Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Widmowy

Mariusz Wiśniewski 19 Lut 2006 17:10 59650 88
  • Zegar Widmowy

Witam,

Chciałbym przedstawić mój pierwszy układ na mikrokontrolerze. Jest to dość nietypowy zegar... Czas oraz datę ukazuje za pomocą ośmiu diod LED. Układ wykorzystuje bezwładność ludzkiego oka. Ukazanie się obrazu jest możliwe dzięki bardzo szybkim (kilkaset mikrosekund) zapalaniu się i gaśnięciu diod. "Sercem" układu jest mikrokontroler AT89C4051, wybrałem go, ponieważ do tej pory nie używałem innych układów. W przyszłości mam zamiar zrobić większy trójwymiarowy wyświetlacz na procesorze ATmega128 - ale na razie to tylko marzenie ;-). Do napisania programu użyłem znanego mi od miesiąca BASCOM'a - 8051. Do odmierzania czasu wykorzystałem wewnętrzny Timer procesora, może nie jest on zbyt dokładny (8 sekund opóźnienia na dobę), ale nie widzę sensu stosowania zewnętrznych zegarów (np. PCF8583), gdyż zegar nie chodzi mi przez cały czas, włączam go w celach demonstracyjnych. Układ wyposażyłem w dwa ośmio-kanałowe wzmacniacze Darlingtona ULN2803, użyłem ich w celu zabezpieczenia wyjść mikrokontrolera. Można z nich zrezygnować, ale wtedy diody będą słabiej świecić, gdyż z wyjścia mikrokontrolera można maksymalnie pobrać 20mA, należy pamiętać, że w przypadku nie stosowania wzmacniaczy trzeba zmienić wartość rezystorów. Układ synchronizuje się za pomocą diody nadawczej oraz fototranzystora. Godzinę można ustawić dowolnym nadajnikiem podczerwieni, np. pilotem od telewizora, a nawet telefonem komórkowym posiadającym podczerwień. Na razie można jedynie ustawiać minuty w górę, ponieważ na dalsze komendy nie wystarczyło miejsca na procesorze... Być może w przyszłości udoskonalę swój program. Cały układ jest umieszczony na osi wentylatora biurkowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu potrzebowałem tylko dwóch komutatorów. Część ruchomą komutatora zrobiłem z dużego Jacka stereo a szczotki wyjąłem ze starego silnika od drukarki. Płytkę zaprojektowałem w bardzo prostym programie ExpressPCB, który można pobrać ze strony: http://www.expresspcb.com/ExpressPCBHtm/Download.htm . Na płytce umieściłem cztery zwory: "Auto" należy ją zewrzeć w celu automatycznego resetu po podłączeniu zasilania, "Manual" służy do ręcznego resetu za pomocą przycisku S1 (wiem, że nie ma sensu montowania ręcznego resetu, ale na początku miałem problemy z dobraniem kondensatora i układ pracował niestabilnie). Zwora "On/Off D20" pozwala na ustawienie trybu diody D20. Kiedy nie umieścimy zwory - dioda D20 nie będzie świecić, kiedy zwora będzie w pozycji On - dioda będzie świecić cały czas tworząc ładne obramowanie zegara, natomiast kiedy zwora będzie w pozycji Off - dioda będzie podkreślała cyfry. Potencjometr służy do regulacji czułości fototranzystora. Płytka zasilacza wyposażona jest w stabilizator LM7805, rezystor dla diody nadawczej oraz (w sumie niepotrzebny) filtr dla odbiornika podczerwieni, gdyż w pierwszej wersji odbiornik miał znajdować się w części nieruchomej, ale okazało się, że układ umieszczony na osi silnika doskonale sobie radzi z odbiorem. Jeżeli chodzi o niewykorzystane diody D1-D11 - to zostaną one użyte przy następnej wersji programu. Mam zamiar stworzyć zegar analogowy...

