Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt prosta ruchoma głowa disco

micho a 23 Kwi 2009 10:27 82197 296
  • #271 23 Kwi 2009 10:27
    kazek125
    Poziom 13  

możesz zastosować aluminiową tarcze z dysku twardego, a jeśli to za mało, rozglądnij się za starszymi napędami HDD one były większe od dzisiejszych a co za tym idzie miały większe tarcze. Proponuję byś do optyki nie "pakował" materiałów łatwopalnych. Jeśli podasz nam przybliżoną moc żarówki bądź lampy wyładowczej razem znajdziemy jakieś rozwiązanie

• Relpol
  • #272 24 Kwi 2009 22:41
    grizzli13
    Poziom 9  

No jeszcze nie jestem zbytnio ,,na temat" z żarówką ale zastanawiam sie nad Brilum, 50W, ale nie obawiam się, że trzeba lepszą żarówkę. Poradzicie mi coś???

• #273 25 Kwi 2009 19:01
    kazek125
    Poziom 13  

No poradzicie ale co ?? jaki przewidujesz na to budżet ??

• #274 25 Kwi 2009 19:27
    grizzli13
    Poziom 9  

Budżet nie wchodzi w grę. Ale najwięcej kłopotu to mi sprawia podstawa... Raczej nie każda głowica ma taką samą. Kazek mam do Ciebie prośbę, mógłbyś zrobić zdięcie podstawy swojej głowy (wkleję ją tu bo wiem że masz ich sporo ;pp):
    projekt prosta ruchoma głowa disco

• Relpol
  • #275 25 Kwi 2009 20:50
    kazek125
    Poziom 13  

Oj nie mam już tego.
    Obudowa z tego co pamiętam Z-17, układ napędowy opierał się o silnik z wycieraczek samochodowych, bardzo prosta konstrukcja, wszystko zasilał zasilacz impulsowy AT stąd wentylator w podstawie. Fajna sprawa bo rzecz jest lekka a przy okazji zasila lampę i elektronikę, bez konieczności stosowania osobnego transformatora dla żarówki.
    Wiele bardzo przydatnych rzeczy znajdziesz w starej kserokopiarce, może masz gdzieś na oku, kilka lat wstecz kupiłem takie na złomie na wagę (nie śmiać się).
    Jeśli masz jakiś magnetowid, też się może przydać, często znajduje się w nim "fajny" mechanizm wsuwania i wysuwania kasety, ja takie stosowałem jako napędy osi TILT czyli ruch góra - dół.
    Zastanawiałeś się już jak doprowadzić sygnały sterujące do mechanizmu TILT oraz tarcz efektowych i zasilenie do lampy ?

• #276 25 Kwi 2009 22:38
    grizzli13
    Poziom 9  

Jeszcze nie, a właśnie jak doprowadzić :))??

• #277 26 Kwi 2009 08:19
    Maciek4141
    Poziom 22  

Na twoim miejscu nie bawiłbym się w doprowadzanie za pomocą tarczy i styków (wszystko się po pewnym czasie wyrobi, a dokładne ustawienie tego jest strasznie mozolne i męczące). Najlepiej puść na kablach przez otwór między uchwytem U a czaszą. Programowo lub mechanicznie ograniczysz oś obrotu i nie skręcisz tych kabli :D

• #278 26 Kwi 2009 11:29
    grizzli13
    Poziom 9  

A Ty Maciek, czy mógłbyś zrobic zdięcie swojej podstawy w głowie??? Bardzo mi na tym zależy. Byłbym wdzięczny :)

• #279 26 Kwi 2009 15:59
    Maciek4141
    Poziom 22  

Niestety jest to niewykonalne, ponieważ do podstawy nie doszedłem. Projekt stanął na ruchu titl, otóż pomyłka w obliczeniach przy momencie obrotowym i ciężarze czaszy położyła wszystko. Staraj się zrobić w miarę proporcjonalną czaszę do jej długości i szerokości (każdy cm długości zwiększa potrzebną siłę do jej obrotu). Dobrym rozwiązaniem było wsadzenie silnika do czaszy, dzięki czemu ramiona były cieńkie, jednak ukaład przekładni zajął sporo miejsa wewnątrz. Mam zamiar reaktywować projekt, ale muszę wybrać odpowiedni materiał itp. Co ciekawsze, kiedyś wg. obliczeń wyszło mi że głowa wykonana z aluminium może być lżejsza od tej wykonanej z płyty pilśniowej (taka jak u mnie).
    Może od czerwca wrócę do tworzenia, jak by co to pytaj tu na forum czy na gg, podzielę się swoim doświadczeniem.

