Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak wizji w TV Digitech Schneider DTV 7055

Nemo 10 May 2003 22:32 3177 12
    Nemo
    Level 31  
    Od pewnego czasu podczas oglądania programu sporadycznie dochodziło do samoczynnego odstrajania się stacji. Szczególnie było to widoczne podczas zmiany kanału.
    Następnym symptomem było pogorszenie jakości obrazu, niemal z dnia na dzień. Najpierw pojawiały się rozciągnięte pasy, potem na ekranie były tylko odcienie zielonego (pozostałych kolorów brak).
    Po pewnym czasie zanikł również zielony, pozostały tylko rozciągające się pasy i w ostateczności na ekranie zostały tylko linie. Ich obraz mozna zobaczyć w załącznikach.
    Dźwięk działa normalnie, jest czysty chyba, że znów dojdzie do odstrojenia. No i na ekranie nie ma OSD ( o ile w ogóle kiedykolwiek było).
    Jeśli ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu, to bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    Adamek
    Level 17  
    Witam :)
    Proponuje sprawdzic napiecia wyjsciowe przetwornicy, zasilanie wzmacniaczy wizyjnych i stopien ochylania pionowego. Jezeli to nie pomoze, podstawic plyte cyfrowa z innego tv. Uszkodzenie moze byc tez spowodowane niesprawnymi pamiecia.
    Nemo
    Level 31  
    :arrow: Adamek: Dzięki za sugestie.
    Co do tych pamięci, to słyszałem, że lubia szybko padać. Nie wiem, czy łatwo je kupić, bo to modele sprzed kilkunastu lat. Czy istnieją jakieś zamienniki MDA2062? Mam też pytanie, czy po wymianie pamięci nie okaże się, że TV nie startuje? Może trzeba do nich włożyć jakieś dane? Spotkałeś się z takim uszkodzeniem?
    Pozdrawiam.
    Adamek
    Level 17  
    Z dostaniem tych pamieci nie ma problemu.
    Sa min. w firmie: www.cybor-tech.com.pl
    Widze, ze maja tam nawet zaprogramowane..
    Musisz uwazac, zeby nie zamienic ich miejscami. (jedna przechowuje ustawienia serwisowe; druga min. dane dla tunera).
    Widze, ze na forum sa jakies zrzuty:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1286.html
    Nemo
    Level 31  
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Mam jeszcze kolejne pytanie.
    W opisie trybów serwisowych jest mowa o ustawianiu zgodnie z napisami na OSD. Tylko jak ustawić obraz, aby było widać OSD? Jeszcze jak działał, dolne 10 cm obrazu było poza dolną krawędzią kineskopu. No i jeszcze jedno. W serwisówce jest wykaz kineskopów i związanych z nimi ustawień parametrów. Tyle, że w tym TV kineskop jest TESLI i ma symbol zupełnie inny, niż którykolwiek z wykazu. Czy to ma jakieś znaczenie dla ustawień?

P.S. Tamte linki do wsadów do pamięci są puste :( . Szkoda.

Pozdrawiam.
    Bocianowski
    Level 13  
    Witam!
    :arrow: Nemo, obraz pokazny przez Ciebie na zdjęciu jest identyczny z tym, który miałem przed tygodniem na swoim Schneiderze Sprots 90 (DTV2). Po pomiarze napięć na PK okazało się, że nie ma U13 (12V) przychodącego kablem z płyty cyfrowej. Uszkodzony był rezystor R711 12Ohm (spalony - przerwa). Powodem jego przepalenia były "cuda" robione z PK - tak przegrzanej, z pourywanymi ściezkami i brązowo-czarnym nagarem jeszcze nie widziałem 8O . Przy braku tego napięcia nie jest możliwe wyświetlanie czegokolwiek na ekranie, także OSD!
    Sugeruję dokładne sprawdzenie napięć dochodzących do i na samej PK. Osobiście wykluczam problem z pamięciami w tym konkretnym przypadku - jeżeli w ogóle reaguje na pilota (a jak widzę, to daje się włączyć) to dałbym na razie sobie spokój z nimi. Nie tędy droga. Sprawdź też T1107 BC557B pracujący w tym obwodzie.

