Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt prosta ruchoma głowa disco

micho a 30 May 2008 23:28 85158 296
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Najlepiej takie próby wykonać doświadczalnie (wszystkie elementy ze schematu który podałeś wyżej są stosunkowo tanie - a przy okazji chyba trochę za słabe tranzystory).

Taki mostek wraz z możliwością sterowania PWM mógłby (ja go osobiście nie testowałem) wyglądać np tak:
    Rysunek czysto poglądowy

Skoro w swoim układzie wymieniłeś "wszystkie" elementy to powinno wszystko grać. Kostka 4013 powinna przerzucać (silnik zmienia kierunek obrotów), tranzystory w mostku nie powinny sie grzać, LM też nie może być gorący. Potencjometrem powinieneś regulować (w niewielkim zakresie) poziom napięcia. Nie powinieneś wymagać od układu że będziesz miał możliwość regulacji prędkości obrotowej, bo nie taka jest jego rola.
    Sprawdź jeszcze ten potencjometr (miernikiem) może go "przegrzało".

Pozdrawiam.
  • CSICSI
    mArKo85
    Level 16  
    co do tranzystorów to chciałem zostawić ten mostek który jest a dołożyć tylko tą regulację...
    Jednak zmierzyłem dziś rezystancję tego potencjometru... powinien mieć 5k... w wychyleniu prawie maksymalnym ma ponad 10k między nóżką środkową a prawą patrząc od strony pokrętła (nóżka lewa nie działa wogóle ze środkową) natomiast przy maksymalnym wychyleniu w prawo wartość jest równa 0 - tak samo jak w lewo...
    Można tam zastosować jakiś inny potencjometr? i co mogło być przyczyną takiego obrotu sprawy?
    dodam że na mostek wchodzi 12V dc... (analogicznie ze schematu z flip flopa)
    radzicie wymieniać potencjometr na taki sam czy inny? czy może dokładać ten układ dodatkowy?

Ps. i jaki tam powinien siedzieć ten potencjometr ? Liniowy czy Logarytmiczny ? bo tego nigdzie nie znalazłem, a nie pamiętam jaki ten jest, bo nie ma oznaczeń...
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Skoro jesteś pewny, że potencjometr powinien mieć 5k a wskazania pokazują 10k (takie nietypowe uszkodzenie) to należy go wymienić bo ma inne ewidentne uszkodzenia (pomiędzy nóżkami zewnętrznymi powinien mieć wskazania np 5k a którakolwiek nóżka w połączeniu ze środkową powinna pokazywać np w środkowym położeniu około 2,5k - wiadomo jak obracasz peerek wartość ta powinna sie zmieniać, potencjometr działa wówczas jak dzielnik napięcia) ale...taki przykład gdzie jako potencjometr można zastosować ten o zakresie 10k.

Wydaje mi się że w tym przypadku nie ma to większego znaczenia czy liniowy czy logarytmiczny, raczej ten z literką B.

Odbiegamy zasadniczo od tematu.
  • CSICSI
    mArKo85
    Level 16  
    Fakt. Odbiegło trochę od tematu, więc może tak spytam odnośnie ruchomej głowy.
    Jak rozumiem do sterowania ruchem pan i tilt używać będziesz układów z tego schematu:
    projekt prosta ruchoma głowa disco ??
    czy może jeszcze jakis inny sterownik masz?
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Nie mówię, że będzie to ten sterownik bo może skonstruuje coś innego (ten mam przetestowany i sprawuje sie ok). Mam też sterowniki serii MP00900 - odpowiednik SSK. Nie upatruje problemu po stronie elektroniki bo istotną rolę odgrywa tu dobrze zaprojektowana mechanika. A że chce "głowę" trochę rozbudować to inna sprawa.
    mixerrap
    Level 12  
    Witam czy ma ktoś może schemat układu który by rozłączał zasilanie 5V gdy nie ma muzyki, a po włączeniu muzyki żeby znowu załączał zasilanie i żeby ten układ był na mikrofon.
    kazek125
    Level 13  
    proponuję aplikację ukladu UCY74121 bo to prosty uklad czasowy i aplikacje z mikrofonem jakich pełno na forum
    mixerrap
    Level 12  
    Eh ten układ na UCY74121 znam bo kiedyś go wykonałem ale mi chodzi o układ który by wyłączał zasilanie gdy zanika muzyka takie coś jak włącznik akustyczny z tym ze reagujący na muzykę a nie na klaskanie. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    mArKo85
    Level 16  
    dodam może linka (a nóż Ci to coś pomoże) https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=288852 - jest to efekt flip flop omawiany już szeroko w tym temacie, ale jest tam dołożone wyłączanie układu w czasie braku muzyki (narysowane na czerwono) lecz nie ma nigdzie podanych warotości elementów.
    Pozdrawiam
    kazek125
    Level 13  
    mArKo85 wrote:
    dodam może linka (a nóż Ci to coś pomoże) https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=288852 - jest to efekt flip flop omawiany już szeroko w tym temacie, ale jest tam dołożone wyłączanie układu w czasie braku muzyki (narysowane na czerwono) lecz nie ma nigdzie podanych warotości elementów.

