpowiedzi, podstawie je mkse i poinformuje o efektach