Tak przy okazji, twoja płyta to prawdopodobnie DTV1 (sprawdzę w domu. spis wszystkich Schneiderów jest w ostatnim SE 5/2003). Ale opisane przeze mnie układy są identyczne.
    Co do OSD trybu serwisowego to jest ono wyświetlane na ŚRODKU ekranu, więc nie będziesz miał problemów. To, że obraz miałeś szerszy o 10 cm poniżej dolnej krawędzi winikało ze złych ustawień w trybie serwisowym - ustawia się wysokość w ten sposób, że "zaczepia" się obraz u górnej krawędzi i rozszerza w dół.
    Co do kineskopu - to zwróć uwagę na jego przekątną - dane w tabeli różnią się głównie tym. Najważniejszy jest jednak rezystor, bodajże R35 na PK - decyduje on o nap. żarzenia odpowiednim dla danego kineskopu.
    Napisz koniecznie o wynikach pomiarów.
    Pozdrowienia

P.S. A tak z ciekawości, to dlaczego nie odpowiedziałeś na moją ofertę pomocy w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1133,.html tylko założyłeś nowy, hę?
    Nemo
    Level 31  
    Dzięki za pomoc. Nie pociągnąłem tamtego tematu, ponieważ uznałem, że problem jest nieco inny. Poza tym odczułem na własnej skórze odświeżanie starych postów, po prostu nikt na nie nie odpowiada, a mnie zależy na naprawie tego TV.
    Dzięki za pomoc, niedługo sprawdzę, czy poskutkowało.
    Pozdrawiam.

Pomierzyłem napięcia i są takie:
    U13 = 11,68V
    U11 = 20,63V
    U12 = 13,52V
    Napięcie 5V jest 4,96V,
    Na Kolektorze T1107 jest napięcie 2,1V i rośnie w czasie do 3V i ponad,
    rezystor R711 jest OK, miernik wskazuje 12 Ohm.
    Od razu po włączeniu TV przez około 1s obraz jest dobry, ale bardzo szybko pojawiają się na ekranie pasy i są tylko linie powrotu? (czy synchronizacji poziomej, nie wiem).
    Z obrazem jest tak, że troszeczkę coś przebija spod tych pasków. Udało mi się wejść w tryb serwisowy i zobaczyłem niewyraźny (bardzo mały kontrast z tłem) napis SERVICE MODE. Myślę, że to nie pamięci. Paski na ekranie są teraz bardzo wyraźne. Być może nie ma sygnałów odchylania tylko nie wiem którego. Poza tym numery podzespołów na schemacie nie pokrywają się z tymi na płycie. Na razie niczego nie osiągnąłem. Proszę o sugestie. Acha, napięcia sa raczej w porządku. Wygląda na to, że nie dochodzi jakiś sygnał, albo jest jakaś przerwa, tylko nie wiem który i na jakim odcinku.
    Proszę o sugestie.
    Pozdrawiam.

Przepatrzyłem wszystkie tranzystorki na płycie cyfrowej i Nic! Wszystkie są OK. Diody też, może jednak ktoś będzie miał jakiś pomysł. Siedzę właśnie nad tym sprzętem i zastanawiam się, co robić.
    Pozdrawiam.

(post scalony z trzech pisanych jeden pod drugim ! [A])
    Nemo
    Level 31  
    Po prostu zamienić kabelki miejscami? Zastanawiam się nad celowością tego posunięcia. Obawiam się, że może to być brak odchylania H (tak sugerują niektórzy forumowicze) tylko nie wiem gdzie tego szukać. Na sterowaniu cewki odchylającej, tzn na bazie tranzystora?
    Jestem już zdruzgotany... i proszę o nastepne rady.
    Pozdrawiam.
    Bocianowski
    Level 13  
    :arrow: Nemo - nie poddawaj się, zwycięstwo nad materią nieożywioną, zwłaszcza po chwilowym "zdruzgotaniu", jeszcze lepiej smakuje :)

