Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pasmo przenoszenia w głośnikach kina domowego?

maverlick 18 Feb 2006 17:20 2232 13
Optex
    maverlick
    Level 16  
    Jak to jest z zestawem głośników do kina domowego?
    Chodzi mi o podział częstotliwości na głośniki satelitarne i subwoofer.
    Mam tu na myśli te z niższej półki.
    Wiadomo, że pasmo przenoszenia przez subwoofer wynosi od …. do 100/150Hz.
    A jak jest z pozostałymi głośnikami?
    Czy te małe głośniczki jakie się znajdują, są w stanie odtwarzać pasmo dźwięki już od 100/150Hz.
  • Optex
  • Helpful post
    mrrudzin
    Level 39  
    Subwoofer bieże pewnie troche więcej na siebie. Ja w moim amplitunerku mam regulowaną częstotliwość odcięcia do 200Hz.
    Dużo załatwia też głośnik centralny, który jest przeważnie troche większy niż satelitki (w tych tanich zestawach).

Chociaż moim zdaniem to taka troche improwizacja i namiastka kina domowego.
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Jest dokładnie tak, jak z każdym innym sprzętem. Jedni kupują tandetę, bo nie chcą lub nie mogą wydać więcej pieniędzy, inni dlatego, że słoń im na ucho nadepnął i nie wiedzą, co znaczy słuchać dobrego sprzętu. Mamy więc amatorów kina domwego za 300zł i z drugiej strony za 30 000zł, tak jak mamy na drogach zarówno wielbicieli "maluchów" jak i mybachów. Najdziwniejsze jest jednak to, że zarówno jedni, jak i drudzy są zadowoleni, ale jest to już tylko związane z tym, zę różnych ludzi zadowolą różne rzeczy.
  • Optex
    maverlick
    Level 16  
    To nie jest tak, że ja już taki sprzęt kupiłem, lub przymierzam się do tego.
    Pytam się o to z samej ciekawości.
    Moi rodzice kupili sobie taki zestaw. Raz obejrzałem u nich film, wszystko było dobrze. Ale jak włączyli muzykę, to nie dało się tego słuchać.
    Miałem także zamiar kupić sobie sprzęt nagłaśniający do komputera 5+1, ale jak zacząłem chodzić po sklepach odsłuchując, które głośniki kupić, stwierdziłem, że to tylko wywalenie pieniędzy w błoto.
    Postanowiłem cały zestaw zrobić sam.
  • Helpful post
    poqraka
    Level 17  
    Hej,
    no to jest nas przynajmniej dwóch, jednak pozostał problem dekoderów audio, czy wystarczy kupić DVD z odpowiednimi wyjściami?
    pozdro
  • Helpful post
    ducker1
    Level 25  
    Myśle że DVD z wyjściami separuje poszczegulne częstotliwości na poszczegulne głośniki bo to by inaczej sensu nie miało. po co podawać pełne pasmo aż 6 kanałami?? A wzmacniacz tylko azmacnia wszystkie sygnały i tyle. Tak przynajmniej jest w tych tańszych, jak działa sprzęt droższy to nie wiem bo kontaktu z nim nie miałem ale myśle że na podobnej zasadie tylko że p[oprostu lepsza jakość dzwięku i wykonania i to wszystko.
    Ale nie gwarantuje tego co napisałem. To tylko moje prywatne odczucia.
  • Helpful post
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

po co podawać pełne pasmo aż 6 kanałami??

A co szkodzi żeby nie podawać? Mamy jakiś zysk z tego powodu? Pełne pasmo podaje się 5-cioma kanałami. 6-ty to subwoofer, więc dostaje tylko niskie częstotliwości. Czy w związku z tym dźwięk z DVD z niższej półki będzie gorszy (w sensie będzie miał poucinane znacznie pasma)? A co się stanie jeżeli podłączymy "słabsze" DVD z "mocniejszym" wzmacniaczem lub na odwrót?
    Quote:

A wzmacniacz tylko azmacnia wszystkie sygnały i tyle

Wzmacniacz dostaje sygnał z DVD w postaci cyfrowej lub analogowej. I tutaj dopiero następuje jego filtrowanie i wzmacnianie dla poszczególnych głośników.

Mam amplitunerek kina domowego Yamahy RX-V457 - więc z wysokiej półki nie jest. Dopiero tu ustawiam jakie głośniki są podłączone (małe/średnie/duże), czy jest w zestawie subwoofer, jak ustawić procesor dźwięku.
  • Helpful post
    ducker1
    Level 25  
    Zależy co dla kogo oznacza określenie "niska półka" dla mnie to sprzęty typu LiveStar, Medion, RedStar...

