Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizorek 5.5" Problem z głowicą.

19 Feb 2006 20:29 3122 14
  • Level 14  
    Mam telewizorek 5,5" cz.b Benetti MODEL NO. KTV-501. Niestety jego głowica jest mało czuła. Obraz jest bardzo zaśnieżony nawet po podłączeniu do anteny zbiorczej. Jedynie Polsat na kanałach IX- XXI jest bardzo dobry inne np. TVP-1 zaraz obok jest zaśnieżona. Zamierzam wymienić ją na inną wylutowaną z telewizora 24" o symbolu "Tuner 2000 KHC 3x2 200". Czy jest taka możliwość i sens dokonania takiej zamiany? Może wystarczy jakieś dodatkowe strojenie. Schematu niestety nie mam a szukanie w internecie spełzło na niczym.Proszę o pomoc. Poniżej zamieszczam zdjęcie tego TV, aby lepiej można było go rozpoznać.
  • Level 31  
    Witaj!
    Podejrzewam nie uszkodzenie głowicy a kłopoty z dokładnym strojeniem i jest to sprawa mechaniczna. W tego typu telewizorach (a jest ich bardzo wiele na rynku pod różnymi nazwami) strojenie odbywa się ręcznie gałką, która współpracje z BARDZO niedokładną przekładnią. Często prawie niezauważalny ruch gałką powoduje nawet całkowite odstrojenie stacji. Miałem i taki przypadek, że po ustawieniu stacji przekładnia zachowywała się jak element sprężysty i sama się lekko przestawiała, jak jej było wygodnie. Jeśli w jednym zakresie pracuje poprawnie jedna stacja to prawie zawsze inne też powinny pracować dobrze. Wszystkie stacje z anteny zbiorczej powinny mieć takiej samej wielkości sygnały. Popróbuj delikatnie (precyzyjnie) dostrajać, może to tylko faktycznie usterka mechaniczna.
    Pozdrawiam.
  • Level 14  
    Strojenie odbywa się za pomocą potencjometru. Masz rację o mechanicznym odstrajaniu. U mnie to nie wchodzi w rachubę. Problem z zestrojeniem czyściutkiego Polsatu a zaraz obok o kilka Hz TV1 świadczy o jakimś albo błędzie w głowicy, albo złym zestrojeniu głowicy. Dlatego myśle o wymianie głowicy. Stąd moja prośba o pomoc.
  • Level 31  
    Niektóre głowice w tych TV mają opis, porównaj z tą co masz i podstaw (w wiekszości przypadków kolejność wyprowadzeń ta sam ale rozstaw może być inny). Pisząc o mechaniźmie pamiętałem o rodzaju strojenia.
    Pozdrawiam.
  • Level 14  
    Gart62 dzięki za zainteresowanie tematem. Opisu właśnie nie ma. Jedynie po ścieżkach moę dojść która nóżka do czego słuzy. Żebym miał schemat to napewno łatwiej by mi było, ale nie mam. zaraz podeślę zdjecie płyty tylko muszę telewizorek rozebrać. Pozdrawiam.
  • Level 31  
    A spróbuj przy ustawionej jakiejś stacji delikatnie ruszyć elementami w pośredniej, tylko zapamiętaj ich początkowe ustawienia, co byś mógł ewentualnie do nich powrócić.
    Pozdrowiam.
  • Level 14  
    To niestety jest taki TV, że pośrednia jest ustawiona na "sztywno" jak sam zaraz zobaczysz nie ma nawet czym kręcić. Tam z boku na głowicy jest wmontowana płyta fonii równoległej. działa bardzo dobrze.
  • Helpful post
    Level 31  
    Przy układzie CSC5151P (cóż znowu za wynalazek -chodzi mi o oznaczenie) są elementy regulacyjne, szczególnie interesuje nas cewka w kubku. Popróbuj ruszyć tylko delikatnie. Ta Twoja głowica nie wygląda mi na właściwą do tego modelu. W TV jest strojona napięciowo a Twoja może być strojona szyną i jeszcze z syntezą.

Dodano po 15 [minuty]:

Powodzenia i pozdrawiam.
    Muszę kończyć bo nie działam u Siebie.
  • Level 14  
    Masz rację ta głowica sie nie nadaje na podmiankę. Ona napewno strojona jest syntezą . Zmiana napięc na warikapach odbywa się poprzez potencjometr. Dzięki teraz sobie to uświadomiłem. Ruszyłem również filtrem w pośredniej. Trochę pomogło i teraz łapię już TVP 2 czego przedtem nie było. Obraz lekko jest jeszcze zaszumiony. Muszę Ci powiedzieć, że w tej chwili lepiej odbiera na antenie teleskopowej niż na zbiorczej. Zastanawia mnie dlaczego tylko Polsat odbiera b. dobrze a inne programy gorzej, przecież sygnał ze zbiorczej anteny powinien być jednakowy. Pozdrawiam.