i tak nie bedzie chodzilo bo Baza tranzystora jest połączona z masą, i jak tu można wysterować ten tranzystor ????????? rozwiązanie jest bez sensu bo nie zda to egzaminu jeśli by nawet dobrze było podłączone.
    mixerrap
    Level 12  
    Kazek a czy mogł bys mi zaprojektowąc jakis prosty układ ??
    eltro
    Level 11  
    Mogę zaproponować układ który wyżej już mArKo85 zamieścił ,był opisywany na elektrodzie obszernie. Aplikacja tego układu jest troszkę jest zmieniona;], jest tam dodany układ scalony który przysłowiowo zatrzymuje muzykę no i co za tym idzie silnik się nie kreci, Układ nawet przetestowałem i działa znakomicie zamieszczam schemat ideowy i życzę powodzenia w budowie;]

mixerrap
    Level 12  
    Witam
    Chyba wykorzystam ten scalak do tego tylko teraz tak jak wykonac ta częśc z mikrofonem czy nie można podpiąc bezpośrednio tam na scalak mikrofon...
    djarecki
    Level 14  
    Witam na wstępie chciałbym chciałbym oddać niski pokłon wszystkim wam którzy mają czas umiejętności wiedzę i cierpliwość do tego typu konstrukcji. Sam osobiście lubię bardzo majsterkować i tworzyć proste układy elektroniczne ale te wasze dzieła mnie przerastają . wasze projekty wyglądają naprawdę naprawdę profesjonalnie. Niestety nie mogę wam z niczym poradzić ale mogę podesłać fotkę wnętrza głowy którą kupuję GLP MAX. Niestety ja mogę powiedzieć więcej o tym jak zmixować 2 utwory niż o tym jak podłączyc układ scalony XXX niemniej jednak będę śledził wasz temat i postaram sie dodawać jak ktoś będzie chciał jakieś fotki z mojego oświetlenia.

Doktor5
    Level 19  
    Witam !

Prację teraz nad budową ruchomej głowy mam dwa pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi:
    Czy silnik od wycieraczek samochodowych nadaje się do obrotu głowy w prawo i w lewo?
    I w jaki sposób odbywa się sterowanie głową np. zmiana kolorów RĘCZNIE i gobów to idzie po jakimś kodzie czy coś w tym stylu przecież mamy ograniczone możliwości połączeń na ślizgach??

Pozdrawiam!
    Maciek4141
    Level 22  
    Siema
    Widzę że temat ostatnio przycichł, ale mam nadzieje że wasze prace nadal idą pełną parą. Ja znalazłem w końcu czas i wykonałem część GOBO, kolor i strob oraz ramę czaszy z kątowników aluminiowych. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć mojej pracy.

Mam jeszcze jedno pytanie, co sądzicie o umieszczeniu silnika krokowego do ruchu góra/dół w samej czaszy. Jak by to sie sprawowało. Zależy mi na tym gdyż nie chcę robić bardzo grubych ramion, a na takie się zanosi.

Pozdrawiam i czekam na wasze informacje oraz zdjęcia
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Nie mam ostatnio wiele czasu więc moje prace konstrukcyjne zastopowały (taki sezon budowlany).
    Odnośnie umieszczenia silnika napędu ruchu w pionie wewnątrz czaszy głowy to takie rozwiązania są we fabrycznych głowach. Jeżeli miejsce na to pozwala i dysponujesz odpowiednim silnikiem + przekładnia to czemu nie.