Użyte elementy:

R1, R3: 10KΩ
    R2: 220Ω
    R4: 5,1KΩ
    R5-R9, R10-R17: 100Ω
    R10: 10Ω / 0,5-1W
    PR1: 10KΩ

C1: 1µF
    C2, C3: 33pF
    C4: 100µF

D1-D19: LED pomarańczowe
    D20: LED biała
    Dioda nadawcza IR
    FT1: Fototranzystor
    Q1: Rezonator kwarcowy 11,0592 MHz
    US1: AT89C4051 + DIL20
    US2, US3: ULN2803

Microswitch
    CON1: ARK2
    CON2: ARK3

Zegar kosztował mnie około 60 zł:

- AT89C4051: 10 zł;
    - Pozostałe części elektroniczne: 15 zł;
    - Wentylator biurkowy: 30 zł;
    - Pozostałe elementy: 5 zł.

Czekam na opinie...

Zapraszam do głosowania ;-)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Poziom 21  

Fajny projekt, ale podobny był już na forum. :)

Poziom 10  

Jest to wypasiony projekt. Chciałbym sam tekie coś zrobić ale jestem za mało doświadczony. Super efekt, i bajer.Super, super i super!!!!!! :D:D:D

Poziom 14  

:arrow: tomekelko12

Cytat:
    Jest to wypasiony projekt. Chciałbym sam tekie coś zrobić ale jestem za mało doświadczony. Super efekt, i bajer.Super, super i super!!!!!! :D:D:D

Programowanie w BASCOM'ie naprawdę nie jest taki trudne, ja uczę się tego języka od miesiąca i sam widzisz efekty. Warto zacząć zabawę z mikrokonrolerami.

Pozdrawiam

Poziom 21  

Bardzo ładny zegar, gratuluję. Mam tylko jedno pyytanko. LEDów jest 20 a tylko kilka tworzy napisy. Co z resztą ??

Poziom 14  

:arrow: VSS

Cytat:
    Bardzo ładny zegar, gratuluję. Mam tylko jedno pyytanko. LEDów jest 20 a tylko kilka tworzy napisy. Co z resztą ??

Zgadza się, zegar wykorzystuje tylko część diod, ale napisałem również:

Cytat:
    Jeżeli chodzi o niewykorzystane diody D1-D11 - to zostaną one użyte przy następnej wersji programu. Mam zamiar stworzyć zegar analogowy...

Dzięki za komentarze :-)

Pozdrawiam

Poziom 14  

:arrow: Bobasso

Cytat:
    W morde jerza!! Super zegar musze se zrobić taki na ręke!! Zarzuć schematem ideowym ziom z góry thx

Niestety nie zrobiłem schematu ideowego, ale zamieściłem gotową płytkę, więc nie widzę sensu przerabiania jej... Ale jeżeli chcesz, to możesz narysować schemat ideowy na podstawie tej płytki.

Pozdrawiam

Poziom 21  

Witam

Ładny zegar zeby tylko te cyfry sie tak nie zwezaly ku dolowi ;)

"W morde jerza!! Super zegar musze se zrobić taki na ręke!! Zarzuć schematem ideowym ziom z góry thx"

Buahaha :lol: chcialbym widziec jak chodzisz z takim na rece "ziom"

Pozdrawiam

Poziom 24  
    Poziom 19  

Z jaką minimalna predkością obrotową może sie ten mechanizm poruszać?? czy ten mechanizm nie powoduje szumu w wyniku oporu powietrza tak jak np komputer?? jednym słowem czy da sie przy tym oglądac film w nocy.

Poziom 21  

Ciekawy efekt by był gdyby zamontować dwukolorowe diody albo wielokolorowe.

Poziom 14  

:arrow: mavi

Cytat:
    Z jaką minimalna predkością obrotową może sie ten mechanizm poruszać??

Dla dobrych efektów należy dobrać prędkość ≥ 25 obr. /sek. Mój wentylator obraca się z prędkością 13 obr. /sek. i widać lekkie "mrygotanie".

Cytat:
    czy ten mechanizm nie powoduje szumu w wyniku oporu powietrza tak jak np komputer?? jednym słowem czy da sie przy tym oglądac film w nocy.

Oczywiście wentylator hałasuje, ale nie jest to uciążliwy hałas. Można go porównać do wentylatorów w komputerze. Jeżeli dobrze zrobisz komutatory to ten szum naprawdę nie będzie duży.

:arrow: Zumo

Cytat:
    Ciekawy efekt by był gdyby zamontować dwukolorowe diody albo wielokolorowe.

