Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt prosta ruchoma głowa disco

micho a 18 Lut 2006 21:06 82617 296
  • #1 18 Lut 2006 21:06
    micho a
    Poziom 35  

no własnie jak w temacie :D

tym razem zakładam wyrózniony temat i najpierw chce mase sugesti i porad nim sie zabiore żeby nie wyjśc na tym jak na flowerze że kupie mase rzeczy i nic nie wyjdzie .........

chce wykonać wersje najprostsza tzn świeci 1 białtm kwadratem/kólkiem/czymś tam co se wytne :D i ma ograczniczenie kąta obrotu żeby można było żarówke kablami podłaczyć (bez szczotek)

elektronike chce maksymalnie uprościć tj bezier sobie chodzić na boki i góra dól bez sterowania muzyką tylko żebym mógł regulować prędkośc ruchu .......

tak wieć głownie mamy do przejścia problemy mechanicznie(rysunki mile widziane )
    1.jaki układ zastosować i w jaki sposób wykonać ograniczniki kąta obrotu ?? ja myśle co przełacznikach i cd4013 z ne 555 bodajrze że naciśniecie przełacznika będzie powodowało zmiane kierunku co o tym myślicie ??

2.skąd brać zębatki (przekładnie )i czy pasowe sie nadadza ??mam baaaaardzo dużo mechaniki z magnetofonów tylko nie wiem czy za słaba nie będzie

3.jeśli chodzi o samą głowe .......żarówka to najpewniej samochodowy halogen na próbe 50wat 12v h4 potem 100 albo 150 wat wezme teraz mile widzianme jak umieścić w tym wentylator i wykonać chłodzenie żeby dobrze chłodziło a nire świeciło światłem przez wentylator ( z tym miałem największe problemy w flowerze ......:()

mile widziane rysunki sugestie jak to wykonać bo nie wiem za bardzo jak sie zabrać .......

wiadomo że jako obudowa głowy najpewniej zastosuje puszke po butaprenie o ile mi tak żarówka h4 wekjdzie (mam bardzo ograniczone możliwości obróbki blachy w domu :/)dam soczewke i dodatkowo wytne np kwadrat w blasze żęby uzyskać na ścuianie kwadracik .........

z góry dzięki za podpowiedzi

pozdrawiam
    micho a

DODANO
    sprawa wygłada tak że ja w zasadzie samą głowe mmam bo moge wykorzystać częsc nieudanego flowera

jest to obudowa po odkurzaczu zelmer w środku 2 soczewki i wycięte gobo 5 kropek i żarówka halogenowa 100wat całośc daje naścianie efekt 5 kropka (jak z kostki do gier) ma super skyupienie światła (nawet bez dymu widać lekką smuge)

sęk w tym że nawet jak z tego wyrzuce trafoi to to jest wielkie i potwornie(jak na głowe )cięzkie z 3 kg waży

0 29
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 24 Lut 2006 17:06
    kamil-91
    Poziom 18  

witam. no wiec tak. ja proponowal bym sprubowac z serwami modelarskimi. sa trzy kable. dwa to zasilanie w granica 4,8V a 6V. a trzeci kabel to sygnal sterujacy. Sygnal sterujacy to pwm ok 5V. Nie wiem czy dobrze kombinuje ale jezeli beda dwa serwa to mozna puscic zasilanie a sygnal pwm pobrac z portu lpt. prosty program ktory reguluje pwm czyli np. discolitez troszke inaczej wykorzystany. uwazam ze to powinno dzialac ale glowy nie daje uciac. najlepiej poczytaj o serwach na forum. jak bedzie dzialalo to prosze kliknij :arrow:pomoz.

0
  • #3 25 Lut 2006 11:17
    kamil-91
    Poziom 18  

dzieki :arrow: micho a. widze ze jednak dobrze myslalem.