Co do pytania kolegi Doktor5 odnośnie silników DC od wycieraczek (z przekładnią) to też można, jak sie takimi dysponuje. Sama zmiana (pozycjonowanie) tarczy odbywa sie (we fabrycznych) głowach zupełnie inaczej niż myślisz. Nie ma tam żadnych "ślizgów" (to jest niepraktyczne i ma liczne wady) bo wszystkim steruje elektronika poprzez silniki (najczęściej) krokowe.
    Do wnętrza głowy sygnały doprowadzane są za pomocą wiązki przewodów (bo głowa nie wykonuje kilku pełnych obrotów a jedynie max 540 stopni).

Poczytaj trochę różnego rodzaju wątków na ten temat.
    Maciek4141
    Level 22  
    To dobrze, dzięki Krzysiek. Akurat mam miejsce w swojej głowie bo na początku chcę mieć tylko gobo, kolor i strobo. W dalszych planach zoom i może tą fajną soczewkę rozdzielającą obraz na 3, o ile ją zdobędę.

Pozdrawiam i powodzenia
    Maciek4141
    Level 22  
    Drodzy koledzy, stoję przed kupnem silników do ruchu titl i pan. Jednak zadziwia mnie jedno wiele z nich na allegro mają napięcie zasilania 3,5 V. W fazie testów tych moich silników od gobo i koloru uznałem że dobrym napięciem zasilania będzie dla nich 5V. Czy na te silnik od titl i pan też dać 5V czy może większe? Z drugiej strony jakbym chciał kupić krokowca na 12 V to wyniosło by mnie to sporo.

Co o tym wszystkim myślicie. Jakie jest optymalne napięcie zasilanie?

Pozdrawiam

EDIT
    Zamieszczam jeszcze kilka zdjęć, może komuś pomogą. Sama czasza będzie jeszcze dociera, malowana i brakuje w niej kilka elementów.
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Witam Maćku.
    Widzę że robota wrze (nie to co u mnie). Jeżeli mogę zasugerować to w tej konstrukcji można by było rozważyć napęd pion i poziom na silnikach DC z przekładnią (od np. wycieraczek samochodowych). Taki pomysł już tu któryś z kolegów zasugerował. Ja takie rozwiązania obserwuje w różnych maszynach (wytrząsarki) gdzie siła, precyzja i prędkość są imponujące.

A co do samych napięć silników krokowych to nie do końca jest tak (musiał byś poczytać o sterowaniu prądowym i napięciowym).

Ogólnie projekt ciekawy, sporo masz jeszcze miejsca.
    Maciek4141
    Level 22  
    No dziękuję Krzysiek. Nad napędem będę myślał jak wrócę bo w piątek wyjeżdżam na 2 tygodnie odpoczynku.
    Osobiście bardziej byłbym za silnikami krokowymi, chociaż ten pomysł z silnikami od wycieraczek przetestuje-postaram się jakiś wykombinować. Na razie robota stanęła bo czekam na tokarza, aż zrobi mi "uchwyty" na czaszę do ruchu titl, a że nic nie płacę to trzeba czekać. :D Jak je dostanę to zrobie zdjęcia i wrzucę, bo mogą się przydać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w projektach

PS. Z tym miejscem-rzeczywiście mam jeszcze sporo, ale to na przyszłość bo może wsadzę zoom, ten fajny iris i nie chciałem mieć tam ciasnoty.
    Simsons
    Level 10  
    Mam pytanie odnośnie sterowania ruchomą głową- jak zamierzacie nimi poruszać?
    Z tego co wiem, to w ruchomych głowach jest około 14 silników, wiecie w jaki sposób można nimi sterować np przez lpt, przez lpt jak dobrze pamiętam można sterować tylko 4-5 silnikami krokowymi.
    Pozdrawiam
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Witam.
    Sterowanie fabrycznych głów odbywa się za pomocą odpowiednich sterowników w standardzie DMX (długo by o tym opowiadać). Można sterować głowami (nie tylko) z komputera poprzez np LPT z wykorzystaniem "czarnej skrzynki" oraz programów komputerowych.
    Sam ruch głowy (w pionie i poziomie) to zaprzęgnięcie do pracy dwóch silników, reszta silników to efekty (gobo, kolor, strobo, zoom itp).
    W głowach które konstruujemy nie ma tak zaawansowanej technologii (mam tu na myśli standard DMX). Co do mechanicznych rozwiązań to "starannie" kopiujemy oryginały.

