Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o podczerwień. Czujniki podczerwieni. Czy to zadziała?

treker 19 Feb 2006 09:10 2949 22
  • #1
    treker
    Level 25  
    Witam W moim robocie chciałem umieścić 4 czujniki podczerwieni dwa z przodu jeden z tyłu i jeden "końca" trasy (nie spadanie ze stołu.
    Tylko mam problem bo o ile wiem to kolor czarny pochłania podczerwień i tu moje pytanie czy to będzie działać bo w pokoju mam biurko i 2 szafy z czarnej płyty i czy to będzie działać??
  • #2
    zerpo
    Level 22  
    Będzie działać, jednak znacznie zmniejszy się zasięg czujników.
  • #3
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dla podczerwieni czarny ma o wiele więcej kolorów niż dla nas ;) Na 90% dla podczerwieni Twoje meble są jak lustro, gdyż są lakierowane. Możesz sprawdzić jak podczerwień odbija się od tych powierzchni, jeśli masz aparat cyfrowy, lub komurkę z aparatem i diode pracującą w podczerwieni, gdyż dla przetworników CMOS podczerwień jest doskonale widoczna.
  • #4
    zerpo
    Level 22  
    Ja się może podepnę tutaj z moim problemem.
    Otóż konstuuję mały czujnik IR oparty na diodzie podczerwonej i odbiorniku TSOP1736. Czujnik ma tylko wykrywać obecność przeszkody.
    Na diodę podaję ok. 100mA przez tranzystor, na bazę ktorego trafia sygnał z NE555 (kondenstor dodatkowo jest na zasialaniu -100nF) o częstotliwości ok. 36kHz, wypełnienie ~50%.
    TSOPa mam podłączonego z kondenstorami na wejściu jego zasilania (100nF i 100uF, próbowałem różne wartości, także te z instrukcji - 47uF) oraz jak w instrukcji opornik na wejsciu zasialnia tego czujnika (u mnie potencjometr do regulacji).
    Odbiornik i nadajnik owinąłem czarną taśmą, żeby sygnał mógł docierać tylko z przodu, a nie z boków, czy coś. I teraz dziają się różne dziwne rzeczy.
    Czasem udaje mi się uzyskać zasięg 0,5 metra, a czasem ledwo 10cm.
    Zauważyłem, że jak opór na wejściu TSOPa jest 0 lub dość mały, to regulując częstotliwość mrugania diody jest pewien przedział, gdzie mam sygnał na odbiorniku mimo, że niegdzie przeszkody nie ma, nawet jak całkowicie zasłonie TSOPa. Podkręcenie oporu na wejsciu zasialnia TSOPa tłumi to zjawisko. Udaje mi się w ten sposób tak dobrać opór na wejsciu TSOPa i częstotliwość diody, że mam ten wspomniany zasięg 50cm. Jednak ustawienia te bardzo szybko się "rozjeżdzają" np. po włączeniu i wyłączeniu zasialania (niezależne od rodzaju żródła).
    Zauważyłem jeszcze jedną dziwną rzecz. Otóż jak zasile z osobnego źródła diodę oraz 555 i i z innego źródła TSOPa, to max zasięg mam 10cm, nie da się już wyregulować.
    Czy ktoś ma jakiekolwiek pojęcie, co to może być? Bo ja już nie mam pojęcia.
  • #6
    bogdan_p
    Level 39  
    zerpo , a jak wyglada sprawa zasilania , czy przypadkiem w czasie pracy innych elementów układu ( silniki ) nie następują zmiany napięcia co moze powodować zmiany częstotliwości nadajnika i parametrów odbiornika , spróbój zastosować stabilizator do tych elementów
  • #7
    zerpo
    Level 22  
    bogdan_p wrote:
    zerpo , a jak wyglada sprawa zasilania , czy przypadkiem w czasie pracy innych elementów układu ( silniki ) nie następują zmiany napięcia co moze powodować zmiany częstotliwości nadajnika i parametrów odbiornika , spróbój zastosować stabilizator do tych elementów