0
  • #4 25 Lut 2006 15:28
    micho a
    Poziom 35  

tzn tak kombinujesz dobrze z tym że ja chcę żeby to było całkowicie zewnętrzne żebym nie musiał taszczyć kompa na imprezy.......

to nie musi kreślić jakiś skomplikowanych figur jak laser czy coś

serwo w teori jest najlepszym rozwiązaniem masz racje tylko że chyba takie o wystarczającej mocy do moich zastosowań będzie drogie ........

0
  • #5 27 Lut 2006 21:39
    kamil-91
    Poziom 18  

sorki ze dlugo nie odpisywalem. jezeli wykonasz glowe z puszki ramiona z plaskitowych obudow takie jak na piloty( mozna kupic w elektronicznym za 5 zeta) to powinny wystarczyc jakies liche serwa. chyba ze masz duze wymagania co do predkosci. pamietaj ze serwo ma ograniczony kat ruchu wiec trzeba bedzie je odblokowac(zabek z srodku). ja bym wziol serwo i dorwal kumpla modelarza. zamontowal na szybko cos co wazy mniej wiecej tyle co glowa przymocowal do serwa i zobaczyl jak to chodzi. uwazam ze serwa jakies po 50zł hitachi(chyba tak to sie pisze) wystarcza.

1
  • #6 25 Cze 2006 11:41
    kamil-91
    Poziom 18  

odkopuje temat kolegi micho a. Czy juz ktos cos kombinowal?? sa wakacje i tez zamierzam sie z brac za cos takiego. Prawdopodobnie wszystko bedzie na serwach. Na allegro jest sterownik chyba do 16 serw podlaczany pod ktorys z portow. jest nawet prosty program od razu. albo poczytam troszke o prockach i sam zaprogramuje jakiegos prostego atmela zeby wysterowal mi tych kilka diod. Na poczatku myslalem tez o dmx. mam niemieckie strony gdzie jest opisane sterowanie dmx dwoma silnikami krokowymi. Jest nawet wsad do procka. Odrzucilem juz raczej na stale pomysl z dmx poniewaz wydaje mi sie ze nie podolam temu zadaniu.

0
  • Relpol
  • #7 28 Cze 2006 09:21
    bar0sh
    Poziom 10  

Też planuje zrobić głowe no i właśnie jak zrobić ten ogrnaicznik obrotu?

0
  • #8 29 Lis 2006 10:13
    Simsons
    Poziom 10  

Czy wogóle ktoś tutaj zagląda?
    Chyba na chęciach się skończyło?[/youtube]

0
  • #9 02 Gru 2006 15:02
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Cześć
    Proponuje ożywić ten temat.
    Zaczne od przedstawienia sterownika silnika krkowego i zmiany jego kierunku obrotów. Układ nie jest skomplikowany. Jako generatora użyłem kostki 4541, gdzie częstotliwość taktowania reguluje sie za pomocą potencometru PR1 (lub częstotliwość podziału nużki 12,13). Dwuch takich kostek używałem do sterownika zmiay kolorów (też na silniku krokowym). Koska 4013 to przeżunik typu D który podaje odpowednie stany logicze do układu ULN którgo kanały są połączone równolegle, co pozwala uzyskać sterownik o prdzie do 1A. Kostka 4001 pracuje jako przeżutik RS (mozna zastosować przeżutnik scalony), w układzie steruje kierunkiem obrotów silnika za poocą przełączników S1 S2. Sygnały logiczne z nużki 10 kostki 4001 trafiaj na wejścia bramek 4077 odpowiednio połączonch co pozwala na zmiane kierunku obrotu silnika. Jako przełaczników S1 i S2 można urzyć np. pzyciski z myszy komputerowej odpowiednio ulokowanych na ramionach głowy. Zwarcie przełącznika S3 do plusa zasilania powduje zatrzmanie pracy generaora.
    PR1-1M
    R1-4,7k
    R2-1k...100k
    R3,R4,R5-10k
    R6,R7-100k
    C1-220p...1uF
    C2-100nF

