Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LEXUS - 5661PST - znika fonia , szumi

Sten 17 Feb 2006 21:29 2298 10
Tespol
 • #1
  Sten
  Level 14  
  W TVC Lexus 5661PST: HELP!! :cry:.
  1.) znika czasem głos na krótko lub dłużej (minuta do paru godzin). -
  W tym stanie jest absolutnie cicho w głośnikach (czyli włącza się "niechciane" MUTE). Pilot reaguje wtedy tylko na zmianę kanałów i funkcję załącz i wyłącz TV. Jeżeli wychłodzę pokój, to i głos wraca. Może sie jakaś kość przegrzewa?. Podejrzewam, że chodzi o procesor? - która to kość? Z czasem struktura scalaka staje się niejednorodna termicznie, może o to chodzi?
  A może to jakiś tranzystor sie przegrzewa? - wątpię!
  Zimnych lutów na końcówce mocy m.cz. nie stwierdziłem. Poprawiłem przy okazji parę przypadkiem znalezionych "zimnych lutów", to choroba starszych TV, ale to nic nie dało.

  2.) Dodatkowo telewizor troche za bardzo szumi, wylutowałem filtr 6,5 MHz 3-nóżkowy (ang. fonia) wg czyjejś rady na tym Forum, ale nie pomogło. Co radzicie?

  PS. Ten temat już zgłaszałem, ale omyłkowo podałem inny typ Lexusa - więc przepraszam tych, którzy już starali się mi pomóc!! :cry:
  -załączam zdjęcia.
  (mam schemat tego TV)
  Moderated By zdzich42:

  po co te foty? my wiemy jak wygląda TV (zwłaszcza od środka)To co napisałeś świadczy o tym że nie masz wiadomości na temat standartów fonii. przenoszę do początkujacy

 • Tespol
 • #2
  DudiZabrze
  Level 12  
  A dostrajanie fine tuning coś zmienia?
 • Tespol
 • #3
  peter falk
  Home appliances specialist
  Sten wrote:
  W TVC Lexus 5661PST: wylutowałem filtr 6,5 MHz


  -może jednak ten filtr wlutuj z powrotem :roll:

  -z wyjścia euro lub cinch jest dźwięk jak zaniknie w głosnikach?
  -jak dźwięk zniknie w głośnikach jakie jest napięcie na 7 nózce TDA2611 ?
 • #4
  Sten
  Level 14  
  DudiZabrze wrote:
  A dostrajanie fine tuning coś zmienia?


  Witaj, niestety, fine-tuning nic nie zmienia.:cry:
  Muszę wlutować z powrotem ten filtr 6,5 MHz

  Sten

  Dodano po 3 [minuty]:

  peter falk wrote:
  Sten wrote:
  W TVC Lexus 5661PST: wylutowałem filtr 6,5 MHz


  -może jednak ten filtr wlutuj z powrotem :roll:

  -z wyjścia euro lub cinch jest dźwięk jak zaniknie w głosnikach?
  -jak dźwięk zniknie w głośnikach jakie jest napięcie na 7 nózce TDA2611 ?


  Sie ma!
  Jasne, filtr wlutuje tam, gdzie był, nie wiem, ktoś na Forum mi to poradził!

  Co do tego znikania fonii, to to się tak zachowuje, jakby się samo (losowo) włączało MUTE.
  Może lepiej kupić i wlutować jakąś kość (może kilka kości?), która za to odpowiada, bo jeżeli to wina kości, to niczym tego nie naprawimy, tak?

  Pzdr/ Sten
 • #5
  DudiZabrze
  Level 12  
  Zacznij od zasilacza. powymieniaj elektrolity przetwornicy i za przetwornicą też, w szczególności te które zasilają procesor i pośrednią częstotliwość. Zostaw wymianę scalaków na sam koniec bo z praktyki wiem że to ostatnia ewentualność. Możesz mieć wysnięty elektrolit w zasilaczu i niefiltrowane napięcie powoduje że układy głupieją a twój procesor i pośrednia to właśnie robią.
 • #6
  Sten
  Level 14  
  DudiZabrze wrote:
  Zacznij od zasilacza. powymieniaj elektrolity przetwornicy i za przetwornicą też, w szczególności te które zasilają procesor i pośrednią częstotliwość. Zostaw wymianę scalaków na sam koniec bo z praktyki wiem że to ostatnia ewentualność. Możesz mieć wysnięty elektrolit w zasilaczu i niefiltrowane napięcie powoduje że układy głupieją a twój procesor i pośrednia to właśnie robią.