Służę pomocą (techniczne rozwiązania mechaniki, mniej zaawansowanej elektroniki). :D

Pozdrawiam Krzysiek
    Doktor5
    Level 19  
    Zacząłem swoją głowę od podstawy silnik do obrotu już zamontowany ramiona też wymyśliłem nawet kupiłem elementy tylko poskładać szukam obudowy na samom głowę teraz mam pytanie odnośnie rotacyjnego gobo chciałbym takie wykonać jak jest zamocowane gobo do tarczy, aby mogło się kręcić stosuje się jakieś rurki z łożyskiem czy cos takiego mam z tym problem
    Maciek4141
    Level 22  
    W rotacyjnym gobo ci nie pomogę, ale kolega Krzysiek prawdopodobnie tak. Poniżej zamieszczam zdjęcia uchwytów na łożyska i tulei wykonanych przez tokarza oraz szkielet uchwytu w kształcie U, na którym będzie zamocowała czasza. Do środy zamieszczę zdjęcia już zamontowanej czaszy.

Pozdrawiam
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Doktor5 wrote:
    ... teraz mam pytanie odnośnie rotacyjnego gobo chciałbym takie wykonać jak jest zamocowane gobo do tarczy, aby mogło się kręcić stosuje się jakieś rurki z łożyskiem czy cos takiego mam z tym problem

Chętnie ci zaprezentuje jak ja wykonałem rotacyjne gobo i tarczę. Zrobię też zdjęcia fabrycznych tarcz gobo. Wszystko to jak wrócę do domu.
    Doktor5
    Level 19  
    Bardzo byłbym wdzięczny

:arrow: Maciek4141 twoje rozwiązanie ramion jest stabilne ?
    Musze jeszcze pomyśleć nad zamocowaniem głowy do ramion morze wytoczę też cos takiego.

Myślałem o takim sposobie ale nie chce mi się tyle bawić :D ja zrobię ramiona z trzech pasków blach 2,5mm i jako osłony pójdzie ceownik montażowy
    Maciek4141
    Level 22  
    Moje rozwiązanie będzie stabilne bo usztywnią je płyty drewniane z tego co wiem to chyba MDF (chyba). Ale z drugiej strony mam inny problem. Te wytoczone uchwyty zaczęły lekko rdzewieć. Co zrobić żeby tak się nie działo?

Pozdrawiam
    Krzysieksiek
    Level 20  
    Witam oto obiecane zdjęcia wraz z krótkim opisem elementu i jego wykonanie.

Widok tarczy

Widok koła od strony zębów

Widok koła od strony mocowania (prymitywne ale skuteczne)
    w kole nawiercone są otwotki (średnica 0,6mm) na odpowiedniej wysokości stosownie do grubości tarczy + mały luz tak aby koło się nie zacinało podczas pracy. W otworki wprowadzony jest drucik miedziany i odpowiednio zagięty, zapewnia to stabilność (koło nie wypada) oraz łatwość demontażu.

Z takiego "podzespołu" wykonane zostały moje oprawki

Po obróbce (wypalanie lutownicą i obróbka na kamieniu szlifierskim) wygląda to tak
    projekt prosta ruchoma głowa discoprojekt prosta ruchoma głowa discoprojekt prosta ruchoma głowa disco

Tak wykonany został napęd rotacji gobo
    projekt prosta ruchoma głowa discoprojekt prosta ruchoma głowa disco

Z czegoś takiego można wykonać podobne koła

Wszystko jest zdemontowane i czeka na "lepsze" czasy.

Odnośnie fabrycznych gobo to są one wykonane bardzo podobnie (starsze tarcze nie były wyposażane w koła zębate tylko koła pasowe (napęd poprzez pasek gumowy) ale idea działania jest taka sama a różnica polegała w napędzie. Fabryczne tarcze mają też inny sposób mocowania tych kół ale bez tokarki takich mocowań raczej nie jesteśmy w stanie wykonać.

Co do rdzewienia niektórych elementów stalowych to można je np zaoliwić lub pomalować (dobrą imitacją błyszczącego metalu jest srebrzanka wysokotemperaturowa).

Pozdrawiam Krzysiek
    Doktor5
    Level 19  
    Teraz wszystko jasne ja myślałem zbyt precyzyjnie musze poszukać takich kół zębatych. Nigdy nie robiłem GOBO w swoich projektach bałem się, że mi nie wyjdzie, ale w głowie to gobo musi być rotacyjnie bardzo ładnie wyglądają.

Maciek4141 - możesz pomalować lakierem bezbarwnym