• #280 26 Kwi 2009 16:10
    grizzli13
    Poziom 9  

Narazie jeszcze wole nie zaczynac budowy głowy, po pierwsze nie mam jeszcze wszystkich materiałów do projektu, a po drugie obawiam się najgorzej właśnie podstawy (bo ramię i głowę to wiem jak zrobic w 90% ;pp). A w podstawie to jest ponad 70% elektroniki: kabelki, silniki itp. Dlatego zależy mi na tym zdięciu, jak by ktoś mógł zrobic zdięcie podstawy, to napewno by coś mi to pomogło... Z góry dzięki.

• #281 26 Kwi 2009 16:15
    Maciek4141
    Poziom 22  

Najpierw odpowiedz sobie na pytania:
    1. Jakie efekty chcę mieć?
    2. Na jakich silnikach?
    3. Ile kabli idzie do czaszy?
    4. Jak tym sterować?

To musisz wiedzieć, potem możemy pomóc w zaprojektowaniu układu.

• #282 26 Kwi 2009 17:21
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Maciek4141 byłbyś w stanie zaprojektować sterowanie poprzez protokół DMX ?
    Sam mam zamiar od dawna stworzyć parę ruchomych głów, jednak problem pojawia się ze sterowaniem. Również nie za bardzo jestem chętny kupować do każdej głowy sterownik DMX po 120zł. Wolałbym sam złożyć. I taniej, i większa satysfakcja :)

• #283 26 Kwi 2009 19:21
    Maciek4141
    Poziom 22  

Gdybym posiadał sterownik dmx (chociaż 4-kanałowy) to bym potestował i zrobił. Z wysterowaniem nie byłoby problemu, gorzej z odbieraniem danych (ale to wszystko jest do zrealizowania).

• #284 26 Kwi 2009 19:58
    kazek125
    Poziom 13  

Proponuję zrobić najpierw głowę mechanicznie, chwilę to na pewno zajmie a zapewne w tym czasie wpadniesz na resztę pomysłów.

• #285 30 Mar 2010 20:05
    michal0408
    Poziom 13  

witam

jesli jeszcze ktoś nadal buduje głowe to prosze o kontakt mam troszke cześci(tarcze z kolorami, tarze z gobo optyka itd) + schemat sterownika

schemat sterownika i wsad do procka w załaczniku układ steruje dwoma silnikami krokowymi + przesłona ON/OFF

mam nadzieje ze komuś sie przyda od siebie dodam ze powstały głowy z tych cześci i na tych sterownikach i działają do dnia dzisiejszego

• #286 27 Lip 2010 22:45
    eltron300
    Poziom 8  

Witam wszystkich.
    chcialbym kolegom zaproponować pomoc w budowie obudowy do glowy jesli maja koledzy ochote moge wykonac forme i zrobic wtrysk beda mialy wszystko.

• #287 28 Maj 2011 11:39
    MitalcA
    Poziom 14  

Witam.
    Temat już troszkę stary, ale mimo wszystko się odezwę :)
    Zabrałem się za budowę głowy (jeśli wyjdzie, a takie mam założenie, to mam w planach zrobić 10). Wzoruje się na głowie Martina, starej wersji Mac 250+, bo kręci mnie strasznie taki wygląd rodem z gwiezdnych wojen :D, Właśnie robię całe urządzenie (głowa, ramię i podstawa) z drewna, żeby zrobić z tego formę do odlewów. Mechanika i optyka to myślę że aż tak skomplikowana nie jest i dam sobie z tym radę, ale trochę mnie zastanawia fakt sterowania tego. Bo chciałbym nabyć jakiś mały sterownik do urządzeń inteligentnych, i sterować tym DMX to by było najprostsze przy podłączaniu głów. A tak nie do końca udało mi się znaleźć jakieś schematy z DMX'em związane. Albo znajduję na jeden silnik (i nie bardzo wiem w jaki sposób to rozbudować do kilku na wszystkie potrzebne funkcje) albo są schematy bez wartości elementów, albo brakuje kodu mikrokontrolerów.
    DMX jest dobrym pomysłem? czy może lepiej kombinować coś po swojemu i złożyć do tego swój sterownik?

Z góry dzięki za pomoc

• #288 28 Maj 2011 14:30
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam.
    Dmx wydaję się dobrym pomysłem, ze względu na uniwersalność. Możesz wtedy głowę sterować zarówno z komputera, poprzez przejściówki, jak i z dowolnego sterownika dmx.
    Jeśli szukasz układu to napisz na stronie http://lightning.elektroda.eu/news.php , a pewnie ktoś ci pomoże z tym. Na niemieckiej stronie, są schematy wraz z wsadami, jednak obawiam się, że nawet najbardziej rozbudowany okaże się za mały.
    PS: Ile Cię kosztuje taki odlew później? Sam jestem zainteresowany, jednak myślałem na początku frezowaniu w twardym materiale frezarka cnc.