  Wymieniłem wszystkie elki w zasilaczu.

  1.) Zmierzyłem napięcie DC w miejscu, gdzie na schemacie w zasilaczu jest 110V czyli na oporze R518. Było tam ok. 137V. Zmniejszyć się da jedynie perkiem RP501 1K, ale tylko volt czy dwa, a do tego obraz się zwiększa w pionie. Jak ustawić te 110V?? Czyżby się tranzystor 2SD1403 w przetwornicy za bardzo rozbujał???

  2.) Wymieniłem C326 separujący od H oraz C806 przy nóżce RESET procka

  3.) Kość N801 powinna być typ: ST6387, a zastałem w podstawce takie coś: ERIC1 G22TP9448 - czy to odpowiednik?? i czy właściwy??? Może kupić oryginał, czyli ST6387 (choć też może ich już nie być)

  EFEKTY:
  Głos jest, obraz w miarę dobry, ale za mało czasu, żeby stwierdzić, czy głos znowu pada.

  Odpisz jak ustawić te 110V.
  Będę wymieniał elki wokoło procka i pośredniej. Żebym tak miał oscyloskop......

  Pzdr/ Sten
 • #7
  DiZMar
  Level 43  
  Po rozpaczliwych prośbach kol.Sten poświęciłem trochę czasu analizie jego problemu. Przypuszczam, że problem tkwi w zaniku identyfikacji obecności sygnału. Raczej jest to nienamierzalne ze względu na sporadyczność usterki. To powyższe nie daje Ci kol.Sten wiele więc konkretnie:
  Podmień tranzystory V804, V805 - 2SC1815Y (np.BC2237 lub BC547) oraz V806 i V807- 2SA1015(np.BC307 lub BC557).
  Pamiętaj o wyprowadzeniach jeżeli zastosujesz tranzystory z serii BC... zamias z serii 2sA... Mogą mieć inny układ wyprowadzeń.
  Następnie testuj co będzie dalej.
 • #8
  Sten
  Level 14  
  Dzięku DiZmar, że przerwałeś milczenie. Ja zawsze wyznaję zasadę, że warto ludziom pomagać, dziś ja Tobie, jutro Ty mnie.

  Zastosuję się do rad.

  1. Pytanie: co z tym 110 V? przecież to ważne, żeby było odpowiednie?

  2. Wymieniłem wszystkie elki w zasilaczu (te na 105 stopni). Napiecie 110V DC (mierzone miernikiem analogowym, do masy głowicy w.cz.) było inne, ok 145V. UDało mi sie go zmniejszyc do ok. 130V - dalej już nie puszcza perek w przetwornicy. Dodatkowo obraz sie powiekszył w pionie, więc go zmniejszyłem perkiem na odchylaniu pionowym. Jak ustawic te 110 V?
  Po wymianie elek, trochę sie pogorszyly kolory.
  Dzis wymieniełem też elke separującą procka od H. oraz prawie wszystkie elki w pośredniej (brakuje mi tam dekla, jest tylko ekran naokoło tego bloku)
  Pewnie już ktoś przede mna nieźle grzebal w tym TV.
  Za mało czasu, żeby sprawdzić, czy dalej głos zanika.

  3. Jak włączam TV, to albo
  -obraz leci windą w górę, (mam nową kość do odchylania pionowego, więc wymienię? + okoliczne elementy, np. 1uF tantal itp.)
  - albo ekran jest czarny (tak, jak zgaszony), ale można wszystko robić z pilota i z klawiszy w TV, jest OSD, głos..
  - albo ekran jest jasno szary i dalej tak jak w poprzedniej uwadze.
  Żeby to poprawić muszę wyłączyć i załączyć TV - czasem pomaga.
  Ta usterka juz byla przed wymianą elek.

  Co powiesz?

  Pzdr/Sten
 • #9
  Sten
  Level 14  
  Dzięki DiZMAR

  Dodam coś:

  - w trakcie zaniku głosu, podłączyłem zewn wzm. m.cz. i pobrałem z wyjścia AUDIO OUT (cinch) sygnał. Szafa gra, krzesła tańczą. Jest awaryjne wyjście, można słuchać głosu.

  To być może będzie Ci pomocne w rozgryzieniu mojego TV.
  Dodam, że jako oznaka nieuporządkowanych napięć zdarza się, że się TV sam wyłącza, lub trudno uzyskać obraz po jego załączeniu.