0
  • #10 02 Gru 2006 19:04
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam.
    Temat był omawiany wiele razy ale można zebrać stare wiadomości do kupy oraz dodać nowe doświadczenia więc popieram kontynuację tematu. Sam właśnie zacząłem w garażu majstrować nad kolejnym efektem. Jeszcze nie wiem co z tego będzie, narazie mam dość mocne (24V/250W) skupione światło i sprawdzam co można z nim zrobić za pomocą pryzmatu, luster itd.
    Chciałbym zrobić skaner ale żeby miało to sens musiałbym zastosować w nim właśnie SILNIK KROKOWY. Mam kilka takich z drukarki, napędu ZIP i z innuch urządzeń. Jednak elektronikiem to ja nie jestem. Docelowo myślę o zastosowaniu sterownika, który będzie działał w rytm muzyki przez wbudowany mikrofon (jak ktoś z Was się zlituje) ;). Jednak w fazie testów wystarczy mi nawet możliwość sterowania takim silnikiem z komputera przez LPT. Jeżeli ktoś bawi się sterowaniem w rytm muzyki, mam materiały potrzebne dla silnika DC. Działa na 100% bo dwa takie układy zmontowałem.
    No cóż, będę śledził ten temat, może się rozkręci ;)
    Pozdrawiam.
    Marcin

0
  • #11 02 Gru 2006 21:13
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Schemat sterownika do zmiany kolorów lub gobo.
    Wartości elementów jak w prostym sterowniku. D1-1N4148, S1 - służy do "ręcznej regulacji" (pozycjonowania tarczy z kolorami lub gobo).
    Układ U1 pracje jako unwibrator wyzwalany poziomem i odpowiada za czas przerwy obrotu slnika. Układ U2 pracuje w roli generatora sterowanego i taktuje pracę silnika. Za pomocą zworek układ mozna konfigurować z silnikiem krokowym najlepiej o skoku wirnika 7.5 stopnia (przy sterowaniu pełnokrokowym 48 taktów na jeden obrót wirnika), w układzie występuje sterowanie półkrokowe co daje 96 taktów na jeden obrót wirnika. Przy założeniu, że dysponujemy silnikiem o skoku 7.5 i ilościom kolorów na tarczy równej 6 to na nóżkę 14 kostki 4017 podajemy takty z nóżki np.1 przerzutnika 4013, zwieramy wyjście Q5(n1) z resetem (n15) i nóżką MR(n6) układu U1-4541.
    Dla silników o skoku 3.75 i 1.875 (przy założeniu że liczba kolorów na tarczy będzie większa lub równa 6), układ trzeba rozbudować o kolejne liczniki.

0
  • #12 04 Gru 2006 10:34
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam!
    Skoro już kolega Krszysieksiek umieścił schemat sterowania za co oczywiście wszyscy dziękujemy, to ja pokażę dwa rodzaje tarcz do zmiany kolorów. Na pierwszym rysunku "tarcza.jpg" jest pokazana zwykła, obrotowa tarcza z kolorowymi, najlepiej szklanymi filtrami dichronicznymi. Do napędzenia takiej tarczy proponuję użyć silnika napędzającego programator w pralkach automatycznych. Charakteryzuj się on niskimi obrotami, niewielkimi wymiarami oraz wygodnym sposobem zasilania bezpośrednio z sieci (230V).
    Właśnie takie rozwiązanie chciałem zastosować w moim nowym efekcie głównie ze względu oszczędności czasu i pieniędzy. Jednak mam zamiar utrudnić sobie życie i zrobić coś bardziej skomplikowanego ale dającego znacznie lepszy efekt. Otóż tarczę z kolorowymi filtrami ma napędzać silnik krokowy, świadomy jestem tego że do poprawnego działania sterownika silnika należy zaprogramować odpowiednio procesor. Chcę zapoznać się z BASCOM'em ale zanim kupię wszystkie niezbędne układy i kable do programowania, pogadam jeszcze z ludźmi, żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Rozwiązanie tarczy pokazane na drugim rysunku "kolor.jpg" zastosowano między innymi w efekcie Martin ROBOZAP, którego jestem szczęśliwym posiadaczem. błyskawiczne ruchy silnika krokowego dają niesamowity efekt gdy zmieniają kolor lub przysłaniają światło oczywiście w rytm muzyki. Jeżeli są jakieś niejasności zapraszam do dyskusji. Mam nadzieję, że komuś się przyda...
    Pozdrawiam,
    Marcin

