Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miniaturowy układ SZR

adammc 17 Lut 2006 22:39 5329 15
  • Witam przedstawiam opis i zdjęcia konstrukcji miniaturowego układu SZR , nazwe zapożyczyłem sobie z biblioteki EAZ w rzeczywistości układ nie przypomina SZR ,jedynie podobnym zadaniem ,które pełni.
    Mianowicie zadaniem układu jest zasilać jednofazowy odbiornik sieci 230V z sieci 3x400V tak by urządzenie mogło pracowac nawet po zaniku fazy zasilającej to urządzenie , zadanie to spełnia przedstawiony układ przełączając odpowiednio odbiornik z fazy , na której wystąpił zanik napięcia na inną aktywną fazę . Oczywiście przełączenie to nie następuje natychmiastowo lecz z pewną zwłoką by nie nastąpiło jakiekolwiek uszkodzenie odbiornika bądź inne przykre skutki.
    Parametry:
    -zasilanie 3x400V
    -prąd znamionowy 20A
    -czas zwłoki 2-6s

Wykonanie/materiał:
    -2 przekazniki R15 4PDT 24VDC
    -2 przekażniki R15 3PDT 230VAC
    -podstawki przekaźnikowe
    (wykorzystałem z domowych zasobów)
    -części zakupione:
    obudowa,3 trafka,drobne części elektroniczne.
    Całość upchana w niewielkiej obudowie ,styki przekazników polączone równolegle, przedni panel zawiera 3 diody led sygnalizujace obecność faz(nieuwzględnione na schemacie), na tylnej sciance umieszczone solidne złącze umozliwiające podłączenie do sieci i odbiornika,złacze zabezpieczone jest małym dekielkiem z tworzywa sztucznego(na zdjeciu sciągnięty) .
    Urządzenie nie posiada żadnych bezpieczników ,gdyż umieszczone bedzie w szafce sterującej obok kilku układów produkcji mojego taty a bezpieczniki tam juz sie znajdują , szafa słuzy niedzy innymi w celu regulacji temperatury , sterowania oswietleniem , sygnalizacji stanów alarmowych itp. w zespole cieplarni.
    w związku z tym , ze wykonanie takiego bardzo praktycznego urządzenia nie wymaga wielkich umiejętności ani wiedzy ,post utworzyłem nie w celu pochwalenia sie lecz z myślą ,że znajdzie się ktoś taki co będzie szukał podobnego układu.(schemat niezbyt estetyczny lecz przejrzysty)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    adammc

Poziom 26  
    Własna firma "Advanced Solutions"
    działalność w dziedzinie elektrotechniki i automatyki przemysłowej.
    Hobby kolekcjonuje zestawy głośnikowe polskiej produkcji, obecnie posiadam 13 kompletów stereo
    adammc napisał 1026 postów o ocenie 65, pomógł 82 razy. Mieszka w mieście Żabno. Jest z nami od 2005 roku.
    cybergood
    Poziom 16  
    konstrukcja fajna tylko zdjecia troche niewyrazne
    ale mysle ze komus sie przyda takie cos
    adammc

Poziom 26  
    Układ ma do dyspozycji 3 fazy więc zaniknąć moze nawet 2-ie wówczas zasilanie pochodzic będzie z tej jedynej aktywnej.

zdjęcia kiepskie bo telefonem robione niestety.
    wojtek999
    Poziom 16  
    Mam tylko nadzieje że na tych śrubvach z tyłu nie ma 400V:) ...choćchyba na to wygląda;)
    adammc

Poziom 26  
    :D Otórz na tych śrubach jest napięcie 3x400V , ale jak już wcześniej wspomniałem są one zasłonięte plastikowym dekielkiem ,którego na zdjęciach nie widać gdyż zdjęcie zostało zrobione podczas testu urządzenia.
    cybergood
    Poziom 16  
    to jeszcze walnij nalepke ze urządzenie elektryczne ,taka z czassza albo piorunem i nikt nie powinien dotykac .przynajmniej niedoswiadczenii
    adammc