Ale do rzeczy - przez kilka dni byłem odcięty od netu, stąd brak mojej reakcji.
    Na początek - podstaw CAŁĄ płytkę kineskopu (wyjmij z innego Schneidera, pożycz od kogoś, w ostateczności kup na giełdzie, jeżeli takową masz w pobliżu). W ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań (ja tak zrobiłem). Może to niezbyt eleganckie ale cholernie szybkie i skuteczne :)
    (Ja osobiście po przeanalizowaniu schematów i sprawdzeniu rezystora ustawiającego nap. żarzenia bez obaw przełożyłem na chwilę PK z mojego starego DTV1 do DTV2 i wszystko stało się oczywiste).
    Po drugie nie od parady byłoby podanie sygnału z generatora obrazów testowych i obejrzenie przebiegów w torach R, G i B oscyloskopem.
    Jakoś nie pasuje mi Twoja diagnoza co do braku synchro H (ale mogę się mylić).
    Powtarzam - miałem identyczne objawy i winna była PK!

Powodzenia ... i informuj o postępach
    Nemo
    Level 31  
    Dzięki za poradę.
    Mam jednak pewne trudności ze zdobyciem płytki z innego TV. W moim mieście nie ma giełdy, a najbliższa jest w Wawie. To spory kawałek, dużo czasu i koszty. Dlatego pozostaje mi bardziej czasochłonna metoda, sprawdzania.
    Co do oscyloskopu to też mam pewien problem. Może się z nim niedługo uporam, ale wszystko na razie jest przeciwko.
    I jeszcze jedno moje spostrzeżenie. Zetknąłem się z podobną awarią (tzn. na ekranie też były takie pasy) w przypadku TV Venus TC501 i Neptun 156. W pierwszym przypadku macher wymienił 1 kondensator, tylko nie pamiętam który i po sprawie. W Neptunie macher wymienił pół telewizora i chyba przy okazji coś sknocił, bo ostatecznie podłączył uzwojenie żarzenia (grzałkę kineskopu) do transformatora dzwonkowego. Monitorek działa, ale strasznie pływa obraz.
    Zastanawiam się odnośnie tego DTV, czy to napięcie na T1107 nie wzrasta zbyt wysoko. Na schemacie jest max 2,2V. Tam w obwodzie jest kondensator 22uF i może to jego wina.
    Pozdrawiam i dzięki za wszytkie dotychczasowe rady.
    piotrekk
    Level 17  
    witam
    Bardzo częstą przyczyną takiegozachowania sie tych tv są spalone rezystory 100k lub 120k /025W (wstawiali i takie i takie) , na płytce kineskopu. najlepiej je wymienić nawet ich nie mierząc, bo czasami dostają przerwy po nagrzaniu sie. mówie tu oczywiście o pk na tranzystorach. z tego co piszesz to jestem prawie przekonany że to jest właśnie od nich
    Nemo
    Level 31  
    Tak, płytka kineskopu jest na tranzystorach. Za chwilkę sprawdzę te rezystorki. Rozumiem, że chodzi o te w torze sygnałów RGB, czy też CR25 w torze sterowania siatką? Mówisz, że wymienić na ślepo bez sprawdzania. Spróbuję, może coś to da. U mnie są chyba 100k tylko 0,5W. Zobaczymy, co to da.
    Pozdrawiam.

Raport z placu boju:
    Rezystor R14 o wartości 22k na PK w sterowaniu koloru G wygląda na przerwę. Omomierz wskazuje 4MOhm i szybko rośnie na max - zatem spalony.
    Dioda Zenera D10 ZDP15 również jest spalona, nie ma na niej spadku napięcia w żadną stronę. O ile jest to faktycznie Zenerek.
    Jak zdobędę części, sprawdzę czy to było to.
    Dzięki za wszystkie sugestie.
    Pozdrawiam.

Hej, Hej!!!
    Sukces. Okazuje się, że oba te elementy były odpowiedzialne za brak obrazu. Po wymianie na nowe, wszystko wróciło do normy. Dziękuję za szanownym kolegom za wszystkie porady, bardzo mi się przydały.
    Pozdrawiam.
    :D :!: :!: :D

(post scalony z trzech pisanych jeden pod drugim ! [A])