Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARIA MS2411

martian2k5 19 Feb 2006 16:36 2429 5
    martian2k5
    Level 2  
    Witam wszystkich!

Wiem że temat magnetofonów szpulowych ARIA byl już kilka razy tutaj poruszany, ale jest to pierwszy sprzęt w moim życiu za który zamierzam się zabrać i potrzebuje pomocy.

Jak to wygląda?
    Magnetofon jest wiekowy (jak każdy) ale wizualnie jest ok.
    Największa awaria jaka mu się zdarzyła była dość tajemnicza... Mianowicie
    kiedys (niestety nie pamietam) poszedl z niego po prostu siwy dym (podczas normalnej pracy). Nie wiem co się wtedy stało (miałem może z 10 lat), przy czym magnetofon nadal działa... Ale co w nim jest nie tak? Juz piszę.

Może najpierw część mechaniczna:
    1. Kłopoty z przewijaniem (po odwiedzeniu forum wiem że to dość częsta przypadłość tych urządzeń) - ale tylko przy przewijaniu do tyłu i tylko pod koniec ; po ściągnieciu klapki z przodu po prawej stronie jest mały ruchomy bolec (prostuje taśmę przy nawijaniu), jeśli magnetofon zwalnia przy przewijaniu do tyłu , można ręcznie "dźwignąć" ten bolec do góry i magnetofon znów przyspiesza. Co z tym zrobić? Rozumiem że tak czy siak nie obędzie się bez wymiany pasków?
    2. Przełącznik prędkości - tylko przy przełączaniu z 19 na 9,5 i tylko jeśli magnetofon jest w pozycji pionowej; kółko (chyba gumowe, nie jestem pewien) przekładni (zaraz po prawej stronie przełącznika) zaczyna drgać i wydaje dziwny dźwięk podobny do warknięcia, ale tylko przez chwilę. Co z tym można zrobić?
    3. Licznik - stuka przy każdym obrocie. Wystarczy nasmarować?

Dalej elektronika:
    1. Ścieżka 1-4 gra BARDZO cicho (ale słychać ją). Podejrzenie pada na głowicę. Jesli nie to gdzie mogę szukać przyczyny?
    2. Zniekształcenia sygnału (odsłuch na działającym kanale - ścieżki 2-3); przy nagraniach z wokalem głoski typu "s" "c" są mocno zniekształcone. Czy to wina głowicy, taśm czy rozstrojenia elektroniki?
    Cały tor przesuwu taśmy został wyczyszczony spirytusem (niestety ponad dwudziestoletnie taśmy robią swoje i wzbogacają atmosferę o kolejne tlenki żelaza).
    3. Wskaźniki poziomu sygnału; Prawy - przy najgłośniejszych nagraniach wychyla się o nie więcej niz 1 mm, za to bardzo gwałtownie (poza zakres) reaguje na wciśnięcie klawisza ZAPIS (przy czym słychać też krótki pisk w głośnikach); Lewy - po włączeniu zasilania wychyla się minimalnie w przeciwnym kierunku (i nic poza tym). Oba wskaźniki reagują też na wyłączenie zasilania magnetofonu : wychylają się delikatnie (i niesymetrycznie) w prawo.
    4. (w sumie mało ważna dla mnie usterka) Funkcja "Przepisywanie" - lampka tli się (bo ciężko nazwać to świeceniem) obojętnie czy przycisk jest wciśnięty czy nie (zaś czy sama funkcja działa - nie wiem).

Podobno nic nigdy w tym magnetofonie nie było naprawiane (oprócz doklejenia filcu do paska dociskowego taśmy).

Mam jeszcze parę pytań odnośnie głowicy.
    Wiem że ten temat był już poruszany na forum nie raz, ale obawiam się iż wymiana głowicy może być nieuchronna.
    Czy opłaca się kupić głowicę na allegro (za cenę ponad 20 zl , bo po tyle są wystawiane)?
    Jeśli ją kupię, czy ktoś będzie mogł pomoć mi w jej ustawieniu? Z tego co czytałem bez taśmy testowej się nie obejdzie. Ma ktoś taką taśmę? Pożyczyć, nagrać, sprzedać, cokolwiek?

A tak w ogóle podstawowe pytanie : czy opłaca się przy nim w ogóle grzebać?
    Dla mnie tez sprzęt ma głównie wartość sentymentalną i chciałbym przywrócić go do stanu używalności (przynajmniej żeby w stereo zagrał).