• #289 28 Maj 2011 20:01
    MitalcA
    Poziom 14  

hm... myślę że jakbym robił tak bez cięcia kosztów to jedna głowa (cała obudowa) by wyszła gdzieś około 30-40zł.

dzieki za link do stronki! tej jeszcze nie widziałem.
    znalazłem tam link do jakiegoś schematu 8 kanałowego dimmera dmx, pomijając fakt że jedna głowa będzie pobierać bardzo mało prądu a nie 1kw, to niebardzo wiem jak z wyjscia z jednego kanalu zrobic sterowanie silnika lewo-prawo, połączenie tego wyjscia kanału ze sterownikiem silnika krokowego jest tak proste jak mi się nie wydaje?

mechanicznie zastanawia mnie jedna sprawa... Da rade zrobić coś takiego że po włączeniu głównego zasilania głowy ustawi się ona w przybrane punkty zerowe, bez względu na to w jakim jest położeniu przed włączeniem?

• #290 05 Cze 2011 19:02
    koolgang
    Poziom 12  

Myślę, że mogę pomóc. Czy ma być to głowa w pełni funkcjonalna jak ta Martina? Czy planujesz to sprzedawać w przyszłości?

• #291 05 Cze 2011 19:23
    MitalcA
    Poziom 14  

Nie mam zamiaru tego sprzedawać. Chcę je zbudować tylko i wyłącznie do własnego użytku.
    chciałem je zbudować tak żeby wszystkie funkcje mieściły się w maksymalnie 8-miu kanałach.
    1. Ruch PAN
    2. Ruch TILT
    3. Szybkość ruchu PAN/ TILT
    4. Jasność świecenia
    5. Częstotliwość pracy strobo
    6. Zmiana kolorów
    7. Zmiana GOBO
    8. Obrót GOBO

Dodam że zamiast lampy chcę to zrobić na panelu z ledami super flux (zasilanie 12v). Efekt strobo chciałbym zrobić na jakimś scalaku (np. 555) który za pomocą suwaka na stole zmieniałby częstotliwość strobo. Mam na myśli użycie układu strobo na Ledy a nie tę przesłonę jak np z głowicy dysku.

Ustawianie adresu dimmera chcialbym zamiast dip switcha przerobic na wyswietlacz ledowy, i ustawianie adresu za pomoca przyciskow (na jakims AVRze)

• #292 05 Cze 2011 19:49
    koolgang
    Poziom 12  

Mam gotowe rozwiązanie. Wszystko lata w DMX, 8 kanałów, cała elektronika, w sumie dwie płytki. Tak jak widzisz elektronika to nie problem, gorzej ta cała reszta. Jeśli zrobisz mechanikę do tego to ja mogę załatwić sterowanie (wszystko sprawdzone, pracuje bezproblemowo). Potrzebne są co najmniej 2 większe silniki krokowe do PAN i TILT oraz 4 lub 5 mniejszych również krokowych do gobo i gobo rotation 2 sztuki, tarcza kolorów 1 sztuka oraz dimmer i ewentualnie pryzmat po jednym.

• #293 05 Cze 2011 20:25
    MitalcA
    Poziom 14  

To fajnie. Zaprzedstaw jakieś schematy czy co tam posiadasz.

• #294 05 Cze 2011 21:46
    koolgang
    Poziom 12  

Powiem tak. Schematu nie mam w tej chwili. Mam kilka płytek i wiem jak załatwić kolejne za stosunkowo nieduże pieniądze, tak myślę. Można oczywiście wszystko przerysować, ale nie wiem czy to się opłaca. Jeśli chodzi o mechanikę takiej lampy też mogę trochę pomóc, mam dostęp do podobnych urządzeń. Jeśli dobrze zrobisz część mechaniczną to jest szansa na to, że powstanie w pełni profesjonalny sprzęt. Podstawowe pytanie to ile planujesz na to wydać i czy to się opłaca?

• #295 05 Cze 2011 21:47
    MitalcA
    Poziom 14  

Gadanie w stylu "wiem, ale nie powiem" wiec w takim razie sam dojde to potrzebnych rozwiazan, lub z ludzmi ktorzy tez takich szukaja :)

• #297 13 Wrz 2011 07:00
    szturman112
    Poziom 8  

mam pytane temat jest nadal aktualny?jesli jest aktualny to prosiłbym o kontakt kogos z Tarnobrzega lub okolic pod numerem gg:7313075 lub na e-maila ziomek_1121(malpa)o2.pl ewentualnie pw poniewaz chce zebrac ekipe osób która sie tym interesuje i zrobic kilka fajnych swiateł dyskotekowych między innymi ruchome głowy