PS. Może dziś uda mi się złapać Krzyska i pogadać z nim LIVE o sterowaniu krokowcami, bo wczoraj wieczorem wybyłem na piwo...:)
    GG masz, jak będziesz to pisz ;)

0
  • #13 08 Gru 2006 20:05
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam.Teraz dodam projekt mojej głowy :)
    Zacząłem już składać, niebawem będą jakieś foty.
    Myślałem że przekładnia ślimakowa do napędzenia głowy wystarczy, jednak w praktyce wyszło inaczej, musiałem zmienić przełożenia a co za tym idzie całe ramiona muszę zrobić od nowa. Chyba warto będzie zaopatrzyć się w silnik z przekładnią, która zapewni niskie obroty oraz wysoki moment obrotowy. Nie mam ciągle elektroniki sterującej krokowcami co tez mnie blokuje bo nie wiem jak to wszystko potem porozmieszczam. Wszystko co potrzebne kupiłem w AVT, zapłaciłem za kuriera ale oni od czwartku jeszcze paczki nie wysłali;/.
    Dzis, jak znajdę trochę czasu, to będę dalej męczył się z ramionami.
    Pozdrawiam

0
  • #14 10 Gru 2006 23:44
    arti140
    Poziom 17  

panowie...trudne byloby wykonanie uklad, ktory umozliwialby sterowanie wlasnoreczne glowa-gora -dol,lewo-prawo?

0
  • #15 11 Gru 2006 11:16
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam ponownie.
    Do własnoręcznego sterowania w zasadzie nie potrzebujesz nic jeżeli chodzi o zasilanie silnika prądu stałego (DC) odwracasz bieguny i silnik zmienia kierunek obrotów. Jak chcesz ręcznie sterować głową napędzaną silnikiem krokowym, to polecam "Prosty Sterownik" takiego silnika, tutaj możesz go kupić: http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=33192 Natomiast ja zamierzam moją głowę sterować go za pomocą wbudowanego mikrofonu. Wielokrotnie schemat ten był przedstawiany na forum jednak Pan Trafika zrobił poprawki i teraz odpalenie go nie sprawia problemów. Tutaj jest link do poprawionego schematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...uk%B3adu&sid=e6842581ebc823d0c1b6a395077cbe9b
    W moim przypadku schemat ten musi zostać przerobiony, bo na 99% w mojej głowie nie będzie szczotek, tym samym muszę ograniczyć jej obrót. Myślałem, żeby zrobić to na wyłącznikach krańcowych. Gdy głowica obróci się max. np. w prawo wyłącznik krańcowy odwróci kierunek obrotów silnika... (na pewno bez pomocy elektronika tego nie zrobię ;/)
    Na poniższym rysunku pokazałem Ci schemat układu jaki mam zamiar wykorzystać. Schemat ideowy jest OK, wiem że zmaścili montażowy oraz ścieżki na płytce drukowanej.
    Pozdrawiam.
    Marcin

0
  • #16 11 Gru 2006 17:24
    arti140
    Poziom 17  

witam
    cyli potrzebuje 2 układy sterowania silnikime krokowym i jeden uklad sterowania w rytm muzyki dobre mowie? co do silnikow krokowych to jakie polecacie? jak chcesz rozwiazac to nie uywaja szczotek?

