Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napiecia na lampach

jaarex 18 Lut 2006 07:54 1745 8
  • #1 18 Lut 2006 07:54
    jaarex
    Poziom 15  

Witam.

W jaki sposob wykonac regulator napiecia na lampach. Taki regulator wykozystałbym do regulacji obrotów silnika lub jako sciemniacz oswietlenia.

Czy jest takie cos mozliwe do wykonania?

0 8
  • #2 18 Lut 2006 08:59
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

jaarex napisał:

W jaki sposob wykonac regulator napiecia na lampach. Taki regulator wykozystałbym do regulacji obrotów silnika lub jako sciemniacz oswietlenia.

Jest możliwe, ale niecelowe - taki stabilizator będzie miał większe straty i będzie trudniejszy w konstrukcji, będzie wymagał specjalnego transformatora. Do ściemniania oświetlenia świetnie wystarczy regulator fazowy na tyrystorze/triaku - prostszy, nie grzeje się i jest skuteczniejszy.

A jak ci zależy konkretnie na regulowanym zasilaczu, to na półprzewodnikach też będzie prościej, taniej i skuteczniej - dokładny schemat wraz z opisem i całą dyskusją masz na konkurencyjnym forum Triody - www.trioda.com

0
  • #3 19 Lut 2006 13:04
    jaarex
    Poziom 15  

Chciałbym zrobić najprostrzy regulator napiecia na lampach.

Chce zrobic zasilacz z regulowanym pradem (0-24V) wyjsciowym ale na lampie, a nie na UL.... BC... BD...... AN.....

Szukalem w serwisach i nic nie znalazlem. Moze wykonanie tego jest po prostu niemozliwe?

Dlaczego uwazasz ze forum Trioda jest konkurencyjne?

0
  • #4 19 Lut 2006 13:50
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

jaarex napisał:

Chce zrobic zasilacz z regulowanym pradem (0-24V) wyjsciowym ale na lampie, a nie na UL.... BC... BD...... AN.....

0-24V będzie dośc trudne - to mało dla lamp, sprawność będzie dążyła do zera. Nie wiem na jaki prąd, ale i tak na wejściu będzie potrzebne minimum 100V napięcia. potrezbne też będzie pomocnicze źródło napięcia ujemnego, inaczej na lampach tak niskieg napięcia wyjściowgo nie uzyskasz z sensownym poziomem stabilizacji.

jaarex napisał:
    Szukalem w serwisach i nic nie znalazlem. Moze wykonanie tego jest po prostu niemozliwe?

Jest możliwe, ale (zwłaszcza na to napięcie) dość trudne i technicznie niecelowe, chyba, że jako rozrywka :) W najprotszej wersji potrzeba dwóch lamp - jedna regulacyjna, szeregowa, druga sterująca - na siatkę ma podane z dziqlnika napięcie wyjściowe, na katodę napięcie odniesienia (analogicznie jak w układzie tranzystorowym).

0
  • #5 19 Lut 2006 20:15
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Nie rozumiem jednego, czy ma to byc PRAD 0 - 24 V, czy napiecie od 0 do 24V ? Ja mysle, ze napiecie. Podaj wiec prad jaki Cie interesuje.
    Jest taka lampa, 6KD6 - cos jak EL509- i na niej mozesz zrobic zasilacz regulowany od 0 , a praktycznie od 10V, do 60V, przy pradzie do 0.4A.
    Wymaga on jednak , tak jak Pan tszczesn napisal, conajmniej 100 V anodowego plus dodatkowe napiecie ujemne, no i dodatkowa lampa sterujaca. Ta lampa musi byc tez taka, ktora moze pracowac przy niskim anodowym, nie wiecej jak 80V. Takie lampy byly w starych amerykanskich odbiornikach samochdowych, watpie, czy beda latwo dostepne w Polsce.
    Reasumujac, to nie ma sensu robic cos takiego, chyba , ze chodzi o zaklad pomiedzy znajomymi, a wtedy koszt i logika nie ma znaczenia.
    Pozdrowienia.

PS. Jesli jednak potrzebny jest schemat i czesci, to mozemy porozmawiac.

0
  • #6 19 Lut 2006 22:28
    jaarex
    Poziom 15  

Chyba jednak sobie odpuszcze.
    Jezeli chodzi o schemat to bardzo chetnie go zobacze.
    Chciałbym zobaczyc jego budowe.

Nasuwa sie coraz wiecej pytan np
    Jaki transformator zasilajacy, czy jest mozliwa plynna regulacja czy skokowa napiecia, jaki tranformator wyjsciowy o ile jest potrzebny.

inna sprawa

Mam stabilizator napiecia od 150V do 260V taki od starego tv (podlaczalo sie takie coś do sieci i gdy było za małe zasilanie w sieci to przekrecalo sie galke aby wyrownac do 220V i wiecej.

Jest tam transformator, woltomierz, i lampa PLxxx? moje pytanie jest nastepujace po co jest tam ta lampa? znajduje sie tam cos w podobie do przekaznika?

Jutro zamieszcze zdjecia tego uzadzenia

0
  • #7 19 Lut 2006 23:29
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

jaarex napisał:

Nasuwa sie coraz wiecej pytan np
    Jaki transformator zasilajacy, czy jest mozliwa plynna regulacja czy skokowa napiecia, jaki tranformator wyjsciowy o ile jest potrzebny.

Transformator zależy od wymagań. A regulacja może być dowolna - płynna, skokowa, jak sobie życzysz

jaarex napisał:
    Mam stabilizator napiecia od 150V do 260V taki od starego tv (podlaczalo sie takie coś do sieci i gdy było za małe zasilanie w sieci to przekrecalo sie galke aby wyrownac do 220V i wiecej.

Jest tam transformator, woltomierz, i lampa PLxxx? moje pytanie jest nastepujace po co jest tam ta lampa? znajduje sie tam cos w podobie do przekaznika?

Lampa? Te stabilizator to było zupełnie co innego, to były ferromagnetyczne stabilizatory naopięcia zmiennego, działały na zasadzie rezonansu i nasycania rdzenia.

0
  • #8 20 Lut 2006 16:07
    maciej_333
    Poziom 34  

Nie łatwo to zrobić. Ja mam zrobiony lampowy zasilacz na: dwóch PY88 jako prostownik, EAA91 jako prostownik napięcia ujemnego, EF80 jako lampa sterująca, PL504 jako szeregowa lampa mocy, stabilitron 6G3S jako źródło napięcia odniesienia. Całość była prosta w budowie. Nie mam żadnych półprzewodników w układzie. Wyjątkowo fajny układzik, w obudowie umieściłem też woltomierz tablicowy, wszystkie zaciski itp. Całość waży ze 10-15Kg.

0
  • #9 25 Cze 2006 16:27
    jaarex
    Poziom 15  

Zdecydowanie jest to dla mnie za bardzo skomplikowane i zawiłe.
    Dziekuje za pomoc.

0