Poziom 26  
    hmm wyjasnie jeszcze raz ;
    -złącze posiada zabezpieczenie w postaci dekielka plastikowego , który je calkowicie przykrywa i dostęp nawet najmniejszych paluszków jest niemozliwy.
    -ponadto pracować będzie w szafce,
    dla porównania z innym sprzętem stosowanym w podobnej dziedzine--widzieliscie kiedyś falownik ,zadko kiedy istnieje jakakolwiek oslona na śróbki,które są pod napięciem, lub labolatoryjny autotransformator on nie jest zamkniety na klucz a posiada zwykle zaciski podobne do bananowych gdzie dotknąć łatwo.
    Urządzenia pracujące w szafach czy rozdzielniach bardzo często posiadaja nagie wyprowadzenia , nie mówiąc juz o samych szynach zasilających a dostęp do takich szafek ma jedynie wykwalifikowana kadra.
    Naklejki zazwyczaj stosuje sie na drzwiczkach a pomysł by umieścic naklejke na tym urządzonku równoznaczny jest z pomyslem naklejenia tego samego na np. wyłączniku samoczynnym typu S.

Ja rozumiem zdziwienie na tym forum że nie przyszlo Wam ogladac kolejnego suba czy tez aplikacji 7294 z plątaniną kabli w środku ,być może nie widzieliscie urządzeń tego typu bo nie mieliście dostępu do kluczy od szafki. :D
    Może sie wydać dziwnie niebezpieczny fakt iż w Zakladach Azot.. w jednym pomieszczeniu rozdzielni znajdują sie gołe szyny o napięciu 11kV i nie sa niczym zabezpieczone-da się dotknąć ale nie wiem czy ktos próbował. :D
    Po Waszych uwagach może warto zacząć stosowac obudowy na transformatory osiedlowe te co na słupach stoją .
    cybergood
    Poziom 16  
    Code:
    Ja rozumiem zdziwienie na tym forum że nie przyszlo Wam ogladac kolejnego suba czy tez aplikacji 7294 z plątaniną kabli w środku ,być może nie widzieliscie urządzeń tego typu bo nie mieliście dostępu do kluczy od szafki.

raczej mysle ze zdziwienia nie było ,bo lepiej jak ktos da cos co odchodzi od noromlanych projektów w tym dziale (wzmacniacze,suby itd)
    urządzenie takie juz kiedys widziałęm a wcale nie posiadałem klucza do szafki(stare klucze nie sa az tak skomplikowane.nie wiem jak z nowszymi)

Code:
    Po Waszych uwagach może warto zacząć stosowac obudowy na transformatory osiedlowe te co na słupach stoją .

ale te transformatory jak stoja to sa na wysokosci. nie dostepne dla zwykłego smiertelnika ,a przeciez jak cie ktos na takim słupie zobaczy to zaraz zacznie sie burzuc "co ty tam robisz".no i takie trafa tez maja naklejki albo na słupie sa tabliczki. albo całe stacje sa w osobnych "domkach" specjalnie do teogo celu zbudowanych.i załoze sie ze rodzice ci mówia od dziecka ze nie wolo podchodzic do takiego czegos bo cie moze zabic.
    wiec jakies srodki ostroznosci sa zachowane,a to ze czasem słychac ze kogos zabiło to juz jest inny temat.
    mariuz
    Poziom 31  
    u mnie cos dobudowuja do slupa to ogrodzili slup plotkiem takim na 2.20 :D
    A te domki to sie otwiera kopem z polobrotu ;P przynajmiej te starsze...
    cybergood
    Poziom 16  
    jest wiele zabawnych sytuacji.
    u mnie na przykład kolesie wyrąbali wszystko z takiego domku a jeszcze do teog 2 kilometry przewodów .
    pózniej całe osiedle chodziło na pradnicy.zianie było
    tommy 112
    Poziom 23  
    ja na wlasne oczy widzialem podczas burzy strzal blyskawicy w izolator na lini 15 kV i urwanie linki linka stykając sie oblaszaną siatke zafundowala fajne efekty swietlne :D byla to gdzies 11 w nocy komputer mi sie wylaczyl oczywiscie :|
    cybergood
    Poziom 16  
    dobra takie dyskusje to ja bym raczej dał do innego działu,a tu narazie niech sie wypowiadaja inni o tym projekcie.

Pozdrawiam