Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - problem......

metrum321 18 Feb 2006 14:50 3504 2
 • #1
  metrum321
  Level 2  
  Witam,
  Mam kłopot z ładowaniem baterii laptopa. Sprawdziłem uszkodzenia i stwierdziłem, że układ ładowania jest dość prosty. Składa się z dwóch części - pierwsza, oparta jest na typowej aplikacji układu MB3813a (dla 3 ogniw) firmy Fujitsu - to specjalizowany układ do ładowania ogniw Li-Ion i części drugiej, wewnątrz baterii - również specjalizowany układ Nec'a i dwa tranzystory sterujące ładowaniem i rozładowaniem, również w zalecanych przez producenta aplikacjach. Uszkodzony jest pierwszy układ MB3813a - prawdopodobnie poprzedni właściciel podłączył niewłaściwy zasilacz i wypalił dziurę w tym układzie. Pozostała część obwodu wydaje się być sprawna, jak również tranzystor sterujący. Elektronika baterii też jest sprawna. Objawy: laptop widzi podłączenie baterii i próbuje ją ładować. Jednak jej nie ładuje. Ładowanie ogniw poza układem ładowania z zewnętrznego źródła daje dziwny efekt (podczas pracy z baterii) w postaci ustabilizowanego napięcia nominalnego przez ok. 2 min., spadek do 45% i wytrzymanie przez ok. 15-20 min. , spadek do 20-17% u wytrzymanie przez 20 min. (tu już starciłem cierpliwość). Strzasznie trudno zdobyć ten układ (może ktoś z Was go ma (lub uszkodzoną płytę główną do Fujitsu Lifebook serii B - chętnie odkupię). Czy jest możliwość obejścia tego układu, w zasadzie nie robiłoby to różnicy, żeby podawać napięcie bezpośrednio na ogniwa i tak je ładować. Pewnie, że trzeba by pamiętać o przeładowaniu i w odpoiednim czasie wyłączyć, ale co tam - zawsze to laptop i powinien pracować na bateriach..... Pomocy!!!!!!!!

  Pozdrawiam,
  Grzegorz
 • #2
  satgal
  Level 40  
  Mam odwrotny problem z Toshibą P3-750mhz pokazuje wskażnik że ładuje się bateria ala się on nie załącza a na płycie jest IC MB3832 podejrzewam że z nią jest coś nie tak czy ta kość odpowiada tylko za ładowanie bateri w komputerze czy może jest również kontrolerem przetwornic impulsowych stabilizatorów zasilających komputer bo na bramkach włączników mosowych nic się nie dzieje.
 • #3
  metrum321
  Level 2  
  Trzeba by poszukać na stronach Fujitsu aplikacji do tego układu, ale z tego co znalazłem do 3831 to mam wrażenie, że ona steruje tranzystorem i dalej układem w baterii. Na wejście dostaje bezpośrednio napięcie zasilania i myślę, że w zależności od stanu baterii przez tranzystor daje sygnał do układu ładowania wewnątrz baterii a ten z kolei otwiera tranzystor ładowania lub rozładowania. Ale to tylko moje przypuszczenia, nie jestem elektronikiem :(