0
  • #17 11 Gru 2006 18:07
    lordfryta
    Poziom 13  

Dla testów chce po prostu dać wyłączniki krańcowe i zwykłe kable. Jeżeli nadal będę uważał że warto kontynuować budowę głowy, na pewno dam szczotki. Potrzebuję do samej głowicy zasilania żarówki oraz zasilania trafo od krokowych więc tylko 4 żyłki, nie ma źle. Wystarczą dwie stare suszarki i już temat szcztek rozwiązany. Odnośnie sterowania resztą sam jeszcze nie wiem jakie będą silniki i czym sterowane. Metodą prób i błędów zawsze do tego dochodzę. Problem w tym, że teraz mam fuchę i przez najbliższe kilka dni nie zrobię nic z głową ;/
    Pozdrawiam

0
  • #18 11 Gru 2006 21:58
    arti140
    Poziom 17  

ok rozumiem...powiedzmi nie bedzie problemu z podlaceniem pod ten uklad(sterowanie w rytm muzy silnikami) podlacenia tych sterownikow do silnikow krokowych(z avt)? Co do samej glowy-nie bedziesz stosowal zadnego zmieniaca kolorow gobo?

0
  • #19 14 Gru 2006 21:33
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam.
    Nie jestem elektronikiem więc nie wiem co mi z tego wyjdzie. Bardziej liczyłbym na Pana Krzysieksiek ;) Puki co mam zamiar dobrać silniki i przekładnie żeby to wszystko dobrze chodziło, potem będę przejmował się docelowym sterowaniem. Odnośnie zmiany kolorów i gobo pisałem wcześniej. Przecież nawet narysowalem !
    Pozdrawiam i nadal czekam na podpowiedzi...
    Marcin

0
  • #21 27 Gru 2006 17:29
    lordfryta
    Poziom 13  

Witam po Świętach.
    Ciekawy pomysł, napisz czy testowany w praktyce;)
    Ja nadal nie robię nic. Mija sie to z celem z moją "upośledzoną" lewą ręką.
    Czekam na moment kiedy wszytsko z nią wróci do normy a ja wrócę do garażu... :) W każdym razie w wolnych chwilach sobie czytam i gromadzę materiały, które potem mogą okazać się bezcenne;).
    Pozdrawiam zapaleńców (i nie tylko) i zachęcam do boju;]
    Do następnego, Marcin....

0
  • #22 27 Gru 2006 22:12
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Cześć pomysł z przesłoną na kołach zębatych jeszcze nie testowany. Jestem na etapie konstrkcji elektroniki [opracowywuje schemat].
    Ale moze po kolei. Jako silnka do przesłony zamiezam uzyć silnika krokowego o skoku 7,5 stopnia, co daje 96 taktów generatora na jeden pełny obrót wirnika (bo w układzi sterowanie półkrokwe). Obie zembatk powinny mieć taką samą średnicę i identyczną liczbę zębów. Kont rozwarcia przesłony niech wyniesie 120 stopni czyli silnik musi wykonać 60 stoni. Aby silnik uzyskał tak kąt musi wykonać 16 taktów (pamiętamy że serowanie półkrokowe), czyli na wyjściu Q przezutnika 4013/A stan wysoki pojawi sie 6 razy. Impuls ten jest zliczany przez licznik 4017. Szusty impuls pojawia sie na wyjściu Q5 kostki (zeruje licznik) i zmienia stan przerzutnika 4013/C, który odpowiada za kierunek pracy silnika. Zadaniem bramki AND jest badanie stanów na jej wejściu i jeżeli na obu wejsciach występuje stan wysoki to bramkazasteruje kostka 4541 i wyłączy generator. Ma to zapobiec wyłączeniu układu w niepowołanym (czyli gdzieś po środku) momencie.

UWAGA!!! Układ nie został jeszcze przetestowany w praktyce tylko w teori. Prosze o ewentualne wskazówki bo mam jeszcze problem jak zatrzymywać układ w położeniu tylko otwartej przesłony.

Pozdrawiam A jutro testuje układ.