  Będę walczył z zasilaczem, aż uzyskam właściwe napięcia, głównie 110V DC.

  Pzdr/Sten :-))
 • #10
  Sten
  Level 14  
  Walczę dalej z TV LEXUS 5661PST. Zanim opanuję jego przykre usterki (losowo znika fonia, TV się sam wyłącza, wielokrotnie po starcie obraz niewidoczny, choć wysokie idzie, ucieka synchr. pionowa itd....) muszę opanować zasilacz. Wymieniłem "wrażliwe" elki pomiędzy prockiem a odchylaniem. Ale nie o tym teraz chcę mówić....

  - Na wyjściu zasilacza, w miejscu, gdzie powinno być 110 V (mierzę na R518 w stos. do masy np. głowicy w.cz.) mam ok. 132 V DC !!! I żadne regulacje perkiem obok nie pomagają. Co ciekawe, z tego samego potencjału jest pobierane przez R534 15K i Zenerkę 33V napięcie 33V DC i ono jest prawidłowe! - brawo Zener, że to wytrzymuje.

  Co więcej i co gorsza:
  Na elektrolicie (C507 150 µF/400V) zaraz po Gretzu, gdzie prostowane jest nap. sieciowe, mam ok 340 V DC !!!!
  Wygląda na to, że przetwornica "dokłada" napięcia do tego elektrolitu , słyszałem o takich przypadkach w Samsungach.
  Pytanie: jakie elementy przetwornicy LEXUSA, po stronie pierwotnej, tak ją rozbujały???? W Samsungu CK 3351A był to elek C852 (470µF). W LEXUSIE jest inna przetwornica i przez analogię trudno dojść do odpowiednika

  Dodam, że wymieniłem wszystkie elki w zasilaczu na nowe (nie Philips), takie na 105°C. W gniazdku 220 V mam ok 230-235 AC

  Czy ktoś nowy może się włączyć do tego tematu???
  Jestem ciekaw Waszych doświadczeń z zasilaczami impulsowymi w TV, może ktoś kiedyś zwalczył takie przewyższenie napięcia ??
  Co radzicie???
  Załączam link do schematu samego zasilacza.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2356761#2356761

  Pzdr/Sten
  PS. Chcialem założyć nowy temat w rodzaju: "Za wysokie napięcia na przetwornicach zasilaczy TV", na pewno cenna rzecz, ale mi to nerwowy moderator w pare sekund wyciął wprost do Kosza. A mądrzej by było taki temat fakktycznie albo samemu założyć albo dać mi link, jeżeli taki już istnieje.
  No comment, on już swoje ode mnie usłyszał. Zobaczymy, czy ten post mi też wytnie!
 • #11
  Sten
  Level 14  
  Witam! :D

  Po dłuższym czasie, doszedłem do właściwej przyczyny awarii w tym LEXUSIE.:idea:
  Otóż winna jest: ............ kość procesora czy też dekodera teletekstu SAA5243 P/H. Te literki P/H to ważne, bo oznacza Europę Wschodnią, czyli jest obsługiwana polska fleksja.

  Jak do tego doszedłem? With a little help of my friend, too.:?:
  Rozpiąłem szyny SDA i SCL od tej kości, i TV po starcie za każdym razem dawał pełny obraz na kinolek. Oczywiście leciała pionowa, bo procesor główny nie umiał sobie z taką sytuacją dać rady. Zwykła przelutka i szafa gra!

  Swoją drogą, trochę przy tej okazji zregenerowałem elektrolitów (e tam, trochę, no SPORO ich było!!) i kilka tranzków. Ale nie żałuję.

  Jakbyście kiedyś mieli kłopot z LEXUSEM 5661, ze po starcie z pilota albo klawiatury, obraz nie wskakuje (choć jest głos), a właściwie obraz był, tylko taki bardzo mglisty i ciemny (można podkręcić jasność i kontrast, wtedy widać "ducha" obrazu, czyli kontury w negatywie), a w dodatku (być może się to nie zawsze objawia) w trakcie, jak leciał dobry obraz (czasem sie udawało go złapać) na ekranie pojawiała się taka jakby kratka czy płotek zbudowany z przypadkowych znaków, głównie # $ i takie tam, to znak, że SAA5243 wyzionął ducha.

  Tym samym wątek ten uważam za zamknięty. :-))

  Dzięki za rady i chęć pomocy.
  Pzdr/ Sten