    Zasilałem już w różny sposób, za każdym razem w pobliżu nie było żandego silnika, ani nic, co by powodowało (raczej) takie zakłócenia. Też przez stabilizator puszczałem.
    Za pare dni pobawie się nową parą odb./nad., może coś innego wykombinuję.
    Jakieś inne pomysły?
  • #8
    wlamywacz2004
    Level 17  
    A ja mam pytanie jaką największą odległość świecenia diody ir 5mm na 4V ?? Gdyż próbowałem uzyskać większą odległość przez zastosowanie tuby z białego papiru do odbicia fal jednak z nic z tego :/
  • #9
    micha3
    Level 12  
    Miałem ten sam problem, tylko natężenie prądu mniejsze-max 10mA.
    Odbiornik łapał sygnał nawet gdy nadajnik był zakryty ręką , skierowany w przeciwną stronę itd.
    Nie wzbudał się tylko gdy był zasilany z innego zasilacza, co raczej odpada w małych robotach.
    Z jednego zasilacza zaczęło chodzić dopiero gdy podłączyłem zarówno odbiornik, jak i nadajnik do zasilania przez filtr dolnoprzepustny (osobno do nadajnika jak i odbiornika)
  • #10
    treker
    Level 25  
    Właśnie jaki zasięk moze mieć dioda 5mm jako czujnik??
  • #11
    bogdan_p
    Level 39  
    Quote:
    Właśnie jaki zasięk moze mieć dioda 5mm jako czujnik??

    nie ma jednoznacznej odpowiedzie diod 5mm jest cała masa
    parametry charakterystyczne dla diody odbiorczej to jej czułość na określone promieniowanie , o zasięgu decyduje nie tylko czułość fotoelementu ale moc wyemitowanego promieniowania przez nadajnik , dlatego przy zasilaniu diody IR tylko stałą wartością prądu moc nie jest duża , wzrasta przy stosowaniu zasilania impulsowego gdzie w impulsie prąd sięga 1 A , a srednia wartość prądu mieści się w dopuszczalnych parametrach diody 20 mA
    wszystko zależy od zastosowanych elementów foto nadajnik<> odbiornik i sposobu ich sterowania
  • #12
    wlamywacz2004
    Level 17  
    Czyli to znaczy że najlepiej taką diode zasilac impulsowo ? Jeżeli tak to co byś progropnował?
  • #13
    paw789
    Level 18  
    wlamywacz2004 - generatorek przebiegu prostokątnego na NE555 najlepiej w CMOS'ie, mniej prądu bierze. Jako odbiornika używasz TSOP17xx? Jeśli tak to schemat generatorka 36-40KHz jest na stronie robotroom.com, jeśli fototranzystor to programikiem obliczysz wartości elementów dla interesującej Cie częstotliwości i wsp. wypelnienia
    Attachments:
  • #14
    wlamywacz2004
    Level 17  
    Wiem o tym właśnie to robie ale mi chodzi o zrobienie tego niewykorzystując danej częstotliwości tylko całe pasmo
  • #15
    bogdan_p
    Level 39  
    Quote:
    ale mi chodzi o zrobienie tego niewykorzystując danej częstotliwości tylko całe pasmo