0
  • #23 28 Gru 2006 23:04
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Układ ma jakąś wade (jeszcze nie wiem czy źle zaprojektowany schemat czy wada któregoś układu). Po testach okazało sie że układ nie reaguje na zmiane kierunku obrotu (układ był testowany w "pająku" z elementów już wcześniej używanych), na razie pracuje nad "tą zagadką". Jak problem rozwiąże to dam znać, no chyba że któryś z kolegów coś podpowie (może jakiś błąd w schemacie). Pozdrawiam

0
  • #24 02 Sty 2007 19:38
    Chrzaszczu18
    Poziom 13  

Jak bym miał robić ruchomą głowę z puszki od butapreny i wzorem kostki jako gobo to bym wykożystał silniki od wycieraczek tylnej szyby.Kąt ograniczony stałe zasilanie dosć duża siła samego silnika i są tanie

0
  • #25 10 Sty 2007 14:02
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    a ma ktoś pomysł na rotacyjne gobo?
    pozdrawiam
    Mareq

0
  • #26 10 Sty 2007 17:56
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Witam kolegów
    Troche przystopowałem z pracą nad głową ale licze że na wolnym coś podziałam bo teraz brak czasu.
    Pomysły na rotacyjne gobo są tylko nie ma sprzętu (tokarki) do wykonania takich efektów.

0
  • #27 10 Sty 2007 19:03
    Uszol 1990
    Poziom 29  

A może narysujesz ? jak Ty myślisz to zrobić ?

>>>>>>>>>>>>>>
    Krzysieksiek<<<<<<

ty w swoim skanerze jak masz sterowanie lustra skanującego ?
    do muzyki czy krańcówek ?

0
  • #28 21 Sty 2007 11:26
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Cześć
    Najpierw odpowiedź na pytanie kolegi Uszol. W skanerze nie było sterowania muzyką (kierunek obrotów zmieniał sie za pomocą krańcówek).
    Obecnie skaner jest zdemontowany bo mam zamiar go ulepszyć ale dopiero jak skończę projekt ruchomej głowicy.
    A teraz prezentuje jeszcze nie skończoną tarcze gobo.
    Krótka charakterystyka i wymiary.
    - tarcza wykonana z blachy aluminiowej o grubości 1mm,
    - średnica tarczy 120mm,
    - 6 otworów w tarczy o średnicy 30mm (symetrycznie rozlokowane),
    - odległość od środka tarczy do środka koła rotacyjnego 40mm,
    Wymiary koła rotacyjnego i sposób montowania.
    Mam w zamiarze zeszlifować koło z wymiaru 9mm do 5mm.
    Koła zębate pochodziły prawdopodobnie z jakiegoś magnetowidu.
    Wykonałem już przekładnie ramiona obracającego głowice w poziomie ale z uwagi na to, że musze ją jeszcze przerobić nie wrzucam zdjęcia (okazało sie że jest zbyt mocna a przy tym wolna (pełny obrót w 7 sekund to stanowczo za długo, musze skrócić co najmniej o połowę)).

0
  • #29 21 Sty 2007 20:37
    Uszol 1990
    Poziom 29  

:) niezłe :D
    ja zrobiłem sterowanie krokowych do muzyki :)
    bardzo prosto tylko muszę jeszcze dorobić układ odłączania silników gdy nie ma muzyki
    pomysł jest tylko brak czasu na realizacje :)
    parę fotek
    dodam że skaner robie z gotowego rzutnika do slajdów żarówka 150w

0
  • #30 25 Sty 2007 12:22
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Oto prototyp przesłony wykonany z ramion głowic hdd.
    Na załaczonym (mizernej jakości) filmiku widać troche nierytmiczną prace ale to efekt migawki w telefonie, w realiach układ pracuje równo i rytmicznie.
    Podczas pracy słychać lekkie stukanie (film nagrany bez dźwięku), choć układ wyciszony optymalnie i na pewno nie będzie to przeszkadzało podczas pracy z muzyką.

0