Yamacha jednak to przy tym sprzęt bez porównania.

a czy są mocniejsze i słabsze dvd?? Wydaje mi się że jest jakiś standard okreslający moc wyjściowa.
    No w takim razie po co przy DVD 6 wyjść audio jeżeli wzmacniacz może to sobie sam podzielić?? Po co tyle kabli plontać :D
    W sumie zaciekawiło mnie to. Wyjaśnijcie jaśniej jak możecie
  • Helpful post
    mrrudzin
    Level 39  
    DVD ma wyjście cyfrowe (dla lepszych amplitunerów) i analogowe (dla tych słabszych) - chociaż obecnie wyjście czy wejście cyfrowe nie jest jakimś super czy też wyznacznikiem jakości sprzętu.
    Mając wyjście cyfrowe z DVD pomijasz jeden stopień przekształcania sygnału i zniekształcenia powstałe podczas samego przesyłu, a więc jest lepsza jego jakość (teoretycznie).
    No i wygoda. Cyfrowo łączysz się 1 przewodem / światłowodem - i masz 5.1 - bez plątaniny kabli.
  • Helpful post
    poqraka
    Level 17  
    Hej,
    mrrudzin wrote:
    DVD ma wyjście cyfrowe (dla lepszych amplitunerów) i analogowe (dla tych słabszych) - chociaż obecnie wyjście czy wejście cyfrowe nie jest jakimś super czy też wyznacznikiem jakości sprzętu.
    Mając wyjście cyfrowe z DVD pomijasz jeden stopień przekształcania sygnału i zniekształcenia powstałe podczas samego przesyłu, a więc jest lepsza jego jakość (teoretycznie).
    No i wygoda. Cyfrowo łączysz się 1 przewodem / światłowodem - i masz 5.1 - bez plątaniny kabli.

wcale nie teoretycznie, to sie słucha
    pozdro
  • Helpful post
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    chłopy to jest tak:
    aby dvd podawało 6 kanałów to musi mieć dekoder a nie jakieś tam np.dts out
    zazwyczaj w dvd jest wyjście cyfrowe i dobiero integra taka jak ta yamaszka(swoją drogą mam dylemat czy wybrać 457-mke czy koda 600x) dekoduje i podaje na wzmacniacz i dalej na głośniki
    Na pytanie jakie częst. to wszystkie kolumny całe pasmo(po za subem)
    wytłumaczę to tak:
    czy w realu namówicie gościa z tyłu aby grał na basie nieco wyżej?
    bez sensu
    i teraz najleprze, wchodzą właśnie nowe formaty(blu-ray i HD DVD) które w tej chwili obsługują 8 kanałów a mogą trzydzieści kilka i proszę nie mylić z 7.1 które było do tej pory bo format DVD miał tylko 6 kanałów czyli 5.1
    maverlick
    Level 16  
    Panowie.
    Wy tu sobie dyskutujecie, a ja w tym czasie zrobiłem końcówkę mocy 5+1. Wykorzystałem do tego znaną chyba wszystkim na tym forum kostkę TDA7294.
    Został mi jeszcze problem z dekoderem dźwięku, podobnie jak koledze "poqraka" Miałem kilka propozycji, ale myślę, że zostanę przy swoim pomyśle.
    maverlick
    Level 16  
    Do tej pory miałem zrobiony wzmacniacz stereo na kostkach TDA1514. Do tej pory bardzo ładnie grały i nigdy mnie nie zawiodły, więc postanowiłem je wykorzystać na tylnie głośniki. Natomiast przednie, oraz subwoofer zrobiłem na TDA7294. Jak na razie zrezygnowałem z głośnika centralnego, ale w obudowie zostawiłem miejsce na dodatkowy wzmacniacz (w razie czego).
    Trzy kostki TDA7294 zasilane są z trafa 2*24V/200W (głośniki przednie, oraz sub). Natomiast głośniki tylne 2* TDA1514 są zasilane z oddzielnego trafa 2*24V/100W. Spowodowane jest to także tym, że nie zawsze będę używał tylnych głośników, a tym samym nie będą pobierały zbędnego prądu z sieci.
    Wiem także, że użyte prze zemnie transformatory są troszkę za małe, ale i tak moc, jaką uzyskuję teraz przez głośniki nie jest w pełni wykorzystana.