Też o tym myślałem, ale nie na tym procesorze... Może kiedyś spróbuję wyświetlić obraz w RGB...

Pozdrawiam

Poziom 36  

Super! I wykonanie świetne, i dokładność wykonania, czystość, działanie itp..... jednym słowem super!
    I mam pytania:
    - jak z hałaśliwością tego typu zegara? Nie za duży? Jest sens to puścić 24h/dobę żeby słuzył jako zegar, czy nie da spać w nocy?
    - po co aż 20 LED-ów skoro tylko 7 (ew. 8) wykorzystywane jest do działania? Przewidujesz ich wykorzystanie np. do grafik w przestrzeni itp?

ocena - 10/10
    ------------------------------
    Ech... żebym tak znał się na programowaniu :(

Poziom 14  

:arrow: Trabi

Cytat:
    jak z hałaśliwością tego typu zegara? Nie za duży? Jest sens to puścić 24h/dobę żeby słuzył jako zegar, czy nie da spać w nocy?

Oczywiście wentylator hałasuje, ale nie jest to uciążliwy hałas. Można go porównać do wentylatorów w komputerze. Jeżeli dobrze zrobisz komutatory to ten szum naprawdę nie będzie duży.

Cytat:
    po co aż 20 LED-ów skoro tylko 7 (ew. 8) wykorzystywane jest do działania? Przewidujesz ich wykorzystanie np. do grafik w przestrzeni itp?

Jeżeli chodzi o niewykorzystane diody D1-D11 - to zostaną one użyte przy następnej wersji programu. Mam zamiar stworzyć zegar analogowy...

Cytat:
    Ech... żebym tak znał się na programowaniu

To naprawdę nie jest trudne, jeżeli jeszcze nic nie programowałeś to polecam zacząć od kursu np. z EdW: "BASCOM College". Ja pierwszy mikrokontroler dorwałem jakieś 1,5 miesiąca temu i przez ten czas zrobiłem naprawdę wiele rzeczy ;-)

Pozdrawiam

Poziom 36  

Cytat:
    To naprawdę nie jest trudne, jeżeli jeszcze nic nie programowałeś to polecam zacząć od kursu np. z EdW: "BASCOM College".

mam nawet płytkę AVT3500 do ćwiczeń, ale... nie mam właśnie tych ćwiczeń :( . Ponoć ukazała się książka z całością kursu i przykładami, lecz nie mogę jej namierzyć w księgarniach.

Poziom 16  

przypomne ze to jest forum "Własne Konstrukcje" z naciskiem na WLASNE, wiec to ze ktos rozumie i czyta oraz potrafi zrobic jest godne pochwaly ale nie tu jest na to miejsce. W tej konstrukcji nie ma zadnej nowosci nawet ... a pcb do zludzenia przypomina pcb z linku. Albo ze diody sa jednokolorowe. ETC ETC

.. a autor pisze "mój pierwszy układ" " czy ""Sercem" układu jest mikrokontroler AT89C4051, wybrałem go" etc. .. stad slowo plgiat

Poziom 42  

I oczywiście jest to własna 100% konstrukcja autora Mariusz Wiśniewski, tylko wzorowana na pomyśle/innych zegarach

1. PCB tylko przypomina kształtem - i nic więcej
    2. PCB ma dodatkowo maskę opisową
    3. Zastosowano AT89C4051, proszę pokazać który zegar korzysta z tego procesora o takiej wielkości
    4. Program napisano w BASCOMie, proszę pokazać który zegar został napisany w tym języku.

Zarzuty kompletnie bezpodstawne

Poziom 16  

koledzy wymiekam od waszych komentarzy .. przepraszam ze komus nie pasuje iz mam racje :D

wyjasniam jak krowa kobyle raz jeszcze ... plagiat bo ktos napisal "moj projekt" etc. .. wiec NIE tylko dlatego!!
    I TAK mozna sie chwalic .. bo po to jest forum DIY ... ale na wolne elektrony niech ten ktos nie pisze ze to jest jego projekt. Gdzie projekt jest blizniaczy do przedstawionego w linku. A co z tego ze bez kodu zrodlowego?
    W czym problem zeby autor napisal ze skopiowal konstrukcje i napisal wlasny kod LEPSZY?! Mogl nawet napisac ze POPRAWIL czyjs projekt bo zapewne cos jest w nim lepszego, korzystal przeciez z bledow poprzednikow!! naprawde .. chwila zastanowienia dla Was.