    jak to rozumiesz całe pasmo , scalone odbiorniki pracują tylko w określonej częstotliwości fali nosnej dla popularnych TSOP to dwie ostatnie cyfry np 1736 to f = 36 KHz cała reszta jest tłumiona
  • #16
    saikwon
    Level 10  
    Przejrzałem forum i znalazłem dużo postów na temat zasięgu czujnika na podczerwień, ale wszystkie dotyczyły tego jak zwiększyć ten zasięg i nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi jaki maks. zasięg udało się uzuskać, stąd też moje pytanie. Czy z czujnikiem podczerwieni uda mi się uzyskać zasięg detekcji 1,5m? Jeżeli tak to lepiej go zbudować w oparciu o Tsop17xx czy może SFH5110 a może jeszcze coś innego warunek jest taki aby reagował jedyńe na światło IR o odpowiedniej częstotliwości. Jaką dać diodę ir jako nadajnik ( CQY99, L-53F3BT)? Z tego co czytałem to zasięg można regulować poprzez regulacje prądu diody, no ale czy te 1,5m jest wogóle osiągalne?
  • #17
    _Robak_
    Level 33  
    Ja robilem na TSOP i zasieg mialem do 25 cm, natomiast jak robilem na SFH to zasieg byl na tyle duzy ze caly czas odbieral sygnal, musialem podejsc do okna zeby mi nie odbieral. Wydaje mi sie ze 1.5 bedziesz mogl osiagnac na SFH tylko bedziesz musial porzadnie upakowac diode zeby wiazka byla mozliwie najbardziej waska. Zasieg diody regulujesz przez prad plynacy przez nia, uzyj jakiejkolwiek IR i powinno byc ok;)
  • #18
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    1,5m to raczej bez problemu, czujniki sharpa osiągają takie zasięgi, tsopy i dioda napędzana konkretnym prądem (~1A) powinny bez problemu wystarczyć. Przy impulsowym zasilaniu diody można takim prądem traktować "zwykłe" LEDy IR
  • #19
    saikwon
    Level 10  
    1A?
    Troche dużo z tego względu, że ma to być sterowane z uC a do tego chodzić na niezbyt dużym akumulatorze. No ale nic trzeba będzie spróbować zwłaszcza, że koszt Tsop+dioda nie jest taki wysoki. Tylko jaka dioda? przeglądałem specyfikacje diod IR i znalazłem takie na 20 max na 100[mA] ale być może macie racje i przy impulsowym zasilaniu diody nic jej nie będzie. A diody laserowe? nadawały by się? Jaki jest ich zasięg?
    Jeszcze jedna sprawa. Jak to jest z pilotami do TV? Przecież one mają zasięg większy niż 1,5m s chyba takiego wielkiego prądu na diodzie tam nie ma? Fakt, że czujnik w telewizorze nie wykrywa światła odbitego ale czy to aż taka duża różnica?
  • #20
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W pilotach zależnie od modelu jest stosowany duży prąd dla diody, kiedyś mierzyłem w pilocie Sony i prąd wynosił 800mA, a pilot był "średni" w kwestii zasięgu, króciutka szpilka o znacznym prądzie i niewielkim czasie nie spali diody (coś na zasadzie delty diraca ;) )
  • #21
    saikwon
    Level 10  
    Tylko jak krótka? Czy przy częstotliwości 36kHz te szpilki będą wystarczająco krótkie? i ile takich szpilek powiedzmy w ciągu 100ms dioda może wytrzymać?
    Zielony jestem jeśli chodzi o czujniki podczerwone, ale doczytałem się tu na forum o kluczowaniu sygnału, czyli że niby co 100ms przez 10ms wysyłam sygnał o częstotliwości na jakiej odbiera odbiornik. Po co to tak na prawdę sie stosuje? nie można dać ciągłego nadawania z odpowiednią częstotliwością?
  • #22
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Gdyby dawało to takie same efekty to chyba nikt by nie wydziwiał...

    Diody nie kosztują tyle moim zdaniem żeby był sens zastanawiać się czy wytrzymają, kup kilka i próbuj.
  • #23
    fantasta
    Level 29  
    saikwon wrote:

    Zielony jestem jeśli chodzi o czujniki podczerwone, ale doczytałem się tu na forum o kluczowaniu sygnału, czyli że niby co 100ms przez 10ms wysyłam sygnał o częstotliwości na jakiej odbiera odbiornik.


    Po to zebys mogl nadac rozne sygnaly. A jak myslisz to sie dzieje ze telewizor wie ze naciskasz program do gory lub glosniej ?? Poszukaj troche na google.pl o kluczowaniu fazy itd a dowiesz sie.