Będę wdzięczny za pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    paweł4444
    Level 14  
    Przyczyną niektórych usterek jest zły styk na przełączniku zapis -odczyt. Należy go wyczyścić ,może pomóc spray typu wd-40 lub podobny.Przy wyłączonym magnetofonie prysnąć i przesówać listwę wciskając zapis.Odnośnie głowicy to należy użyć tylko takiej jak producent bo się nie ustawi napięcia na głowicy . Głowice takie są bardzo tanie i w każdym zakładzie RTV pozbęda się ich za grosze. Przy dobrze nagranej taśmie można ustawić głowicę bo z taśmą testową będzie trudno.
  • Helpful post
    zdzisiek1
    Level 16  
    Witam!
    Też jestem pasjonatem tego typu sprzętu,był to mój pierwszy magnetofon.Co do większości usterek wyczyszczenie i nasmarowanie jest konieczne.Jeżeli zaś chodzi o głowicę to musisz znalężć oryginalną,ja gdy próbowałem wstawić inną np.(od zk145 chyba,jest podobna)nie działało tak jak należy.
    Pozdrwiam i powodzenia bo warto.
    m626
    Level 16  
    Na początek sprawdź czy rolka dociskowa nie podciąga taśmy w górę czy też w dół. Jeśli występuje takie zjawisko to znaczy, że rolka jest do wymiany - nie wiem czy ją gdzieś dostaniesz, a bez tego nie ma co zaczynać reanimacji magnetofonu szpulowego.
    Ad.1 Wyczyść wszystkie bieżnie gumowe biorące udział w przewijaniu taśmy i w dowijanu w czasie odtwarzania. Trzeba też przeczyścić hamulce, filce delikatnie przeskrobać ostrym nożem. Paski, jeżeli są luźne, trzeba wymienić.
    Ad.2 Odgłosy kółka skaczącego są normalnym zjawiskiem (były nawet w nowych Ariach, Opusach..)
    Ad.3 Licznik trzeba przeczyścić lub wymienić. Nie smarować!

Ad.1 Sprawdź czy głowica jest dobrze wyczyszczona. Często bardzo trudno jest doczyścić stare naloty. Oczywiście należy przeczyścić styki we wszystkich przełącznikach, a zwłaszcza w przełącznikach zapis-odczyt. Proponuję użyć do tego prepatatów typu Kontakt S czy Kontakt 60.
    Ad.2 Takie zniekształcenia najczęściej są spowodowane za małym prądem zapisu (jeśli powstały w czasie nagrywania)
    Ad.3 i 4 Powinno pomóc czyszczenie przełączników (jak w AD.1)

Jeśli jest konieczna wymiana głowicy to trzeba założyć taką jaką przewidział producent. W przeciwnym razie trudno będzie osągnąć odpowiednią charakterystykę zapisu i odczytu. Do ustawienia głowicy najlepsza byłaby taśma testowa ale i bez niej można sobie poradzić.
    martian2k5
    Level 2  
    Mam jeszcze parę pytań zanim wykorzystam Wasze rady:

1) (może uznacie to pytanie za trochę głupie) Jak najprościej dostać się do tych elementów mechanicznych które mam wyczyścic?
    Proszę się nie śmiać! :D
    To naprawdę jest pierwszy sprzęt za który się biorę i nie chcę uszkodzić go bardziej niż jest on teraz uszkodzony.
    Rozumiem, że trzeba zdjąć górną pokrywę, ale co potem? Zapewne następna jest ta duża metalowa pokrywa, ale odkręcenie tylko śrubek od niej nie wystarcza.

2) Jak najprościej sprawdzić czy niski poziom sygnału na ścieżkach 1-4 to wina głowicy ?

3) Na Elektrodzie jest schemat do MS2407. Jak on się ma do MS2411?
    martian2k5
    Level 2  
    Miałem chwilę czasu żeby troszkę pogrzebać przy magnetofonie.

Rolka dociskowa jest jak najbardziej w porządku. Paski są faktycznie do wymiany. Głowica jest dobrze wyczyszczona.

Czyściłem styki tak jak pisaliście - niestety nie pomogło (albo WD-40 nie dał rady). Chociaż styki wyglądają lepiej, nadal piszczy przy wciskaniu klawisza "Zapis". No i oczywiście to nie rozwiązało tez żadnego z pozostałych problemów.

Pisałem że kanał 1-4 gra bardzo cicho... Zamieniłem miejscami sygnały z głowicy doprowadzane na płytke z elektroniką i dowiedziałem się że głowica jest sprawna.

Wiem już czego skutkiem był ten dym o którym pisałem na początku - wypalona ścieżka na płytce od "przepisywania" i "synchro". Ścieżki połączyłem, ale za to teraz jest inny motyw: po włączeniu zasilania lampka 'przepisywanie' nadal świeci słabo (przy wyłączonej funkcji), natomiast po wciśnięciu klawisza 'przepisywanie' świeci jaśniej, ale... przygasają wszystkie inne lampki w magnetofonie!! Zapewne zwarcie, ale nie wiem gdzie... Na razie odłączyłem zasilanie lampki na tej plytce.

Nie wiem jak zabrać sięza elektronikę, bo nie mam żadnego punktu odniesienia. Próbowałem sprawdzać napięcia wg schematu do M2407S, ale jedyne które się zgadzają to te na płytce ze wzmacniaczem (numeracja elementów 4xx).
    Częścią mechaniczną nie chcę się zajmować póki sprzęt nie wydaje dźwięków stereo.

Jakieś sugestie?
    Z góry dziękuję.