I jeszcze jedno nie wiem kim jestes OJ ale "I oczywiście jest to własna 100% konstrukcja" gdy sa takie podobnienstwa? .. prosze .. moze jakis prototyp autor zaprezentuje?

Poziom 14  

:arrow: symndz

Cytat:
    W czym problem zeby autor napisal ze skopiowal konstrukcje i napisal wlasny kod LEPSZY?! Mogl nawet napisac ze POPRAWIL czyjs projekt bo zapewne cos jest w nim lepszego, korzystal przeciez z bledow poprzednikow!! naprawde .. chwila zastanowienia dla Was.

Powtarzam jeszcze raz: Jest to mój własny projekt, owszem widziałem też inne zegary, ale wszystko wykonałem SAMODZIELNIE. Jeżeli chodzi o kształt PCB to wymyśliłem go już przed odwiedzeniem strony http://www.luberth.com/analog.htm . Jednak cała płytka została zaprojektowana przeze mnie. Zasada działania (synchronizacja, konstrukcja programu, itp.) również jest mojego pomysłu.

Czy uważasz, że jak ktoś zobaczy "malucha" i na podstawie tego widoku skonstruuje Mercedesa to też jest plagiat?

Cytat:
    moze jakis prototyp autor zaprezentuje?

Prototyp wykonałem do obliczeń liczby obrotów, oraz do przetestowania synchronizacji...

Poziom 16  

:D no i widzisz teraz ze moze TO nalezalo pokazac na poczatku a nie to co dales. Tylko to i az to jest Twoim bezsprzecznym wkladem .. kogo obchodzi kiedy i co zobaczyles i nie musisz niczego udowadniac .. wystarczy ze sa inne podobne projekty

.. jesli chodzi o mercedesa .. zmniejsz srednice i zrob tak zeby obraz sie wyswietlal bez znieksztalcen katowych (wtedy latwo dodasz nawet plywanie tekstu, wyswietlanie obrazu) i to bedzie mercedes! bo na razie to maluch bis jesli moge byc znow krytycznym :D

ps. wskazany link znalazlem przypadkiem bo szukalem linku do podobnego zegara ale na PIC ( i z kolorowymi diodami ) tyle ze trafilem na ten url predzej

Dodano po 7 [minuty]:

i zeby byc zgodnym z litera prawa to tak .. konstruowanie mercedesa na bazie malucha moze byc plagiatem bo moze naruszac prawa autorskie do konstrukcji malucha o ile ktos zastrzegl a na pewno producent mercedesa nie bedzie mogl zastrzec jego konstrukcji w czesciach zbieznych z maluchem

Poziom 14  

:arrow: symndz

Cytat:
    .. jesli chodzi o mercedesa .. zmniejsz srednice i zrob tak zeby obraz sie wyswietlal bez znieksztalcen katowych (wtedy latwo dodasz nawet plywanie tekstu, wyswietlanie obrazu) i to bedzie mercedes! bo na razie to maluch bis jesli moge byc znow krytycznym

Chyba chciałeś powiedzieć: Zwiększ średnicę ;-).

Pozdrawiam

Poziom 16  

chcesz cos oryginalnego zrobic? zrob choinke obrotowa! (chyba ze juz takie sa ale nie sprawdzalem) na swieta zdazysz .. jeden pierwszych modeli dzialajacych dla mnie prosze (zwroce za czesci)

Dodano po 52 [sekundy]:

zmniejsz srednice! wszelkie problemy z synchronizacja beda wieksze :D

Poziom 42  

Proponuję zaznajomić się z pojęciem plagiat.

A także umieszczenie swojej konstrukcji w tym dziale, sprawdzę, czy nie jest to plagiat.

Poziom 16  

Oj i znow nie doczytal

Plagiat (fr. plagiatus - skradziony) - skopiowanie cudzej pracy i przedstawienie pod własnym nazwiskiem.

Niewazne, czy w calosci czy w czesci, dodam.