Dodano po 13 [minuty]:

W układzie zasilania stoi stabilizator napięcia na 12 V. ten stabilizator bardzo się grzeje a ma duży radiator. Na zewnętrznych nóżkach ma po 12v na środkowej ma 7,5V. Symbil jego jest 2S6_34. Tej drugiej cyfry nie moę odczytać. Wygląda mi na przegrzany. Na poczatku to on robił zwarcie do radiatora. trochę zmniejszylem docisk i przestał zwierać. Z niego to napiecie zasila równiez głowicę. Czy on czasami nie ma wpływu na właściwa pracę głowicy?. Pozdrawiam.
  • Level 14  
    Czy to napewno jest stabilizator napięciowy? Powyżej opisałem napięcia na nóżkach. Mam jednak drugi podobnt telewizorek działajacy dobrze ( dla porównania). Napięcia na nóżkach są troche inne na zewnętrznych nóżkach ma 12,5V a na środkowej 11,5V. jest między nimi zasadnicza róznica. Przelutowywać narazie nie chcę. Może ktoś z Was zna link ze schematem, lub schemat tego TV- byłbym wdzięczny. Poniżej zamieszczam zdjęcia tych elementów.

Dodano po 3 [minuty]:
    To jest ten element, który działa dobrze w dobrym telewizorku 9 (do porównań)

Dodano po 4 [minuty]:

ten element mocno się przegrzewa w żle pracującym telewizorku

Dodano po 2 [minuty]:

Czy mogę również liczyć na odczytanie symbolu tego elementu. Pod lupą widać to samo co na zdjeciu.
  • Level 14  
    Dzięki. Mam jeszcze pytanie. Czy porównywalne napięcia na środkowych nóżkach ( 7,5 oraz 11,5V)może mieć wpływ na czułość głowicy? Po podłączeniu go pod antenę zbiorczą na tym do porównań mam czysty obraz na wszystkich programach a niestety na tym drugim telewizorku obraz mam mocno zaśnieżony na wszystkich kanałach oprócz Polsatu. Ponadto ten tranzystor 2SB834 bardzo się grzeje, prawie parzy palec. Nadmieniam, że i tak jak kupię nowy to go wymienię go wymienię.

Dodano po 3 [godziny] 56 [minuty]:

Czy naprawdę nikt nie ma linku albo schematu do tego TV? Szukałem już wszędzie a w bazie schematów nie ma. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 31  
    Witaj!
    Głowica musi być zasilana z kolektora tego tranzystora (środkowe wyprowadzenie) i jeśli na nim za niskie napięcie to spada przede wszystkim wzmocnienie głowicy. Polsat może mieć trochę większy sygnał w Twojej antenie zb. i stąd lepszy odbiór. Sprawdź co jeszcze ewentualnie zasila ten tranzystor, może jest coś co go przeciąża. Ten tranzystor, z tego co pamiętam, zawsze mocno się nagrzewał i w konsekwencji częściowo lub całkowicie uszkadzał. Zdarzało się, że na mierniku wyglądał na dobry a w układzie nie działał i tak bywa niestety z wieloma przegrzanymi półprzewodnikami. Schematu raczej nie znajdziesz, choć jak pisałem w cześniej, na rynku jest bardzo dużo tych TV pod różnymi nazwami.
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

A i DZIĘKI za docenienie mojej wiedzy!
  • Level 14  
    Witam.
    Właśnie interesował mnie ten tranzystor mocy, który mylnie rozpoznałem jako stabilizator. Teraz dzieki Tobie i ruszeniu filtrem mam namiastkę obrazu TV. Wlaśnie potrzebował bym schemat, ale jak mówisz to będzie trudne. Liczę jednak,że kiedys trafię na niego. Mógłbym co prawda przelutować ten tranzystor z drugiego telewizorka, ale wiem z doswiadczenia, że takie przeluty kończą się zazwyczaj klęską dla tych półprzewodników więc kupię nowy i wtedy sprawdzę. Ten drugi to ma swoje lata, więc niech sobie jeszcze pogra. Teraz jestem pewien, iż powodem niskiej czułości głowicy jest zaniżone napięcie na głowicy. dokonałem pomiaru na obu i jest wyrażna różnica w napięciu kolektorów. Napewno ten tranzystor stanowi obciążenie. Pomiar natężenia obu TV pokazuje na tym starym około 1A a na tym nowszym nawet do 2A. Jeszcze raz chciałbym podziękować Ci za zainteresowanie i pomoc w zdiagnozowaniu usterki. Dziękuję również bzikk-owi za rozszyfrowanie zamazanego symbolu tego tranzystora. Jednak jeszcze będę tu zaglądał w nadzieji, że może ktoś ma taki schemat i się nim podzieli ze mną. Pozdrawiam Zbigniew.